İsrail

Başlatan Sihirbaz, Nis 25, 2017, 05:53 ÖS

« önceki - sonraki »

Trilogy

Trump: Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımayı düşünmüyorum

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail-Filistin barış sürecini bir kez daha denemeden ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımayı düşünmediğini söyledi.

NTV'nin aktardığına göre, ABD Başkanı Donald Trump, TBN televizyonunda eski başkan aday adaylarından Mike Huckabee'nin sorularını yanıtladı.
ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman'ın yakın zamanda Amerikan Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacaklarını ifade ettiğini hatırlatan Huckabee'nin bu konuda bir takvimin söz konusu olup olmadığını sorması üzerine Trump, İsrail-Filistin barış sürecinde yeni bir plan üzerine çalıştıklarını dile getirdi.

İsrail-Filistin barışını imkansız görmediğini belirten Trump, "Şu anda bir plan üzerine çalışıyoruz. Herkes bu planın yıllardır işe yaramadığını söylüyor. "Tüm anlaşmaların en zoru, İsrail ile Filistin arasındaki barış" diyorlar ama biz bunu yapmaya çalışacağız." dedi.

'İSRAİL FİLİSTİN BARIŞI ORTADOĞU BARIŞINA YOL AÇAR'

Planının başarılı olup olmayacağı konusunda tahminde bulunmak istemediğini kaydeden Trump, şöyle devam etti:

"Büyükelçiliği Kudüs'e taşımayı düşünmeden önce bunu bir denemek istiyorum. İsrail-Filistin barışını sağlayabilirsek bu, sonuç itibarıyla Ortadoğu barışına yol açacaktır."

Söz konusu planla ilgili takvim vermeyen Trump, "Yakın zamanda bir karar vereceğiz." şeklinde konuştu.

https://tr.sputniknews.com/abd/201710081030487979-trump-buyukelciligi-kuduse-tasimayi-dusunmuyoruz/ Mesajı Paylaş

Atılgan

İsrail'in Myanmar'a gemi satttığı iddiası sürüyor

İsrail hükümetinin, Myanmar ordusuna Arakanlı müslümanlara yönelik "etnik temizlik" sürdüğü sırada silah satışına devam ettiği iddiası, gündemde kalmaya devam ediyor.

Burma Deniz Kuvvetleri'nin Facebook sayfasında, İsrail yapımı iki adet hücumbotun fotoğrafını "Myanmar donanmasına hoş geldiniz" mesajıyla paylaşması, tartışmayı yeniden alevlendirdi.

İngiliz "Independent" gazetesi, fotoğraftaki hücumbotların 30 milimetrelik ağır makineli tüfek montajına uygun olduğunu savunurken, bu gemilerin Myanmar'dan deniz yoluyla kaçan Arakanlılara karşı kullanılmış olabileceğini öne sürdü.

Bu fotoğrafları ilk kez sayfalarına taşıyan ise, İsrail'in "Haaretz" gazetesi olmuştu. Haaretz, İsrail yapımı gemilerin üzerinde bulunan silahların da İsrail ordusu için gelişmiş savunma sistemleri üreten Rafael şirketine ait Typhoon tipi füze ateşleme sistemleri olduğunu aktarmıştı.

ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) Myanmar'a silah ambargosu koymasına rağmen, İsrail'in silah satışına devam ettiğine vurgu yapan gazete, söz konusu silahların İsrail ile Myanmar arasında yapılan silah anlaşmasının bir parçası olduğunu, kalan iki geminin ise Burma'da inşa edileceğini yazmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, medyadaki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, İsrail'in Burma Ordusu'na silah satmadığını, Myanmar'da yaşanan trajediyle herhangi bir bağlantısı bulunmadığını bildirdi.

http://www.denizhaber.com.tr/israilin-myanmara-gemi-satttigi-iddiasi-suruyor-haber-77277.htm Mesajı Paylaş

Kartalbey

İsrail ordusunun "Demir Kubbe" hava savunma sistemi bataryalarını ülke genelinde konuşlandırdı

İsrail Kanal 2 televizyonunun üst düzey askeri yetkililere  dayandırdığı haberinde, ordunun, Demir Kubbe hava savunma sistemlerine ait  bataryaları ülke genelinde ve özellikle orta kesimde konuşlandırdığı belirtildi. Haberde ayrıca, Filistin'deki İslami Cihad Hareketi'nin İsrail ordusunun tünel saldırılarına karşılık verme niyetinde olduğuna ilişkin  istihbarat nedeniyle Gazze sınırındaki İsrail güçlerinin hazırlık seviyesini  yükselttiği ifade edildi.

İsrail'in Kanal 10 televizyonu da ordunun, İslami Cihad Hareketi'nin  saldırı niyetinde olduğu yönünde edindiği istihbarat üzerine ülke genelinde  hazırlıklarını artırdığını aktardı.

Konuya ilişkin İsrail ordusundan henüz bir açıklama yapılmadı.

İsrail, 30 Ekim'de Gazze Şeridi sınırında İslami Cihad Hareketi'ne  bağlı bir tüneli patlatmış, olayda 12 kişi hayatını kaybetmişti. İsrail ordusunun pazar günü de Gazze sınırında geniş çaplı askeri  tatbikat başlattığı bildirilmişti. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

Bugun Amerika'nin onde gelen roportaj programlarindan Fresh Air'de Israil'in suikastleri hakkinda kitap yazan bir adam vardi.

Ilginc bilgiler verdi, dinlemek veya okumak isteyen olursa adresi:
https://www.npr.org/2018/01/31/582099085/journalist-details-israels-secret-history-of-targeted-assassinations Mesajı Paylaş

Trilogy

İsrail'den 'Biz vurduk' itirafı: 2007'deki bu başarımız, varlığımızı tehdit edenlerin nükleer silahı olmasına izin vermeyeceğimizi gösterdi, o gün Suriye'ye bugün İran'a

İsrail ordusu 2007'de Suriye'de nükleer reaktör olduğundan şüphelendiği tesisi hava saldırısıyla yok ettiğini açıkladı. İsrail İstihbarat Bakanı Katz bunun 'o dönem Suriye'ye bugün ise İran'a bir mesaj' olduğunu söyledi. Suriye ise saldırıda nükleer tesisin vurulduğunu kabul etmiyordu.

İsrail ordusunun 11 yıllık sansürü kaldırmasının ardından Tel Aviv ilk kez 2007'de nükleer rektör olduğunu belirttiği Suriye'deki tesisi vurup yok ettiğini doğruladı.
2007'deki saldırının ardından Suriye, İsrail'i hava sahasını ihlal etmekle suçlamış ancak söz konusu hedef hakkında ayrıntılı bilgi vermemişti.  Ancak Şam vurulan tesisin nükleer reaktör olmadığını savunuyordu.

4 SAAT SÜREN OPERASYONDA 18 TONLUK BOMBA ATILDI

Açıklamaya göre İsrail ordusuna ait 4 F-16 ve 4 F-15 uçağı 6 Eylül 2007'de Suriye'nin Deyr ez Zor bölgesinde bulunan ve inşaatı kısmen tamamlanmış El Kubar tesisini bombaladı.

Operasyonun 4 saat sürdüğü ve tesise toplamda 18 ton ağırlığında bombanın bırakıldığı açıklandı.

Açıklamada "5 Eylül gecesi ve 6 Eylül boyunca İsrail Hava Kuvvetleri inşası son aşamada olan Deyr ez Zor'daki nükleer tesisi yok etti. İsrail jetleri sadece İsrail'e ynelik değil tüm bölgeye yönelik bir tehdidi yok etti" dendi.

İsrail'in 2007'deki hava saldırısının arkasında olduğu yaygın şekilde kabul görse de Tel Aviv bu konuda sessiz kalıyordu.

Ordunun yeni yayımladığı belgeler arasında operasyonun fotoğrafları, görüntüleri ve bombardıman hakkındaki istihbarat belgeleri yer aldı.

REAKTÖRÜN 2007 SONUNDA AKTİF HALE GELECEĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ

İsrail reaktörün Kuzey Kore'nin yardımıyla inşa edildiğini ve vurulmasaydı 2007 sonu itibarıyla aktif hale geleceği sonucuna vardığını açıkladı.
İsrail açıklamasında saldırıyı 'İsrail ve bölgeye önemli bir tehdit oluşturacak şekilde Suriye'de inşa edildiği' yönünde istihbarat aldıktan sonra gerçekleştirildiğini savundu.

Açıklamanın 'sonuç' kısmında şu ifadeler kullanıldı: "Asker İstihbarat Direktörlüğü nükleer tesisin onarılamaz şekilde zarar gördüğü kararını verdi. İsrail ordusu misillemeye hazırlanırken operasyon bilgisinin o dönem halka açıklanmaması gerektiğine karar verildi. Operasyon Genelkurmay Başkanı tarafından başarılı olarak addedildi. Nükleer tesis yok edildi ve bölgede gerginliğin yükselmesi önlendi."

İsrail istihbarat bakanı Israel Katz da Twitter'da yaptığı açıklamada reaktörün yok edilmesinin İran'a bir mesaj olduğunu söyledi.

Katz "Operasyon ve onun başarısı, İsrail'in, varlığını tehdit edenlerin eline nükleer silahların geçmesine asla izin vermeyeceğini açıkça gösterdi. O dönem Suriye, bugün de İran" ifadelerini kullandı.

'İSRAİL'İN VARLIĞINI TEHDİT EDEN YAPIYI HOŞGÖRMEYECEĞİ MESAJI VERİLDİ'

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gadi Eisenkot açıklamasında "2007'de reaktöre yönelik saldırının mesajı, İsrail'in, varlığını tehdit eden bir yapının inşasını hoşgörmeyeceğiydi. 1981'deki mesaj da buydu, 2007'deki de. Ve gelecekte de düşmanlarımıza yönelik mesajımız da bu."
İsrail 1981'de de Irak'ta inşaatı süren bir reaktörü vurmuştu. Saldırının Irak lideri Saddam Hüseyin'in 'kitle imha silahları' edinmesini önleme çabaları kapsamında yapıldığı belirtiliyordu.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI: ORTADOĞU'DAKİ HERKES BU DENKLEMİ BENİMSERSE İYİ OLUR

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman da yaptığı açıklamada "Son yıllarda düşmanlarımızın şevkleri arttı ancak İsrail ordusunun gücü de arttı. Ortadoğu'daki herkes bu denklemi benimserse iyi olur" ifadelerini kullandı.

ORDUNUN AÇIKLAMASI OLMERT'İN ANILARININ YAYIMLANMASINDAN ÖNCE GELDİ

Ancak Associated Press (AP) haber ajansı açıklamanın  eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in anılarının yakında yayımlanacak olmasından önce geldiğine dikkat çekti.
Hava saldırısının emri dönemin başbakanı Olmert tarafından verilmişti. Olmert'in yardımcıların biri Reuters'e yaptığı açıklamada kitapta 2007'deki saldırıyla ilgi bölümlerin olabileceğini vurguladı.

ESKİ ABD BAŞKANI BUSH İSRAİL'İN TESİSİN BOMBALANMASINI ABD'DEN İSTEDİĞİNİ YAZMIŞTI

Eski ABD Başkanı George W. Bush 2010'da yayımladığı 'Karar Anları' adlı anı kitabında İsrail'in önce ABD'den nükleer tesisi bombalamasını istediğini, Washington'ın reddetmesi üzerine tesise saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini yazmıştı.

Bush anılarında şu ifadeleri kullanmıştı: "Başbakan Ehud Olmert'in saldırıyı gerçekleştirmesi Lübnan savaşı sırasında İsrailli'lere yönelik kaybettiğim güveni telafi etti."

Bush, Olmert'in operasyonun halka açıklanması yönünde ABD'nin isteğini de reddettiğini de belirterek " Olmert bana kesin gizlilik istediğini söyledi. Suriye'yi köşeye sıkıştırmaktan ve Esad'ı misilleme yapmaya zorlamaktan kaçınmak istiyordu. Bu onun operasyonuydu ve ben de onun isteklerine saygı duymam yönünde bir zorunluluk hissettim" diye yazmıştı.

İSRAİL, SURİYE KRİZİ BOYUNCA 100'DEN FAZLA HAVA SALDIRISI YAPTI

İsrail 7 yıldır süren Suriye krizi sırasında Suriye'ye yönelik 100'den fazla hava saldırısı gerçekleştirdi.

Son olarak şubatta İsrail jetleri Suriye içinde İran ve Şam'a ait askeri hedefleri vurduğunu açıklamıştı.

Bu saldırıların çoğunun Hizbullah'a giden silah sevkiyatlarını hedef aldığı iddia ediliyor.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201803211032719804-israil-11yil-once-suriye-nukleer-tesis/ Mesajı Paylaş

Bozok

Bu olay israil uçaklarının tam Türkiye Suriye sınırından geçerek suriyede bombalama yaptıkları, aynı yoldan geri dönerken de hatay civarında yakıt tanklarını bıraktıkları olay değil mi? Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter