Rusya Federasyonu

Başlatan Sihirbaz, Eki 13, 2015, 07:56 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Eki 13, 2015, 07:56 ÖÖ Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:13 ÖS by Yönetim
Putin'in Suriye'deki vekalet savaşı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen günlerde 63'üncü doğum gününü kutladı. Gazeteci Fiona Clark aynı günlerde Suriye'de hava harekatı başlatan Putin'in izlediği dış politikayı analiz ediyor.

Rus savaş uçakları iki düzine kadar roketi Hazar Denizi'nden yani bin 500 kilometre dolayında bir mesafeden Suriye'ye fırlatırken, Putin'in ulusal buz hokeyi liginin yıldızlarıyla yaptığı maç başlamıştı. Rus Devlet Başkanı'nın çok sayıda gol atması kimse için şaşırtıcı olmadı, doğum günü kutlamanın güzel bir yolu olsa gerek.

Kırım'ı ve Ukrayna'nın bir bölümünü topraklarına katmış bir devlet adamını başka ne sevindirebilir? Muhtemelen Rus bakış açısıyla ABD'nin Ortadoğu'daki aşırı baskın pozisyonuna çekidüzen verme imkanı ve İran, Irak, Hizbullah gibi ABD ve Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri gibi müttefiklerinin pek de katlanamadığı bir dizi ortakla oluşturulan bir Ortadoğu birliği. İşin ironik tarafı, tam olarak da Suudi Arabistan'ın ve Körfez ülkelerinin Rusya'nın bu dönemde başını ağrıtıyor olması. Bu ülkelerin petrol arzını artırması, petrolün varil fiyatını 45 euronun altına kadar geriletti. Rusya bütçe planlamasını yaparken bir varil petrolün fiyatının 90 euro dolayında olacağından yola çıkmıştı. Bütçe planlarında revizyon yapıldıysa da Rus ekonomisi hâlâ durgunluk içinde. Ruble kuru büyük bir düşüş kaydetti.

Riskli politika

Böyle bir durumda dikkatleri üzerine çekmek için başka bir ülkeye roket fırlatmaktan daha iyi bir yol olabilir mi? Suriye hükümeti bu yönde talepte bulundu dense bile… Her ne olursa olsun, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarının ABD ve NATO ülkelerinde büyük bir şok dalgasına yol açtığı inkâr edilemez.

Rusya, Suriye'deki hava saldırılarının amacının IŞİD'e yok etmek olduğunu savunuyor. ABD ise uyarıyor: "Terörist gibi görünen" veya "savaşan" herkesi yok etmeye çalışma stratejisi başarısızlığa mahkûm. İngiltere, Rusya'nın Ukrayna'daki genişleme hamlesinden bu yana bozuk olan sinirleri düzeltmek için Baltık ülkelerine 100 asker göndereceğini açıkladı. NATO, Rus uçaklarının ikinci kez 'yanlışlıkla' Türk hava sahasını ihlal etmesine şimdilik uyarı ile karşılık verdi ve NATO'nun üye ülkeleri korumaya hazır olduğunu vurguladı. Türkiye, Rusya'ya pilotlarının daha dikkatli uçması çağrısı yaptı, zira Türkiye'yi bir dost ve müttefik olarak yitirmek büyük bir kayıp olur.

İktidar gösterileri

Peki bu Putin'i etkiliyor mu? Siyasi analistler Rus Devlet Başkanı'nın taktikleri hakkında düşünedursun, bu hamle ABD'deki şahinleri paniğe sürükledi, Amerika'nın derhal bu küstahlığa karşılık vermesi istendi. Bu retorik bilinen bir şey: Amerikan dış politikası 'uluslararası arenada aşağılanıyor', eğer şimdi güç gösterilmezse, Putin'in cesur 'toprak alma' politikasının bir kez daha 'zayıf' Demokratları alt edebilir.

Gerçekten de Putin'in içten içe sevinmesi için nedenler olabilir. Ama kendisini dev aynasında görüyor olması da muhtemel. Putin, dünyayı kötülükten kurtardığı, Esad'a karşı çıkan herkesin karşısında olduğu güvencesi veriyor ve zamanı gelince de Esad'a yeniden meydanı bırakacağını taahhüt ediyor. Oysa Batı Esad'ın tüm terör gruplarından daha kötü olduğunu ve yerine muhaliflerin geçirilmesi gerektiğini savunuyor.

Putin, Batı'nın beş yıldır Esad'dan kurutulma çabalarının Avrupa'yı şimdi aşmaya çalıştığı mülteci krizi ile karşı karşıya bıraktığı görüşünde. Rusya, ABD'nin 'dost' muhaliflere destek olma stratejisinin Afrika ve Ortadoğu'da defalarca başarısızlığa uğradığını öne sürüyor. Sadece bu da değil, dost muhalifler kendilerine verilen silahları El Kaide'ye teslim ettiler. Bu koşullar altında neden yeni bir şey denenmesin ki? ABD 1 yıldan fazla süredir Suriye üzerinde uçarken Putin, Rusya'nın hava harekatının sadece birkaç ay süreceğini iddia etse de uzun sürecek bir savaşın içine çekilme tehlikesiyle karşı karşıya.

Savaş ve petrol

Çeçen lider Ramazan Kadirov, IŞİD'le karadan mücadele etmek için birliklerini Suriye'ye gönderme konusunda baskısını artırırken, hava saldırıları Rusya'daki 15-20 milyon Müslüman arasında o kadar da iyi karşılanmayabilir. Putin en masum ifadesiyle iyi niyetini beyan ediyor, ama onu dinleyen fazla kimse yok. Belki de bunu umursamıyor. Zira uzun süren bir çatışma büyük ihtimalle onun da işine gelir, neticede petrol fiyatının yükselmesi için süregiden bir savaştan daha iyi ne olabilir?

©Deutsche Welle Türkçe

Fiona Clark, Rusya'da yaşayan Avustralyalı bir gazeteci

http://www.dw.com/tr/putinin-suriyedeki-vekalet-sava%C5%9F%C4%B1/a-18776699
Mesajı Paylaş

HAZERFEN

#1
Kas 05, 2015, 07:24 ÖS Last Edit: Kas 05, 2015, 07:27 ÖS by HAZERFEN
NATO'nun Rusya'yı çevreleme politikası çerçevesinde Ukrayna'da gerçekleştirmek istediği "Turuncu Devrim" Rusya'nın hesaplanamayan bir reaksiyonunu doğurdu. Kırım ve daha sonra Rus yoğun nüfuslu Donetsk bölgesinin Ukrayna'dan koparılma süreci NATO'nun karşı reaksiyonlarıyla devam ediyor. Bu etki tepki sürecinin son hamlesi yine Rusya'dan geldi ve Suriye'ye doğrudan müdahalede bulunmaya başladı.
Ancak Rusya'nın bu süreçte gözden kaçan önemli bir mesajı vardı. Bu mesajı 2. Dünya Savaşının 70.yıl zafer kutlamalarında politik bir lisanla verdi. Kızıl Meydan'da Çin askerleri Rus askerleri ile birlikte geçit töreni gerçekleştirdi. Bu açıkça bir ittifakın ilanı idi. Artık NATO Rusya'yı düşünürken kaçınılmaz olarak müttefiki Çin'i de düşünecek. Çin ve Rusya'nın Akdeniz'de yaptıkları ortak deniz tatbikatları da bunun en güzel delili. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Rusya ve Yalanlar: Rus mumu yatsıya kadar bile dayanmamış...


Putin'in propaganda yöntemleri

Medya, günümüzde hibrit savaşın önemli bir parçası haline geldi. DW Rusça yayınlar bölümü başkanı Ingo Mannteufel, Kremlin'in kasıtlı yanlış haber yayınlama ve manipülasyon metotlarını değerlendirdi.

Rusya hükümetinin yayın organı 'Rossijskaja gazeta' ocak ayı sonunda şu manşetle bir haber yayınlamıştı: "Alman politikacıları ülkesini terk ederek Kırım'a yerleşmek isteyen Almanların artmakta olduğunu söylüyorlar".

Bu saçmalığa ya gülüp geçilir ya da kötü gazetecilik örneği olarak bakılır. Ama bu doğru olmaz. Rus medyasını izleyenler, Kremlin'in güdümündeki medya kanalıyla saldırgan dış politikasına uygun haberler yayınladığını bilirler. Bu propagandaya 'hibrit (karma) savaş yöntemi' de diyebilirsiniz.

Kasıtlı yanlış haber yayınlama ve manipülasyon metotları Rus medyasında öncelikle Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yerini sağlamlaştırmak için kullanılır.

Ukraynalılar nasıl 'faşist' oldu?

Ukrayna krizinde Rus propagandası çarpıtma, gerçekleri örtme ve yalan haber yayınlama yöntemiyle yeni bir nitelik kazanarak Ukraynalıları faşistlikle suçlamaya başladı.

Son zamanlarda yalan haberciliğin odağına Almanya'nın yerleştiğini görüyoruz. Bunun nedeni Başbakan Angela Merkel'in Avrupa ülkelerini Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımların sürdürülmesine ikna etmesi rol oynuyor olabilir. Kremlin'in hesabı şu olabilir: Merkel mülteci krizi yüzünden düşer ve Avrupa zayıflarsa, Rusya karşısındaki yaptırım cephesi dağılabilir.

Kamuoyunda algı yaratma ve psikolojik savaş on yıllardır başvurulan bir taktiktir. Gerçeğin yanlış algılanmasını sağlamak ve kasıtlı yayınları izleyenleri tepkiye zorlamak Rus kurmaylarıyla gizli servislerinin uzmanlık konusudur. Propagandanın el kitaplarında bu yönteme 'dönüşlü kontrol' adı verilir.

Kremlin'in metot ve teknikleri

Kremlin'in kontrolündeki enformasyon coğrafyasında son derece etkili olan metot ve teknikler geliştirilmiştir. Gerçeğin çarpıtılarak yanlış algılanmasını sağlayan propaganda yöntemleri Rus toplumunun geniş kesimlerinde korku ve tehdit atmosferi yaratmıştır. Medyadaki düşman Batı imajına sadece Putin'in direnebileceği algısı yaratılır.

Modern emperyalizmin kuşatılmışlık hissi yaratmadaki başarısı Putin'in halk nezdinde daha fazla destek bulmasına yardımcı oluyor. Putin'in anketlerdeki puanı, Rusya devlet başkanının ve politikasının gerçek beğenilme oranından çok propagandanın başarısını belgelemektedir.

Rus propagandasının amacı

Rus propagandasının ülke dışındaki amacı korkuyu körükleyip toplumları istikrarsızlığa sürüklemektir. Kamuoyunun etki altına alınmasında alıcıyı korku yaratan ve aynı zamanda birbiriyle çelişen haber bombardımanına tutmak önemli rol oynar. Haber kirliliği kamuoyunun doğruyu yanlıştan ayırt etmesini önlemek için yaratılır.

Kremlin Rusya dışına yayın yapan televizyonlarının yanı sıra interneti de ustalıkla kullanıyor. Adı duyulmamış bir internet sitesinin uydurduğu haber diğerleri tarafından kopya edilip çoğaltılıyor ve büyük ve tanınmış bir Rus yayın organı haberi hazırlayan siteyi kaynak gösterip inandırıcılık kazandırıyor. Gerçekler ve sınanabilir olgular alıcı açısından önemini kaybediyor.

Almanyalı Ruslar nasıl sokağa döküldü?

Ocak ayında Berlin'de bir Rus kızının mülteciler tarafından kaçırılıp suiistimal edildiğine dair yalan haberi hazırlayan da kimin yönlendirdiği bilinmeyen bir internet sitesiydi. Devlet televizyonu bu haberin üzerine atladı ve bunu gören Almanyalı Ruslar sokaklara döküldü.

Almanca yayın yapan Rus televizyonunun haberi de Almanya'daki sağ popülist internet siteleriyle sosyal medyada büyük yankı buldu. Bundan, Rus propagandasıyla aşırı sağcı Alman haberleşme kanallarının el ele verdikleri sonucu çıkıyor. Birbirlerini zikrederek inanılır bir haber kaynağı oldukları havasını yaratıyorlar.

Propaganda makinesinin tek önemli unsuru

Haberdeki inandırıcılık açığını yamamaya yarayan bir diğer yöntem de cereyan ettiği varsayılan bir olayın 'öyküleştirilmesi'. Senaryonun filmleştirilmiş hali müzik kliplerini ya da aksiyon filmlerini andırıyor. Rus malı propaganda malzemesi gerçeği ve doğruyu araştırmak zorunda olmadığından kolay yutuluyor.

Rus propaganda makinesinin tek önemli unsuru resmi medya ile Kremlin'in emrindeki yayın organları arasındaki işbirliği değildir. Kasıtlı yanlış haber üretenler ve neşeli resim ya da film hazırlayıp internet üzerinden yayanlar da bu mekanizmanın birer parçasıdır. Yanlış habere inandırıcılık kazandırmak için sahte haber siteleri ve Wikipedia sayfaları da hazırlanır.

Sosyal medya biçilmiş kaftan

Sosyal medya propaganda için biçilmiş kaftandır. Kremlin sempatizanı okuyucu forumlarında görüş beyan edenlerin aslı yoktur. Maksat, Moskova'nın politikalarına büyük destek geldiği izlenimini yaratmaktır. 'Robot' okuyucu yaratmak için faaliyete geçirilen internet kuruluşlarının Kremlin ile doğrudan bağlantılı olduğu bağımsız Rus medyası tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Avrupa'yı hedef alan yıkıcı Rus propagandası abartılmamalı ama hafife de alınmamalıdır. Irzına geçildiği öne sürülen Berlinli Rus kızının uydurma öyküsü güdümlü Rus medyası için hezimet oldu. Gerçek çok kısa zamanda ortaya çıkmıştı.

Kasıtlı yanlış haber yayma endüstrisi

Euro ve mülteci krizleriyle ilgili propaganda yayınları ise kasıtlı yanlış haber yayma endüstrisine yankı toplatabiliyor. Kremlin'in güdümündeki propaganda araçlarının Avrupa'da kutuplaşma yaratmak istediğini ve sürekli yalan haberlerle kıtayı bölmeye çalıştığını bilmeyen kalmadı.

Yalan haberlerle etkili mücadele açısından açık toplumlardaki hür medyanın haber ve kaynağının doğruluk derecesini sınama yeteneğinin arttırılması gerekir. Medya mensuplarına, dijital çağımızda da gerçeği olgular temelinde ve çarpıtmadan yansıtma sorumluluğu düşüyor.

http://www.dw.com/tr/putinin-propaganda-y%C3%B6ntemleri/a-19084074

Mesajı Paylaş

kimlikci

Rusyada Eylül Ayında Duma Seçimleri yapılacak. Ve seçimlere dışarıdan müdahale endişesi Putinin yüreğini ağzına getiriyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Federal Güvenlik Servisi (eski KGB) personeli ile yaptığı toplantıda yabancı düşmanların Devlet Duması seçimlerini etkilemeye çalıştıkları konusunda uyarılarda bulundu.

http://www.dunyabulteni.net/asya/356781/putinden-fsb-calisanlarina-dis-dusman-uyarisi


Ayrıca Rus halkının ekonomik sıkıntılar sebebiyle giderek daha kolay manipüle edilebilir hale gelmesi de dışarıdan müdahaleye davetiye çıkartıyor


Rusya'da mevcut ekonomik şartlarda halkın sabrının 1 - 1.5 yıl süreceğini belirten uzmanlar, "Bu dönemden sonra yaygın protesto riski artar" değerlendirmesinde bulunuyor. Rusya İçişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandr Gorovoy da, "Miting ve gösteri yürüyüşü sayısının artmasından endişe ediyoruz" diyor.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/357026/rusyada-kriz-halki-sokaga-dokebilirÇin bankası Gazprom'a 2 milyar Euro'luk kredi verdi.


Çin'in en büyük bankalarından Bank of China, Rusya'nın enerji devi Gazprom şirketine 2 milyar euro tutarında kredi verdi.
İki şirketin yetkilileri, bahsi geçen kredi sözleşmesini Şanghay'da imzaladı.
Gazprom şirketinin basın servisi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Gazprom tarihinde bu anlaşma, bir kredi kuruluşundan alınan en büyük finansman anlaşması ve Çin Bankası ile yapılan ilk iki taraflı sözleşme" diye kaydedildi.
Şanghay'da düzenlenen görüşme sırasında Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Andrey Kruglov, Bank of China temsilcileri ile gelecekte ilişkilerini genişletme konularını da ele aldı.


http://www.dunyabulteni.net/asya/357010/cin-bankasindan-gazproma-rekor-kredi


Diğer taraftan Çin Rusya yı himaye etmeye devam ediyor

Aslında Obamanın Ortadoğu politikası Putini alabildiğine içeriden sıkıştırmak üzerine kurulu

Hedef yeni Amerikan başkanı koltuğuna oturduğunda Putinin topal ördek vari bir durumda olması...
Mesajı Paylaş

kimlikci

Rusya'dan Son 25 Yılın En Büyük Nükleer Tatbikatı


Rusya da nükleer başlık taşıyan füzelerle atış yaptı. Bu denemelerin, son 25 yılın en büyük atom savaş gösterisi olduğu açıklandı.
Rusya'nın iki süper denizaltısı olan Borey cinsi 170 metre uzunluğundaki denizaltılar, Kuzey Kutbu'nun altındaki Barent Denizi'nde (Rusya ile Norveç arası) bir kerede 16 kez nükleer başlık taşıyan füze fırlattı.


Testin gerekçesi ise, "ABD'nin güç gösterisine karşı bir tepki verme eylemi" diye gösterildi. Denizaltıların ne zaman bu testi gerçekleştirdikleri veya bölgeye geldikleri açıklanmazken, atom başlığı taşıyan füzelerin, su altında atom reaktörü taşıyan Yuri Dolgoruky ile Vladimir Monomakh'tan fırlatıldığı sanılıyor.
170 metre uzunluğunda olan, her biri 100 personel taşıyan 2008 ve 2012 model denizaltıların fırlattığı füzelerin "Bulawa (Streitaxt) SS-N-32" tipinde olduğu açıklandı.
Roketlerin denizin en fazla 65 metre altından ve 15 knot'luk hızdayken fırlatıldığı belirtilior. Denizaltıların bu roketleri savaş başlığı olmadan 11.5 metre boyunda ve 10 bin kilometre menzilli.


SON 25 YILIN EN BÜYÜK DENEMESİRusya'nın bu gösterisinin son 25 yılda yapılan en büyük uzun menzilli atom silahı denemesi olduğu açıklandı. Roketlerin hangi aralıklarla fırlatıldığı bilinmezken asıl amacın, Rus denizaltıların savaş gücünü test etmek olduğu açıklandı.

Amerika'da geçtiğimiz günlerde uzun menzilli nükleer başlık taşıyabilen Minuteman'ı test etmişti. Son yıllarda ABD, Rusya, Çin ve Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri, yeniden bir soğuk savaşın başladığının işaretlerini veriyor.


http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/putinin-denizaltilari-16-nukleer-silahi-birden-atesledi-1124116/ Mesajı Paylaş

kimlikci

#5
Mar 08, 2016, 12:03 ÖS Last Edit: Mar 08, 2016, 12:09 ÖS by kimlikci
Rusya-AB İlişkilerinde Yeni Enerji Sorunu: Kuzey Akım-2 Projesi

http://www.bilgesam.org/Images/Dokumanlar/0-66-20160224521296.pdf

Kaya Gazını Teknolojisinin Avrupa için Potansiyeli

http://www.bilgesam.org/Images/Dokumanlar/0-100-20150220131169_tr.pdf Mesajı Paylaş

kimlikci

Manş Denizinde Rus Bombardıman Uçakları Tespit edildiRus yapımı TU 160 tipi bombardıman uçakları, ilk defa Manş Denizi'nin üzerinde radara yakalanıyor. France Info'nun haberine göre, 25 nükleer başlıklı bomba taşıyan uçaklar, iki İngiliz savaş uçağı ile 1 Rafale ve 1 Mirage 2000 Fransız uçakları tarafından eşlik edilerek Manş denizinden uzaklaştırıldı.
Olayın Tarihi 17 Şubat 20 Şubatta olay sessiz sedasız duyurulmuş

http://www.sabah.com.tr/dunya/2016/03/08/rus-ucaklari-fransa-ve-ingiltereyi-karistirdi Mesajı Paylaş

kimlikci

Rusya Taciz Olaylarını Sistematikleştiriyor


Rus bombardıman uçaklarının geçen ay Manş Denizi'nde radara yakalanmasının ardından, bir Rus denizaltısının geçtiğimiz ocak ayı sonunda Fransız kara suları açıklarında görüldüğü ortaya çıktı.Le Nouvel Observateur dergisinin haberine göre nükleer başlık taşıyan bir denizaltı, ocak ayında uluslararası sularda ancak Fransız kara sularına çok yakın bir bölgede tespit edildi.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/rusya-dan-fransa-ya-denizden-taciz/535036 Mesajı Paylaş

kimlikci

Rus yanlısı Sırbistan Cumhurbaşkanı, Putin ile yaptığı görüşme sonrası Kosova'yı kendi topraklarına katma konusunda Rusya'nın kendilerine destek vereceğini söyledi


http://www.dunyabulteni.net/dunya/357775/putinden-sirplara-kosova-sozu


Rusya Balkanları karıştırmaya hazırlanıyor olabilir mi?? Mesajı Paylaş

turkdefence

Rusya derdemez AB'yi çökertip NATO ile savaşmak istiyor... 2 yıl daha ekonomik krizle sallansın bakalım neler olacak. Mesajı Paylaş

KARARGAH

Mesele; Amerika veya Rusya taraftarlığı değildir. Mücadele dünya güçler mücadelesidir.
Burada Türkiye' ye düşen akıl bali davranış odur ki; Türk Milleti olarak bizler kimiz ve dünyada ki yerimiz neresi olmalıdır?
Cevap verilmesi gereken soru bu iken; yanlış sorular üzerinden yanlış çıkarımlar yapılıyor- üzülüyoruz:( Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Obama'nın ve toplamda Batı blokunun taktiği başarılı. Putin'in askeri tacizlerine sabır gösteriyorlar. Bir taraftan da petrol ile Rusya'yı iktisaden çökertiyorlar. Gösterdikleri sabır da petrolün değer kaybetmesinde ve düşük seyretmesinde rol oynuyor. Ama Putin bir hata olur da artan gerilim ile petrol fiyatları uçar mı derdinde. Hızını alamayıp dünyayı savaşa zorlar mı, esas mesele bu. Ama Batı alemi zokayı yutmuyor. Mesajı Paylaş

kimlikci

Polonya Savunma Bakanı Macierewicz, 8-9 Temmuz'da Kuzey Atlantik ittifakına tam üye olacaklarını söyledi.


http://www.dunyabulteni.net/dunya/358108/rusyanin-kirmizi-cizgisiydi-polonya-nato-uyesi-oluyor Mesajı Paylaş

kimlikci

Rusya'nın enerji piyasasında ki rolü ve Avrasya Enerji düzeninde son durum

http://www.dunyabulteni.net/haberler/358192/abden-rusyaya-enerji-kalkani Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD, Litvanya'daki askeri varlığını arttıracak
ABD'nin Avrupa'daki Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ben Hodges, ABD'nin, Rusya'nın saldırganlığına karşı Litvanya'da askeri varlığını artıracağını bildirdi. Litvanya'nın Gaiziunai askeri tesisinde bulunan Hodges, Baltık haber ajansı BNS'ye yaptığı açıklamada "Litvanya'da ABD'nin askeri varlığını daha fazla göreceksiniz. ABD ve Litvanya'nın askeri eğitimini sağlayacak askeri tesisler geliştirilecek" ifadelerini kullandı.
ABD'nin Litvanya'ya caydırıcılık kapasitesinin artmasına yardım eteceğini söyleyen Hodges, bölgeye askeri teçhizatın konuşlandırılacağını kaydetti.
Hodges, "Rusya'nın Kaliningrad eyaletinde gelişmekte olan silah yeteneklerini önleyebilmek için çok yoğun çalışıyoruz. Bunu nasıl yapacağımıza dair açıklama yapmak istemiyoruz, ancak tüm konsantremiz bu yönde" dedi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/359097/abd-litvanyadaki-askeri-varligini-arttiracak Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter