Pantsir Hava Savunma Sistemi

Başlatan ayibarishi, Eyl 02, 2017, 05:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Merhaba. Büyük ihtimalle satın alacağımız S-400 sistemlerinin yakın hava savunma yeteneğini sağlamak adına bu sisteme de sahip olacağız. Mevcut bir konu başlığı olmadığı için, bu başlığı açmayı uygun gördüm.

Malum, oldukça etkin bir hava savunma sistemi. Hem namlulu hemde füzeli, karıştırılması zor bir sistem. Benim paylaşmak istediğim ise yeni bir gelişme. Pantsir-SM yani small missiles, küçücük füzeler. Normalde her bir füzenin kapladığı yere bu füzelerden dörtlü bir lançer takılabiliyor. Böylece top ve normal füzelerin arasına bir çözüm şekli daha girmiş oluyor. Ayrıca salvo halinde ateşlenerek daha öldürücü olma yeteneğina kavuştuğunu düşünüyorum. (Kişisel kanaatim somut bilgi yok.) Bakalım beğenecek misiniz...

Mesajı Paylaş

Alkyone

Hocam bu sistemden alınması bizim Korkut projemizi baltalamaz mı? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Hseyin

Bence baltalamaz. Alınsa bile kaç tane alınır ki? Altı üstü 2 S-400 sistemi koruyacak kadar.  Sonuçta S-400'e entegre çalışacak bir sistem lazım. S-400 lerin korunması için. Ha S-400 lerin etrafına Korkut ve Hisar Sistemlerini koyarsak Pantirslere gerek kalmaz. Sonuçta S-400'ü sadece yüksek irtifa hava savunması için alıyoruz. Birde Korkut için sipariş geçilmiş, testleri bitmiş, eğitimlerde kullanılmaya başlanmış. Şu saatten sonra bence zararı olmaz. Mesajı Paylaş
Savunma sanayine meraklı birisiyim. Devletini, milletini, töresini-yöresini, dinini seven müslüman bir türküm.
 Allah mühendislerimizin yardımcısı olsun. Her projemiz inşallah en kısa sürede hayırlısıyla sonuçlanır.

HDS

Korkut'u baltalamak için buna hacet yok ki. Onlar ters çevirsinler Korkut düşer zaten.

Korkut 42 adet seri üretim fazına girdi. Daha kritik olan çekili topların modernizasyonu ise hala meydanda yok. Ya arkadaş, ne atacaksın seyir füzesine, helikoptere? Stinger mi?... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Alkyone üstadım;

Zaten S-400 sistemini alıyor isek bununla uyum içinde çalışacak, gerekli miktarda alçak irtifa hava savunma sistemini de almak zorundayız. Hem onu korumak hemde doğal boşlukları kapatmak gibi bir zorunluluğumuz var. Elimizdeki mevcut namlulu sistemler, MANPADS ve diğer tip AİHSS'ler bu ihtiyacı karşılamaktan uzak.

Fakat konu hava savunma olunca şöyle bir benzetme yapabiliriz sanırım. 50.000 nüfuslu bir Anadolu kasabasında üç adet lokanta var. Bu kasabada bırakın 3 adet daha lokanta açılmasını 13 adet daha lokanta açılsa hepsi doyar. Çünkü pazar müsait. Aynı sebeple emin olunuz abartılmadığı müddetçe bizim hava savunma için dışarıdan yapacağımız satın alımlar, kendi yerli projelerimizi baltalamayacaktır. Çorbacının yanında kebapçı da lazım, ev yemekleri de, fast food da, pizzacı da, balıkçı da, piliç çeviren de, lahmacun yapan da, tatlıcı da... Bu güne kadar kuru ekmek ve poğaça dışında her şeyi sakınıp, bizi fırıncıya mahkum edenler utansın.

HDS üstadım;

Açıkça söylemek gerekirse Korkut ve planlanan tüm türevleri dahil olmak üzere, namlulu hava savunma sistemlerinden çok büyük bir beklentiye sahip olmamak lazım. Elbette bunlar da gerekli. Hem de yalnızca hava savunma kabiliyeti açısından değil birçok başka açıdan da. Fakat modernizasyon konusuna gelince işler biraz karışıyor benim gözümde. Mesela elimizde oldukça yoğun bir 20 mm. Rheinmetall namlulu HSS var. Bunları modernize etsek ne olur, etmesek ne olur? Düşünmek lazım. Eh 35 mm. Oerlikon'lar bir şekilde mevcut projelerin yancısı olarak bu süreçle eninde sonunda tanışacak. 40 mm.lik Bofors'ların çoğu emekli oldu zaten. 12,7 mm.lik çok namlulu sistemler artık kara kuvvetlerinde atış destek unsuru olarak kullanılıyor, ancak HSS olarak bir anlamı kalmadı.

Sözün özü iş gerçekten Hisar ailesinde bitiyor. Bu yerli imal sistemleri başarmak ve hizmete almak gerçekten önemli olan tek öncel unsur şu anda. Tabi bu benim şahsi kanaatim. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ayibarishi üstadım...

Korkut ile 35 mm. Oerlikon modernizasyonu birbirlerinden farklı değil ki. Aynı projenin biri hareketlisi diğeri sabiti. HDS doğru söylüyor. Radar hazır, atış kontrol hazır, iletişim hazır ama buna rağmen 3 kuruş daha harcanıp mevcut 35. mm. Oerlikon modernizasyonuna hala başlanmadı... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Kusura bakmayın HDS ve Harzemşah üstadlarım. Şimdi anladım ne demek istediğinizi ve haklısınız. Helva için gereken tüm malzemeler hazır, hatta işlenmiş durumda. Bir tek ocağı yakmak kalıyor ki neden bu ocak yakılmıyor durumu söz konusu. Teşekkür ederim... Mesajı Paylaş

ÜNAL

Ben Korkut içinde şaşırmıştım.
Teslimatların 2018 olmasını çok geç, 42 adetlik siparişi de çok az bulmuştum.
Birde acaba Pantsir gibi korkutların yanına Hava savunma füzesi koyabilir miyiz ? Çok mu erken acaba Rusların yaptığı gibi Taktik tekerlekli araç üzeri komple bir sistem ?
Mesajı Paylaş

Anatolia

Korkut bizde degilde Iran'da olaydi her halde 250-300 adet talep ederdi. Biz Malta kadar ulke oldugumuzdan 42 adet bile fazla , 15 tane yeter. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Anatolia üstadım. İyi hoş söylüyorsunuz da askeri ihtiyaç hesaplama yöntemlerini biliyor musunuz? Örneğin niçin 40 ya da 45 değil de 42 adet istendiğini vs.? Mesajı Paylaş

ÜNAL

Eyl 02, 2017, 11:16 ÖS Last Edit: Eyl 02, 2017, 11:18 ÖS by ÜNAL
Ben cevap vereyim üstadım.
Daha önce bu tartışma için 14 takımın teker teker nereye gideceği forumdaki üstadlar sağolsun açıklanmıştı kabul  ancak benim düşüncem en azından 100-150 tane alınarak harekat yapan küçük bir zırhlı grubun dahi yanına bir Korkut ekleyerek düşman unsurlarına karşı birim başı 14 milyon $lık tankları daha güvenli yürütmeliyiz.
Diğer taraftan Sabit üs ve stratejik noktalar için hem Hava savunma füzesi taşıyan seyyar bir sistemin tasarlanıp üretilmesi hemde AİC-Oerlikon ikilisinin hemen hizmete girmesini sağlamalıyız.
Putty hocamızın bir ara yazdığı bir konu vardı o konuda putty hocamıza  katılıyorum.
Belki hasımlarımız seyir füzesi konusunda çok etkin değiller ancak olası Harp durumunda bu sorun 2 uçak sevkiyatı ile çözülebilecek bir durumda olabilir maalesef... Mesajı Paylaş

Defence

Niye 100-150 de 1000-1500 değil? Mesajı Paylaş

ÜNAL

1000 modern tank olduğunu varsayarsak.
8-10 tank grubuna 1 tane yetmez mi hocam ?
1000-1500 uçuk değil mi sizce de ? Mesajı Paylaş

Defence

100-150 de uçuk işte. Onu demek istiyorum. Zaman içinde tüm tugaylara yayılabilir ama şimdi eldeki olanaklar bu. Yakında 35.mm modernizasyonu da başlayacak. Sabit tesislerde koruma şemsiyesine girecek. Ardından Hisar-A da devreye girecek ve zaman içinde isteklerimiz yerine gelecek. Mesajı Paylaş

Anatolia

@HARZEMSAH ustadim benim Iran ornegi ile demek istedigim biz bu araci birliklerimizi korumak icinmi istiyoruz yoksa hava savunma semsiyesine yapacagi katkidan dolayi mi ?

42 adet istenmesinin belli bir sebebi elbette ki vardir fakat ben bu sayiyi sahsen yetersiz buluyorum eger ki hava savunma semsiyesi yapacaksak , yoksa her 5 tanki 1 tanesi korusun dedigimden degil. Sonucta dusmanimiz dostumuzdan fazla bana gore silahin fazlasi goz cikarmaz bu cografyada. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter