Rusya: Bozayı Kış uykusundan Uyandı

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 07:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »

kimlikci

Ukrayna da ki durum gerginleşiyor. Rusya destekli gruplar Donetskte T-72 tankları, 122 ve 152 milimetrelik obüsler ile geçit töreni düzenledi. Çatışma çıkması durumunda Minsk anlaşması bozulabilir.
Mesajı Paylaş

kimlikci

Kırımda Yığınağa Devam

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya'nın işgal ettiği Kırım yarımadasına askeri birlikler ve silah yerleştirmeye devam ettiğini açıkladı. Bakanlığa bağlı İstihbarat Baş Müdürlüğü Temsilcisi Vadim Skibitskiy Kırım'da Rusya'nın askeri faaliyetleriyle ilgili bilgi verdi. Skibitskiy, Rusya'nın Ukrayna'nın güneyine, Karadeniz'in batı kısmına, Kerç boğazına, Azak Denizi'ne, ayrıca Gürcistan'ın Abhazya kıyılarına ve Doğu Akdeniz'e yönelik ilgisinin arttırdığını belirtti.

Rusya'nın silahlı kuvvetlerini Kırım yarımadasına yerleştirmeye devam ettiğini bildiren Skibitskiy, "Mayıs ayı itibarıyla Kırım yarımadasında Rusya'ya ait yaklaşık 24 bin asker, 613 tank ve zırhlı araç, 162 topçu sistemleri, yaklaşık 100 savaş uçağı, 56 helikopter, 16 kıyı füze sistemi, 30 muharebe gemisi ve 4 denizaltı bulunuyor." dedi.

Bu rakamların Rusya'nın Kırım'ı işgal edene kadar yarımadada bulundurduğu askeri birliklerin gücünü arttırdığını gösterdiğini söyleyen Skibitskiy, "Kırım'da bulunan Rus birlikleri ve silah sayısının 2020-2025 yıllarına kadar bugünkü rakamların 1,5-2 katına çıkarılması planlanıyor." ifadelerini kullandı.

http://aa.com.tr/tr/dunya/rusya-kirima-askeri-yiginak-yapmaya-devam-ediyor/581127 Mesajı Paylaş

kimlikci

Sovyetlere dönüş: Çocuklara askeri eğitim

Rus Askeri ve Tarihi Topluluğu, Kırım'da bu yıl askeri çocuk kampı açmayı planlıyor.
Söz konusu kampta çocuklar fiziksel, askeri ve tıbbi eğitimi alacak, Rusya ve Rus Silahlı Kuvvetleri'nin tarihini öğrenecekler.
qha'nda yer alan haberde, Rus Askeri ve Tarihi Topluluğu Başkanı Vladimir Medinskiy kamp hakkında konuşurken, "Kampın adı "Ben Vatandaşım ve Yüce Devletin Koruyucusuyum!" olacak. Çocuklar çadırlarda yaşayacak, askeri disiplini ve Rusya tarihini öğrenecekler. Ayrıca silah kullanmayı, taktik eğitimi ve savaş eğitimini görecekler" açıklamasında bulundu.
Askeri kamplara 12 - 18 yaş arasındaki çocuklar katılacak. Kampa katılmak isteyen çocukların not ortalamasının yüksek olması ve Rusya tarihini iyi bilmesi şartı aranıyor.
Bu tür kuruluşların paramiliter organizasyon amacıyla Sovyetler döneminde de yapıldığı, Rusya'da da halen çocuklara benzeri amaçlarla askeri eğitim verildiği biliniyor.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/366168/sovyetlere-donus-cocuklara-askeri-egitim
Mesajı Paylaş

HDS

Ne kadar da "Hitlerjugend".. Mesajı Paylaş

southwater

Haz 06, 2016, 09:25 ÖÖ Last Edit: Haz 06, 2016, 09:28 ÖÖ by southwater
Rusya'nın bir başka penetrasyonu da Türkiye Çerkesleridir.
Abhazya'yı gösterip, rızalarını almak, onları kendilerine bağlamak gibi bir amaçları var
ve
başarılı da olmuştur.
Şu an Çerkes diasporasında ağırlıklı bir kesim Rusya'ya gizliden de olsa hayrandır.
Bu Stockholm şeysi değilse, ben bir şey bilmiyorum.
Bir "arkadaşım", bunların konferansında "bu meseleyi Gürcistan'ın bölgesel bütünlüğü ile uyuşacak şekilde çözelim" dediğinde, sağlam küskü yemişti, 150. yıl dönümünde, 2 yıl önce!

HDP üzerinden "kimlik siyaseti" ile devşirilmeye çalışılan Çerkesler de bol miktarda var.
Mesela, Suruç saldırısında hayatını kaybeden Bursalı hemşehrimiz Çerkes idi. (Nartan Kılıç, Ferdane Kılıç) Mesajı Paylaş
Akıllarını güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır!  (Yunus, 100)

BETONBEY

Ordunun komuta kademesindeki pekçok paşada çerkezdir... Mesajı Paylaş

southwater

Eskiden sanki daha fazlaydı.
Sadece ordu mu?
MİT ve EGM içinde de kuvvetli Çerkesler hep olmuştur.

Şimdiki "kimlik siyasetçisi" Çerkeslere bunu hatırlatıyorum.
Bizi asimile ettiler deyince, "iyi de bu politikaları dizayn edenler de Çerkesti" diyorum.
Mesele Çerkeslerin kültürel hakları değil.
Buradaki herkes, kültürel haklara saygı göstermelidir.
Halklar da dillerini öğrensinler!
Ama sen evde dilini öğrenme, memlekette en üst yerlere gel, artık suçlayacak kimse yok, kendinden başka!
Asimilasyon olmuştur, ama bu sadece TC'nin suçu değildir.

Bu nedenle esas Çerkes-kırıcı olan (21 Mayıs 1864) Çarlık Rusya'sına yaklaşmak da nedir?
(Putin çardır elbette, neo-çar)
Sanki Abhazya'yı sana yedirecek mi Ruski?
Elbette hayır! Mesajı Paylaş

BETONBEY

Adıgey'e dönüş konusunda geçmişte farklı deneyimler gerçekleşmiştir.

Bazı çerkezler anayurtlarına geri dönüş ve akrabalarını bulma babında Kafkasya'ya gittiklerinde büyük hayal kırıklığı yaşamışlardır. Bir arkadaşımın tarifi ile,

"Burada biz göçmeniz, bir nevi azınlığız, ana yurda dönüp asli unsuru olduğumuz topraklarda yaşamak istedik. Ama gidiş çok büyük şok oldu. İnsanın anayurdunda azınlık olması bambaşka birşeymiş. Türkiye'deki huzurumuz anayurtta yok" demişti.

Bizim kültürümüzdeki "çerkez" olgusu ve genel kabul devam ettiği sürece şahsen ben bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.

Dışarıdan özel bir çabayla bir sorun çıkartılmaya çalışıldığı doğrudur lakin çerkezler isimlerinin kürt realitesi ile anılmasından son derece rahatsızlar, bunu da belirtmekte fayda var. Mesajı Paylaş

HDS

Alman "Yeşiller"i galiba bir de Çerkez olayına sardıracakmış..  :) Mesajı Paylaş

BETONBEY

Haz 06, 2016, 11:13 ÖÖ Last Edit: Haz 06, 2016, 11:16 ÖÖ by BETONBEY
Bizim siyasilerimiz her daim Almanya'da yaşayan gurbetçilerimizin sisteme entegrasyonuna önem vermişler ve bu meyanda açıklamalar yapmışlardır.

Almanya ayağına sıkmaya devam ederse tam ortalarında nurtopu gibi bir "türk" sorunu olacak bu gidişle ;)

Olay bir devlet politikası değişikliğine bakar...

Almanya gibi geçmişten bugüne ırkçı davranışlar, söylemler, uygun bir altyapı ve kötü bir sicili olan devlet için işler bir anda felaket karışabilir. Mesajı Paylaş

Kabardey

Müsaadeniz ile Çezkes ile düşüncemi açıklamak isterim. Özellikle bu hdp vb. yapılar altında toplanan Çerkesler bunu Çerkesliklerinden değil daha ziyade komünist ve sosyalist tarzı uç sol görüşlerinden ötürü yapıyorlar. Bir dönem hdp'nin, biz Türkiye partisi olacağız bütün azınlıklar ile çalışmak istiyoruz, niyeti ile kandırdığı kitle ise hdp'nin içine girince olayı çok daha iyi gördüğü için o defter de çok hızlı kapandı. Şimdi Çerkeslerde ciddi bir korku var. Zira CB bildiğimiz gibi Çerkeslerden nefret ediyor. Davitson çerkesleri çok seviyordu ama yaptığı icraatlar çok kişiyi rahatsız etti için oda vazgeçti bir yerde.

Türkiye'de Ruslara sempati duyuyor gibi yapan tek grup Abazlar ve Oset'lerdir ki, adamların eli mahkum. Keza onlarda Ruslardan pek memnun değil çünkü Ruslar net olarak o bölgeleri asimile etme çabasında. Türkiye deki Çerkeslerden Rusya'ya yandaş çıkar mı sanmam ama şuanki iktidara da çıkmadığı için Çerkeslerin yaşadığı unutulma korkusunu anlamak gerek. Onlarda bir şekilde hatırlanmak istiyorlar ama Kürtler gibi yırtıklık yapamıyor ve onlar gibi görünmek istemiyorlar. Böyle olunca da iş çıkmaza giriyor. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Yazınızda belirttiğiniz çerkezlerin içindeki "sol görüşlü kesim" tespiti çok yerinde bir tespittir.

Her etnik gruptan çıktığı gibi çerkezlerdende marjinal sol görüşe sahip çok küçük bir kesim çıkmaktadır ve bu taife HDP çatısı altında saf tutmuştur.

Ruslara sempati ile bakma durumu da 1970'lerde gene sol görüş çerçevesinde vücut bulmuş bir durumdur.

Geçen zaman içerisinde anayurda gidiş-gelişler ile Rusların yaptıkları çerkezler tarafından görülünce bu sol kesimde Rusya'ya bakış tarzını değiştirmiştir. Mesajı Paylaş

putty

Çerkezler bu toprakların halkı değil diaspora durumundalar. Demografik sorunu anlamaya anlatmaya çalışırken örnek verilemeyecek bir halk Çerkezler. Lazları örnek verin verecekseniz onlar coğrafyanın halkı. Çerkez kominist olsa ne olur faşist olsa ne olur hiç bir durumda bu ülkeye zararı dokunmaz. Sakarya yı bana verin diyecek halleri yok.
Anca yüz yıllık kader birliğinden sonra bir sürü birlikte savaş yapmışken gidip Gürcüleri tutarsak o zaman boyunları bükülür elbet. Bunu da eleştirmemek gerek. Mesajı Paylaş

southwater

Valla  putty hocam bence kafkasya Anadolu'nun diasporasına dönüşmüştür.
Çerkesler artık buraların esashalklarındandır, bir yere de gidecekleri yok!
zaanında hdpli etnofaşistler bunlara bayağı bir çemkirmişti, yazdıklarınız onlarınki ile paralel oldu...
Mesajı Paylaş

kimlikci

Ukrayna da son durum Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter