Hollanda

Başlatan Trilogy, Eki 03, 2017, 08:40 ÖS

« önceki - sonraki »

Trilogy

Hollanda Savunma Bakanı, Mali'de iki askerin ölümünün ardından istifa etti

Hollanda'da geçici hükümetin Savunma Bakanı Jeanine Hennis-Plasschaert, Mali'de iki Hollanda askerinin ölümünde sorumluluğu üzerine alarak görevinden istifa etti.

Hennis-Plasschaert, parlamentoda geç saatlere kadar yaptığı savunmanın sonunda geçen yıl Mali'deki tatbikat sırasında arızalı havan toplarının patlaması sonucu iki askerin ölümünde sorumluluğu üzerine alarak istifa ettiğini açıkladı.
İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik Araştırma Konseyince hazırlanan konuyla ilgili raporu gördüğünde yanlış ve geç adımlar attığını belirten Hennis-Plasschaert, "Bunun yaşanmasını istemezdim" dedi.

Hennis-Plasschert, kendisi ile birlikte Hollanda Silahlı Kuvvetleri Generali Tom Middendorp'un da görevinden istifa ettiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığına bağlı Güvenlik Araştırma Konseyince hazırlanan raporda, geçen yıl Mali'deki tatbikat sırasında iki Hollanda askerinin ölümüne neden olan havan toplarının arızalı olduğu ortaya çıkmıştı.
Mali'de geçen yıl, Hollanda'nın Mali'de BM'ye bağlı askeri birliğinde gerçekleşen tatbikatta arızalı havan toplarının patlaması sonucu iki Hollanda askeri ölmüş, bir asker yaralanmıştı.

Hennis-Plasschaert, son seçimlerden birinci çıkan aşırı sağcı Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi'nden (VVD) milletvekili seçilmişti.

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201710031030418136-hollanda-savunma-bakani-istifa-etti/ Mesajı Paylaş

radar

Erdem denen şey bu olsa gerek?

Kadın daha yeni savunma bakanı olmuş. Olay, Mali'de bir tatbikatta yaşanmış. Arızalı ya da hatalı bir havan topu mermisi  nedeniyle 2 Hollanda askeri hayatını kaybetmiş. Onların oraya gitmesinden sorumlu olmayan, hatalı mermilerin satın alınmasında bir rolü bulunmayan bir bakan, sırf etik ve sorumluluk adına istifa etmiş.

Gıyabında önünde saygıyla eğiliyorum. Mesajı Paylaş

Dolphin

Aklıma Srebrenitsa geldi birden. Mesajı Paylaş

HDS

Hollanda askeri olunca. Boşnak ölünce sorun olmuyor. :) Mesajı Paylaş

putty

Gülme HDS trajedi o Mesajı Paylaş

Terra

Hollanda'da 209 gün sonra koalisyon hükümeti kuruldu

Hollanda'da kurulma hazırlıkları süren 4 partili koalisyonun üzerinde anlaştığı hükümet protokolü açıklandı

Ortak basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulan koalisyon protokolüne göre, hükümet yatırımları öncelikle güvenlik, sağlık ve eğitime yapılacak. Mülteci konusunda kısıtlamalar ve sıkı yöntemler belirlenirken, mültecilerin oturma izni 5 yıldan 3 yıla düşürülecek.Süresiz oturma izni, gerektiği hallerde 2 yıl uzatıldıktan sonra verilecek. Ülkede oturma izni verilmeyen mülteciler en kısa zamanda sınır dışı edilecek.

"Geleceğe güvenmek" sloganıyla açıklanan protokol, toplantıdan sonra, koalisyon hükümeti kurma çalışmalarını yürüten eski Başbakan Yardımcısı Gerrit Zalm tarafından Meclis Başkanı Khadija Arib'e sunuldu.

Protokolün perşembe günü mecliste görüşülmesinin ardından, son genel seçimlerde en fazla oyu alan Demokrasi için Halk Partisinin (VVD) Lideri Mark Rutte'ye resmi olarak hükümeti kurma görevi verilmesi bekleniyor. Dört partiyle koalisyon hükümeti kurmanın kolay olmadığını belirten Rutte, geleceğe güvenle bakılması gerektiğini ve halkın güvenliği için fazladan bütçe ayrılacağını söyledi.

Hollanda'da 4 partinin bakanlıkların dağılımı ve isimler üzerinde büyük oranda anlaşmaya vardığını bildiren siyasi yorumcular ise yeni
kabinenin bu ay sonuna doğru resmen işbaşı yapabileceğini düşünüyor.

ÜLKEDE 209 GÜNDÜR KURULAMAMIŞTI

Hollanda'da 15 Mart 2017'deki genel seçimin ardından 209 gün süren yeni hükümeti kurma çalışmalarında üzerinde anlaşmaya varılan koalisyon protokolü taslağı, 4 partinin meclis gruplarında kabul edilmişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/409386/hollandada-209-gun-sonra-koalisyon-hukumeti-kuruldu Mesajı Paylaş

Terra

Hollanda'dan "Rus istihbaratı bizi gözetliyor" açıklaması

Hollanda İçişleri Bakanı Rus istihbarat elemanlarının, klasik istihbarat operasyonlarının yanı sıra Hollanda halkını yalan haber ve yanlış bilgiyle etkilemek için dijital araçları da kullanıldığını aktardı.

Hollanda İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren, ülkenin Rus istihbarat servisleri tarafından gözetlendiğini bildirdi.  Bakan Ollongren yaptığı yazılı açıklamada, Hollanda Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisinin yaptığı araştırmalar sonucunda ülkede organize bir şekilde Rus istihbarat elemanlarının bulunduğunu ve bunların toplumun çeşitli kesimlerinden Rusya'nın çıkarına yönelik bilgi topladıklarını belirtti.

Ollongren, Rus istihbarat elemanlarının, klasik istihbarat operasyonlarının yanı sıra Hollanda halkını yalan haber ve yanlış bilgiyle etkilemek için dijital araçları da kullanıldığını aktardı. Rus yanlısı bir kamuoyu oluşturmak için "yalan haber" yazan siteler bulunduğunu kaydeden Bakan, bunların, üç yıl önce Ukrayna hava  sahasında yol alırken Ukrayna-Rusya sınırına 40 kilometre mesafede düşürülen MH17 sefer sayılı uçakla ilgili yanlış bilgi verdiğini iddia etti. Ollongren ayrıca, bu duruma karşı bazı medya ve teknoloji şirketleri ile bir araya gelerek bu tür siyasi etkilerin nasıl önleneceğine dair çözüm arayışları içerisine gireceklerini kaydetti.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz günlerde yalan haber ve internet ortamındaki yanlış bilgiyle mücadele etmek için üst düzey uzman grubu kurma kararı almıştı.

http://www.dunyabulteni.net/manset/411636/hollandadan-rus-istihbarati-bizi-gozetliyor-aciklamasi Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bizimde bu basım-yayın organları ve netteki yalan haberler konusunda değerlendirme yapacak  profesyonel bir ekibe ve yeni bir yaptırım sistemine ihtiyacımız var.

Özellikle sosyal medya üzerinden yalan haberler vasıtası ile provokasyonlara millet olarak son derece açığız... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter