Haberler

Başlatan mhm, Eki 12, 2015, 07:14 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Amerikanın Pasifik filosunda ilginç şeyler oluyor. Aynı anda iki Osprey birden acil iniş yapmış. Geçen ayda bir Osprey düşmüştü.


İki Osprey birden acil indi

ABD Donanma filosuna ait iki Osprey MV-22B tipi tiltrotor hava aracı Japonya Okinawa'da New Ishigaki Havalimanı'na acil indi.

Edinilen bilgilere göre MCAS Futenma filosuna bağlı iki Osprey'in de motor arızası nedeniyle Okinawa'da bulunan New Ishigaki Havalimanı'na acil iniş gerçekleştirdiği belirtildi.

Osprey'lerden birinin aprona normal iniş yaptığı, diğer Osprey'in ise taksi yoluna indiği ve buradan tow aracıyla çekilerek park alanına götürüldüğü belirtildi.

Yaşanan olay nedeniyle tek pistin 40 dakika boyunca uçuşlara kapatıldığı ve bazı seferlerde aksama yaşandığı açıklandı.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=4809 Mesajı Paylaş

Merkator

KC135 tanker uçaklarına lazer takılacak

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin bir süredir savaş uçaklarına lazer silahları yerleştirme projesi üzerinde çalıştığı bildirildi. ABD'nin, yakıt ikmali yapan tanker uçaklarının boyutları ve görevleri nedeniyle uçaksavar füzelerinin birincil hedefi olduğu gerekçesiye öncelikle lazer teknolojisini bu uçakta deneyeceği kaydedildi.

Karadan havaya ve havadan havaya füze tehditlerine karşı lazerler kullanma imkânlarının araştırıldığı belirtilirken, ABD Hava Hareketliliği Komutanı (AMC) General Carlton Everhart, lazer silahları konusunda KC135 tanker uçaklarında bu kapasiteyi araştırmaya başlayacaklarını açıkladı.

AMC sözcüsü Chris Karns da, Ohio'daki Wright-Patterson Hava Üssü'ndeki araştırmacıların, altı ay ila bir yıl süreyle uçaklarda projeyi test edeceklerini, zorlukları ve olasılıkları bu sayede görme imkanı olacağını bildirdi. Karns, iki yıl içinde savaş uçaklarına lazer takılması konusunda önemli ilerleme göstereceklerine inandıklarını dile getirdi.

http://www.kokpit.aero/tanker-ucaklarina-lazer-takilacak Mesajı Paylaş

nokta

UH-1N'nin Emekliliği Yakın

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin (US Air Force / USAF) yaptığı açıklamaya göre USAF bünyesindeki UH-1N genel maksat helikopterleri emekliye ayrılacak. 46 yıldır farklı görevlerde yer alan UH-1N Twin Huey helikopterleri yedi farklı hava üssünde konuşlu olarak hizmet veriyor. UH-1N'lerin yerini alacak helikopterlere henüz karar verilmedi. Seçimin, gerekli analizlerin tamamlanmasının ardından bu yıl içinde yapılması ve teslimatların 2020-2032 yılları arasında tamamlanması hedefleniyor.

İlk genel maksat helikopteri olarak tanımalanabilecek UH-1 Huey'in daha yüksek emniyet sağlayan çift motorlu versiyonu olan UH-1N Twin Huey, 4,76 ton azami kalkış ağırlığına ve 483 kilometre menzile sahip. 2 adet Pratt&Whitney T400-CP-400 turboşaft motor ile tahrik edilen platform, sekiz asker veya 2 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahip.

http://www.c4defence.com/Gundem/uh1nnin-emekliligi-yakin/6570/1 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter