Rusya Federasyonu

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 07:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Rusya: Kuzey Kore füzeleri bizi tehdit ederse, savunma sistemlerimiz devreye girer


Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri sırasında Rusya'ya tehdit oluşturması halinde füzelerin Rusya'nın Uzak Doğu'daki füze savunma sistemleri tarafından vurulacağını bildirdi.

Klintseviç Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, "Rusya için bir tehdit yok, fakat bizim topraklarımız için tehdit oluşması halinde füze savunma sistemleri devreye girer" dedi.

Senatör, Japonya'nın kendi hava sahasındaki Kuzey Kore'ye ait füzeyi yok etmemesinin Tokyo'nun bu yükseklikteki füzeyi imha etmek için gerekli teknik imkanlara sahip olmamasından kaynaklandığını belirterek, "Fakat biz bunu yapabiliriz ve füzeyi kendi hava sahamızda kesinlikle vururuz" dedi.

http://www.kokpit.aero/savunma-sistemi-devreye-girer Mesajı Paylaş

Alkyone

Dr. Kerim Has hocanın kaleminden
Rusyanın Asya/Pasifikte jeoekonomik gelişimi ve Doğu Ekonomik Forumunun sonuçları
https://twitter.com/Kerim_HAS/status/906115380804022272 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

Rusya Merkezi Askeri Bölgesi'ne S-400 sistemleri konuşlandırılacak


S-400 füze savunma sistemlerinin kasım ayında, başkent Moskova'nın 400 km güneyinde yer alan Povoljye'deki Rusya Merkezi Askeri Bölgesi'ne bağlı hava savunma birliğinin hizmetine gireceği belirtildi.

Rus general Fraiz Salıyev'in açıklamasına göre, Rusya Merkezi Askeri Bölgesi'ne bağlı bir hava savunma birliği daha S-400 füzelerine sahip olacak. Sibir bölgesindeki hava savunma birliği, 2016 yılında S-400 komplekslerinin konuşlandırıldığı ilk hava savunma birliği olmuştu.

Salıyev, 2017 yılında Merkezi Askeri Bölgesi'ne 1.100'den fazla yeni teknolojik teçhizat sevk edilmesinin planlandığını da belirtti.
 S-400 sistemleri, 400 km mesafedeki ve 30 km irtifadaki hedefleri eşzamanlı olarak imha etme kapasitesine sahip.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709191030208464-rusya-merkezi-askeri-bolgesine-s400-sistemleri-konuslandirilacak/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Putin'den Rus savunma sanayini güçlendirme talimatı


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus savunma sanayisinin rekabet gücünü artırmak için uygun koşullar oluşturulacağını söyledi.
Putin, Almaz-Antey devlet şirketinde düzenlenen Askeri Sanayi Komitesi Toplantısı öncesinde yaptığı konuşmada, savunma sanayisinin ordu ve deniz filolarıyla güçlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.
Putin, "Tasarım bürolarının, araştırma enstitülerinin ve savunma sanayi işletmeleri için öncelikli yapılması gereken Rus ordusunun muharip kuvvetini belirleyecek silah ve teçhizatın geliştirilmesi ve üretilmesidir." dedi.
Teknolojik ürünlerin ithal parçalardan kurtarılması gerektiğini belirten Putin, 3 yıldır ithal parçaların ikamesine yönelik program uygulandığını hatırlattı.
Yenilikçi gelişme ve savunma sanayinin rekabet gücünü artırmak için uygun koşulların yaratılacağını anlatan Putin, "İleri teknolojili ürünlerin toplam pazarlanabilir ürünler içindeki payı 2025 yılına kadar yüzde 16'dan yüzde 30'a çıkmalıdır." ifadesini kullandı.
Putin, savunma sanayinin modernize edilmesinin de ekonomiyi olumlu etkilediğini dile getirdi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/408007/putinden-rus-savunma-sanayini-guclendirme-talimati Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

Fitch, Rusya'nın kredi notu görünümünü 'pozitif'e çevirdi


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Rusya'nın uzun dönem yabancı ve yerel para cinsinden kredi notu görünümünü 'stabil'den 'pozitif'e çevirdi.

Fitch Ratings'den yapılan açıklamada, Rusya'nın politika çerçevesinde ilerleme olduğu gerekçesiyle Rusya'nın kredi notu görünümünü değiştirdiği belirtildi.
Açıklamada "Fitch Ratings, Rusya'nın uzun dönem yabancı ve yerel para cinsinden kredi notu görünümünü 'stabil'den 'pozitif'e çevirdi" ifadeleri yer aldı.

Politika çerçevesindeki güçlenmenin de daha esnek döviz kuru ve enflasyon hedeflemesine yönelik daha güçlü bir kararlılık gözlenmesinden kaynaklandığı da aktarılan açıklamada, Rusya'nın yeni bütçe kanununun ülkenin kamu maliyesi tutumluluğu konusunda da kararlı olunduğunu gösterdiği ve bunun daha gelişmiş bir makroekonomik istikrara yol açacağı belirtildi.

Fitch, Rusya'da 208-2019 yıllarında 4.5 oranında enflasyon oranı beklendiğini ve bunun ülke için çok düşük bir oran olduğunu da kaydetti.

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201709231030274325-fitch-rusya-kredi-notu/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Putin: Birileri bilinmeyen amaçlar için Rusya'daki halkların biyomalzemesini topluyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkede bilinmeyen amaçla çeşitli etnik grupların temsilcilerinin biyomalzemesinin toplandığını belirtti.
Putin'in katılımıyla gerçekleşen Rusya Sivil Toplum ve İnsan Haklarının Geliştirilmesi Konseyi toplantısında, Rusya Oy Hakkı Enstitüsü Direktörü İgor Borisov, bazı kişilerin bilinmeyen amaçlarla Rusya'daki video gözetim sistemlerinin yardımıyla Rusya vatandaşlarının resimlerini topladığını bildirdi.

'BUNU NE İÇİN YAPIYORLAR?'

Borisov'un verdiği bu bilgiye karşılık Rus lider, "Resimler tamam ama ülke genelinde biyomalzeme toplandığını biliyor musunuz? Üstelik bunu çeşitli etnik gruplar ve Rusya Federasyonu'nun çeşitli noktalarında yaşayan insanlardan alıyorlar. Bunu ne için yapıyorlar? Asıl soru bu. Bunu kasıtlı ve profesyonelce yapıyorlar. Biz işte böyle çok büyük ilginin hedefindeyiz" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710301030810961-putin-rusya-biyomalzeme/ Mesajı Paylaş

Alkyone

#81
Ara 18, 2017, 09:11 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2017, 10:04 ÖÖ by Alkyone
Güney Kafkasya hareketlenmiş...
Ruslar yığınak yapıyorlar
Gürcistan ile ilgili bir hareketlenme olabilir mi??
https://twitter.com/M3t4_tr0n/status/942391844218064896

Abhazya da tank tatbikatı
https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12155347@egNews
Kuzey Osetya'da keskin nişancı tatbikatı
https://function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=12155345@egNews Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Türkiye Rusya ya yakın bir ekonomidir. İsterse uçak gemisinden kıtalar arası füzeye binlerce tanktan denizaltılara kadar aynı şeyleri yapabilmesi gerekir. Niye bu adamların bu kadar ezici konvansiyonel gücü var bunun mantıklı bir izahı yok denge sağlanmalı. ABD değilki sonuçta italya kadar ekonomisi olan bir ülke. Bu dengeyi sağlamak zor değil ve sağlamak gerek. Rusya dan daha az bombardıman uçağımız olmasının kabullenmişlikten başka çok bariz bir gerekçesi yok. Hadi biz bombardıman uçağı yapmayı bilmiyoruz tamam ama Hollanda damı bilmiyor İtalya damı bilmiyor Rusya kadar ekonomi bunlar. Mesajı Paylaş

süper çavuş


Trilogy

Rogozin: Putin, Rusya ordusu için yeni silah programını onayladı

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus ordusu için yeni silah tedarik programını onayladığını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rogozin "Yeni silah tedarik programı Putin tarafından imzalandı. Robot teçhizatlar, istihbarat sistemleri, saldırı ve keşif için kullanılan insansız hava araçları (İHA), uçakların yangından korunması gibi konular yeni programda yer alıyor. Genel anlamda 200'ü aşkın silah ve askeri teçhizat test edildi" ifadelerini kullandı.

Rogozin açıklamalarına şöyle devam etti: "NATO'nun askeri potansiyelini artırması, ABD'nin 'küresel saldırı' düşüncesini uygulamaya koyma, uzaya silah konuşlandırma ve nükleer olmayan stratejik silah mevzilendirme isteği göz ardı edilmemeli. Programda bunların herbirine uygun bir karşılık var."

'2021'DE MODERN TEÇHİZAT ORANI YÜZDE 70 OLACAK'

Rogozin, 2021 yılında ordudaki modern teçhizat oranının yüzde 70'e ulaşacağını, 2014 yılından beri de 300 yabancı üretim silahın yerli olanlarıyla değiştirildiğini belirtti.

Ordudaki NATO ve ABD ülkeleri tarafından üretilen 200, Ukrayna tarafından üretilen 100 silahın, Rusya yapımı silahlarla değiştirildiğini vurgulayan Rogozin, silahlar ikame edilirken daha gelişmiş yerli silahlar üretmeyi amaçladıklarını ifade etti.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Tatyana Şevtsova Kasım 2017'de yeni silah programı çerçevesinde askeri teçhizat tedariği için 19 milyon ruble (325 milyar dolar) ve senkronizasyon sistemleri için 1 trilyon ruble (17 milyar) harcanmasının öngörüldüğünü söylemişti.

Geçen yıl da Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak Sputnik'e yaptığı açıklamada yeni programın S-500 hava savunma sistemi, beşinci nesil Su-57 uçağı, Armata tankları ve zırhlı araçlarını kapsayacağını söylemişti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201802261032404274-rogozin-putin-rusya-ordusu-yeni-silah-programi/ Mesajı Paylaş

HDS

Ruslar gelende "modern" lafını artık "modernize edilmiş" manasında da kullanıyor. Eskiden NATO bununla dalga geçiyordu, "Bok yaparsın" diye ama herif T-72'leri de epeyce modernize edip "Bu kadarı da sana yeter şekerim" kıvamına getirince, paçalar tutuştu.  :) Mesajı Paylaş

Trilogy

Putin, Federal Meclis'e seslendi: Yeni nükleer füze denedik, dünyanın neredeyse her noktasına ulaşabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin parlamentosu olan Federal Meclis'in üyelerine hitaben geleneksel yıllık konuşmasını yaptı.

Putin, Federal meclis konuşmasında daha önceki yıllarda olduğu gibi, bir önceki yılın sonuçlarından bahsedip gelecekle ilgili planlarını anlattı.

Rusya anayasasına göre, devlet başkanının parlamentoya her yıl vermek zorunda olduğu bir rapor gibi değerlendirilebilecek olan Federal Meclis konuşmalarında, hem iç hem de dış politikaya yönelik değerlendirmelerde bulunuluyor. İdeolojik bir tarafı da olan bu konuşmada, parlamentoya yönelik somut öneriler de gündeme getiriliyor.

Diğer taraftan Putin'in bu yılki Federal Meclis konuşmasının bir önemi daha bulunuyor. Zira bu yılki konuşma, ülke genelinde 18 Mart'ta düzenlenecek devlet başkanlığı seçimlerine çok yakın bir tarihte gerçekleşti. Bu nedenle pek çok kişi, Putin'in bu yılki konuşmasının bir tür seçim programı olarak görülebileceğini savunuyordu.

Bu arada konuşma her yıl olduğu gibi Kremlin'de bulunan Grigoryevski salonunda değil Kremlin'in hemen dışında yer alan manej sergi salonunda yapıldı.

Putin'in bugünkü Federal Meclis konuşması 1 saat 55 dakika sürdü. Daha önce Putin'in Federal Meclis üyelerine hitaben yaptığı hiçbir konuşma bu kadar uzun sürmemişti. Zira önceki yıllardaki konuşmalar 1 saate yakın ya da 1 saatten biraz daha fazla sürüyordu.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201803011032450473-putin-federal-meclis-konusmasi/ Mesajı Paylaş

hergeleci


Trilogy

Rusya devlet başkanını seçti: Putin'in oyları yüzde 70'in üzerinde

Rusya'da milyonlarca seçmen, ülkenin devlet başkanını belirlemek için bugün sandık başına gitti.

Seçimlerde, ülkenin devlet başkanı olan Vladimir Putin'in altı yıllık görev süresinin sona ermesinin ardından göreve gelecek isim belirlenecek.
Neredeyse 109 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Rusya'nın her bölgesinde yerel saatle 08.00'de açılan sandıklar 20.00'de kapanacak.

Oy kullanma işlemleri ilk olarak Rusya'nın uzak doğusunda yer alan Kamçatka ve Çukotka bölgelerinde başladı. Burada sandıklar dün TSİ 23.00'te açıldı.

Sandıklar en sonsa Rusya'nın Polonya ile Litvanya arasında bulunan bölgesi Kaliningrad'da TSİ 21.00'de kapanacak

KIRIM'IN RUSYA'YA BAĞLANMASININ YILDÖNÜMÜ

Seçimleri binlerce Rus gözlemcinin yanı sıra, 1.500 uluslararası gözlemci izleyecek.

Diğer taraftan seçimlerin 18 Mart'ta düzenleniyor olmasının bir önemi var. Zira bu tarih, Kırım'ın, Ukrayna'dan bağımsızlığını ilan etmesi sonrası Rusya'ya bağlanmasının dördüncü yıldönümüne denk geliyor.

SEKİZ ADAY YARIŞIYOR

Rusya'da bundan önceki devlet başkanlığı seçimlerinin yapıldığı 2012'de sadece üç aday yarışmıştı. Bu seçimlere sekiz aday katılıyor.
Bu sekiz aday ise şöyle: Rusya'nın mevcut devlet başkanı olan bağımsız aday Vladimir Putin, Rus sosyetesinin tanınan isimlerinden biri olan liberal kadın aday Kseniya Sobçak, Komünist Parti'nin adayı Pavel Grudinin, milliyetçi çizgideki söylemleri ile bilinen Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovskiy, Rusya Halk Birliği partisinin adayı olan ve milliyetçi çizgisiyle bilinen Sergey Baburin, Komünist Parti'den ayrılan bir grubun kurduğu Rusya'nın Komünistleri isimli partinin adayı olan ve geleneksel bir komünist olarak tanımlanabilecek Maksim Suraykin, ekonomi ve ticaret politikaları ile öne çıkan Büyüme Partisi'nin adayı Boris Titov ve liberal Yabloko Partisi'nin adayı Grigoriy Yavlinskiy.

MUTLAK ÇOĞUNLUK SAĞLANAMAZSA İKİNCİ TURA GİDİLECEK

Bu arada seçimlerde hiçbir adayın oyların mutlak çoğunluğunu kazanamaması halinde üç hafta sonra seçimlerin ikinci turu düzenlenecek. Fakat buna pek ihtimal verilmiyor. Zira Rusya'da yapılan son altı devlet başkanlığı seçiminin sadece birinde ikinci tura gidilmesi gerekmişti. 1996'da düzenlenen bu ikinci tur seçimlerde dönemin mevcut devlet başkanı Boris Yeltsin, komünist rakibi Gennadiy Zyuganov'u yenmişti.

https://tr.sputniknews.com/russia-elections-2018/201803181032680474-rusya-devlet-baskanini-seciyor/ Mesajı Paylaş

Baltica

Avrupa Birligi, az evvel Rusya'da ki diplomatik misyonunun sefini danisma amaciyla geri cekti. AB-Rusya krizi giderek derinlesirken, AB'den gelen baskilarin, Rusya secimlerine yonelik ve konjonkturel olmadigi, iliskilerin uzun donemli olarak bozulacagi sinyalu de verilmus oldu. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter