Dünya'dan ve Türkiye'den Enerji Haberleri

Başlatan kimlikci, Nis 27, 2016, 12:02 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

Bu her secim oncesi bulunan dogalgazlardan mi, yoksa gercekten onemli bir yatak mi? Mesajı Paylaş

Çıspıntır

Tuna bölgesinde bulunduğu söyleniyor. Romanya zaten o bölgeden yıllardır doğalgaz çıkarıyor. Bizim keşfimizde Bulgaristan ve Romanya MEB ile kesişiyor.
Yine çakışma, yine aksiyon, yine gerilim :) Mesajı Paylaş

Destiny

Şimdi biz bu petrolü bulduk. Acaba yeterli verimlilikde çıkaracak ekipman, bilgi, insan gücümüz varmı? Yarın büyük şirketlerle ortaklık kurmak zorunda kalırmıyız?

Mesela akçakoca'dan olması gerekenden çok daha az verimle gaz çıkarıyormuşuz.

Şu iskenderun körfezinde önemli yataklar keşfetsek gerçekten çok güzel olacak. O bölgede bulacağımız güzel bir rezerv israilide, GKRYde bize muhtaç bırakabilir. Mısırın LNG'si ile olmaz o iş... Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Bölgede Gkry ve İsrailin ana umudu çıkan rezervlerin büyük kısmını Mısıra satmaktı. Ama mısırda doğalgaz bulunca hemde ciddi oranda tamamıyla bağımsız olacak ve ufak miktarda da satacak.

Ancak bölgedeki doğalgazın avrupaya satılması için rumlar, israil ve mısırın ortak sektörlerindeki buunan doğalgazın toplu satılması ile kazanç sağlayabilir rezervler.

Ancak gazı borularla italyaya taşımak için mısırdan doğrudan kurulacak bir boru hattı Türkiyenin muhtemel kıta sahanlığı ve EEZ'sinden geçiyor ve Türkiyenin buna sorun çıkaracağı bariz.

Şu an bölge deki gazın avrupaya taşınabilmesi için en mantıklı çözüm iskenderun üzerinden trans anadolu boru hattına bağlanıp satılması.

Yani yine Türkiyeye işleri düşecek.  Keza mısırdaki lng de sıvılaştırıp gemilerle taşıma vs işlemi aşırı pahalı. Ama tabi yeni rezervler bulunursa ne olur bilmem. Mesajı Paylaş

matmat26

2. GES YEKA Enerji santral ihalesi iptal edildi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter