İTÜ Roket Topluluğu Dünya Birinciliği Kazandı

Başlatan The Thing, Eyl 07, 2017, 09:28 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

İskoçya'da 21-28 Ağustos 2017 tarihlerinde düzenlenen 'International Rocket Week-Uluslararası Roket Haftası' yarışmasına tamamen kendi üretimi olan roketleriyle katıldı.

Yarışmaya payload kategorisinde katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Roket Teknolojileri Kulübü dünya birinciliğiyle ülkemize döndü. İstenilen irtifayı sağlayan ve gelişmiş faydalı yükleri sayesinde dikkatleri üzerine çeken ROTEK ekibinin geliştirdiği ve ürettiği roket uçuş sonrası başarılı bir kurtarma operasyonu yaparak puanları topladı.

Prof.Dr.Zahit Mecitoğlu'nun danışmanlığını, Uçak ve Uzay Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi olan Ümit Yelken'in başkanlığını yürüttüğü kulüp, çalışmalarına henüz 2017'nin ocak ayında başlamıştı.

Yoğun çalışmalar sonrası roket gövdelerinin üretimi ve roket aviyoniği konularında yaptıkları çalışmaların sonucunu aldılar. 100'den fazla roketin katıldığı yarışmada istenilen irtifaya ulaşan ve görevleri başarıyla tamamlayan ROTEK ekibi katıldıkları payload kategorisinde birinci olmaya hak kazandılar. Kulübün büyük hedefleri arasında Türkiye'nin ilk uzay sınırı roketini tasarlamak ve ateşlemek de var.

Bu alanda Türkiye'nin ilk sıvı yakıtlı roket motorunu tasarlamak için çalışmaları yürüten ROTEK ekibi çalışmalarına yeni başarılar katmak üzere devam ediyor.

http://www.kokpit.aero/rotek-iskocya-dunya-birinciligi
Mesajı Paylaş

The Thing

PARS Roket Mühendisliği Yarışması'nda Türk bayrağını gururla dalgalandırdı


PARS Roket Grubu, 4 senedir arka arkaya katıldığı dünyanın en prestijli üniversitelerarası yarışmalarından biri olan ve bu sene 12.si Amerika'nın New Mexico eyaletinde bulunan Spaceport America'da düzenlenen Üniversitelerarası Roket Mühendisliği Yarışması'nda (Intercolleguate Rocket Engineering Competition-IREC) her sene olduğu gibi bu sene de ülkemizi gurur ve başarı ile temsil etti.

Yarışmanın en zor kategorilerinden 10000 feet öğrenci yapımı Hibrit ve Sıvı Motorlu Roket kategorisinde yarışan ANADOLU roketi, Tasarım ve Raporlama kısmında 500 üzerinden 475 puanla en yüksek puanı alan takım oldu. Kategorisinin genel sıralamasında ise PARS ekibi üçüncü olma başarısı gösterdi.

Altı kıtadan 100'ün üzerinde üniversitenin katıldığı yarışmada Türkiye'den katılan tek takım olan PARS Roket Grubu yarışmada bayrağımızı dalgalandırırken yerli üretime ve özgün bir tasarıma sahip olan ANADOLU roketi de yarışmada büyük ilgi çekti.

YENİ EKİP ARKADAŞLARI ARANIYOR

PARS Roket Grubu, yeni ekip arkadaşları almak üzere düğmeye bastı. İ.T.Ü. Lisans / Yüksek Lisans / Doktora programlarında öğrenci olmak şartıyla ekibin Mekanik, Aerodinamik, İtki, Elektronik ve Sosyal ekibine yeni üyeler alınacak.

http://www.kokpit.aero/pars-en-yuksek-puani-aldi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter