Karadeniz Bölgesi

Başlatan Energy, Nis 04, 2017, 08:17 ÖS

« önceki - sonraki »

Energy

Nis 04, 2017, 08:17 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:15 ÖS by Yönetim
Rosneft, Karadeniz'de bu yıl petrol aramaya başlıyor

Rusya'nın en büyük petrol şirketi olan Rosneft'in bu yıl Karadeniz'de sondaj faaliyetlerine başlayacağı belirtildi.

Rusya'nın, Kuzey Kutbu'nda yer alan Hatanga sahasında başlatılan yeni sondaj çalışmasının açılışında konuşan Rosneft Üst Yöneticisi (CEO) İgor Seçin, bu yıl içinde Karadeniz'de sondaj faaliyetlerine başlanacağını söyledi. Rosneft'in gelecek yıl Barents Denizi'nde de sondaj faaliyetlerini başlatacağını belirten Seçin, 2019'da ise Sibirya'nın kuzeyinde yer alan Kara Denizi'nde arama faaliyetlerine başlayacaklarını belirtti.

İtalyan firma ile işbirliği planlanıyor

Şirketten bir süre önce yapılan açıklamada, Karadeniz'deki sondaj faaliyetleri için İtalyan Eni şirketiyle iş birliğinin planlandığı kaydedilmişti.Petrol üretim hacmi bakımından dünyanın en büyük petrol şirketi olan Rosneft'in Karadeniz'de dört, Barents Denizi'nde ise yedi petrol ve doğalgaz sahası bulunuyor.

http://www.virahaber.com/rosneft-karadenizde-bu-yil-petrol-aramaya-basliyor-44224h.htm Mesajı Paylaş

Merkator

Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler iş birliği için toplanacak

Karadeniz'de barış, güvenlik ve iş birliğinin güçlendirilmesi amacıyla Karadeniz'e kıyısı olan ülkelerin temsilcileri İstanbul'da bir araya gelecek.
Genelkurmay Başkanlığından, Karadeniz'de Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemler (KGGAÖ) Belgesi kapsamında düzenlenecek denizcilik alanında iş birliği seminerine ilişkin bilgi verildi.

Seminerin, 24-25 Nisan'da İstanbul'un Beşiktaş ilçesindeki Deniz Müzesi Komutanlığında düzenleneceği bildirildi. Karadeniz'de bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanmasına, iyi komşuluk ilişkilerinin kuvvetlendirilmesine katkı sağlayan önemli bir mekanizma olarak öne çıkan "KGGAÖ Belgesi"nin, sahildar ülkeler arasında barışın, güvenliğin ve iş birliğinin güçlendirilmesini hedeflediği belirtildi.

Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü KGGAÖ inisiyatifinin, 15'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenecek seminere, Karadeniz'e kıyısı olan Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu ve Ukrayna temsilcileriyle Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları, Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu, Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından katılım sağlanacağı kaydedildi.

http://www.denizhaber.com.tr/karadenize-kiyisi-olan-ulkeler-is-birligi-icin-toplanacak-haber-73882.htm Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

#2
Eki 09, 2017, 04:55 ÖS Last Edit: Eki 12, 2017, 05:46 ÖS by HARZEMŞAH
Üstatlar, önümüzdeki günler çok şeye gebe...

NATO'nun Karadeniz'de daimi bir deniz üssü ve hava gücü konuşlandırma kararı önemli. Çünkü bildiğiniz gibi Montrö Anlaşması uyarınca, Karadeniz'de, Karadeniz'de kıyısı olmayan ülkelerin savaş gemisi bulundurma süresi 21 gün ile sınırlı. Başka bir deyişle ABD savaş gemileri Karadeniz'de 21 gün kalıp sonra terk etmek zorundalar. Bu nedenle NATO'nun Karadeniz'de kuracağı daimi deniz üssünde ancak- Karadeniz'de kıyısı olmaları nedeniyle-Türk, Bulgar ve Romen gemileri daimi olarak demirleyebilir. NATO'nun diğer üyelerine ait gemiler ise, ancak 21 günlük periyotlarla limanda varlık gösterebilirler. İşte bu nedenle NATO, Romen ve Bulgar donanmalarını güçlendiriyor. Örneğin İngiltere, Romanya'ya Type 22 sınıfı firkateyn verdi. Amaç, oluşturulacak daimi NATO limanında sürekli olarak barınamayan modern gemilerin eksikliğini, hülle yolu ile aşmak. Yakında Romen ve Bulgar deniz kuvvetlerine devredilecek modern gemi sayısı artacak ve Karadeniz'de geçici olarak NATO gemisi bulundurulmasına olan ihtiyaç azaltılacakt. Olayın, tıpkı 1.Dünya Savaşı öncesi Alman ve Osmanlı Donanmaları arasındaki ilişkilere benzer bir biçimde gelişeceği söylenebilir. Yani bandırası başka, içindeki mürettebatı başka milletlere ait savaş gemileri...

Peki bu durumda Rusya ne yapacak? Çevresi kuşatılırken kuzu kuzu bekleyip, kaderine razı mı olacak? Benim öngörüm ilk aşamada, eski Romen ve Bulgar Komünist Partisi mensuplarını maddi ve manevi açıdan destekleyerek, bahsi geçen iki ülkedeki Batı yanlısı Hükümetleri devirmek yönünde girişimlerde bulunacağıdır. Özetle önümüzdeki bir kaç yıl, Romanya ve Bulgaristan açısından zor geçecek gibi görünüyor.

Üstatlar,

ABD ve NATO, Romen ve Bulgar Donanmaları, eğitim, lojistik, envanter ve hepsinden önemlisi mental açıdan belirli bir olgunluğa erişene dek, Karadeniz'de, Rusya ile mücadeleyi yalnızca Türk Donanması ile sağlamayı planlıyordu. Bu amaçla Türkiye'ye-firkateyn veya destroyer veya her ikisi birden-yeni platformlar ve SM-II füzeleri transfer etmeyi düşünüyordu. Bakalım 24 saatteki gelişmelerin ardından neler olacak? Yeni platformları alabilecekmiyiz? Mesajı Paylaş

Defence

Bugün Boğazdan geçen Bulgar firkateyni de, Bulgaristan'a Belçika tarafından hibe edilen eski Wielingen sınıfından Wandelaar. Sayın Harzemşah'ın da vurguladığı gibi NATO, kendi gidemediği yerlerde bu yöntemi kullanıyor. Mesajı Paylaş

Trilogy

Emekli amiral Stavridis, Rusya'yı Karadeniz'deki 'hırsları' nedeniyle kınadı

NATO'nun eski Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı James Stavridis, Bloomberg View için kaleme aldığı makalede Rusya'nın Karadeniz'deki 'hırsları' ile ilgili memnuniyetsizliğini dile getirerek, söz konusu hırsların 'Kırım'la sınırlı olmadığını' yazdı.

Stavridis, NATO'nun Doğu Avrupa'da tetikteyken Vladimir Putin'inse askeri gücünü güneyde göstermeye hazırlandığını ifade etti.
Moskova ile Batı arasındaki ihtilaf merkezi olarak Rusya'nın 'şeklen topraklarına kattığı' Kırım'ın kalmaya devam ettiğini belirten emekli amiral, Kremlin'in Kırım yarımadasına 'karadan koridor' oluşturmak için yeni 'istilalar üzerinde kafa yorduğunu' ileri sürdü.

Stavridis ayrıca Türkiye'nin Rus donanmasının 'sürekli baskısı' altında olan kuzey kıyılarındaki durumdan duyduğu endişeyi de dile getirerek bu durumun Karadeniz'e kıyısı olan diğer ülkeler için de geçerli olduğunu savundu.

Emekli amiral, Rusya'nın bölgenin kontrolünü ele geçirmesinin jeopolitik nedenlerinin yanında ekonomik nedenler de olduğunu belirterek, söz konusu nedenleri, Karadeniz'de bu yakınlarda keşfedilen petrol yatakları ve Moskova'nın Karadeniz'i, boru hattıyla Adriyatik ve Baltık Denizleriyle birleştirme çabası olarak gösterdi.

Stavridis, Rusya'nın bölgedeki planlarına mutlaka karşı çıkılması gerektiğini ve NATO'nun bu bağlamda 'önemli bir çalışma' yapması gerektiğine, özellikle de askerlerini Romanya, Türkiye ve Bulgaristan'ın limanlarında, ayrıca Gürcistan ve Ukrayna'nın 'istila edilmemiş' topraklarında daha sık bulundurması ve tatbikat düzenlemesi gerektiğine dikkat çekti.

'TÜRKİYE İLE DAHA SIKI TEMASLARDA BULUNMAK GEREKİYOR'

NATO'ya öngörülmeyen durumlar karşısında faaliyet planı geliştirme, ABD'ye ise NATO'dan bağımsız olarak bölgedeki varlığını 4 mayın gemisiyle güçlendirme çağrısında bulunan Stavridis, Türkiye ile daha sıkı temaslarda bulunulması gerektiğini vurguladı ve Karadeniz boğazlarındaki geçişlerin birçok sınırlama içeren 1936 tarihli Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile kontrol edildiğinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.
Siyaset Bilimcisi Vladimir Kornilov, Facebook hesabından Stavridis'in makalesine yaptığı yorumda, yazılanların birbirileriyle çeliştiğine, çünkü Rusya'nın değil, ABD'nin hırslarından bahsedildiğine dikkat çekti.

Kornilov, "Amiral ABD'ye Montrö Sözleşmesi'ni ihlal edip, ABD'ye ait askeri gemilerin Karadeniz'e girmesine izin vermesi için Türkiye'nin üzerinde baskı kurma çağrısında bulunuyor. Bu denizde ABD'nin hırsları söz konusuyken bunun Rusya'nın hırslarıyla ne alakası var" diye konuştu.

 https://tr.sputniknews.com/rusya/201710121030566349-emekli-amiral-stravridis-rusyayi-karadenizdeki-hirslari-nedeniyle-kinadi/
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Kornilov iyi kapak yapmış :)

Rusların Karadeniz'deki yayılmacı siyaseti ortada belki ama ihtiyacımız olan son şey ABD gemilerinin de Karadeniz'de fütursuzca fink atması sanırım... Mesajı Paylaş

Trilogy

İngiltere, 'kendinden fazla emin olan Rusya' nedeniyle Karadeniz'e devriye uçaklar gönderiyor

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, Rusya'nın giderek artan özgüveni ışığında Karadeniz'de devriye yapmaları için Romanya'ya savaş uçaklarını göndereceklerini belirtti.

Williamson, "İngiltere, Avrupa'nın güvenliğini sağlama çabalarını belirgin derecede yoğunlaştırdı. Bugün, Avrupa güvenliğinin sağlanmasında kilit rol oynamaya devam ettiğimizi kanıtlayan yeni tedbir paketini duyuruyoruz" dedi.
Bu tedbirleri NATO savunma bakanlarının Brüksel'deki toplantısında sunacaklarını ifade eden İngiliz bakan, ülkesinin Rusya'nın Karadeniz bölgesinde giderek artan özgüveni nedeniyle Romanya'ya Typhoon savaş uçaklarını göndererek, Kosova'daki barışçıl operasyonuna yardım ederek ve Ocean savaş gemisini NATO daimi grubuna katarak müttefiklerine destek verdiğini söyledi.

Balkanların batısında acil operasyonlar için İngiltere'nin gelecek yıldan itibaren özel askeri birlik oluşturacağını dile getiren Williamson, "Bu, 600 askerin acil olarak bölgeye gitmeye hazır olacağı anlamına geliyor" diye ekledi.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201711091030932420-ingiltere-rusya-nedeniyle-karadeniz-devriye-ucak/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Novorossiysk'te Deniz Kuvvetleri'ne ait yaklaşık 60 gemi konuşlandırılacak

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Vladimir Korolev, Novorossiysk kentindeki Geporot limanında Rusya'nın Karadeniz filosuna ait yaklaşık 60 geminin ve özel deniz aracının konuşlandırılacağını duyurdu.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Vladimir Korolev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Federal hedef programının uygulanması çerçevesinde Karadeniz filosunun Novorossiysk'teki temel konuşlanma üssü Geport'un inşaat çalışmalarına devam ediyoruz.

İnşaat işleri tamamlandıktan sonra Geopot'un sularında 60'ın üzerinde savaş gemisi ve özel deniz aracı konuşlandırılabilecek" ifadelerini kullandı.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201803181032679657-novorossiyskte-deniz-kuvvetlerine-ait-yaklasik-60-gemi-konuslandirilacak/ Mesajı Paylaş

Atılgan

ABD savaş gemisi, Batum Limanı'na demirledi

ABD Deniz Kuvvetleri 6. Filosu'na ait USS Oak Hill (LSD-51) savaş gemisi, Gürcistan'ın Batum Limanı'na demirledi.

Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümeti Başkanlığından yapılan açıklamada, ABD Deniz Kuvvetleri 6. Filosu'na ait USS Oak Hill (LSD-51) savaş gemisinin, Gürcistan'ın Batum Limanı'na geldiği bildirildi. Gemi mürettebatının 20 Subay ve 400 personelden oluştuğu ve ortak deniz tatbikatı düzenleneceği belirtildi.

Savaş gemisinin Karadeniz'de ikili tatbikatlar için bulunduğu belirtilen açıklamada, geminin, 20 Mart'a kadar Batum'da kalacağı kaydedildi.

Batum Limanı'na ilk kez gelen savaş gemisi, resmi törenle karşılandı. Törene katılan Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümeti Başkanı Zurab Pataradze, burada yaptığı konuşmada, geminin, ABD ile Gürcistan arasında güvenlik alanındaki iş birliği kapsamında Batum Limanı'na geldiğini söyledi.

Pataradze, "Avrupa-Atlantik entegrasyonu yolunda bulunan Gürcistan ve genel olarak Karadeniz bölgesinde güvenliğin sürdürülmesi için benzer liman ziyaretleri çok önemli." ifadelerini kullandı.

http://www.denizhaber.com.tr/abd-savas-gemisi-batum-limanina-demirledi-haber-80236.htm Mesajı Paylaş

meraklı

İngiltere ve Rusya Karadeniz'de kapıştı

Daha önce Rus askeri uzmanlarınca uyarısı yapılan Karadeniz'de provakasyon bugün gerçekleşti. İngiliz jetleri, Karadeniz üstünde Rus savaş uçaklarının önünü kesti

Romanya'daki NATO üssünde konuşlu İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait iki jet, Karadeniz üstünde uçan Rus savaş uçaklarını durdurdu.

İngiltere'den yapılan açıklamada Rusya uçaklarının NATO hava sahasına girmeden engellendiği belirtildi.

ABD ve İngiltere'ye ait askeri filoların Karadeniz'deki hareketliliği hakkında kısa zaman önce açıklama yapan Rus askeri uzman Aleksandr Jilin, bölgede bir provokasyon hazırlandığını belirtmişti.

https://www.dunyabulteni.net/avrupa/ingiltere-ve-rusya-karadeniz-de-kapisti-h426285.html Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'nin Romanya'daki 950 milyon dolarlık İHA hangarı

ABD Hava Kuvvetleri'nin insanlı ve insansız hava araçları için Romanya'nın Câmpia Turzii şehrinde bir hangar inşa ettiği öğrenildi.

Defence News'te yer alan habere göre ABD, 950 milyon dolara mal olan bu hangarı ve İHA'ları Doğu Avrupa ve Karadeniz çevresindeki istihbarat toplama operasyonlarını desteklemek için kullanacak.

Câmpia Turzii hangar MQ-9 gibi orta yükseklikte seyreden ve uzun süre havada kalan İHA'ları barındıracak. 

ABD Hava Kuvvetleri'nin 8 kişilik mühendislik ekibinin Ekim 2017'de başladığı hangar inşaatını Mayıs 2018'de tamamladığı belirtilirken, ABD Avrupa Hava Kuvvetleri Logistik, Mühendislik ve Kuvvet Koruma Direktörü Tuğgeneral Roy Agustin, hangarın F-15 ve A-10 tipi uçaklar için de hizmet vereceğini kaydetti.

http://www.kokpit.aero/abd-romanya-iha-hangar Mesajı Paylaş

Atılgan

Karadeniz'e 5 NATO savaş gemisi demirledi

Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümeti Başkanlığı, özerk cumhuriyetin başkenti Batum'daki limana NATO'ya ait 5 savaş gemisinin demirlediğini duyurdu.

Yapılan açıklamada, 'Türkiye'nin TCG ERDEMLİ Mayın Avlama Gemisi, Almanya'nın RHEIN Amiral Gemisi, Bulgaristan'ın STIBAR Gemisi, Romanya'nın Dimitrie Nicolescu Gemisi ve İspanya'nın TURIA Gemisi'nin limana demirlediği belirtildi.

Gemilerin gelişi sebebi ile düzenlenen karşılama törenine ise Gürcistan'ın Acara Özerk Cumhuriyeti Başkanı Tornike Rijvadze, Gürcistan Sahil Güvenlik Dairesi Müdürü Temur Kvantaliani, Türkiye Batum Başkonsolosu Makbule Koçak ve Acara hükümetinin üyeleri katıldı.

Konu hakkında açıklamada bulunan Başkan Rijvadze, NATO gemilerinin Batum'u sık sık ziyaret ettiklerini belirterek "Bu, NATO ile başarılı işbirliğimizin bir göstergesidir. Onların bize olan desteği bizim için çok önemlidir. Dostlarımızı Batum şehrinde misafir ettiğimiz için mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Gürcistan Sahil Güvenlik Bölümü ve NATO gemilerinin mürettebatı 5 Kasım'a kadar Batum'da eğitime devam edecek.

https://www.denizhaber.com.tr/karadenize-5-nato-savas-gemisi-demirledi-haber-85170.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Rusya'dan 'Karadeniz'e ABD filosu gönderin' çağrısına jet yanıt: Filonun dönüşü şanlı olmaz

Rusya ile Ukrayna arasındaki Kerç Boğazı krizi sonrası ABD'li senatör John Barasso'nun Karadeniz'e bir ABD filosu ve NATO gemilerinin gönderilmesi çağrısına Rusya'dan yanıt gecikmedi. Rus senatör Aleksey Puşkov, "Filonun dönüşü şanlı olmaz" dedi.
Rus senatör Aleksey Puşkov, ABD'li senatör John Barasso'nun Karadeniz'e bir ABD filosu ve NATO gemilerinin gönderilmesi çağrısının gerginliği tırmandıracağını ifade etti ve "Filonun dönüşü şanlı olmaz" dedi.

Puşkov, ABD'li senatör John Barasso'nun Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginliğin ardından Karadeniz'e bir ABD filosu ve NATO gemilerinin gönderilmesi çağrılarını değerlendirdi.

Twitter'dan yaptığı açıklamada bu çağrının gerginliği tırmandıracağını belirten Puşkov, "Barasso'nun sakinleşmesi ve memleketi Wyoming'de çevre ile uğraşması gerek. Bu daha faydalı olur" ifadelerini kullandı.

"FİLONUN DÖNÜŞÜ ŞANLI OLMAZ"

Rusya kıyılarına askeri bir filonun gönderilmesinin kesinlikle düşüncesiz bir adım olduğunu belirten Puşkov, "ABD bizi kendi kara sularımızı korumamaya zorlamak istiyorsa, zorlayamayacak. Korkutmak isterse, korkutamayacak. Bu durumda filonun geri dönmesi gerekecek, dönüşü de şanlı olmayacak. Bu akıllıca bir girişim olmaz" mesajını paylaştı.

https://www.denizhaber.com.tr/rusyadan-karadenize-abd-filosu-gonderin-cagrisina-jet-yanit-filonun-donusu-sanli-haber-85652.htm Mesajı Paylaş

Terra

ABD uçakları Rusya'ya karşı Karadeniz'de uçtu

ABD,Ukrayna-Rusya krizinde Ukrayna'ya desteğini göstermek üzere dün "Açık Semalar Antlaşması" kapsamında Karadeniz'de uçuş yaptı.

ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon), yapılan açıklamada, "ABD ve müttefikleri Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde olağandışı bir uçuş icra etti. Bu uçuşun amacı ABD'nin Ukrayna ve diğer uluslara olan
desteğini göstermekti." ifadelerine yer verildi.

Rusya'nın Kerç Boğazı'nda herhangi bir provokasyon olmadan Ukrayna gemilerine saldırmasının Moskova'nın giderek artan tehditkar ve
provokatif faaliyetlerini tehlikeli bir şekilde tırmandırdığı vurgulanan açıklamada, "ABD, Avrupa ülkelerinin güvenliği için destek vermeye
kararlıdır." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ayrıca, ABD'nin Rusya ile daha iyi bir ilişki kurmak istediği ancak bunun Rusya'nın Ukrayna ve diğer bölgelerde"kanunsuz ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri" nedeniyle mümkün olamayacağı belirtildi.

http://defenceandtechnology.com/2018/12/07/abd-ucaklari-rusyaya-karsi-karadenizde-uctu/ Mesajı Paylaş

petibor

Kırımlılar neden Filistinliler kadar önemsenmiyor acaba. İzmirliden daha iyi İstanbul Türkçesi konuşan halktı bunlar. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter