Gazozbilim

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 26, 2015, 11:17 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

afkoc

Gazoz'un konuşuluyor olması çok güzel. Ben de bir süredir gazoz şişesi ve kapağı koleksiyonu yapıyorum. Envanterimde yaklaşık 350 markaya ait 1100 çeşit gazoz şişesi var. Geçmişten günümüze tespit edebildiğim marka sayısı ise 866. Konu burada konuşuluyorken merhaba demek istedim. Saygılar. Mesajı Paylaş

sahin1

Birkaç gün önce Kızılay'ın maden sularına ek olarak gazozunun da çıkmış olduğu bizzat tarafımca gözlemlenmiştir. Resmi internet sitesinde ürün çeşitleri mevcut. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Teşekkürler üstadım.
Son zamanlarda kayıtlara giren çok sayıda yeni gazoz var. Envanter veri tabanını güncellemek şart oldu... Mesajı Paylaş

Cahas

Adnan Menderes Hava limanında denk gelince Harzemşah üstad için foto çekelim dedim, bu kadar farklı marka olabileceğini ben de kestiremiyordum açıkcası, yani yöresel olabilir ama havaalanı gibi bir yerde bu kadar farklı marka ilginç geldi.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İlginiz için teşekkür ederim üstadım...
Söz konusu satış mağazası TAV'a ait. Anadolunun yöresel ürünlerini satmak için kurulmuş.

Ancak bu gazoz işinin fe cılkı çıktı. "Niğde Gazozu"örneğinden yola çıkarak yüze yakın şirket, maden suyu, şeker, su ve aroma kullanarak gazoz üretmeye başladı. Hatta birkaç üretici nenim zamanında Çal Şarapçılık için uyguladığım pazarlama yöntemini kullanarak, ürettikleri gazozun şişelerine farklı illerin adlarındakı etiketleri kullanarak yöresel ürün taklitlerine başladılar. Siz de fark etmişsinizdir, etiket ve şişeleri tıpatıp aynı onlarca gazoz var piyasada... Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

Avşar Gazoz damla formuna bir hayli uyuyor :)

Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

Cahas

Normalde bir ambalaj çalışıldıktan sonra üretimde önce register ettirilir ve taklitlerin önüne geçilmeye çalışılır, başta Şişecam gibi şişe üretiileri de benzer yol izlerler bir firmaya şişe tasarımı yapılacaksa bir bedel ödenir ve sadece o firmaya ait olur. Zaman zaman da jenerik tabir edilen, fikir mülkiyeti şişe üreticisine ait olan şişe tasarımlarını küçük firmalara satabiliyorlar ve aynı şişeye sahip çokca ürün piyasada olabiliyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tam olarak öyle değil üstadım. Gerek Şişe cam ve gerekse diğer şişe üreticileri iki seçenek sunuyorlar. Tıpkı maden suyu şişelerinde olduğu gibi aynı renk ve aynı formda jenerik şişeler, ya da firmalar için özel tasarım, kalıp ve üretim ile üretilen özgün şişeler. Zaten ürünün ve üreticinin ciddiyetini anlamanın en kolay yolu bu...

Ancak ülkemizde halihazırda üretilen yerel gazozların büyük çoğunluğunda imalatçılar, efektif maliyetleri ön plana alıp, birinci yöntemi seçerek birbirleri ile aynı şişeleri kullanıyorlar... Mesajı Paylaş

Cahas

Tem 18, 2017, 07:56 ÖÖ Last Edit: Tem 18, 2017, 12:10 ÖS by Cahas
Çok ilgili olmasa da bu da bir gazoz etiketinin baskısı (genel kültür iyidir); 1 den 8 'e kadar görünen rakamlar baskıda kullanılacak renk silindirlerini ifade ediyor sağdaki monitör yüksek hızlı optik göz vasıtasıyla etiketlerin kontrolünü soldaki panel ise silindirlerin aktaracağı boya miktarını kontrol ediyor. Bir ara unutmazsam kutu üretim hattının printer kısmına ait bir foto atarım.

Mesajı Paylaş

southwater

Gürcü Armutlu Gazozunu içtim sonunda.
Hakikaten şahaneymiş.
Bir de Tarhunlu (Tarragon) bir türü var, Azerilerin lemonad dedikleri (hepsine öyle diyorlar) o da ilginçti...
Benim hoşuma gitti ama herkes sevmeyebilir...
Markası Natakhtari idi.
Başka markalar da içmiş olabilirim...

LINK:
http://natakhtari.ge/?lang=eng&pageon=30
Mesajı Paylaş
Akıllarını güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır!  (Yunus, 100)

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter