Rusya Federasyonu

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 07:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

Rusya, Suriye ile Tartus üssünün genişletilmesi ve modernize edilmesi anlaşması imzaladı.

Rusya'nın resmi evraklarının yayımladığı internet portalında yer alan anlaşma, Rusya'nın Suriye'nin Tartus şehrindeki deniz üssünün genişletilmesini ve modernize edilmesini öngörüyor.

Anlaşmaya göre, Rusya üste aynı anda 11 gemi bulundurabilecek ve koruma için gerekli personeli yerleştirebilecek. Üssün bulunduğu kıyının deniz ve hava güvenliğini Rusya sağlayacak.

Rusya söz konusu üssü, yargı dokunulmazlığı şartıyla ve kira ücreti ödemeden 49 yıllığına kullanabilecek. Anlaşma taraflar arasında aksi bildirilmemesi durumunda 25 yıl uzayacak.

Ayrıca üste görevli Rus personel ve ailelerine diplomatlarınkine benzer bir dokunulmazlık tanınacak.

Rusya'nın Tartus'ta şu anda kullandığı üs, askeri gemiler için bakım ve destek tesisi olarak adlandırılıyor. Rusya ve Suriye daha önce Suriye'deki Himeymim Üssü'nü süresiz kullanmasını öngören anlaşma imzalamıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/rusya-suriyedeki-deniz-ussunu-genisletiyor-haber-72239.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya'nın Kuzey Kutbundaki (Arktika) Askeri Faaliyetleri sürüyor.

Kuzey Kutbu'nun üst dairesi Arktika'da elini güçlendirmeyi hedefleyen Rusya bölgedeki askeri varlığını artırıyor.

Rus Kuzey Filosu'ndan Arktik Motorize Piyade Tugayı Arktika'daki askeri tatbikatlarına devam ederken, dünyanın en geniş buzkıran filosuna sahip Kremlin, üç nükleer buzkıran daha inşa ediyor.

Doğal kaynaklara sahip bölge uluslararası taşımacılık açısından da büyük öneme haiz.

Savunma sektörüne yönelik bir derginin baş editörü ve milli güvenlik uzmanı Viktor Murakhovskiy bölgedeki değişimi ve Rusya için önemini şöyle anlatıyor:
"Küresel ısınmadan dolayı Kuzey Deniz rotası buzkıranlara ihtiyaç olmadan geçişlere uygun olacak. Çin ve Japonya gibi Asya'nın büyük ekonomilerine açılan en kestirme rota. Hava ve deniz seyrini yeniden yapılandırıp askeri güvenliği artırmayı hedefliyoruz."

Dünyadaki bilinen petrol ve doğalgaz rezervinin yaklaşık yüzde 25'inin Kuzey Kutbu'nda olduğu tahmin ediliyor.

Bölgedeki petrol arama çalışmaları çevreci örgütleri, Rusya'nın askeri faaliyetleri ise batılı ülkelerin tepkisini çekiyor. Rusya 2007 yılında bölgesini belirlemek için okyanusun dibine sembolik olarak bayrak dikmişti. Bu yönteme Amerikan yönetimi sert tepki göstermiş, Kanada ve Danimarka da hak iddiasıyla tartışmalara katılmıştı.

http://www.euronews.com/2017/01/30/russia-raises-concerns-by-ramping-up-its-arctic-presence Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çeçenistan'da Rus Askeri Üssüne Saldırı

Rusya, Çeçenistan'daki bir askeri üsse düzenlenen saldırıda 6 Rus askerin öldüğünü duyurdu.

Saldırıyı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi.

Rusya Ulusal Muhafızları'ndan yapılan açıklamaya göre 'silahlı eşkiyalar' olarak adlandırılan bir grup, cuma günü sabahın erken saatlerinde, Grozni yakınlarındaki adı açıklanmayan askeri üsse saldırdı.

Yoğun sisten yararlanarak üsse sızan 6 saldırganın öldürüldüğü, çıkan çatışmada ölen 6 Rus askerin yanı sıra çok sayıda askerin de yaralandığı aktarıldı.

Rus yetkililer saldırganların üzerinde sahte patlayıcı kemerler olduğunu belirtti.

http://www.euronews.com/2017/03/24/deadly-attack-on-russian-military-base-in-chechnya Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Gözaltındaki Rus muhalif lider Navalnıy: Başbakan Medvedev mahkemeye getirilsin

Rusya'da yolsuzlukları protesto çağrısı yapan muhalif lider Aleksey Navalnıy, başkent Moskova'da gözaltına alındıktan sonra bugün yargıç karşısına çıktı. Duruşma salonundan kendi fotoğrafını çeken ve Twitter'da paylaşan Navalnıy, "Bizim de onları dava edeceğimiz zaman gelecek. Ve o zaman adil olacak" dedi.

Navalnıy duruşmada Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile ilgili yolsuzluk iddialarını yineledi ve Medvedev'in mahkeme salonuna getirilmesini istedi. Navalnıy, Medvedev'e atfen, "Onun yolsuzluk faaliyetleri Rusya'nın 99 kentinde insanların sokağa dökülmesine neden oldu" dedi.

Rus muhalif lider Pazar günü Moskova'da, gösterilere giderken bir metro durağı yakınında polis tarafından gözaltına alınmıştı.

Muhalif liderin polis aracına bindirilmesi sırasında protestocularla güvenlik güçleri arasında arbede yaşanmıştı. Ülke genelinde son 5 yılın en büyük protestolarına binlerce kişi katılmış, en az 500 gösterici gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanların büyük çoğunluğu gençler.

Kremlin: Gösteriler provokasyon

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov ise gösterileri "provokasyon" olarak niteledi ve "izinsiz gösterilerde organizatörlerin gençleri sokağa dökmek için onlara para ödediklerini" öne sürdü. Dimitri Peskov, yetkililerin eylemcilerin insanların gelecekte yasaları ihlal etmeye teşvik edecekleri endişesi taşıdıklarını da belirtti. Peskov buna karşın gösteriye katılan insanları dinleyeceklerini de söyledi. Peskov, ABD ve AB'nin göstericilerin serbest bırakılmaları çağrılarını da reddetti.

ABD ve AB'den kınama

Rus polisinin göstericilere karşı sert tavrı Batı'da eleştiri konusu olmuş, gözaltıları kınayan ABD ve AB, protestocuların derhal serbest bırakılmalarını istemişlerdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, göstericilerin gözaltına alınmasını "demokrasiye hakaret" olarak nitelendirdi.
Toner "Rusya hükümetine barışçıl göstericileri acilen serbest bırakması çağrısında bulunuyoruz. Alexei Navalny'nin gözaltına alınmış olmasından da rahatsızlık duyuyoruz" dedi.

AB'den de Pazartesi sabahı benzer bir açıklama geldi.

Rusya'da göstericiler, adı yolsuzluk iddialarına karışan Başbakan Dimitri Medvedev'in istifasını istiyor.
Gösterilerde "Kahrolsun Putin", "Putinsiz Rusya" sloganları atılmıştı. Aleksey Navalnıy ise Kremlin'e yakın üst düzey yetkilileri hedef alan yolsuzlukla mücadele eylemleriyle biliniyor.

Geçen yıl yargılandığı bir davada suçlu bulunan Navalnıy, cumhurbaşkanlığı seçiminde Vladimir Putin'e karşı aday olamamıştı.

http://www.bbc.com/news/world-europe-39403714 Mesajı Paylaş

Energy

'Rusya Kürtler Üzerinde Yeterince Söz Sahibi Değil'

Başkent Washington'un önde gelen düşünce kuruluşlarından olan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi geçtiğimiz günlerde, Rusya'nın Suriye'de yaşanan iç savaştaki rolü ve bölge ülkeleriyle olan ilişkileri hakkında bir panel düzenledi. Askeri konularda uzman panel konuşmacıları farklı yorumlarda bulundu.

Merkezi Moskova'daki Strateji ve Teknoloji Analiz Merkezi'nden savunma uzmanı Ruslan Pukhov, Rusya'nın Suriye'de Kürt güçleri üzerinde hakimiyet kurmaya çalıştığını, ancak onlarla Türkiye gibi bölge ülkelerini bu konuda saf dışı bırakacak tarihsel bir ilişkisi olmadığını söyledi?

"Barzani ve Talabani liderliğindeki Kürt grupları, Türkiye ve İsrail gibi bölge ülkeleriyle uzun yıllardır yakın bir ilişki içinde. Bu ilişkiyi kıracak şekilde Rusya'nın etkisini arttırabileceğini düşünmüyorum. Kürtler'ın çeşitli ülkelerle farklı politikalar izliyor. Oysa Rusya bu gruplar üzerinde etkili olmayı çok isterdi. Bence PKK dahil, Rusya Kürtler üzerinde yeterince söz sahibi değil."

Aynı zamanda Rusya Silah Üreticileri Birliği Yöneticisi olan Pukhov ayrıca, Rusya'nın Suriye'de attığı adımların Amerika-Rusya ilişkileri üzerinde olumsuz etki yaptığını da söyledi:

"Bence bu Amerika-Rusya ilişkileri için kötü. Aslında özellikle Paris saldırılarından sonra IŞİD'e karşı, İkinci Dünya Savaşı'nda Naziler'e karşı omuz omuza savaştığımız gibi bir koalisyon kursaydık harika olurdu. Ancak buna yakın bile değiliz. Rusya'yla birlikte çalışma konusunda sınıfta kaldık."

İran ve Suriye'yle iyi ilişkiler içinde olan Rusya'nın İsrail'le de uzun bir süredir sağlam bağları var. Wilson Merkezi savunma ve askeri harcamalar uzmanı Michael Kaufman'a göre de Rusya'nın Suriye'deki adımları yüzünden Amerika-Rusya ilişkileri sıkıntıya girdi.

Michael Kaufman ayrıca, Rusya'nın Kürt güçleri ve Türkiye ile sürdürdüğü ilişki üzerine bir analiz sundu.

Rusya'nın uzun yıllar boyunca Suriye'de kalacağını düşündüğünü belirten Kaufman, Suriye'de barış ve huzurun sağlanması için başta Amerika ve Rusya olmak üzere bütün tarafların müzakere masasına oturması gerektiğini vurguladı.

http://www.amerikaninsesi.com/a/uzman-rusya-kurtler-uzerinde-yeterince-soz-sahibi-degil/3785762.html

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Saint Petersburg metrosunda patlama: 9 kişi hayatını kaybetti

Rusya'nın Saint Petersburg şehrinde Sennaya Meydanı metro istasyonunda patlama meydana geldi. Patlama nedeniyle ilk belirlemelere göre 9 kişinin hayatını kaybettiği, 20 kişinin de yaralandığı açıklandı

Patlama sonrasında metro istasyonu yoğun duman altında kalırken diğer metro istasyonlarınınsa kapatıldığı belirtildi.

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in olayla ilgili bilgilendirildiğini açıkladı. Putin olay ile ilgili yaptığı ilk açıklamada "terör dahil tüm olasılıkları değerlendiriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.euronews.com/2017/04/03/russian-media-report-explosions-at-st-petersburg-metro-station-casualties Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya Beslan olayı nedeniyle mahkumiyet

AİHM, Kuzey Osetya'nın Beslan kentinde 2004 yılında kanlı sona eren rehine krizi nedeniyle Moskova'yı mahkum ederek 3 milyon Euro tazminat ödenmesine hükmetti. Kremlin ise kararı kabul etmeyeceğini açıkladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kuzey Osetya Özerk Cumhuriyeti'ne bağlı Beslan kentindeki bir okulda yaşanan rehine krizinde Moskova'nın "ciddi hataları" olduğuna hükmetti.

Çeçen milisler, 1 Eylül 2004'te bir ilkokulu basarak bin 100'den fazla kişiyi rehin almış, Moskova'nın müdahalesi sonucu kanlı sona geren rehine krizinde 186'sı çocuk olmak üzere 331 kişi hayatını kaybetmişti.

"Orantısız şiddet kullanıldı"

Rehine krizinin kurbanları ve kurban yakınlarından oluşan 409 kişinin şikayetini değerlendiren AİHM, rehine eylemini gerçekleştirenlerin geri adım atmaması nedeniyle rehine eyleminin üçüncü gününde Rusya'nın zor bir karar verdiğini, ancak Rus birliklerinin okula müdahalesinde kullandığı şiddetin orantısız olduğu kanısına vardı. AİHM, bu nedenle de Rusya'nın her şikayetçi için 5 bin ila 30 bin Euro arasında değişen tutarlarda, toplam ise 3 milyon Euro tazminat ödemesine hükmetti. Mahkeme, tazminatın belirlenmesinde Rusya'nın bugüne kadar kurban yakınlarına ödediği tazminatın da dikkate alındığını belirtti.

http://www.dw.com/de/moskau-wegen-geiseldrama-von-beslan-verurteilt/a-38412672 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Merkel'den Putin'e 'azınlıkların haklarına sahip çık' çağrısı

Rusya'yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ile görüştü.

İki lider, 2015 yılından bu yana ilk kez ikili toplantıda bir araya geldi.

Soçi kentinde yapılan görüşmede G20 zirvesi, Ukrayna ve Suriye krizi ile ticaret anlaşmaları öne çıkan konular arasındaydı.

İkilinin düzenlediği ortak basın toplantısında liderlere, Ukrayna krizini çözmek için Fransa, Almanya, Rusya ve Ukrayna'dan oluşan Normandiya Dörtlüsü'nün işleyişiyle ilgili soru yöneltildi.

Rus Devlet Başkanı bu soruyu şöyle yanıtladı:
"Normandiya Dörtlüsü'nün çalışmaları şu an iyi gidiyor. Bu yapı olmasaydı durum çok daha kötü olurdu. Burada yapılması gereken, Kiev yetkilileri ile doğudaki temsilcilerin müzakere için aynı masaya oturması. Çatışan taraflar doğrudan diyalog içinde olmadığı takdirde bu soruna çözüm bulmamız imkansız."

Merkel ise ikili toplantıda, Rusya'da azınlıklara yönelik baskı ve insan hakları ihlalleri olduğuyla ilgili raporları ev sahibi liderle görüştüğünü ifade etti.

Alman Başbakan "Görüşmemizde sivil toplumlarda protesto etme hakkının ve sivil toplum örgütlerinin önemini vurguladım. Çeçenistan'da eşcinsellere yönelik olumsuz davranışlar olduğuyla ilgili kaygılarımızı hatırlatıp, sayın Devlet Başkanı Putin'den bu konularda elindeki yetkileri kullanmasını talep ettim" dedi.

Merkel ve Putin, konuşmalarında, her ne kadar bazı uluslararası meselelerde farklı bakış açılarına sahip olsalar da iki ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin güçlü olduğunun altını çizdi.

http://www.euronews.com/2017/05/02/angela-merkel-meets-vladimir-putin-at-his-summer-resident-in-sochi-russia-watch Mesajı Paylaş

nokta

Rusya'nın yeni mayın tarama gemisi, Baltiysk limanına ulaştı

Rusya Batı Askeri Bölge Sözcüsü Roman Martov, Baltık Filosu'nun Aleksandr Obuhov adlı yeni mayın tarama gemisinin sürekli görev yeri olan Baltiysk limanına ulaştığını bildirdi.

Rusya Batı Askeri Bölge Sözcüsü Roman Martov, Baltık Filosu'nun Aleksandr Obuhov adlı yeni mayın tarama gemisinin sürekli görev yeri olan Baltiysk limanına ulaştığını bildirdi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Martov, "Bugün Baltık Askeri Deniz Üssü'nde Aleksandr Obuhov adlı mayın tarama gemisi törenle karşılandı. Geminin mürettebatı, St. Petersburg'dan (Kronştad) sürekli görev yeri olan Baltiysk limanına geçiş seferini başarıyla tamamladı" diye konuştu.
Martov, geçtiğimiz aralık ayında Aleksandr Obuhov gemisinin ilk bayrak kaldırma töreninin gerçekleştiğini, geminin test çalışmalarına katılan mürettebatın Baltık Filosunun deniz poligonlarında yapılan testleri başarıyla geçtiğini hatırlattı.

YENİ NESİL MAYIN TARAMA GEMİLERİNİN İLK ÖRNEĞİ

Bu yıl düzenlenecek Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın yarışmasında mayın önlem sağlama ve silah kullanma ödülü için yarışacak olan Aleksandr Obuhov, yeni nesil mayın tarama gemilerinin ilk örneği ve vakum enfüzyon yöntemiyle yekpare fiberglastan üretilmiş dünyanın en büyük gövdesine sahip gemisi olarak biliniyor.

Söz konusu teknoloji, Rus gemi sanayiinde ilk kez kullanıldı. Çelik yerine fiberglasın kullanımı sayesinde geminin ağırlığı hafifledi, dayanıklılığı korundu ve hizmet süresi uzadı. Gemi, güvenli mesafelerden denizlerdeki mayınları tespit ve imha edebiliyor.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46136/rusyanin-yeni-mayin-tarama-gemisi-baltiysk-limanina-ulasti.html
Mesajı Paylaş

HDS

İngilizce'si olup da oldukça enteresan bir Rusya derlemesi dinlemek isteyenlere:

Amerikan Naval War College Foundation'ın düzenlediği bir seminer. Nikolas Govsdev adlı aslen Rus bir akademisyenin dilinden,

Bölüm I

Bölüm II

Q&A

Seminer şöyle başlıyor:
"Geçenlerde 'Council of Foreign Relations'ın bir toplantısındaydım, burada Washington kliği, Rusya'ya topuı dikmek üzere olan bir ekonomi olarak bakarken, aynı yerde toplanmış NY tayfası, parayı kontrol eden adamlar ise Rusya'nın metriklerine bakıyorlardı. S&P notunu durağandan pozitife çevirmiş, beklenen 2017 yıllık büyümesi %1,2-2 arası..."

Mesajı Paylaş


Terra

Rus Donanması Günü St. Petersburg'da havai fişek gösterisiyle kutlandı


Rusya'nın batısındaki Kaliningrad'dan en uç doğu noktası Vladivostok'a kadar ülke genelindeki tüm donanma üslerinde ve bu yıl ilk kez Suriye'nin Tartus kentindeki Rus üssünde coşkuyla kutlanan Rus Donanması Günü, Rusya'nın 'kuzey başkenti' Saint Petersburg'da yapılan görkemli bir havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Saint Petersburg'da saat 20.00'de başlayan gösteride Mihaylovskiy Askeri Topçu Akademisi'nin gösteri topçu taburu, Petropavlovskaya kalesinden havai fişekli 30 pare topçu atışı yaptı ve aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı döneminde kullanılan 85 mm'lik D-44 toplarından 360 kez kurusıkı atışı gerçekleştirdi.

Gösteride 1.500'ün üzerinde aydınlatıcı mühimmat kullanıldı.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46526/rus-donanmasi-gunu-st-petersburgda-havai-fisek-gosterisiyle-kutlandi.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Rusya: ABD'nin yaptırımları bize karşı 'topyekun ticari savaş' ilanıdır


Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanan yeni yaptırımların kendilerine karşı "topyekun bir ticari savaş" ilanı olduğunu söyledi.

Medvedev, bu yaptırımların Trump'ın "tam bir acizlik içerisinde" olduğunu gösterdiğini ve Kongre tarafından küçük düşürüldüğünü de sözlerine ekledi.

Trump; tasarıyı eleştirmesine ve "son derece hatalı" olduğunu söylemesine karşın Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımlar getiren düzenlemeyi onaylamıştı.

Söz konusu tasarıda, Rusya'ya yönelik yaptırımların gerekçesi olarak 2016 yılındaki ABD seçimlerine müdahale ettiği iddiası gösteriliyor. Tasarıda İran ve Kuzey Kore ise nükleer ve balistik füze programları nedeniyle hedef alınıyor.

İran yarı resmi Irna haber ajansı da Tahran yönetiminin tasarının 2015 tarihli nükleer anlaşmayı ihlal ettiğini belirterek, "uygun ve orantılı bir şekilde" tepki verileceğini açıkladığını bildirdi.

"ABD ile ilişkileri iyileştirme umudu sona erdi"

Tasarıyla ilgili tepkisini resmi Facebook sayfasında dile getiren Medvedev, bu yaptırımların "yeni ABD yönetimi ile ilişkileri iyileştirme umutlarını sona erdirdiğini" ifade etti. Rusya Başbakanı, "Yaptırım rejimi artık kalıcı bir hal almıştır ve bir mucize olmadığı sürece yıllarca yürürlükte kalacaktır" diye konuştu.

Medvedev, "sistem dışı bir oyuncu" olarak tanımladığı Trump'ın görevden uzaklaştırılmasını amaçlayan yeni adımların atılacağı uyarısında bulundu.

Rusya, ABD seçimlerinin sonucunu Trump lehine etkilemek amacıyla müdahale ettiği yönündeki iddiaları reddediyor. ABD'de Kongre ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) nezdinde bu konuyla ilgili iddiaları araştıran çeşitli soruşturmalar yürütülüyor. Rusya, yaptırımların Senato'da kabul edilmesinin ardından geçen hafta içerisinde ABD diplomatik temsilciliklerinde görev yapanların sayısının 755 kişi azaltılmasına karar vermiş ve ayrıca ABD'li diplomatlar tarafından kullanılan bir yazlık ev ile Moskova'daki bir depoya el koymuştu.
Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhakına tepki olarak, Kuzey Akım-2 petrol ve doğalgaz boru hattı projesinin finansmanına yönelik bazı sınırlamalar getiren tasarı, Temsilciler Meclisi ardından geçen hafta Senato'nun büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmişti.

Ancak başta Almanya olmak üzere bazı Avrupa devletleri bu yaptırımların getireceği ekonomik sonuçlarında kaygı duyduklarını söylüyor. Zira tasarı, enerji boru hatlarıyla ilgili Rusya'da çalışan Alman şirketlerini, ABD bankalarına erişimlerini kısıtlama yoluyla cezalandırabilir.

Trump: Ben Kongre'den daha iyi anlaşmalar yaparım

Başkan Trump, seçim sürecinde kampanyasında çalışan isimlerin Rusya ile işbirliği yaptığı yönündeki iddiaları bugüne defalarca reddetti.
Yaptırım tasarısının ardından yaptığı açıklamalarda ise Trump, Kongre'yi anayasal yetkilerini aşmakla suçladı ve "Başkan olarak, yabancı ülkelerle Kongre'ye kıyasla çok daha iyi anlaşmalara imza atarım" dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, yaptırım tasarısının başkanın veto etme ihtimalini ortadan kaldıracak kadar yüksek bir çoğunlukla kabul edilmesinden dolayı Trump'ın önündeki seçeneklerin de az olduğunu söyledi. CNN'e konuşan Graham,"Başkan Putin Amerika'da kimsenin yapamayacağı bir şey yaptı. Kongreyi birleştirdi" dedi.

http://www.bbc.com/news/world-europe-40809715 Mesajı Paylaş

canıtez

Moskova, Boeing ve Airbus'a sağlanan kolaylıkları kaldıracak


Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitiriy Rogozin, Rusya'nın yabancı uçak üreticilerine sağlanan kolaylıkların kaldırılmasını değerlendirdiğini, bu tedbirin sivil uçakların iç piyasasını geri kazanmasını sağlayacağını belirtti.

Rus televizyon kanalı Rossiya-1'e açıklamalarda bulunan Rogozin,  şu an itibariyle Rusya'nın yılda 30 uçak ürettiğini, 2025 yılına kadar bu sayının 110'a arttırılmasının planlandığını dile getirerek "Rusya üretimi uçaklar hizmete girince yabancı üreticilere sağladığımız kolaylıkları giderek kaldıracağız. Bu süreç 2019 yılından itibaren başlayacak" dedi.

Rusya'nın yabancı üreticilere fazla bağlı olduğunu kaydeden Rogozin, "Son 4 yıl içinde Rusya yurtdışından 367 uçak aldı. Bunun yanı sıra yabancı uçakların kullanımı için de ödeme yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

http://www.kokpit.aero/rusya-yabancilara-sinirlama-getirecek
Mesajı Paylaş

Alkyone

Tataristanın Rusya ile imzaladığı 10 yıllık sözleşmenin süresi bu sene doluyor. Ve Ruslar artık sözleşmenin yenilenmeyeceğinden bahsediyorlar. Dolayısı ile Rusya Federasyonu ifadesi kadük kalacak olması olası gelişme
İşin en acı tarafı ise Tatar Türklerinin zaten kağıt üstünde olan ama fiiliyatta olmayan haklarının resmiyette de ellerinden alınması olacaktır.
http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/rusyada-federatif-yapi-tataristanla-sona-erebilir/886279 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter