Stealth

Başlatan Çetin, Eyl 15, 2017, 02:57 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ayibarishi

Özür diliyorum ama hala anlam bütünlüğü ve beyinde yarattığı duygusal imaj dolayısıyla bu "silgin" kelimesine ısınmadığımı söylemek zorundayım. Bir türlü içime sinmiyor ama sizlerden de değerli değil sonuçta...

Stealth teknolojisi düşmanın radar ve diğer sensörlerine fark edilmeden ona yada hedefe zarar verecek kadar yakınına "sızabilmek" anlamını taşıyor ise, "sızgın" tabirini tercih ederim.

Yada vakti zamanında düşmana far edilmeden onun kampına sızan ve çadırlarını dinleyerek istihbarat sağlayan "çaşıt" yada günümüz deyimiyle bir çeşit casus'larımız vardı. Bu kelimeyi unuttuk ve casus kelimesi kapsadığı anlam ve sesli uyumuyla günümüz Türkçe'sine yerleşti, oturdu. Bu nedenle ufak bir anlam değişikliğine değil kaymasına giderek "çaşıt", "çaşıtsı", "çaşıtal", gibi sözcükler de stealth teknolojisini betimlemek için kullanılabilir kanaatindeyim.

Belki çaşıtın benzeri sebeplerle "abdal" sözcüğü bile beğenilebilir.

Biz Türkler uğraşlarımızı genelde göğüs göğüse ve düşmanı direkt karşını alarak mertçe veren bir millet olduğumuz için, tarihten bir şahsiyet örnek getiremiyorum. Bize oldukça zarar eren Hasan Sabbah ve Haşhaşiler gibi düşmanlarımızın ismini de yüceltesim yok. Teşkilatı mahsusa zamanından meşhur birkaç şahsiyeti düşündüm amma ("eşrefi", "cemili" vb.) sizler nasıl karşılarsınız bilemem.

Malum ilk denizaltıyı biz Türkler yaptık. Zamanında ona "Tahtelbahir" gibi Osmanlıca bir isim vermişiz maalesef. Aslında stealth anlamında gerçek bir örnek idi. Türkçe bir isim verilse idi onu yada bir türevini önermeyi çok dilerdim. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Görüldüğü üzre bu bir proje olmaktan çıkıp, bir ikna çabasına dönüşmüş durumda. Kolay gelsin... :) Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter