Avrupa Birliği

Başlatan Kabardey, Şub 25, 2016, 11:43 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Vişegrad Grubu gıda sektöründeki çifte standardı tartışıyor

Yapılan araştırmalar, Orta Avrupa pazarı için üretilen ürünlerde, Batı Avrupa'da satışa sunulanlara göre daha az veya daha düşük kalitede malzeme kullanıldığını gösteriyor.

Macaristan, Çekya, Polonya ve Slovakya'dan oluşan Vişegrad Grubu'nun liderleri Bratislava'da düzenlenen zirvede bir araya geldi.

Gıda sektöründe Avrupa Birliği içindeki çifte standart masaya yatırılan konular arasındaydı.

Liderler, Avrupa Birliği'de satılan aynı ürünlerin kalite standartlarının ülkelere göre değişkenlik göstermesinden şikayetçi.

Ev sahibi lider Slovak Başbakan Robert Fico, yaptığı konuşmada konunun gündeme gelmesinin öneminini vurguladı: "V4 toplantıları çok uluslu şirketlerin tutumunu değiştirmesinde önemli rol oynayacaktır. Avrupa çapında bir sorun olduğunu gösterebildiği için bu zirve diplomatik bir başarı kazanmıştır."

Yapılan araştırmalar, aynı ürünün Orta Avrupa pazarı için üretiminde, Batı Avrupa'da satışa sunulanlara göre daha az veya daha düşük kalitede malzeme kullanıldığını gösteriyor.

Avrupa Komisyonu temsilcileri de zirvedeydi. Liderler komisyonun önerilerini dikkate aldı ancak yetersiz buldu.

Macaristan Başbakanı Victor Orban, AB'nin bu ayrımcılığı sonlandırmaması halinde soruna kendilerinin çözüm bulacağını ifade etti.
Orban, "AB'nin iç pazarını korumak Avrupa Komisyonu'nun yükümlülükleri arasında. Eğer komisyon bunu yapmazsa ulusal çapta biz gerekeni yaparız. Biraz zaman tanıdıktan sonra, komisyon yeni bir yönetmelik hazırlamaz ise o zaman biz Macar versiyonu için kolları sıvarız." dedi.

Bratislava'daki zirveyi euronews muhabiri Atilla Magyar yakından takip etti: "Vişegrad Grubu'nun başbakanları, vatandaşlarının AB'nin ikinci sınıf tüketicileri olmaması konusunda hem fikir. Avrupa Komisyonu da bu sorunu çözmeye kararlı. Komisyon, ilgili şirketlere çifte standardı ortadan kaldıracak kuralların belirlenmesi ve bu kurallara riayet edilmesi çağrısında bulunuyor."

http://www.euronews.com/2017/10/13/east-v-west---how-double-standards-in-food-and-product-quality-are-causing-an

 
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Katalonya krizi AB zirvesine gölge düşürdü

AB devlet ve hükümet başkanları Brüksel'de toplandı. Avrupa Birliği liderler zirvesinin gündeminde Türkiye de bulunuyor.

Avrupa Birliği liderler zirvesi Katalonya krizinin gölgesinde yapılıyor. Madrid Katalonya'nın özerklik statüsünü iptal etmeye hazırlanıyor. Almanya başbakanı Angela Merkel İspanyol hükümetini desteklediğini belirtti:

"Katalonya'yı yakından takip ediyoruz ve İspanyol hükümetinin attığı adımları destekliyoruz. İspanya'da büyük siyasi partiler de bu yönde hareket ediyor. Bu konu bizi endişelendiriyor. Çözüm kapsamında İspanyol anayasanına uyulmasını istiyoruz."

Katalonya'ya verilen süre Perşembe günü sona erdi. Fransa cumhurbaşkanı Emmanuel Macron birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı:

"Zirvede İspanya'da yaşanan kriz kapsamında birlik ve beraberlik mesajı verilecek. Brexit meselesine yönelik de birlik ve beraberliğe vurgu yapılacak. Zira Avrupa Birliği'nin Brexit müzakerecisi olan Michel Barnier ile ortak çıkarlar etrafında buluşuyoruz."

İngiltere Başbakanı Theresa May Avrupa Birliği ülkeleri ile geleceğe yönelik önemli projeler üretme vaktinin geldiğini söyledi:

"Zirve konunun toparlanmasını sağlayacak. Engellerin nasıl aşılacağı masaya yatırılacak. Geleceğe yönelik güçlü partnerlik kurmak için birlikte çalışmamız gerekiyor. Brexit müzakereleri kapsamında somut adımların atılması için çalışmalar yürüteceğiz. Vatandaşlık haklarına yönelik bir an önce çözüm üretilmesi gerekiyor."

Avrupa Birliği liderler zirvesinin gündeminde Türkiye'de bulunuyor. Almanya başbakanı Angela Merkel'in Türkiye'ye yönelik mali yardımlarda kesintiye gidilmesi doğrultusunda tartışma başlatması bekleniyor.

http://www.euronews.com/2017/10/19/catalonia-threatens-to-overshadow-eu-summit

 
Mesajı Paylaş

putty

İspanya bir bütündür parçalanamaz, Katalonya İspanya nın kazanılmış toprağıdır ayrılması söz konusu olamaz. Ele geçirilmemeyi başararak bağımsız olacaktı yada çok çok o yarım yüzyılda bağımsız olacaktı. Yüzlerce yıl sonra bağımsız olamazsın oralar artık anayurt gibi algılanmışken. Mesajı Paylaş

merzifonlu

Mali yardımlarda kesinti demek? Çok cömertler(!) herhalde. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter