AB'den Siber Savunma Tatbikatı

Başlatan nokta, Eyl 11, 2017, 11:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Estonya, 7 Eylül'de Avrupa Savunma Ajansı (European Defence Agency/EDA) ile işbirliği yaparak bir siber savunma tatbikatı düzenledi. Daha önce benzeri görülmemiş olan EU CYBRID 2017 çalışması, siber güvenlik olay koordinasyonunun politik düzeyde önemini vurgulamayı ve siber saldırıların olası etkileri konusundaki farkındalığı artırmayı amaçlıyor. AB Savunma Bakanlarının katıldığı stratejik siber-tatbikat, hibrit muharebe ortamında, AB askeri yapılarına karşı düzenlenebilecek büyük bir siber saldırı durumunda kriz yönetimi konusuna odaklandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ab-den-siber-savunma-tatbikati/4840/1 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

AB'den siber güvenlik adımı


Avrupa Komisyonu, siber saldırılar ile mücadele etmek amacıyla yeni önerilerde bulundu.

Avrupa Komisyonu, siber saldırılar ile mücadele etmek amacıyla yeni önerilerde bulundu. Komisyon saldırıya uğrayan üye ülkelere yardım etmek a macıyla Avrupa Siber Güvenlik Ajansı oluşturmak istiyor. Yeni kurumun Yunanistan'da bulunan Avrupa Bilgi ve Bilgi Ağları Güvenliği Koruma Ajansı'nın (ENİSA) yerini alması bekleniyor. Komisyon ENİSA adlı kurumda bulunan personel sayısının artırılması öngörülüyor.

Avrupa Komisyonu'nun Dijital Ekonomi'den sorumlu üyesi Mariya Gabriel konuyu değerlendirdi:

"Bu durum ekonomilerimize zarar verebilir. Hayatımızı ve demokrasiyi etkileyebilir. Bu yüzden ortak bir tutum belirlemek amacıyla somut adımlar atmak önemli. Ayrıca vatandaşlara, şirketlere yönelik güve n bunalımını gidermek amacıyla daha etkili koordinasyon gerekiyor."

Kurumun Avrupa'da siber güvenlik tatbikatları gerçekleştirmesi ve veri ve istihbarat paylaşımında bulunması planlanıyor.

Avrupa'da faaliyet gösteren şirketlerin yüzde 80'inin en az 1 kez siber saldırıya uğradığı belirtiliyor.

Yunanistan telekomünikasyon genel sekreteri Vassilis Maglaras ENİSA'nın gelecekte çok önemli bir kurum olacağını söyledi:

"Şebekelerin güvenliği ile ilgili muhtemelen sorunlar ortaya çıkacak. Bu durum muhtemelen gelecekte sadece makineleri değil insanları da fiziksel anlamda da olumsuz etkileyecek. Bu yüzden ENİSA bu kapsamda önemli bir rol oynacak. Gelecekte çok önemli bir kurum haline gelecek zira avrupa savunma sistemini oluşturacak."

Önerilerin hayata geçirilmesi için Avrupa Kurumları arasında görüşmeler yapılacak.

http://www.euronews.com/2017/09/19/eu-gets-tough-on-cyber-security Mesajı Paylaş

Trilogy

Amerikan Ordusu Siber Enstitüsü, Rusya'nın ABD'yi yendiği çizgi roman şeklinde el kitabı yayımladı

Amerikan Ordusu Siber Enstitüsü'nün (ACI), NATO güçlerinin Rusya ile çatışmayı kaybettiğini çizgi roman yöntemiyle anlatan bir el kitabı yayımladığı belirtildi.

Elektrik ve Elektronik Mühendisler Enstitüsü'nün aylık olarak yayınladığı IEEE Spectrum dergisinde yayımlanan haberde, çizgi resimlerin yer aldığı el kitabının Amerikan askerlerini geleceğin savaşları hakkında düşündürmek ve onlara bu tür çatışmalara ne şekilde hazırlık yapılması gerektiğini anlatmak amacıyla hazırlandığı kaydedildi.

Çizgi romanda anlatılan öyküye göre 2027'de Moldova ve Romanya birleşmeye karar veriyor ve böylelikle Rusya'nın kırmızı çizgisini aşıyor. Gerilim, o anda sınırın iki tarafında da hem NATO güçlerinin, hem de Rus ordusunun tatbikat yapıyor olması nedeniyle iyice tırmanıyor ve robotların da savaşa katılmasıyla kapsamlı bir çatışmaya dönüşüyor.

RUS BİRLİKLERİ AMERİKAN KONSOLOSLUĞUNU İŞGAL EDİYOR

Çatışma, Rusya'nın teknolojik savaş imkânları sayesinde hızlı bir şekilde gelişiyor, Moskova önce karşı tarafın insansız hava araçlarını (İHA) vuruyor, ardından da NATO tanklarına saldırıyor. Senaryoya göre Rus birlikleri, sahil kentlerden birinde bulunan Amerikan Konsolosluğu'nu işgal ediyor.

ACI yetkililerinden Yarbay Natalie Vanatta, "Misyonumuz, ordu için stratejik bir sürprizi önlemekten ibaret" açıklamasında bulundu.

El kitabının hem sıradan askerler, hem de genç subaylar için hazırlandığını söyleyen Vanatta, kitapçığın formatı olağandışı gelse de çizgi romanların askerlere 'anlaşılmaz şeyleri birçok yönden anlamalarına' yardım ettiğini belirtti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201803251032777264-abdnin-rusyaya-yenilgisini-anlatan-cizgi-roman-formatli-el-kitabi-yayinlandi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter