Gazozbilim

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 26, 2015, 11:17 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

1992 yılında İzmir'de bir expedisyon sırasında başladı benim gazoz maceram. Bir hafta sonu, şu anda kimsenin varlığını bile bilmediği İzmir Anfi-tiyatrosunu ve hipodromunu ararken. Tamamı  Kadifekalede  gecekondular altında ve arasında kalan söz konusu yerleri ararken, bir mahalle bakkalına girdik. İşte yıllar sonra ilk kez orada gördüğüm bir yerel gazoz ile başladı "Gazozbilim" merakım. Koleksiyonumun ilk parçası işte o gün içtiğim "Efes Gazozu" idi.
Yıllarca dağlarda taşlarda, çöplüklerde hurdalıklarda, çay bahçelerinde köy bakkallarında bakındım durdum. Hala da gözüm hep bakkal kasalarında ve buzdolaplarındadır.
Geçen yıllarda çok kişi ile tanıştım. Meraklılar, eski bayiler ve imalatçılar. Gazoz dediğimiz içecek, su, şeker, esans ve karbondioksitten üretiliyor. Şimdilerde raf ömrünü uzatmak için, içlerine sodyum benzoat da konuluyor. Son 70-80 yılın başlıca içeceği idi. Ama artık tüm piyasa çok uluslu firmalarla doldu. Mahalli üreticiler birer birer kapanıyorlar. En fazla 25-30 üretici kalmıştır ülkemizde.
Gazozun lezzeti tamamen su ile ilintili. Vaktiyle İzmit/Gölcükte tanıştığım bir gazoz ustası vardı. 80'lerinde idi. Bardaktaki suyu tadıp ağzında iki kere döndürüp sertlik derecesini söylüyordu.
Elimdeki gazoz şişeleri ve kökenleri şöyle:
Akola      İstanbul
Ankara      İstanbul
Bağlar      Safranbolu
Bağlar      Bilinmiyor
Başargan   İzmir/Tire
Beşpınar           Bilinmiyor
Bensu Ice   Bilinmiyor
Bikon      Bilecik
Birlik      Balıkesir
Blonde      İzmir
Bozdağ      Manisa/Salihli
Cansu      Antalya
Cem      İzmir/Turgutlu
Cem Uludağ   Mersin
Cincibir      İzmir
Çağlar      Edirne
Çamlıdağ   İzmir/Kınık
Çan-Ka      Çanakkale
Çan-Ka      Bilinmiyor
Çankaya           İstanbul
Çamlıca      İstanbul
Dört Mevsim   İzmir/Akhisar
Dört  Mevsimİzmir/Bayındır
Dumlupınar   Balıkesir
Edipoğlu           Hatay/Antakya
Efe              Denizli
Efes              İzmir
Ender      İzmir/Bergama
Ferhan      Kayseri
Fresh      Mersin
Fresh      İzmir/Turgutlu
Fruko      İstanbul
Güzel MarmaraTokat/Turhal
Hayat      İzmir/Turgutlu
Hayat      Bilinmiyor
Hünkar      Kırıkkale
Hünkar      İzmir/Turgutlu
Huzur      İzmir
İmbat      İzmir
Kahvecioğlu   Sivas
Kayısı Kola   Malatya
Kazdağ      Çanakkale/Bayramiç
Kulüp      Bilinmiyor
Libero      İzmir/Ödemiş
Lider      İzmir/Bayındır
Madran      Aydın/Bozdoğan
Mercan      İzmir/Ödemiş
Mevsim           Malatya
Mis Kola           İzmir
Neşe      İzmir/Aliağa
Neşe      İzmir
Neşe      Sakarya
Neşen      Aydın/Söke
Niğde      Niğde
Oba              Antalya
Portalin      Gaziantep
Royal      Burdur
Saray      Denizli
Seç-Sun      İzmir
Sensun      İzmir
Servet      Aydın/Germencik
Su-Ga      İzmir
Şehir      Mersin
Şirinada           Adapazarı
Şifa              Burdur
Şifa              Giresun
Topçam           Aydın/Çine
Toros      Mersin
Uludağ      Bursa
Uludağ      Bilinmiyor
Uzay      Düzce
Vatan      İstanbul
Yedigün           İstanbul
Yudum      Muğla/Milas
Yeni Zafer   Denizli
Zafer      Denizli Mesajı Paylaş

MAGNETO

Üstadım gazoz 1990'larda bizim milli içeçeğimiz gibiydi. Çok popülerdi ve herkes alamazdı. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Yukarıdaki listeden Cincibir zamanında kolada üretmiş galiba ama tam emin değilim yanlış anlamışta olabilirim  ,,
yerel Gazozlarımızdan maalesef Neşen eski tadını yitirdi ,, Servet 'i şuan bilmiyorum çoktandır içmedim keza Topçam da öyle ,,
son dönemde Zafer 'i beğeniyorum diyebilirim ,
büyüklerden ise yedigün'ün son dönemde çıkarttığı seri oldukça iyi ..
Birde şu varki hakikaten çocukluğumuzda Gazoz özel birşeydi yudum yudum içilirdi ,, Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

"Bilimsel İnceleme"

Gazozbilim'de Nitelikli Su Sorunu: Turkuaz ve Aquafina olayı

"Gazozbilim"e Giriş makalesinde de belirtildiği gibi bir içeceğin lezzetindeki en önemli faktörlerinden birisi de sudur. Su bir içeceğin lezzet ve kalitesini oluşturan en önemli etkendir. Bu konu, onlarca yıl, başta Coca Cola,  Pepsi  Co, RC Cola, Schweppes gibi global meşrubat üreticilerini meşgul etmiştir. Çünkü, ürün konsantresi, karbondioksit ve sudan oluşan bir meşrubat da, ürün konsantresi  global üreticiden tedarik edilirken, üretim esnasında zorunlu olarak yerel su kullanılmaktadır. Bu da aynı markalı bir meşrubatın, her dolum tesisinde, farklı bir lezzete sahip olması sonucunu doğurmaktadır.

Olaya sadece Türkiye cephesinden, tek bir firma (Coca Cola) cephesinden baksak bile, konunun vahameti kolayca anlaşılabilir. Coca Cola'nın İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana vs. gibi dolum tesislerinden her birinde, ayrı su kaynaklarından elde edilen farklı kimyasal özelliklerde yerel sular kullanılmaktadır. Bunun anlamı da, Coca Cola'nın İstanbul ve Ankara'daki ürünleriyle, Bursa ve Adana'dakilerin birbirlerinden farklı olduklarıdır. Çünkü her biri farklı özellikteki sulardan üretilmektedirler. Olay, uluslararası cephede daha da dramatikleşmektedir. Su fakiri Arap ülkelerinde imal edilen meşrubatlar ile, su zengini kuzey ülkelerinde üretilenler arasında kapatılması mümkün olmayan lezzet farklılıkları oluşmaktadır.

Çok uluslu içecek üreticileri bu soruna ancak yakın yıllarda çözüm bulabilmişlerdir. Çözüm "ters osmoz/reverse osmos" teknolojisidir. Böylece dünyanın her bir  yanındaki şişeleme tesisleri, yeraltından elde ettikleri yer altı sularını, ters osmoz yöntemi ile standart bir hale getirmekte, sudaki fazla mineralleri atarken, eksik mineralleri de suya ilave etmektedirler. Böylece tüm şişeleme tesislerinde aynı özelliklerde su kullanıldığı için, standart lezzette ürünler ortaya çıkmaktadır.

Bu standart üretim, kamuoyunun meşrubat şirketi olarak tanıdığı, oysa kendileri aslında dünyanın en büyük dağıtım firmaları olan söz konusu zincirlerde, şişelenmiş su olarak da değerlendirilmektedir. Ürettikleri bu suları, aynı zamanda şişeleyerek piyasaya vermektedirler. Coca Cola dünya çapında strateji olarak yerel isimler kullanmaktadır. Bu amaçla ülkemizde kullandığı marka "Turkuaz"dır. Pepsi  ise söz konusu suyu tüm dünyada "Aquafina" adıyla pazarlamaktadır.

Ülkemizde halkımızın  "işlenmiş su" oldukları gerekçesiyle protesto edip satın almadığı, ama Coca Cola, Fanta, Sprite, Cappy, Powerade, Schweppes gibi ürünleri içtiklerinde tükettikleri su, bu bahsi geçen işlenmiş suyun ta kendisidir. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Görüşmeyeli gazoz piyasası nasıl sayın Harzemşah? Pazara sürülen yeni gazozlar var mı? Gazoz olarak hangisini tercih etmeliyiz, farklılıkları nelerdir? Mesajı Paylaş

warrior

Harzemşah hocam,gazoz konusunda Gürcistan ve Azerbaycan konusunda bir arşiviniz var mı? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Envanterde onlar yok üstadım. En son HDS'nin Yunanistan'tan getirdiği şişeler var. Çin'den de gazoz şişesi de getiriyordu ama yanlışlıkla çöpe gitmişler...  :) Mesajı Paylaş

kimlikci

Uludağ Gazoz Reklamları

Beğendiklerim(Cool olanlar ;D )

https://www.youtube.com/watch?v=ehorwkTakNQ

Volkan Reklamı

https://www.youtube.com/watch?v=6oc0dFIURnc

Aborjin Kabilesi Reklamı

Reklamda en çok güldüğüm sahne  ;D

https://www.youtube.com/watch?v=q-HKm2jA4Z4

Budist Rahiplerle

https://www.youtube.com/watch?v=hVCg1h9WnWI

Kartala Gazoz kapağı açtırırken

https://www.youtube.com/watch?v=6aUdkHCKv_M

Köpek balığı ile frizbi

Mesajı Paylaş

murattekin

Hiç üşenmeden Avustralya'ya gidip Aborjin abilere gazoz içirmişler   :D Mesajı Paylaş
Murat Tekin

ÜNAL

dalamper

Beyoğlu gazozu varmış ama deneyen var mı? Mesajı Paylaş

putty

Harzemşah olmayınca gazozu ne yapalım biz Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

Harzemşah buralarda, daha az önce savunmatürk de ileti yazıyordu. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

southwater

Gençler gazozu -Eskişehir.

Çocukluğumda içtiğim bir gazozdu. Sonradan zannediyorum sahibi intihar etti ve bu marka da tarihe karıştı.
Kolası da vardı.

https://eksisozluk.com/gencler-gazozu--102561
http://www.hurriyet.com.tr/iflas-eden-isadami-icra-memurunun-yaninda-intihar-etti-3806171 Mesajı Paylaş
Akıllarını güzelce kullanmayanları Allah pislik içinde bırakır!  (Yunus, 100)

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter