ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top Projesi

Başlatan Alkyone, Eyl 03, 2017, 04:53 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Eyl 03, 2017, 04:53 ÖS Last Edit: Eyl 03, 2017, 05:24 ÖS by Alkyone
Animasyonu

https://www.youtube.com/watch?v=O5GtuQk3t44

Animasyonda dikkat çeken bazı detaylar var.
Proje 3 kola ayrılmış

TUFAN S
TUFAN MBu versiyon mobil olarak alçak irtifa hava savunma projesi olarak düşünülmüş
Arama radarı ayrı bir kamyonda ayrıca taretin yanında 2 adet kamyonda harici güç ünitesi var

TUFAN D


Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Railgun lardan alçak irtifa hava savunma sistemi çıkartmak
Dünyada başka bir örneği var mı acaba Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneASELSAN, geliştirdiği ve önümüzdeki yüzyılın hava savunma silahı olarak değerlendirilen Elektromanyetik Fırlatma Sistemi (EMFS) ile gerçekleştirdiği atışlı testlerle, bu alandaki iddiasını ortaya koyarak yürüttüğü çalışmaların ilk meyvelerini toplamaya başladı.
EMFS, üzerinden elektrik akımı geçen bir iletken taşıyıcıya yine elektrik akımı tarafından oluşturulan manyetik alan içerisinde dik olarak uygulanan kuvvetten faydalanarak nesnelerin yüksek hızlarda fırlatılmasını sağlayan bir sistemdir.

Elektromanyetik Fırlatma (EMF), silah sistemleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanım potansiyeli taşıyan ve üzerinde tüm dünyada yoğun araştırma-geliştirme çalışmaları yürütülen bir teknolojidir. EMF teknolojileri sayesinde teknik olarak limitlerine ulaşılmış konvansiyonel barutlu silahlara nazaran çok daha yüksek namlu çıkış hızları sağlayan ve dolayısıyla çok daha uzun menzillerde yüksek tahrip etkinliği sağlayabilecek silah sistemleri geliştirilmesi mümkün hale gelmektedir. EMF aynı zamanda, hâlihazırda sıvı ya da katı roket yakıtı kullanılan fırlatma uygulamaları ile hidrolik ya da pnömatik itki sağlayan uygulamalara da teknolojik bir alternatif oluşturmaktadır. Bu özellikleri ile EMF teknolojisi, uydu fırlatmadan başlayarak torpido fırlatma ve uçak gemilerinden uçakların kalkış için hızlandırılması (katapult) gibi alanlarda da uygulama potansiyeline sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri tarafından son dönemde geliştirilen uçak gemilerinde de elektromanyetik fırlatma teknolojisine dayanan katapult sisteminin kullanıldığı bilinmektedir.

Elektromanyetik Top Sistemleri


EMT Sistemleri yüksek mühimmat enerjisi ve 2000-2500 m/sn mühimmat çıkış hızı sayesinde; 300 km'nin üzerindeki mesafelere kadar etkili olabilecek bir topçu sistemi olarak kullanılabileceği gibi güncel hava tehditlerine karşı yüksek etkinlik düzeyine sahip bir hava savunma silahı olarak da görev yapabilecektir. Muharebe sahasında önemli bir teknolojik avantaj sağlayacak olan EMT Sistemlerinin getirilerinden birisi de akıllı mühimmatlar ile birlikte çok yönlü kullanım olanağı sağlamaları; başka bir deyişle tek bir sistemin farklı görevlerde kullanılabilecek olmasıdır. Çalışmaların ilk adımını ve mevcut odak noktasını oluşturan EMT Sistemleri
sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal patlayıcı kullanılan konvansiyonel silahlara göre çok daha etkili silah sistemlerine sahip olması sağlanacaktır.

EMT Sistemlerinin ilerleyen yıllarda güdümlü Hipersonik Mühimmat teknolojisinde sağlanacak ilerlemeler ile birlikte balistik füzelere karşı savunmada da kullanılacakları öngörülmektedir. EMT geliştirme çalışmalarının yürütülmesi amacıyla ASELSAN bünyesinde bir Geliştirme Laboratuvarı kuruldu. Bu laboratuvarda EMT temel bileşenleri üzerinde araştırma ve geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir.

Darbe Güç Kaynağı (DGK)

Darbe Güç Kaynağı (DGK), dakikalar içerisinde depoladığı enerjiyi milisaniyeler içerisinde boşaltarak mühimmatın yüksek hızlarda fırlatılması için gerekli olan kısa süreli ancak çok yüksek akımı sağlayan bileşendir. ASELSAN tarafından geliştirilmiş olan DGK modülleri, farklı sayılarda bir araya getirilerek ihtiyaçlar doğrultusunda farklı kapasitelerde darbe güç kaynaklarının üretilmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca tasarlanan anahtarlama devreleri ile DGK modüllerinin ateşleme zamanları ayarlanabilmekte ve EMT tasarımı doğrultusunda en etkili anahtarlama seçenekleri uygulanabilmektedir.

Elektromanyetik Fırlatma Yolu (EMFY)

Darbe Güç Kaynağı tarafından sağlanan darbe akımını mühimmata itki olarak yansıtan ve mühimmatın fırlatılmasını sağlayan; konvansiyonel silahlardaki namlunun işlevine paralel bir işlev üstlenen mekanik yapıya Elektromanyetik Fırlatma Yolu (EMFY) ismi verildi. EMFY, temelde akımın armatür üzerinden geçmesine olanak tanıyacak iki iletken rayı barındıran yapıdır.

Laboratuvar Prototipi ile Sistem Seviyesi Testler

ASELSAN tarafından geliştirilen ve üretilen TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi laboratuvar prototipinin sistem seviyesi testleri başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Bu atışlı testler sonucunda, ülkemizde bu alanda yürütülen çalışmalar açısından önemli bir kilometre taşı başarılı şekilde aşıldı.
ASELSAN, TUFAN Sistemi ile atışlı test faaliyetlerini sürdürecek ve ülkemizin EMT konusundaki kazanımlarını hızla artıracaktır. ASELSAN, EMF alanında dünyadaki gelişmeleri ilgili sempozyum ve konferanslara katılarak takip etmektedir. ASELSAN çalışanlarının EMFS teknolojileri alanında bu etkinliklerde sundukları birçok makale bulunmaktadır. ASELSAN ayrıca bu alanda dünyada saygın bir yere sahip olan "European Electromagnetic Launch Society" isimli topluluğun daimi üyesi olup topluluğun yıllık toplantılarına katılarak EMF alanında çalışmalar yapmakta olan diğer kurum ve kuruluşlarla ilişkilerini geliştirmektedir.

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/Documents/ASELSANDergileri/Aselsan_Dergi_097.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

EMT ile delinen metal blok
Atış sırasında bu plaka haricinde 20 mm'lik durdurucuda delindi


Test videosu
https://twitter.com/ssysfakb/status/943364402887233538
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter