Şanlıurfa Traleybüs Projesi

Başlatan Traverten, Eyl 03, 2017, 08:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Traverten

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Trambüs Projesinin yapım çalışmalarına başlandığını duyurdu.

Büyükşehir'e yüzde 70 oranına yakıt tasarrufu sağlayacağı belirtilen trambüs projesi tahmini olarak 66 milyon liraya mal olacak. Trambüsün uzunluğu 25 metre, genişliği 2.55 metre, yüksekliği 5 metre olacak ve aynı anda 270 yolcuyu taşıyabilecek. Gidiş -geliş olarak 7 bin 736 metre uzunluğundaki Emirgan Toplanma Merkezi- Müzeler bölgesini kapsayan projenin 1 yıl içinde tamamlanması öngörüldü.

Trambüs hattı ve depo binası 52 kamera ile izlenecek, havai hat güvenliği için hat kısa devreleri ve hat, trafo besleme gerilimleri scada ile sensörler yardımcılığı ile anlık olarak izleme merkezinden kontrol edilecek. Sisteme Anında bilgisayar vasıtası ile müdahale mümkün olacak. Güzergahtaki araçların doluluk, hattaki konumu ve duraklardaki vatandaş sayısı anlık takip edilerek operatiflik kapasitesi arttırılabilecek..

Balıklıgöl Kent platosunu da içine alan bölgeye saatte 3 bine yakın yolcu taşınıyor. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı, 63 nolu ring hattına sürekli otobüs tahsis edip trafiği daha da problemli hale getirmek yerine Master Plan Trambüs projesini hazırladı.

Büyükşehir'e yüzde 70 yakıt tasarrufu sağlayacak trambüsler elektrikle çalıştığı için hava ve gürültü kirliliği yaratmayacak. Tramvaydan tek farkı yere ray döşenmiyor. Tarihi bölgelerde havai hat olmayacak, araçlar buralardan geçerken güç kaynağından yararlanacak. Araçlar 200 kWh kapasiteli (SCL) batarya sistemi ile çalışıyor. 270 yolcuyu aynı anda taşıyabiliyor.

Proje için 24 metre uzunluğunda 10 troleybüs araç satın alınacak. Araçların teslim tarihi 3 adet 270 gün, 3 adet 300 gün, 4 adet 330 gün şeklinde belirlendi

Aşağı çarşı esnafı olumsuz baktığı için projede Divanyolu'nun trafiğe kapatılma seçeneği gündemde değil. Troleybüsler mevcut otobüs yolunu kullanacak.

http://www.rayhaber.com/2017/09/sanliurfa-troleybus-projesinin-yapimina-baslandi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Şanlıurfa Trambüs Projesinde Çalışmalar Son Sürat Devam Ediyor

Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediyesi ulaşım master planında yer alan trambüs projesinin 1. etap çalışmaları aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Ulaşımda yüzde 70 tasarruf sağlayan, Aküleme sistemiyle çalışan trambüs, gürültü kirliliği neden olmuyor. Tramvay sistemine göre yapılacak olan projede tek fark yerlere ray döşenmeden sistem uygulanacak. Konforlu ve modern taşımacılıkta çevreci, tarihi dokuya zarar vermeyen trambüsle 270 kişi aynı anda bir araçla taşınacak.

Bu kapsamda Tarihi Hanlar bölgesi, Balıklıgöl, Şanlıurfa Müzesi, Divanyolu Caddesi, Kapaklı pasajı ve Atatürk Bulvarı güzergahında yer alan 1. etap çalışmaları kapsamında başlatılan durakların inşaat çalışmaları aralıksız sürüyor.

Tranbüs duraklarının oluşturulduğu bölgelerde sisteme bağlı olacak olan elektrik direklerinin dikimi gerçekleştirirken, Tranbüs araçlarının elektriksiz kullanılacağı alanlarda alt yapı çalışmaları devam ediyor.

İLÇELERE TOPLU TAŞIMA DURAKLARI

Ulaşımda yenilikçi çalışmaları ile vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Toplu taşıma duraklarında yeni modern değişikliğe gidiyor.

Şehir merkezi ve tüm ilçelerde başlatılan yeni durak monte çalışmaları kapsamında 360 adet yeni durak yapan Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların mevsimsel olumsuzluklardan etkilenmemelerini sağlıyor.

Eskiden kullanılan totem durakları kaldırarak yerine yeni kapalı duraklar yapan Büyükşehir Belediyesi, kentin farklı noktalarında belirlemiş olduğu yeni alanlara yeni duraklar yapıyor.

http://www.rayhaber.com/2018/03/sanliurfa-trambus-projesinde-calismalar-son-surat-devam-ediyor/ Mesajı Paylaş

Traverten

Şanlıurfa Trambüs Projesinde Araç Sayısı 10'dan 12'ye Çıkarıldı

Alt yapı çalışmaları süren Trambüs (Troleybüs) projesinde araç sayısı 10 olarak açıklanmıştı. Bu sayı 12'ye çıkarıldı. Troleybüsle Emirgan Toplanma Merkeziyle Müze kompleksi arasında günde ortalama 60 bin yolcunun taşınması öngörülüyor.

Şanlıurfa'da, Trambüs (Troleybüs) Projesi kapsamında başlatılan altyapı çalışmalar sürüyor. Yatırım bedeli yaklaşık 70 milyon lira olarak belirlenen projeyle; 63 nolu hatta yakıtla çalışan körüklü otobüslerin yerini yaklaşık 270 yolcu kapasiteli 25 metrelik trambüsler alacak. 3,2 kilometrelik bölüm aküyle, 4,8 kilometrelik bölüm katenal sistemiyle geçilecek. Projenin bitiş tarihi 8.6.2018 olarak belirlenmişti. Ancak yapımcı firma Bozankaya'nın süre uzatımı talep edebileceği öğrenildi.Öte yandan Alt yapı çalışmaları süren Trambüs (Troleybüs) projesinde araç sayısı 10 olarak açıklanmıştı. Bu sayı 12'ye çıkarıldı.

50 milyon TL kredi tahsis edildi
Büyükşehir Belediye Meclisinin Şubat toplantısında alınan kararda, 12 adet Troleybüs alımı için İller Bankası'ndan 50 milyon TL kredi tahsis edildiği belirtilerek, ''İhtiyaç dolayısıyla sistemin kredi limitinde kalmak kaydıyla onaylanmış kredimizin isminin "12 adet Troleybüs Aracı ve Troleybüs Hattı yapımı için muhtelif malzeme alımı" olarak değiştirilmesine karar verilmiştir'' şeklindeki ifadelere yer verildi. Troleybüsle Emirgan Toplanma Merkeziyle Müze kompleksi arasında günde ortalama 60 bin yolcunun taşınması öngörülüyor. Öte yandan altyapı çalışmaları nedeniyle Köprübaşı ile Samsatmeydanı arası tek yön olarak bir haftalığına trafiğe kapatıldı. Araçların geçişini engellemek için Belediyeye ait otomobiller Köprübaşının aşağı çarşıya giden şeridine park edildi.

http://www.rayhaber.com/2018/03/sanliurfa-trambus-projesinde-arac-sayisi-10dan-12ye-cikarildi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter