Haberler

Başlatan mhm, Eki 12, 2015, 07:14 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Amerikanın Pasifik filosunda ilginç şeyler oluyor. Aynı anda iki Osprey birden acil iniş yapmış. Geçen ayda bir Osprey düşmüştü.


İki Osprey birden acil indi

ABD Donanma filosuna ait iki Osprey MV-22B tipi tiltrotor hava aracı Japonya Okinawa'da New Ishigaki Havalimanı'na acil indi.

Edinilen bilgilere göre MCAS Futenma filosuna bağlı iki Osprey'in de motor arızası nedeniyle Okinawa'da bulunan New Ishigaki Havalimanı'na acil iniş gerçekleştirdiği belirtildi.

Osprey'lerden birinin aprona normal iniş yaptığı, diğer Osprey'in ise taksi yoluna indiği ve buradan tow aracıyla çekilerek park alanına götürüldüğü belirtildi.

Yaşanan olay nedeniyle tek pistin 40 dakika boyunca uçuşlara kapatıldığı ve bazı seferlerde aksama yaşandığı açıklandı.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=4809 Mesajı Paylaş

Merkator

KC135 tanker uçaklarına lazer takılacak

Amerikan Hava Kuvvetleri'nin bir süredir savaş uçaklarına lazer silahları yerleştirme projesi üzerinde çalıştığı bildirildi. ABD'nin, yakıt ikmali yapan tanker uçaklarının boyutları ve görevleri nedeniyle uçaksavar füzelerinin birincil hedefi olduğu gerekçesiye öncelikle lazer teknolojisini bu uçakta deneyeceği kaydedildi.

Karadan havaya ve havadan havaya füze tehditlerine karşı lazerler kullanma imkânlarının araştırıldığı belirtilirken, ABD Hava Hareketliliği Komutanı (AMC) General Carlton Everhart, lazer silahları konusunda KC135 tanker uçaklarında bu kapasiteyi araştırmaya başlayacaklarını açıkladı.

AMC sözcüsü Chris Karns da, Ohio'daki Wright-Patterson Hava Üssü'ndeki araştırmacıların, altı ay ila bir yıl süreyle uçaklarda projeyi test edeceklerini, zorlukları ve olasılıkları bu sayede görme imkanı olacağını bildirdi. Karns, iki yıl içinde savaş uçaklarına lazer takılması konusunda önemli ilerleme göstereceklerine inandıklarını dile getirdi.

http://www.kokpit.aero/tanker-ucaklarina-lazer-takilacak Mesajı Paylaş

nokta

Boeing-Hollanda İş Birliği

Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri, Boeing ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Boeing, Hollanda envanterindeki AH-64 Apache ve CH-47 Chinook helikopterlerine bakım hizmeti ve yedek parça tedariği sağlayacak.

 COHESU (Combined Helicopter Support Services / Kombine Helikopter Destek Servisi) olarak adlandırılan program, Royal International Tattoo sırasında imzalandı. Anlaşma ile Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri'ndeki söz konusu helikopterlerin sürekliliğinin devam ettirilmesi hedefleniyor.

 Apache ve Chinook bileşenleri için tercih edilen COHESU, performans bazlı bir tedarik programı. Bu program ile helikopterlerin kapsamlı bakım ve onarım, ağır gövde bakımı, işletimsel tamir, ekipman ve yedek parça tedariki sağlanabiliyor. Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde 28 adet AH-64D Apache, 11 adet CH-47D ve 6 adet de CH-47F Chinook bulunuyor. Hollanda ve Boeing bu helikopterlerin satış sonrası destek programları için 2014 yılından bu yana iş birliği yürütüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/boeinghollanda-is-birligi/6734/1 Mesajı Paylaş


Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter