Kuzey Irak Kürt Özerk Bölgesi

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 08:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Trilogy

İran IKBY'yi uyardı: Bütün anlaşmaları iptal ederiz


İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Irak'tan ayrılması durumunda Erbil'le olan bütün anlaşmaları iptal edeceğini belirtti.

Rudaw'ın haberine göre Şemhani, Kürdistan Bölgesi'nin Irak'tan ayrılması durumunda, IKBY ile yapılan bütün anlaşmaları gözden geçireceklerini söyledi ve İran'ın IKBY ile yaptığı anlaşmaların Irak çerçevesi içinde olduğunu belirtti.
Şemhani, sınır kapılarıyla ilgili anlaşmalara işaret ederek, "Kürdistan Bölgesi Irak'tan ayrılırsa bütün sınır kapıları ve yollar kapatılacaktır" ifadesini kullandı.
IKBY'nin referandum kararını gözden geçirmeleri talebinde bulunan Şemhani, "Irak'ın komşularının referanduma karşı olması, IKBY için çetin bir durum ortaya çıkaracaktır" diye konuştu.

Referandumun yapılması durumunda İran'ın, geçmiş yıllara göre farklı adımlar atacağını söyleyen Şemhani, İran'ın muhalif güçlerle, Kürdistan Bölgesi topraklarında mücadele edeceğini de ekledi.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709171030179921-ikby-irani-uyardi-butun-anlasmalari-iptal-ederiz/ Mesajı Paylaş

putty

İran bu olayda Irak ı kendi etki alanına almış durumda haliylede onun bir parçasının kopmasını tabiki istemez demekki onların kürt etnik meselesinden korkusundan başka bir sebepleri var bundan hayır diyorlar. Bizim bu konuda onlarla mutabık kalmayacağımız sugötürmez öyleyse ortak dili kullanmıyoruz İran ile
Sonra başka kim itiraz ediyor ilginçtir HDP KCK filanda ediyor. Bunların derdi ne peki Kürt devletine karşımı çıkıyorlar. Onlarda öteden beri pkk nın ödünsüz savunduğu gibi kürt devletinin 4 ülkede önce üniter - federe özerk yapılar olarak haklarını elde edip sonra kazanımlar neticesinde topyekün bağımsızlığa gidilmesini savunuyorlar. Buna inandıkları akıllarına yattığını hiç sanmıyorum tamamen bencilce kendi olaylarını önemseyerek kürtlerin ortak menfaatini hiç önemsemeden bir söylemleri var. Biliyorlar bir kürt devletinin dünyadaki kürt devleti yaratma mücadelesine öldürücü darbe vuracağını onu anlamsızlaştıracağını. Pkk nın olaya bakışı böyle ahmakça ve kürt tarafından bakılsa kürtler için acayip derecede haince.
Kürt devletini barzani israil ve Türkiye den başka isteyecek yer yüzünden hiç kimse yok ve bununda mantıklı izahları var. Avrupa da bu hali ile istemiyor böyle Türkiye nin arka bahçesi olacak bir Kürdistan için çabalamaları mümkün değil. Onlar denize kıyısı olan kürdistan ile ancak mutlu olurlar yada daha güzeli hiç olmaması ve bu kavganın yani kürdistan yaratma kavgasının ilelebet sürmesidir.
Biz niye bu kadar yüksek perdeden hayır diyoruz ben biraz endişelendim sanki Türkiye benim dediğim gibi kürdistanı kurmak için yanıp tutuşmuyor gibi bir halleri var hükümetin. Bu işi sünni arap öncelikleri ile ele almışlar ise yuh olsun yani 30 yıllık politikayı red etmişler ise. ama yinede sanmıyorum maksatlarını örterek bu işi destekliyorlar. Ama bizden başka İsrail den başka destekleyen yok. İsrail de pek memnun değil senaryolar içinde en kötüsü onlar için bu harita ama pek koparılacak şey kalmadı gibi onlar için buna da razı gelecekler. Bu harita yani Türkiye nin arka bahçesi olan Kürt haritası bize çok açılım sağlar Kürtler ile temas bizim üzerimizden olur neredeyse yarı anlamda ülkeyi büyütmüş bile sayılırız.
Lafı maksadından kaçırdım demek istediğim İran ile biz asla aynı hayır ı demiyoruz bu konuda ortak bir dilimiz var sanmayalım tamamen zıt burada yaklaşımımız ortak olması bir yana ortak bir paydada bile buluşamayız İran ile savaşacak raddeye geldik biz bu menfaat çatışmasında ama bunu örtüyoruz ne zaman patlar bekleyip göreceğiz.
Bence biz yavaş yavaş Türk İran savaşını konuşmaya kritik etmeye başlayalım. Bu Irak ı biz 4 Murat ile şia dan kurtardık bu güne kadar sayemizde teslim olmadılar ama şimdi kaybedildi bu kazanım. İngilizin işgaline benzemez bu durum gelir geçer değil gittimi gider. Geri almak gerek ama nasıl. Ya örtülü savaşlarla ya aleni savaşla bir yerden sonra karşı karşıya gelmek çok olası İran ile. Mesajı Paylaş

Trilogy

Eski Irak Başbakanı Maliki: Irak'ın kuzeyinde ikinci İsrail'in kurulmasına izin vermeyiz


Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el-Maliki, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin, "Irak'ın kuzeyinde ikinci İsrail'in kurulmasına izin vermeyiz" dedi.

Ofisinden yapılan yazılı açıklamada Maliki'nin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman ile görüştüğü belirtildi.
Açıklamada, Maliki'nin referandumun ne Irak halkının ne de Kürtlerin çıkarına hizmet edeceğini, yasal olmadığını, ertelenmesi ya da iptal edilmesi gerektiğini belirterek, "Irak'ın kuzeyinde ikinci İsrail'in kurulmasına izin vermeyeceğiz" dediği aktarıldı.

IKBY'nin referandum kararına, Irak merkezi hükümeti, ABD, Birlemiş Milletler, İngiltere, Türkiye ve İran karşı çıkıp, iptal edilmesini talep etmişti. Irak Başbakanı Haydar El İbadi, referandum kararının anayasaya aykırı olduğunu belirterek, sonucu tanımayacaklarını belirtmişti. Irak Meclisi de yaptığı oylamada bağımsızlık referandumunu reddetmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, dün yaptığı yazılı açıklamada, "IKBY yönetimine, referandumu iptal etmesi ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa girmesi çağrısında bulunuyoruz. demişti.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709171030181674-maliki-irak-kuzeyinde-ikinci-israil/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD'deki bir think tank kuruluşunun bakış açısı.
Olaylara, gelişmelere ve bölgeye ne kadar uzak olduğunun bir göstergesi. Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü'ne göre referandumdan sonra bölgede hiç bir şey değişmeyecek ve ne Türkiye, ne İran ve ne de Irak olayı kınama dışında herhangi bir tepki göstermeyecek.


IKBY referandumu kime ne kazandırabilir, ne kaybettirebilir?


Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapılacak bağımsızlık referandumunda, seçmen şu soruyu yanıtlayacak:
"Irak merkezi yönetimi dışındaki Kürdistan bölgesinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?"

Sandığa gideceklerin çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu ve özerklik talaplerinin güçlü bir tarihi olduğu düşünülürse, 'evet' oylarının kazanacağı neredeyse kesin. Ancak Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde yaşayanlar ne karar verirse versin, referandumun yönetimdeki yansımaları hemen kendini göstermeyecek. Yani İngiltere'nin Avrupa'dan ayrılış süreci Brexit gibi, bir "Kexit" süreci beklenmiyor.

Peki o zaman neden referandum yapılıyor? Neden şimdi?

Kürdistan'da iç siyaset son dönemde referandumun çevresinde şekillendi. IKBY Başkanı Mesud Barzani görev süresini aştı bile. 1 Kasım'da gerçekleşecek seçimlere kadar da sembolik olarak da olsa bağımsızlık sürecini başlatmak istiyor. Aynı zamanda, önümüzdeki 5 ya da 10 yılda Birleşmiş Milletler'in (BM) tanıdığı bir devlet olabilmek ve Irak'tan çıkmak için gerekli uluslararası desteği sağlamak adına, Kürtlere verilmiş bir talimat. IKBY 1991 Körfez Savaşı'nın sonunda Saddam Hüseyin'in güçleri Irak'ın kuzeyinden çekildikten sonra kendi parlamentoları, bakanlıkları ve askeri güçlerini oluşturarak özerk oldu.

Ancak geçmişe baktıklarında birçok Kürt, keşke böyle kalsaydı diyor. Oysa 2003'te ABD'nin işgali sırasında Irak'a geçici olarak yeniden bağlanan bölge, karşılığında hem ABD hem de Irak Merkezi Yönetimi'nden yarı-özerk kalmaları için söz aldı.
Bağdat ile IKBY'nin arası açıldığında, iki bölge arasında petrol ve sınır değişiklikleri konusundaki müzakereler de düğümlendi. Barzani, Irak'ta kalma kararının "büyük bir hata" olduğunu açıklamıştı.

Kürtler, son 14 yılda petrol rezervlerinin olduğu ve Kerkük eyaleti gibi Kürt olmayan nüfusun da yaşadığı bölgeleri de kuşatmak için fiziksel denetimlerinin olduğu alanları çoğalttı. Irak-Türkiye petrol hattı projesinde olduğu gibi uluslararası yatırımcıları çekerek günde 600 bin varil petrolü ihraç etti. Yine de IKBY bir devletin sahip olması gereken nihai yetkilere sahip değil. Bunun yanında Bağdat sık sık Kürtleri petrol satışlarını bozmakla tehdit ediyor.

Şimdi ne olacak?

Irak, Türkiye, İran ve uluslararası toplum, gösterdiği çabalara rağmen IKBY'i referandumu ertelemeye ikna edemedi. Türkiye söylemde referandumu kınayacak ama büyük ihtimalle sınırları ya da petrol hattını kapatmayacaktır. İran ve İran'ın desteklediği Şii militanların ise güçlü bir hazırlık yapmış Kürt savunma güçlerini tehdit edeceğini düşünmek güç. Irak'ta gizlice bana bilgi veren birçok siyasetçi, IKBY'nin bağımsız bir devlet olma yolunda yavaş ve sağlam adımlarla ilerlediği görüşünü paylaşıyor.

Ama Iraklı hiçbir lider ülkenin kendi yönetimi altındayken parçalara bölündüğünü görmek istemiyor. Bu yüzden açıkça bunu paylaşmıyorlar.
Bunun devamında da Bağdat IKBY'nin gücünü artıracak yetkileri tanıyacak müzakereler için teklif götürebilir. İki taraf da Kerkük gibi tartışmalı bölgeler üzerinde tartışır ki bu, 2003'ten beri devam eden bir konu.

Bu nedenle Kürdistan referandumundan sonra hayat, referandumdan öncesine göre çok da farklı olmayabilir.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-41239673 Mesajı Paylaş

Alkyone

TSK Habur sınır kapısında çoğunluğu tank olmak üzere 100 askeri araçla tatbikata başladı
http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-tsk-habur-sinir-gundem-2521477/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Rosneft ve IKBY, Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatı için hat inşa edecek


Rosneft'ten yapılan açıklamada tarafların, petrol şirketinin, IKBY'deki doğalgaz boru hattı altyapısı inşa projesini finanse etmeye katılmasını görüştüğü ve bu projeye ilişkin ayrı bir anlaşmanın yıl sonuna kadar imzalanacağı kaydedildi.
Şirketin açıklamasında ayrıca, IKBY'de inşa edilecek doğalgaz boru hattının, bölgedeki elektrik santralleri ve fabrikalar için doğalgaz sağlamanın yanı sıra Türkiye ve Avrupa pazarına önemli miktarlarda yakıt sevk edilmesine imkan vereceği belirtildi.

Söz konusu boru hattı üzerinden iç pazara ilk doğalgaz sevkiyatının 2019'da, bu hat üzerinden ihracatınsa 2020'da başlamasının planlandığı belirtilen açıklamada ayrıca, boru hattının bir yılda 30 milyar metreküp doğalgaz ihraç edilmesini sağlayacağı da belirtildi.

Öte yandan doğalgaz boru hattı altyapısına ilişkin projeye yönelik yatırımların yap-işlet-devret prensibine göre yapılacak kaydediliyor.

'ERBİL'E VERDİĞİ TAAHHÜDÜ GÜÇLENDİRMİŞ OLUYOR'
Reuters haber ajansına göreyse, bu gelişme ile Rusya IKBY'de yapılacak bağımsızlık referandumu öncesinde Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz ihraç eden önemli bir tedarikçi olmasına yardım yolunda Erbil'e verdiği taahhüdünü güçlendirmiş oluyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, 2014'ten beri Bağdat'taki merkezi hükümetten bağımsız olarak petrol ihraç ediyor. Bu yıl IKBY'nin alıcı listesine giren Rosneft, yarı özerk Kürt bölgesine, gelecekteki petrol satışları karşılığında yüz milyonlarca dolar kredi veriyor.

Bunların yanı sıra Reuters'a bilgi veren bir kaynak, Rosneft ve IKBY'nin imzalayacağı anlaşma kapsamındaki yatırımların 1 milyar doların üzerinde olacağını söyledi. Rosneft ise bu bilgiyi doğrulamış değil.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201709181030188237-rosneft-ikby-turkiye-avrupa-dogalgaz/ Mesajı Paylaş

Energy

Haberin zamanlaması manidar. Barzani Yönetimi tarafından, Rusya'dan destek alındığını ima etmek için kasıtlı olarak servis edilmiş gibi. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Biran için düşünelim...
Rusya, Esad sayesinde Suriye'nin tamamına hükmedeceğine, niçin yarısını ABD kuklası PKK/PYD ile paylaşsın?
Eninde sonunda İŞİD belası sona erince rejim ile terör örgütünün hesaplaşma vakti gelecektir. Biraz sabır yalnızca?

Rusya ile Barzani Yönetiminin doğalgaz anlaşmasının bir günde yapılmadığı belli. Belli ki Barzani, Rusya'yı yanına çekmek için, siyasi rüşvet anlamına gelebilecek, ticari bir anlaşma yapmak istemiş. Kim bilir kaç aydır üzerinde çalışılıyor? Barzani'nin bunu bugün basına sızdırması, bizim tatbikatın amacına ulaştığını gösteriyor...

Üstatlar, kendinizi Barzani'nin yerine koyun. Irak ile düşman, İran ile düşman, Türkiye ile düşman. Bırakın o endişelensin, paniğe kapılsın... Mesajı Paylaş

putty

Türkiye ile düşman değil Barzani orayı atlıyoruz. Kürt devleti bir Türkiye projesidir. Sınıra seçim arefesinde tatbikat bahanesi ile yığdığımız silahlar Barzaniyi korkutmak için değil onu İran ve Irak merkezi hükümetinin saldırısına karşı olası en kötü senaryoda korumak için aslında. İran kendi bir şey yapamaz ama kuklası Irak rejimini üstlerine salabilir bu durumda iş bize düşebilir bu kürt devletini doğmadan yok etmelerine izin vermez Türkiye. Ellerimizle büyüttük kıvama getirdik İran ın kötü niyetine ziyan ettirmeyiz. Bu oluşumu bastırmak İran için tadından yenmez bir şeydir çünkü onlar için kürt sorunu hafif bir sorundur kanat ülkesi onlar biz ve Irak gibi değiller. Kürt devletini bastırmak kürt savaşınında devamını sağlar bundan da Türkiye düşmanları gayet memnun olurlar. Üstüne üstlük İran için birde Irak ın şia nın eline geçmesi faktörü var. Öbür yandan da karlı yani Kürtlerin ele geçirilmesi. Irak devleti de meşru bir devlet buna hakkı niye olmasın kim ne der ülkesinin birliğini korurken. Oturup her şey zaten İran olmuşken dahada mı aleyhimize dönsün tablo. Siz şimdi bir daha düşünün gerçekten bunu istediğinize emin misiniz? Mesajı Paylaş

Revolver

Sevgili Putty, yazdıklarını kimse ciddiye almadığından kimse üzerine atlamıyor işte. Zorlama daha fazla. :) Mesajı Paylaş

putty

Herkes yazdıklarıma inanmasa da içlerine bir kurt düşürsem bana yeter. Bazen çok kandırılıyorsunuz birinin karanlıkta bir ışık tutması lazım yönünüzü bilin sonra yolunuzu kendiniz bulun ben onada razıyım ama hiç olmazsa ters yönde ilerlemeyin içinize bir kurt düşsün. Çok masumsunuz göremiyorsunuz gerçekleri çoğu zaman. Mesajı Paylaş

Defence

Haşdi Şabi'den Kerkük'e askeri sevkiyat


İran destekli Haşdi Şabi güçleri, ağır silahlarla, 25 Eylül'de referandumun yapılacağı Kerkük vilayetinin güneyine konuşlandığı belirtildi.
Kerkük İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Üyesi Ali Mehdi yaptığı açıklamada, Bağdat'tan gelen yaklaşık 70 araçlık Haşdi Şabi milisleri, Kerkük'ün güneyindeki Dakuk ilçesiyle Tazehurmatu kasabasına yerleştiğini ifade etti.
Mehdi, Haşdi Şabi'nin DEAŞ'ın elinde tuttuğu Havice operasyonu için ağır silahlarla sevkiyat yaptığını kaydetti.
Kerkük'e yapılan askeri sevkiyattan sonra Haşdi Şabi komutanlarından Ebu Mehdi Mühendis'in de kente gelerek buradaki komutanlarla Türkmen Beşir köyünde toplantı yaptığı aktarıldı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/407938/hasdi-sabiden-kerkuke-askeri-sevkiyat Mesajı Paylaş

putty

#117
Eyl 18, 2017, 05:54 ÖS Last Edit: Eyl 18, 2017, 06:00 ÖS by putty
Al işte İRan sınırımıza dayanmak hayali kuruyor. Başarır mı başarmazmı dersek onların açısından bakın neden hayalini kurmasınlar 500 yıl inat ettiler sabrettiler direndiler motive oldular örgütlendiler şimdi Irak ın sahibi onlar. Başarırlar yani hedefe yönelik her gayret bir başarıdır. Üzüldüğüm bunu arzulayan forumdaşlarımın olması dehşetle izliyorum Irak hükümetinin Kuzey Irak a dalıp Barzaniyi tepelemesini arzu edenleri. Irak dediğin İran ın mollaları artık bunu istediğinizden eminmisiniz. Kuzey Irak bizim Şia ya kaptırılmamış 4. Murat dan kalan tek yer bunuda Kürtlere borçluyuz farkındamıyız bunun acaba. Bir şia meselemiz olduğunun farkındamıyız. Kürtlerle Türklerin burnumuzun dibine dayanmış Şia istilasına karşı ortak bir paydaları dayanışmaları olduğunun farkındamıyız. Hayatta her şey pkk değil biz bu kadar çapsız ülke değiliz bütün yüzlerce yıllık meseleleri bırakıp bir kaç on yıllık teröre göre pozisyonlanacağız sadece. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Erbil'e yönelik uluslararası baskı artıyor


İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon Erbil'i ziyaret etti.

Bağımsızlık referandumu için direten Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne karşı uluslararası baskı artıyor. Pazartesi günü Erbil'de temaslarda bulunan İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon referandumun ertelenmesi çağrısını yineledi. Erbil yönetiminin referandum adımı, Bağdat yönetimi başta olmak üzere, Türkiye ve İran'ın set tepkisini çekti. Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye'nin güney sınırında yapay devlete izin vermeyeceklerini" belirtti. Diğer yandan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak sınırına askeri sevkiyat yapması dikkat çekti.

Referandum tartışmaları Erbil sakinleri tarafından yakından takip ediliyor. Komşu ülkelere rağmen bağımsızlık için kararlı olan da var, bölgede yeni sıcak çatışa ihtimalinden çekinen de:

"Tüm dünya bize karşı olsa bile yine de yapacağız. Irak, Türkiye, İran, Suriye, kim olursa olsun. Bizi ateş çemberine alsalar bile yapacağız. Uzun yıllardır bunun için bekliyoruz."

"Iraklı Şii milisler Hashd el-Shaabi'nin bize saldıracağını duydum. Böyle bir savaşı kaybederiz. Zaten IŞİD'e karşı savaşıyoruz. Üstüne bir de onlarla mı savaşacağız? Diğer yandan İran ve Türkiye sınırları kapatmaktan bahsediyor. Durum çok kötü olabilir."

25 Eylül'de referanduma gitme kararı alan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, referandumu erteleme tekliflerine sıcak bakmıyor ancak "evet" çıkması durumunda hemen bağımsızlık ilan etmeyeceğini duyurdu. Zamanlama ile ilgili eleştirilere katılmadığını belirten bölgesel hükümetin Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat'ın beklentilerini karşılamadığını savundu.

http://www.euronews.com/2017/09/18/diplomatic-pressure-grows-to-stop-kurdish-independence-vote Mesajı Paylaş

Terra

Barzani hafif hafif çark etmeye başladı.


Barzani'den referandumla ilgili yeni açıklama


IKBY Başkanı Barzani, 25 Eylül referandumunu ertelemenin ancak Bağdat yönetimiyle yapılacak "referandumun yerini tutacak" bir anlaşmaya bağlı olduğunu söyledi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, referandumun yerini tutacak bir alternatif sunulmadığı takdirde 25 Eylül referandumunu ertelemenin imkânsız olduğunu belirtti. Barzani, Erbil'in Soran ilçesinde katıldığı "evet" mitingindeki konuşmasında, "Referandumu sadece 'Bakın referandum düzenliyor' diye yapmıyoruz. Referandumdan amacımız, tüm dünyaya bağımsızlık istediğimizi belirtmek içindir." dedi. Referandumun ertelenmesi konusuna değinen Barzani, "Her zaman bunu söyledik: Eğer referandumun yerini tutacak bir teklif sunulursa hiç problem değil, ancak referandum gibi bir alternatif yoksa bunun ertelenmesi imkânsızdır." diye konuştu.
Sorunlarının uluslararası toplumla değil sadece Bağdat'la olduğunun altını çizen Barzani, 25 Eylül referandumunu ertelemenin ancak merkezi yönetimle referanduma denk bir anlaşma yapılmasına bağlı olduğuna dikkati çekti.

IKBY Başkanı, "Bağdat ile sorunları çözmemiz lazım. Bu da, şöyle olabilir: Erbil ve Bağdat arasında, referandumun yerini tutacak ikili bir anlaşma yapılıp ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından desteklenir ve yerine getireceğine dair garanti verilirse, o zaman referandumun alternatifi olur. Ancak size gerçeği söylemem gerekirse Bağdat bu konuda istenilen şekilde adım atmış değil." ifadelerini kullandı.
Barzani, iki-üç gün içinde referandumun ertelenmesine karşılık teklifin sunulması halinde 25 Eylül'de kutlama yapacaklarını, aksi takdirde referandum için sandık başına gideceklerini söyledi.

Somut garantiler istediklerini dile getiren Barzani, şunları kaydetti: "Geçmiş yıllarda çok acı tecrübelerimiz oldu. Sözle verilen garantilere güvenmiyoruz. Teklifin çok iyi bir dille yazılıp hiçbir ihtilafa yer verilmemesi lazım. Bağdat ile diyaloğumuz artık bütçenin gönderilmesi veya filan bakanlığın verilmesi şeklinde değil. Bu süreci geçtik. Bağımsızlık istiyoruz."

http://www.dunyabulteni.net/manset/408005/barzaniden-referandumla-ilgili-yeni-aciklama Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter