İran ile Nükleer Uzlaşma Sonrası: Bölgede Değişen Dengeler

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 12, 2015, 02:35 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

#60
May 18, 2018, 11:42 ÖÖ Last Edit: May 18, 2018, 11:45 ÖÖ by putty
ABD stresle çalışan bir makine bu yüzden dünyanın mevzusuz kalmasına mani oluyorlar. Bakın Kuzey Kore nasıl uyumlu bir işbirliği moduna girdi dağdaki test alanlarını bombalayıp yıkmayı tam işbirliğini filan konuştu az sırtını sıvazlasan bombaları da imha edecek ama ABD gitti inadına inadına Güney Kore ile askeri tatbikat yapıp adamları yine kışkırttı tavır almaya zorladı. Anlamak mümkün değil adamlar ne güzel kıvama gelmişti tekrar bir hışım füze atmaya başladılar karşılıklı küfürleşmeye başladılar. ABD bunu seviyor demek ki. İranıda böyle mevzu olmaya zorluyorlar. SSCB ile uğraşmış adamlar bunlar Kuzey Kore İran nedir ki her şeyleri tehdit olsa ne yazar seviyorlar mevzulu hayatı. ABD stres ile çalışan bir makine stresi azaltırsan teklemeye başlıyor ben böyle yorumladım 
Mesajı Paylaş

Alkyone

#61
May 18, 2018, 06:36 ÖS Last Edit: May 18, 2018, 08:15 ÖS by Alkyone
@merzifonlu

İngiltere Brexit kararı alırken kimse Trump'ın başkan olacağını düşünmüyordu. Hesaplar demokratlarla yürümek üzerine yapılmıştı

İngiltere ve peşinden AB ülkeleri Çin ve Rusya ile beraber ambargoyu delmeye azmederse bu bir blok oluşturur. Taraflar İran'ın arkasında ne derece durabilir orası şaibeli tabi..
Bu işin olası sonuçlarından biride petro doların geleceğine yönelik etkileri olacaktır.
Hem petrolün fiyatı hem de doların fiyatı yükseliyor. Zaten arka planda Çin altınla petrol almaya başlamışken bütün bunların üzerine ambargo kararı ortalığı karıştırabilir

Ekle: Avrupa Amerika'nın ambargosunu delmek için doğrudan İran merkez bankasına para transferi yapacakmış
https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-europe/eu-considers-iran-central-bank-transfers-to-beat-u-s-sanctions-idUSKCN1IJ100?__twitter_impression=true
Ekle2: AB 1996 da Amerika'nın Libya ve Küba için çıkan ambargo kararını delmek için çıkardığı yasayı bugün tekrar gündeme getiriyor. Yasa ile AB ambargoya maruz kalmaları halinde şirketlerin zararlarını karşılayacak. İranla ticaret yapan şirketlerin (teorik olarak) Amerikanın ambargo kararına uymaları durumunda onları cezalandırma ihtimali de söz konusu
http://www.dw.com/tr/abden-abd-yapt%C4%B1r%C4%B1mlar%C4%B1na-kar%C5%9F%C4%B1-engelleme-mevzuat%C4%B1/a-43838916

Bu arada Amerika Avrupa'yı Kuzey Akım 2 projesi için yaptırım uygulamakla tehdit ediyor
https://twitter.com/bpolitics/status/997451747697315841

İngiltere İran'da gaz çıkarmak için masaya otururken Polonya İran'dan kaçmaya bakıyor
https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-europe-pgnig/polands-pgnig-suspends-gas-project-in-iran-because-of-u-s-sanctions-idUSKCN1IJ246 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyoneİran'ın ticaret yollarıBu arada Amerika'nın İran'a ambargo uygulaması Çabahar limanı projesinin geleceğini tehdit ediyor. Proje için İran 1 milyar dolarlık yatırım yapmıştı Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Hamaney'den 'santrifüj üretme' talimatı


İran Lideri Ali Hamaney, ülkesinin atom enerjisi kurumuna "190 bin santrifüj üretmesi" yönünde talimat verdi.
Devrim Lideri Ayetullah Humeyni'nin ölümünün 29'uncu yılı münasebetiyle düzenlenen programda konuşan Hamaney, İran'ın hem yaptırımları hem de nükleer faaliyetlerden vazgeçmeyi kabul etmeyeceğini söyledi. Yaptırımlarla İran halkının dize getirilmek istendiğini dile getiren Hamaney, "Bazı Avrupa ülkelerinden alınan duyumlara göre, hem yaptırımlara tahammül etmemiz, hem de nükleer faaliyetlerden el çekip bu alandaki sınırlandırmalara devam etmemiz bekleniyormuş. Onlar bunu rüyalarında görürler." ifadelerini kullandı.

Hamaney, nükleer anlaşmadaki santrifüj sayısının düşürülmesine dikkati çekerek, şunları dile getirdi:
"İran hem yaptırımları hem de nükleer faaliyetlerdeki sınırlamaları kabul etmeyecektir. İran Atom Enerjisi hemen yarın nükleer anlaşma çerçevesinde 190 bin santrifüj üretmeye başlasın. Cumhurbaşkanı (Hasan Ruhani) gereğini yapsın."
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ile Almanya ve İran'ın 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı'na göre, Tahran yönetimi uranyum üretimi için kullandığı 19 bin santrifüjü, 5 bin 60'a düşürecek, 10 yıl boyunca bu sayıda tutacaktı.
Anlaşma kapsamında İran, ayrıca 15 yıl boyunca ağır su reaktörü inşa etmeyecek, uranyum zenginleştirme çalışmalarını sadece Natanz nükleer tesisiyle sınırlı tutacak ve en yüksek yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirmesi yapabilecekti.
Ayrıca Fordo tesisindeki uranyum zenginleştirme çalışmaları durdurulacaktı. Anlaşmaya imza atan ülkeler, İran'ın nükleer faaliyetlerini geliştirerek atom bombası üretme kapasitesine ulaşabileceği zenginleştirilmiş uranyuma sahip olmasından endişe ediyor.
https://www.aa.com.tr/tr/dunya/hamaneyden-santrifuj-uretme-talimati-/1165492

Böylece İran fiili olarak nükleer anlaşmadan çekilme sürecini başlatmış oldu Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Trilogy

İran'dan uranyum zenginleştirmeye geri dönme adımı: İsfahan'daki UF6 fabrikası yeniden çalıştırıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan (Kapsamlı Ortak Eylem Planı/KOEP) çekilmesinin üzerinden 51 gün geçerken, Tahran, uranyum zenginleştirmeye geri dönme restini hayata geçirme yönünde bir adım attı.

İran, bu ay Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) bildirdiği üzere, İsfahan'da UF6 (uranyum heksaflorid) üreten fabrikayı yeniden açtı.

İran Atom Enerjisi Kurumu, ABD'nin ahde vefasızlıklarına karşı dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in uranyum zenginleştirme kapasitesini artırma talimatı uyarınca, İsfahan kentinde UCF tesisi içindeki UF6 üretim fabrikasının yeniden açıldığını açıkladı.

Fabrika 9 yıl önce yeterince 'sarı pasta' olmadığı gerekçesiyle kapatılmıştı. 2015 tarihli nükleer anlaşma, İran'ın sarı pasta üretimi ve ithalatını kolaylaştırdığından fabrikayı işletecek kadar hammaddeye ulaşılabiliyor. Böylece İsfahan'daki fabrikaya bir varil 'sarı pasta' getirildi.

Rengi ve biçimi nedeniyle 'sarı pasta' olarak adlandırılan öğütülmüş uranyum oksit, UF6'ya dönüştürülüyor. UF6 gazı ise uranyum zenginleştiren aletler olan santrifüjleri besleyen hammadde.

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi artı Almanya'nın (5+1) 2015'te İran'la vardığı nükleer anlaşma (Kapsamlı Ortak Eylem Planı/KOEP), İran'ın uranyum zenginleştirmesine çeşitli kısıtlamalar getiriyor.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201806281034061766-iran-isfahan-uranyum-heksaflorid-fabrikasi-yeniden-acildi/ Mesajı Paylaş

Atılgan

CMA CGM, İran operasyonlarını durdurdu

Yılport Holding'in yüzde 24 hissesine sahip olduğu CMA CGM, Amerikan yaptırımlarından korunmak için İran operasyonlarını durduruyor.
Dünyanın en büyük üçüncü konteyner operatörü CMA CGM, Amerikan yaptırımlarından korunmak için İran operasyonlarını durdurma kararı aldığını açıkladı.

ABD, İran'la iş yapan şirketlere ilk yaptırımı 6 Ağustos'ta ikinci yaptırımı ise 4 Kasım'da yapmaya hazırlanıyor.

ABD, Mayıs ayında 2015 Kapsamlı Ortak Eylem Planı'ndan(JCPOA) çekildi ve imzası olan İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya sözleşmeye mutabık olduklarını belirtmişti.

Fransa merkezli CMA CGM tarafından yapılan duyuru müzakerelere darbe vuracağı düşünülüyor.

CMA CGM'in  CEO'su Rodolphe Saade, Trump yönetiminin Tahran'a yönelik yaptırımları nedeniyle İran'dan çekilme kararı aldıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Total, Airbus, ATR, Peugeot, Renault, BNP Paribas, Maersk gibi şirketler İran piyasasından çekilme ya da yatırımlarını erteleme kararı aldıklarını duyurmuştu.

https://www.denizhaber.com.tr/cma-cgm-iran-operasyonlarini-durdurdu-haber-82814.htm Mesajı Paylaş

HDS

Brüksel'de az önce Trump'a İran konusu ve JCPOA soruldu. Trump da "Eninde sonunda bizi arayıp 'haydi anlaşalım' diyecekler" dedi. Demek zorundalar.

Şu anda Rusya bir şeyler yapıyor İran'da. Çin İran'ı en azından yüzdürecek kadar bir çaba içinde. AB İran'la çalışabilmek için özel bir Avrupa Yatırım Bankası teşkilatı (olandan farklı, Swift'le ABD ile hiç arayüzü olmayan) kurmaktan bahsediyor. Ama tüm bunlar İran'ı sadece yüzdürür. İran ve İranlılar'ı sisteme entegre etmez. Edemez.

re:
Nüfus ve gelecek mühim... Mesajı Paylaş

Terra

İran ile Pakistan arasında askeri ilişkiler ilerliyor

İran Genelkurmay Başkanı General Muhammed Bakıri, Pakistan ile birlikte ortak savunma teçhizatı üretmek istediklerini açıkladı.

Pakistan'a resmi ziyaret gerçekleştiren İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Zubair Mahmud Hayat ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin'le Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya gelen Muhammed Bakıri, iki ülkenin askeri alandaki iş birliğine savunma sanayi alanında ortaklaşa üretimlerin de eklenmesi gerektiğini söyledi.

"Ortaklaşa üretilen ürünler Müslüman milletlerin ortak başarısı olacaktır." diyen Bakıri, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Mahmud Abbasi ile de bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülkenin ortak deniz tatbikatı yapması konusunda anlaşmaya varıldı.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/18/iran-ile-pakistan-arasinda-askeri-iliskiler-ilerliyor/ Mesajı Paylaş

Merkator

Fransızlar ATR'leri İran'a teslim etmenin peşinde

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire , Paris'te İran'a satılan ATR uçaklarından 8'inin verilmesi yönünde umutlu olduklarını ve bu hususta Amerika'dan yeşil ışık beklediklerini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile görüştüğünü ve Fransız firmalarıyla ilgili konularda Amerikan tarafından kolaylıklar beklediğini belirten Le Maire, bunlar arasında 8 ATR uçağının 6 Ağustos öncesi İran'a verilmesi hususunun da bulunduğunu söyledi.

Fransız İtalyan ortak yapımı ATR 72-600 serisi uçaklardan 20 adet sipariş veren İran Air bu uçakların 8 tanesini teslim aldı.

70 koltuk kapasitesine ve 1600 km menzile sahip olan ATR uçakları İran'da iç hatlarda ve kısa mesafelerde kullanılıyor.

http://www.kokpit.aero/airbus-iran-atr-satisi Mesajı Paylaş

Energy

Hindistan, İran'dan petrol almaya devam edecek

Hindistan'ın İran'ın petrol tankerleri ile sigorta şirketleri vasıtasıyla Tahran'dan ham petrol alımını devam ettireceği bildirildi.
Hindistan'ın İran'ın petrol tankerleri ile sigorta şirketleri vasıtasıyla Tahran'dan ham petrol alımını devam ettireceği bildirildi.

Hindistan, İran karşıtı yaptırımlara rağmen Tahran'dan petrol almaya devam edecek.

Hindistan'ın en büyük gemi işletmeciliği şirketlerinden SCI ile SCI.NC, ABD'nin yaptırım kararı bahanesiyle, İran'a seferlerini durdurduktan sonra Hindistan hükümeti, rafinerilerinin İran petrol tankerleri ve sigortalarını kullanarak Tahran'dan petrol ithal etmeye devam etmesine izin verdi.

Trump yönetimi İran petrol ihracatını 4 Kasım'a kadar sıfıra indirmeyi istediğini öne sürmüştü.

https://www.denizhaber.com.tr/hindistan-irandan-petrol-almaya-devam-edecek-haber-84133.htm Mesajı Paylaş

Merkator

İran Devrim Muhafızları ve Hava Kuvvetleri ortak tatbikat başlattı

İran Devrim Muhafızları Ordusu ve İran Hava Kuvvetlerinin ortak tatbikatı Fars Körfezi ve Umman Denizi'nde başladı. Tatbikat, deniz yoluyla petrol ticaretinin üçte birinin geçiş yolu olan Hürmüz Boğazı'nı da kapsıyor.

İran Ordusu Basın ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Albay Yusuf Sefipur, yaptığı açıklamada tatbikatın Kutsal Savunma Haftası'nın başlaması dolayısıyla yapıldığını belirtti.

Bu tatbikatın, İran Ordusu ve Devrim Muhafızları arasında ikinci ortak tatbikat olduğunu söyleyen Sefipur, tatbikata dokuz F4, dört Mirage, altı Su-22, dört Tucano, üç Yak-12, üç Chinook ve iki Bell 212 helikopterinin katıldığını söyledi.

İranlı askeri yetkili, sözkonusu ortak askeri tatbikatın dost ve komşu ülkelere barış ve dostluk mesajı taşıdığını belirterek, ''Eğer düşmanlar İran topraklarına göz dikerlerse buna anında yanıt alacaklardır." dedi.

http://www.kokpit.aero/iran-hurmuz-bogazi-tatbikat Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter