Amerikan Özel Kuvvetler(SOF)

Başlatan Alkyone, Eyl 14, 2017, 01:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

AlkyoneJames Mattis (Soldan 2.) 1978 yılında JSOC komutası altında yüzbaşı rütbesiyle İranda Amerikan Büyükelçiliğinde ki rehineleri kurtarmak üzere operasyona hazırlanıyor. Bilindiği üzere operasyon başarısız olmuş helikopterlerden biride kim vurduya gitmişti.

https://twitter.com/Crimson_Rei/status/908119180096000001

Bu arada Joint Special Operations Command hakkında genel bilgi için
http://web.archive.org/web/20161224072612/https://fas.org/sgp/crs/natsec/RS21048.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#1
Kas 24, 2017, 02:47 ÖS Last Edit: Kas 24, 2017, 02:50 ÖS by Alkyone


Yeşil Berelilerin Stuttgart, Almanya da meskun mahal eğitimlerindenLitvanya Özel Kuvvetleri ortak eğitiminden Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone


Amerikan özel kuvvetler basit düzey keskin nişancı eğitimi Hohenfels Almanya
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneK.Kore de nükleer silahları etkisiz hale getirmek üzere operasyon düzenlemesi beklenen elit birliklerin tatbikatlarından kareler
https://www.facebook.com/black.jack.brigade.1cd/posts/2141938192536348 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

murattekin

Sırtlarında bu kadar malzemeyle nasıl bir başarı bekliyorlar? Bence bu tip operasyonlar için çevik ve ufak tefek personel seçilmeli. Bunların hepsi ayı gibi. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

BETONBEY

Bu çantalar ufak ;D

Bizimkilerde taşıyan taşıyor, ama çantanın taşıyıcı metal kolonları birbirinden ayrılıyor yükten... Mesajı Paylaş

putty

Bu dombililer bırak özel kuvvet olmayı kamyonun kasasına çıkamazlar Mesajı Paylaş

AlkyoneBu eksik kalmış  ;D
Adamlar çantaları 2 kişi taşıyor Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

saladin

#8
Ara 21, 2017, 09:01 ÖS Last Edit: Ara 21, 2017, 09:06 ÖS by saladin
Şaka yapıyorsunuz herhalde. Adamlar modern özel kuvvet olayını İngilizlerden alıp geliştirenler, dalga geçilmesi gerçekleri değiştirmiyor.  Facebook linki normal mekanize  piyade takımının linki. Yani sıradan bir birim.  İkincisi de genelde şöyle bir kanı var, 'biz asker adamız  özel kuvvetlerimiz manevi gücüyle çok yetenekli birimdir, herkesten ustunuz, onlar  maddiyatci, zaten millet ruhu da yok. Zora gelince kaçarlar."


Bu kaninin gerçekle hiç bir ilgisi yok. Kim çok çalışırsa, kim teknolojiyi ve kafasını en çok kullanırsa o iyidir. Ha kültürel geçmiş bulunduğun yerde avantaj sağlar tabi. Bir Amerikan askeriyle bir Türk askerinin örneğin bir arapla  iletisimi farklı olur. Elbette zamanında Türkiye İrak'a girseydi milyonlarca insan olmezdı.  Ama o askerin yeteneği değil ABD'nin politikasıyla alakalı.

Bireysel olarak  vatan sevgisi, en vatansever Türk gibi olan Amerikan askeri  sayısı hiç de az   değil. Üstüne cesaretse cesaret.  Bizim El-Bab'da, veya şehir savaşlarında duyduğumuz  kahramanlık  hikayelerinin  benzeri Amerikan askerleri içinde var.

Ahlaksal olarak bir şey demiyorum. istatiksel bir karşılaştırma yapacak bilgim yok. Daha geçen ay, para kaçıran iki seal bir ranger'i öldürmüş, odur içinde özellikle kadınlara fiziksel saldırı söz konusu. Ama bunlar savaşçı yeteneğin dışında olaylar.


Kısaca yiğidin hakkıni  yiğide verin. Mesajı Paylaş

Alkyone

"Facebook linki normal mekanize  piyade takımının linki. Yani sıradan bir birim."

Meselenin ana kaynağı burası
http://www.foxnews.com/us/2017/12/20/us-commandos-train-to-capture-north-korean-nukes.html

Yani sıradan asker değil bu adamlar Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

ABD'nin elit birimlerinin hiçbiri adam gibi yürümez. Onların helikopterleri, uçakları, uyduları vardır...

İngiliz SAS'ları bize yakındır arazi kabiliyeti konusunda ki asıl pigme gibi olan "gurka"lar bizimle aşık atabilirler. SAS'ların eğitimleri bizimkilerden bir tık yukarıda olsa da çatışma tecrübesi babında durum tam tersi diyebilirim.

Son tahlilde bizim onlara, onlarında bize farklı konularda üstünlükleri var. Ama adanmışlık mevzu bahis olunca kimsenin dengimiz olduğunu düşünmüyorum. 5 dakika önce topuk koparan mayınına basıp bilek altından ayağı kopan bıyıkları yeni terlemiş bir mehmetçiğin "vatan sağolsun" dediğini duydum.

Bunu her milletin askeri demez emin olunuz...     

  Mesajı Paylaş

sadalone

Kuzguna yavrusu şahin görünürmüş derler o yüzden her ülkenin vatandaşı kendi özel kuvvetlerinin en iyisi olduğunu düşünür bu çok normal.Bizim içinde en iyi ÖKK'dir SAT'tır.

Bu işlerde vatanseverlik,adanmışlık önemlidir tabi o olmadan olmaz.Çeşitli ortamlarda,etkinliklerde gözlemlediğim kadar Amerika'da halkın ve devletin askerler,gazilere karşı gösterdiği saygı,sevgi,yardımseverlik konusunda bizden daha iyiler gibi geldi.Belki sadece bir her zaman yaptıkları gibi bir pr'dır yada göremediğim bir durum vardır onu bilemeyeceğim.

Vatanseverlik,fedakarlık kadar önemli olan ise bu mesleği profesyonel bir iş olarak görmektir.Asker nasıl vatansever olacaksa devlet ve biz halka'da vatanseverlik düşüyor o yüzden askerlik sırasında ve sonrasında elimizden gelen en iyi imkanı sağlamak zorundayız.Eğer yeterli imkanlar sağlanmıyorsa hakettiği verilmiyorsa bu konunun vatanseverliği filan olmaz bu noktada profesyonel bakmak zorunda. Mesajı Paylaş

putty

#12
Ara 22, 2017, 12:40 ÖÖ Last Edit: Ara 22, 2017, 12:42 ÖÖ by putty
Adamlar baksanıza resimlere dombili olmuşlar kahraman olsa ne olur siperden çıkacak hali kalmamış şişmanlıktan.
Bu asker 1.5 metrelik duvarı bence aşamaz

Mesajı Paylaş

BETONBEY

#13
Ara 22, 2017, 07:37 ÖÖ Last Edit: Ara 22, 2017, 07:47 ÖÖ by BETONBEY
Herkes yavrusunu Şahan görür de tespitlerimiz saha tecrübelerine dayanır. Ortak yapılan tatbikatlara ve eğitimlere...

Yukarıda belirttim, gelişmişlerin elit birlikleri yürümez dedim. Zira adamın teknolojisi var, gelişmiş araçları, muhabere ve üstün gözlem kabiliyeti var, etkili genel ve saha istihbarat kabiliyeti var. Adamlar utanmasalar harekat yapılacak noktaya direk havadan adam indirirler.

Yukarıdaki görüntülerde zaten bunun delilidir. Bunca ekipman ve teçhizat ile 5 km. bile yürüyemezsiniz.

Bizde ise teknolojik imkanlar ve personelin donatımı son yıllarda çok artsa da gelişmişler kıstas alınınca kabiliyet açısından hala katetmemiz gereken mesafeler var.

Yıllardır beklenen bir CH-47 bile ülkeye yeni geldi yahu, uygun operasyon kaskları ve çelik yelek altyapısı birliklere geleli ne kadar oldu ki hala pekçok eksik var.

Adamın onyıllardır özel operasyonlarda kullandığı istihbarat ve keşif uydusu var iken bizde etkin anlamda şurda bir on senedir keşif amaçlı  İha kullanımı var.

Bazı konularda çok gerideyiz ama 600.000 kişilik bir orduyu donatması, iaşesi ve ibatesi öyle kolay bir iş değildir. Profesyonel orduya geçiş ile birlikte personel sayısı azalırken kalite ve imkanlar münavebeli olarak artmaktadır.

Lakin sahada harekat yapmak hiçbirşeye benzemez. Harekatın planlanması, hazırlığı, sahada icra edilmesi bambaşka dinamiklerdir. İşte biz burada çok iyiyiz.

Sağlam bir kurmay kadromuz var. Yada vardı mı demeliyiz bilmiyorum. Sonuçta 1997'de icra edilen  Çekiç harekatı gibi 80.000 kişilik büyük çaplı bir operasyonu sorunsuz götürüp alnının akıyla bu işten çıkmak her ülkenin harcı değildir. Birçoğu 100-150 kişilik tatbikatları bile adam gibi planlayıp, uygulayamaz iken sahada büyük çaplı operasyon yapmaları ne demek...

Hendek operasyonları, El Bab operasyonu, büyük çapta düşündüğümüzde Fırat Kalkanı Harekatı bu başarımızın son dönemdeki en bariz örnekleridir. Hem planlama hem de uygulama anlamında...

Asıl konuya dönersek sahada intikal eden asker yanında öyle çok şey taşıyamaz. Hele operasyon 3-5 gün ise yiyecek-içecek, mühimmat, silah, teçhizat, telsiz derken pek yeriniz kalmaz. Öyle ufak tefek çantalar sadece hedefe girerken kullanılır ve adıda hücum çantasıdır. Bir öğünlük kumanya, mühimmat, dürbün gece görüş falan olur içinde, geride hedef toparlanma noktasında ise asıl çanta olur.

Bu yukardaki teçhizat ve ekipmanla sadece hedefe girilir yani...

Arazide intikal ve harekat icra edebilme konusunda ise PKK sayesinde herkesin üstündeyiz diyebilirim. Bu pratik işi, adamlar ter akıtarak birşeyler öğrenmeye çalışırken biz kan döküyoruz. Doğruyu da yanlışı da acı bir şekilde öğreniyoruz. Öndeyiz ama bedeli de bu...

Askerin sevilmesi ile ilgili ise kimsenin bizim milletimiz gibi olmadığı kanaatindeyim. Sahada tatbikat yada operasyon yapan bir askeri birliğe hangi Amerikan ailesi evinin kapısını açar, yemek verir ?

Vietnam savaşı dönüşünde ABD halkı kendi refahı için ölen, yaralanan askerlere nasıl muamele etmişti, hatırlamak gerek ;)

Komşum İngiltere Liverpol'dan gelen misafirleri ile bize bir akşam oturmaya gelmişlerdi. 1.5 yaşındaki oğlumu sevmek için müsade isteyen 60'lı yaşlardaki soğuk karı-kocanın ürkek ürkek gözümüzün içine bakarak bizim oğlanı sevmesini hala hatırlarım. Bizde çocuk sevilir dediğimde, "bizde bunu parkta bahçede falan yaparsan anında sapık damgası yersin" dediğini daha dün gibi hatırlarım. İnsanlıkları hakkında çok şey öğrenmiştim. Birde kapıdan çıkarken ikram ettiğimiz çay, kahve, kek ve böreğin ücretini vermek istediğinde baya bir şok olduydum. "Tanrı misafiri", "komşuluk" ve "oturmaya gitme" kavramlarını anlatmakta baya bir zorlandıydım.

Son tahlilde biz sıcak kanlı milletiz vesselam...

Diğerleri ile bu anlamda kıyas bile kabul etmez iken askerimizi sevme hususunda "peygamber ocağı" ve "ordu-millet" kavramlarını oluşturmuş bir millet olarak birşey konuşmaya gerek duymuyorum :) Mesajı Paylaş

sadalone

Kuzguna yavrusu şahin görünürmüş derler lafını tekrar koymam gerekiyor sanırım.En iyi özel kuvvet bizde en iyi planlama,uygulamada bizde en sıcakkanlı,vatansever millette biziz...

Yukarıdaki resimde bulunan mekanize piyade tugayının muharebe takımını elit birlik olarak görüp ve resimleri de delil olarak koyup bunun üzerinden bir değerlendirme yapmak ne kadar doğru.

Sizin söylediniz kadar bir şeyle karşılaşmadım ama evet batı'da bireyselcilik çok yaygındır buna pek çok yerde şahit oldum.Bizde pek olmayan bireyselciliğin ve olan sıcak kanlılığın söylediklerinize benzer iyi yanları olsa'da bana kalırsa kötü yanları daha ağır basıyor.Bize'de bir tutam bireyselcilik gerekiyor. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter