Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Silahlı Kuvvetleri

Başlatan Atılgan, Eyl 13, 2017, 08:07 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

Rum Milli Muhafız Ordusu'nun İsrail'den alacağı açık deniz karakol gemisi hazır


Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)'nun İsrail'den alacağı açık deniz karakol gemisinin hazır olduğu haber verildi.

RMMO'nun İsrail'den alacağı ilk açık deniz karakol gemisinin bugün denize indirileceğini yazan Fileleftheros gazetesi, geminin Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis'in de katılacağı, İsrail'in Hayfa kentindeki tersanede gerçekleştirilecek törenle denize indirileceğini yazdı.

Geminin, Rum Yönetimi tarafından, İsrail'le olan devletlerarası bir anlaşma aracılığıyla satın alındığını ve Hayfa'daki tersaneler tarafından inşa edilmekte olduğunu kaydeden gazete, geminin Rum Yönetimine yılsonuna doğru teslim edileceğini belirtti.

Geminin denize indirilmesini, personelin eğitimi ile gemi denizdeyken yapılacak olan çalışmaların bir kısmının tamamlanmasının izleyeceğini yazan gazete, yapılan planlama temelinde, yıl içerisinde iki açık deniz karakol gemisi ile kıyılar için iki hücumbot satın alınmasıyla ilgili iki ihalenin daha tamamlanmasının beklendiğini de kaydetti.

Fokaidis'in bugün İsrail'de İsrailli muhatabı Avigdor Liberman ile baş başa görüşeceğini de belirten gazete, görüşmede iki ülke arasındaki işbirliğiyle ilgili konuların ele alınacağını ifade etti.

Gazete, görüşmenin gündeminde, tatbikatlar, silahlanma programları, bilgi değiş tokuşu, aynı zamanda hükümet savunması alanındaki işbirliği konularının bulunacağını ekledi.

Politis ise haberinde, bugün denizde indirilecek olan geminin isminin, "Mari" (Tatlısu) patlamasında hayatını kaybeden Andreas İoannidis isimli kaptanın ismini taşıyacağını, aynı zamanda geminin Rum Yönetimi'nin tek yanlı olarak ilan ettiği "Münhasır Ekonomik Bölgesini" (MEB) koruma olanağına sahip olacağını yazdı.

Öte yandan gazete, Rum Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis'in önümüzdeki ay Lübnan'ı ziyaret edeceğini, bunun akabinde de Mısır Savunma Bakanının Güney Kıbrıs'ı ziyaret edeceğini haber verdi.

Gazete, buna paralel olarak bölge ülkeleriyle tatbikatlar planlandığını da ekledi.

http://www.denizhaber.com/guncel/rmmo-nun-israil-den-alacagi-acik-deniz-karakol-gemisi-h71661.html Mesajı Paylaş

korat

Güney Kıbrıs Rum kesimi ordusunun düzenlediği askeri geçit töreninde BUK M1 SAM füzeleri sergilenmiş.
Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

Donanma

Güney Kıbrıs Rum Savunma Bakanlığı, üç offshore gemisi alıyor

Güney Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Christoforos Fokaides, Aziz Nikolas Günü kutlamalarında, yaptığı konuşmada Milli Muhafız Ordusunun Yeniden Yapılandırılması ve Modernizasyonu planı kapsamında Deniz Kuvvetlerinin güçlendirileceğini söyledi.
Güney Kıbrıs Rum Savunma Bakanı Christoforos Fokaides konuşmasında, deniz ve enerji güvenliği koşullarının oluşturulmasına yardımcı olunması gerektiği ve Doğu Akdeniz'de yeni zorluklar ve tehditlerin göğüslenmesi için, kendi olanaklarıyla ve dost komşu ülkelerle işbirliği yapan modern bir donanmaya ihtiyaç duyulan bir dönemde bunun farklı olamayacağını vurguladı.

Bakan artık laftan pratiğe geçildiğini ve bir aydan az bir zaman içinde, İsrail'den alınan ve geçen eylülde denize indirilen ve yüksek teknolojisi ve geliştirilmiş sistemi üzerinde Kıbrıs personelinin eğitildiği ilk offshore gemisinin Rum Milli Muhafız Ordusu Donanması'na katılacağını duyurdu.

Bakan sözlerine devam ederek, aynı anda yılsonuna kadar iki yeni geminin daha satın alınmasına karar verileceğini, ilgili ihalenin tamamlandığını ve bu ihalelerin değerlendirilmesi aşamasında bulunduğunu açıkladı ve donanmanın ayrıca pek yakında süratli iki gemiyle daha güçlendirileceğini dile getirdi.

Fokaides, bu eklemelerle ve deniz donanma sisteminin çok yakında radarların menzilinin güçlendirilmesiyle, deniz kuvvetlerinin modernizasyonu ve güçlendirilmesinin tamamlanmış olacağını açıkladı. Önemli olan başka diğer bir şeyin de, Deniz Kuvvetleri'nin profesyonel personelle tahkimi olduğunu belirtti. Sözleşmeli askerlerin başarılı entegrasyonunun, deniz kuvvetlerine daha fazla kalite kattığını ve operasyonel yeteneklerini önemli ölçüde güçlendirdiğini kaydetti.

Fokaides, askeri açıdan Deniz Kuvvetlerinin önemini kararlı bir şekilde yükseltecek olan şeyin buradaki Deniz Üssü olduğunu belirterek; 'İyileştirme ve Üssün elektronik olarak kontrol çalışmalarının ilk aşamasının son dönemde açılan ihalelerle başlatıldığını söylemeliyim. Buradaki Deniz Üssüne dost ülkeler tarafından gösterilen ilgiyle ve gerek ikili ilişkiler gerekse AB çerçevesinde, önemli sayıda savaş gemilerinin burada konuk edilmesiyle, geniş bölgede veri teatisi için önemli şartlar oluşturulmaktadır" şeklinde konuştu.

Fokaides konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bu nedenden dolayı, ta başından beri, Kıbrıs'ın kurucu üyesi olduğu, Kalıcı Yapısal İşbirliği PESCO çerçevesinde, Ziği Deniz Üssü ve Baf Hava Üssünde gerekli altyapı ve kolaylıkları sunmaya istekli ve hazır olduğumuzu ifade etmiştik. Buna katılımımızdan ülkemizin elde edeceği yararlar açık ve inkâr edilemez. AB, güvenliği, vatandaşlarını ve çıkarlarını korumada ne kadar çok güçlenirse, Kıbrıs'ın güvenliği de o kadar artar."

Etkinlikte, EXOCET kıyı sistemleri tatbikatı da yer aldı, son dönemde özel Sualtı Komando Kuvvetler için satın alınan modern araçlar tanıtılarak, terörle mücadele biriminin denizde insan kurtarma operasyonları tanıtıldı.

Bakan, kutlamalardan sonra Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı eşliğinde Ziği bölgesine geçerek, Kıbrıs Komando Yönetimi ve İsrail Özel Kuvvetlerinin yerleşim bölgelerinde gerçekleştirdikleri "Nikoklis - David" operasyonunu izledi.

http://www.denizhaber.com.tr/guney-kibris-rum-savunma-bakanligi-uc-offshore-gemisi-aliyor-haber-78127.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, askeri gemilere liman arıyor

Güney Kıbrıs Rum Savunma Bakanlığı'nın, Rum Milli Muhafız Ordusu bünyesine katılmak üzere 3 adet açık deniz gemisi aldığı ama bu gemilerin, 'Mari'de (Tatlısu) bulunan "Evangelos Florakis Deniz Üssü"ne sığmayacağının hesap edilmediği bildirildi.

Haravgi gazetesinin aktardığına göre, bu durumun gemilerin alınmasının ardından fark edildiğini ve Rum Savunma Bakanlığı'nın, Meclis Savunma Komitesi'ne acil mektup göndererek, deniz üssünün genişletilmesi çalışmaları için gerekli olan yaklaşık 2 milyon Euro'luk ödeneği serbest bırakmasını talep ettiğini yazdı.

Genişletme çalışmalarının, ödeneğin serbest bırakılması beklenmeden başladığını kaydeden gazete, bu durumun Savunma Komitesi'ndeki milletvekillerine de sürpriz olduğunu ve gemilerin alım prosedürünün, büyüklük ve üsse sığma hesaplamaları yapılmadan nasıl başlatıldığı sorusunun yanıt beklediğini belirtti.

http://www.denizhaber.com.tr/guney-kibris-rum-yonetimi-askeri-gemilere-liman-ariyor-haber-79639.htm Mesajı Paylaş

korat

Güney Kıbrıs Rum Yönetimine ait 12 Mi 35 den ikisi 819 ve 820 Rusya da st. Petersburg da görüntülenmiş ya depo seviyesi bakım yada modernizasyon için gönderildiler. Rum kesimi kriz döneminde modernizasyon yapılmadığı için Mi 35 leri operasyonel tutmada zorlandığı ve eldeki helikopterlerden kaçının uçar durumda olduğu belli değildi. Bu fotoğraf ile tekrar helikopterleri uçar duruma alacakları görünüyor.
Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter