Rusya Federasyonu

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 07:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Hocam bunu sence neyin sonucu olarak algılamalıyız? Pesco başlığındaki gibi, Avrupa'nın, Almanya'nın Rusya ile bambaşka emellerine rağmen, kendi güvenliğini epeyce ele almaya hazır olduğu olarak mı okumalıyız bunu?

Mesajı Paylaş

Baltica

Hocam, bence Rusya denince, AB disisleri burokratlarinin aklina ilk gelenler listesinin 1. numarasinda, enerji guvenligi var. AB'nin Ukrayna ve Kirim'in ilhaki konusunda Rusya'ya getirmis oldugu yaptirimlardan oturu, Rusya, "Kuzey Akimi (Nord Stream)" konusunda, Almanya'ya, 2. paralel hattin cekilmesi ve kapasitenin iki kat arttirilmasi konusunda, daha evvel ongorulen planlarla ilgili olarak sikinti cikariyor ve yaptirimlarin belli basliklarda kaldirilmasini talep ediyordu.

2. numarasinda ise, Bati Balkanlarda, AB'nin genisleme planlarina, Rusya'nin, Sirbistan ve Karadag'da ki, derin ve tarihi iliskilerini kullanarak, engellemesi var. Rusya, zaten Balkanlarda, en derin iliskilere sahip oldugu, Bulgaristan'i, Karadag'i kaybetti. Sirbistan'i da kaybederse, Balkanlardan tamamen silinecegini bildiginden, Sirbistan'i tutabilmek icin elinden geleni yapiyor. -Ki, alakasiz gibi gorunse de, Ruslar acisindan, Bati Balkanlarda, ozellikle Sirbistan'da mevcudiyeti, Karadeniz'in guvenligi acisindan da son derece onemlidir.- 

Bahsettigim geri cekmeye ek olarak, bugun de, butun Baltik ulkeleri, ulkelerindeki Rus Buyukelcilerini, ayni anda, Disisleri'ne davet ederek, sozlu Nota verdiler.

Bence, AB, Rusya uzerinde, bu yolla bir diplomatik baski ve tecrit politikasi izleyerek, Rusya'yi gerek, "Nord Stream 2", gerekse genel olarak enerji ve Bati Balkanlar konusunda, geri adim atmaya zorlamaya calisiyorlar.

Tabii, Birlesik Krallik'in gerekceleri ve amaclari daha farkli ama sanirim bu konuda, BK ve AB cikarlari ortusuyor. Mesajı Paylaş

HDS

Hocam galiba, Rusya'ya asıl alternatif yaratma amacı İran ile saplanabilecek bir "yumuşama" vesilesi ile yıllara sar'i olacaktı -fakat orada işler hiç de iyi gitmiyor. Öte yandan, hep bahsettiğimiz ve Atlantik taifesi tarafından korku ile izlenecek bir "İkinci Molotov-Ribbentrop Paktı" gibi, en az onun kadar yıkıcı olabilecek bir Çin-İran paktı olasılığı özellikle Amerikan radarına girmiş ve hesapları mahvetmiş durumda. (Üzerine bir de "koridor" fikrine Türkiye'nin baş eğmeyeceği de ortaya çıktı.)

Doğu Akdeniz'deki enerji yatakları meselesi de bu sebeple sanıyorum AB'nin ajandasında gittikçe önem kazanan bir madde olacak -bu da PESCO başlığında dile geldiği gibi. Mesajı Paylaş

HDS

Yukarıda @Baltica'nın Nord Stream'i de alıntılayan mesajından devam olsun:
Galiba Rusya ile AB arasında NS2 için bir "yumuşama" oluyor. Ancak, beklenen ve istenen bazı değişiklikler vardı; Rusya'nın aslında üzerlerinden geçmemesine rağmen by-pass edildikleri için "mağdur" olan Polonya ve Ukrayna'ya yine de rüsum haklarının verilmesine yönelik. Rusya bunu kabul etmiş görünüyor. Mesajı Paylaş

HDS

Son günlerde Amerikan Think-Tank'lerinde Rusya'nın silahlı kuvvetlerinin, özellikle de kara kuvvetleri kapasitesi yine tartışılmaya başlandı. Bunlardan, aslen Ruslar ve Rus analistlerin yorumlarından benim derlediğim enteresan bir kaç nokta var:

1) Gürcistan operasyonu sonrası iyice hız verilen, ancak 2014 Kırım müdahalesi zamanında dahi tam olarak verim alınamayan bir tümleşik C4I sistemi ve otomatizasyonu olan Strelets sisteminin özellikle Suriye operasyonu ile ve çeşitli tatbikatlar ile epeyce geliştirildiği ve sıkça kullanıldığı meselesi. Strelets aslında kökeni taa 60'lara kadar giden, tüm keşif ve istihbarat bilgilerinin taktik merkezlerde toplanıp, yorumlanması ve buna göre bir angajman optimizasyonu yapılarak gerekli atış unsurlarının buraya sevki işini yapan bir sistem.

Her ne kadar sistem keşif ve gözetleme konularında son zamanlardaki zaaflarını aşmış da olsa, bir süredir, yetkilendirme, karar mekanizması ve yazılımlar konusunda sıkıntılar çekilindiği ama artık bunların da giderildiği konusunu duyuyorum. Sistem, son yıllarda kapasite ve kabiliyeti çok gelişen Rus İHA yetenekleri, EH yeteneklerini de birleştirip, otomatik bir kıymetlendirme ve karar mekanizması işletiyor. Böylelikle çok hızlı karar alabildiklerini anlatıyorlar.

Strelets'in asker elindeki el terminalleri zaten yaklaşık on yıldır sağda solda görülüyordu. Ez cümle; Rus iddiası bunun tüm operasyon sahalarında artık büyük etkinlikle kullanılabildiği.

2) Özellikle Suriye'deki operasyonlarda ortaya çıkan, hasarı kısıtlı güdümlü mühimmat sıkıntısına eğildikleri. En küçük güdümlü mühimmatlarının 500kg'lık KAB'lar olması ve bunun da çoğunlukla "çok fazla" olması konusunu daha önce de dile getirmişlerdi. Bu konuda hem ÇNRA, hem topçu hem  de füzeli çözümler bakındıkları anlaşılıyor.

3) En ilgimi çeken şeyin, özel kuvvetleri konusunda, Sovyetten kalan Spetznaz geleneği yerine, neredeyse tamamı profesyonel, Rusya'nın operasyon yaptığı ve yapacağını düşündüğü bölgelerden (de) gelen insanlardan kurulu, özel operasyonlar yapabilen, Amerikan özel kuvvetleri gibi dost kuvvetleri eğiten, aralarına karışıp bunlara danışmanlık yapan, çok daha aktif bir yapıya geçişi tamamladıkları. Burada Tacik, Kırgız, Özbek gibi bazı milletleri özellikle vurguladılar. "Çeçen"i de araya bek kendim ekleyeyim.

4) Bunlar yanında, anladığım, kara kuvvetlerini "interoperable" yapabilmek, gerekirse hava kuvvetlerinin kısa kaldığı yerde denizdeki platformdan atış desteği alacak falan bir "yapılanmayı" sürekli test ediyorlar -mış. Oldukça esnek, hızlı şekilde intikal edip konuşlanabilen, kendi EH birlikleri ve atış destek birlikleri olan, topçusu ile, ÇNRA'sıyla, tankçısı ile koordineli hareket eden karma tümenleri, 58. Kafkas Ordusu ile denemeye başlamışlar.

5) Son nokta; özel kuvvetlerde de belirtildiği gibi, Suriye sonrası operasyon sahasını Orta Asya devletlerinde İslami terör örgütleri olarak değerlendiriyorlar.Denizdeki ve havadaki bazı sorunlarına nazaran, para da suyunu çekerken, Rusya yine akıllı ve ciddi şekilde etkinliğini arttırmaya anlaşılan devam ediyor. Putin arada çıkıp stratejik sistemlerde, übersonik garip şeylerden bahsediyor belki ama, karada da, piyade ve zırhlı seviyesinde de gayet tıkır tıkır çalışıyorlar.

Korkarım beklenen "Sürüne Rusya" bir süre daha gerçekleşmeyecek. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Rus yaptırımları ve sürünen Rusya olayı yılan hikayesi gibi görünüyor. Görünen o ki oyun başka taraflarda dönüyor.

Hem Dolar'ı yükseltip, hem de petrolü dolar karşısında yükselterek mi Rusya'yı süründürecekler? O iş zor biraz.

Rusya bizim gibi cari açık değil, cari fazla veren bir ülke, yani net alıcı değil, net satıcı pozisyonunda; doların yükselmesi adamların işine gelir. Gelirleri artar. Mesajı Paylaş

Alkyone

#96
May 25, 2018, 02:54 ÖS Last Edit: May 25, 2018, 02:57 ÖS by Alkyone
Aynı Rusya Avrupa'nın petro/dolar dan Euro ya geçişini de dört gözle bekliyor ama
https://www.gazetem.ru/rusya-dis-ticaret-odemelerini-euroya-gecirmeye-hazir/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HeleBiDinle

Karşı hamle olmasın bu? Mesajı Paylaş

Trilogy

Putin: Rus donanmasını güçlendirmeye yönelik adımlarımız sürecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus donanmasını güçlendirmeye ve geliştirmeye yönelik adımların devam edeceğini söyledi. Putin, donanmanın hazır olmasının ülkenin güvenliğini sağlamak için en önemli olduğunu belirtti.

St. Petersburg'daki Donanma Günü için düzenlenen törende konuşan Putin "Deniz kuvvetlerinin yüksek düzeyde hazır ve etkili olması, ülke ve halkımızın güvenliği, askeri becerilerini sağlamak için en önemli unsur. Donanmamızın güçlendirilmesi ve gelişirilmesi, teçhizatlarının artırılması yönünde adımlar atmaya devam edeceğiz" dedi.

Putin denizcilik mesleğinin Rusya'da her zaman onurlu ve saygın bir meslek olduğunu belirterek "Bu hak edilen bir saygı. Herkes denizcilik işinin ne kadar zor ve sorumluluk gerektirdiğini bilir. Bu aileden, yakınlarından uzun süre ayrı kalınan, zorlu koşullarda gerçekleştirilen bir görev. Bir denizci için amaç her zaman aynı ve tektir: Vatana hizmet" ifadelerini kullandı.

'ONLARCA GEMİ VE DENİZALTIMIZ ÜLKEMİZİ KORUYOR'

Putin "Okyanuslarda her gün onlarca gemi ve denizaltımız Rusya'nın çıkarlarını koruyor. Donanma kuvvetlerimizle gurur duyuyoruz. Donanmamızın geçmişi, yiğitlik, cesurluk ve tam bir denizcilik ruhuyla dolu" dedi.

"Bu yıl içinde donanmaya 26 yeni gemi eklenecek. Gemilerden 4'ü Kalibr füzesi sitemi donanımına sahip olacak" açıklaması yapan Putin, donanmaya bu yıl halihazırda 4 denizaltı, 1 sabotaj önleyici tekne, 3 ikmal gemisi eklendiğini hatırlattı.

Öte yandan törene Putin'in yanı sıra Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Donanma Komutanı Amiral Vladimir Korolev katıldı.

Geçit töreninde Baltık, Kuzey, Karadeniz ve Hazar filolarından 40 savaş gemisi ve 4.000'den fazla denizci, Su-33, MiG-29K uçakları, Ka-52K ve Ka-27M helikopterleri yer aldı. Rus donanmasının 3 yüzyıllık zengin tarihi anısına düzenlenen askeri araçlar Neva Nehri boyunca yol aldı.

TARTUS ÜSSÜ'NDE DE TÖREN YAPILDI

Benzer törenler donanma gemilerinin üslerinin bulunduğu Kaliningrad, Sivastopol ve Vladivostok kentlerinde de yapıldı. Suriye'deki Tartus üssü de törene ev sahipliği yapan yerlerdendi. Tartus'taki törende gökyüzünde Su-24M, Su-34M, Su-35M uçakları Suriye semalarında süzüldü.  Törende Kolpino denizaltısı, Kildin, Turbinist, Velikiy Ustyug, Grad Svinyajsk gibi denizaraçlarının da aralarında bulunduğu Akdeniz'de görev yapan Rus gemileri yer aldı.

Büyük Petro döneminde, 1696 yılında kurulan Rus donanmasının bu yıl 322. yıldönümüydü. Donanma Günü ise Sovyetler Birliği döneminde 1939 yılında ilan edildi. Donanma Günü her yıl temmuz ayının son pazar günü kutlanıyor.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201807291034509064-putin-rus-donanmasi-denizci-guclendirme-adim/
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter