Deniz Kuvvetlerinde İnsansız Deniz Araçları ve Gemiler

Başlatan Donanma, Eyl 01, 2017, 07:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Donanma

Eyl 01, 2017, 07:00 ÖÖ Last Edit: Eyl 01, 2017, 08:03 ÖÖ by Yönetim
ABD Deniz Kuvvetleri Operasyonlar Komutanı Amiral John Richardson, insansız araçlar ile donanmanın gücünü artırmayı değerlendirdi

Başkan Donald Trump ve Donanma komutanlarıi, filonun bugünkü gücüne yaklaşık 75 yeni gemi eklenerek toplam 350 gemiden oluşması gerektiğini söylüyorlar.

Fakat aynı anda bir sürü yeni gemi satın almak için savunma bütçesinde para yok ve inşa etmek yıllar alıyor.

Deniz operasyonları şefi John Richardson, insanlı bir gemiye benzer yetenekleri olan insansız gemileri değerlendirerek-bu gemicilikte yeni bir tanım-hedefe daha çabuk yaklaşabileceğini söylüyor.

Deniz Kuvvetleri tarafından halihazırda kullanılan insansız denizaltı araçları şu an insanlı platformların yerini alabilecekleri noktada değil. Donanmaya göre, bir görevi desteklerken ya da icra ederken, tek başlarına işlerini tamamlayamazlar ve hiçbiri silahlı değildirler.

Richardson, üst düzey yetkilileri, gelişmeleri değerlendirmek ve hızlandırmak için bu ayın başında Newport, Rhode Island'da bir araya getirdi. Toplantı sonrasında ise gelecekteki Donanma bugünün filosundan çok daha farklı olacak, dedi.

Richardson, Donanmanın, yabancı deniz kuvvetleri tarafından tehdit edildikleri için mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde gücünü nasıl artıracağını bulmaya çalıştığını söyledi. Sensörler ve silah taşımak da dahil olmak üzere çok çeşitli görevleri gerçekleştirebilecek araçları araştırdıklarını ve bunların filonun geri kalan kısmıyla entegre olabileceklerini söyledi.

Newport Deniz Kuvvetleri Denizaltı Harp Merkezi Birimi'nde araştırmacılar, ordu tarafından kullanılmak üzere hazır ticari insansız denizaltı araçlarını Donanmaya uyarlıyorlar.

Deniz Kuvvetleri tarafından, deniz koşullarını belirlemek ve mayınları tespit etmek  için onlarca insansız denizaltı aracı kullanılıyor.

Donanma Stratejik ve Bütçe Değerlendirme Merkezinden Bryan Clark, büyük ve daha yetenekli insansız araçlardan bazılarının gemilerin yaptığı daha kolay görevleri yerine getirebileceklerini ve işlerini güvenle yapabilirlerse, Donanmanın potansiyel olarak daha az gemi ile operasyonlarını sürdürebileceğini ancak tek başlarına yeterli olamayacaklarını söyledi.

İnsansız bir deniz aacı mayınları döşeyebilir ve gözetim altına alabilir ancak bir korsan gemisine çıkamaz ya da yabancı bir Donanmaya eğitim veremez diyen Donanmanın Gelecekteki Gücü" konusunda bir makale yazan Clark: "Bir insansız denizaltı aracı satın almanız, bir tane daha az denizaltı satın almanız anlamına gelmiyor" dedi. "Bu insansız bir denizaltının, insanlı bir denizaltının yerini alıp alamayacağı ile ilintili".

Kongre Bütçe Bürosu, 2047 yılında 355 gemi inşa etmenin ve işletmenin maliyetinin, bugünün filosu için 2016 mali yılında tahsis edilen miktardan üçte bir fazla olan, yılda ortalama 102 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. Richardson ise söz konusu rakamın, insansız deniz araçları sayesinde, bu tahminden çok daha ucuza mal olacağını düşündüğünü söyledi.

http://www.defensenews.com/news/your-navy/2017/08/31/us-navy-leader-considers-unmanned-vehicles-to-increase-power/ Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu çok ufuk açıcı bir yazı...

Bence olayın 3 boyutu var: İşletme maliyetlerinde düşüş, muharebe yeteneklerinin yükselmesi ve deniz kuvvetleri platformlarındaki sayısal artış.

Olayın ilk boyutu işletme maliyetlerinde yaşanacak. Bir bina düşünelim. Koridorlarında yürüdükçe çeşitli kapıların önünden geçiyoruz. Kapılarda "TCG Giresun", "TCG Gökova", "TCG Barbaros" vs. gibi levhalar var. Herhangi birinden içeri girince, ilgili geminin kaptan köprüsü, savaş harekat merkezi ve makine dairesini bölümler halinde görüyorsunuz. Her konsolün önünde görevliler var. Gemi gerçekte yüzlerce ya da binlerce kilometre uzaklıkta olabilir ama yönetim Ankara'da. Ekip sayısı da gemi sayısından az. Örneğin 16 firkateynin 2 tanesi sürekli olarak bakım ya da modernizasyonda ise 14 mürettebat ile tüm operasyonları eksiksiz yürütebilirsiniz. Bakıma giren TCG Gaziantep'i yöneten mürettebat, yan odaya geçerek TCG Gökçeada'yı yönetmeye başlıyor ve limandan çıkararak göreve çıkıyor. Böylece Deniz Kuvvetleri Komutanlığı atıl personel istihdam etmeyerek önemli oranda tasarruf ediyor.

İnsansız gemilerin bir diğer önemi de muharebe yeteneklerinin yükselmesi. Çünkü gemiyi yöneten personel ailesi ile birlikte yaşıyor, çocukları ve eşi ile ilgilenmenin verdiği ruhi mutluluğa  var. Ayrıca savaş ortamından da uzak olduğu için ölüm korkusu yok. Son ana dek savaşa devam edebilme yeteneğine sahip, göreceli olarak ölüm korkusundan ve gerginlikten uzak olduğu için soğuk kanlılıkla çok daha etkin bir biçimde son ana kadar görevini yapabilme olanağına sahip olacak.

Asıl önemli olan platform maliyetlerindeki büyük düşüş olacak. Çünkü daha önce Milgem ve İsrail Silahlı Kuvvetleri başlığında da yazdığım gibi, kafalarda bir soru var. İsrail gemileri tepeden tırnağa silahlı iken niçin onlardan daha büyük bir platform olan Milgem görece daha az silahlı.?

Bunun nedenini yazmıştım. İsrail gemilere kıyı boyunca görev yapmak üzere tasarlanmış. Kıyıdan uzaklaşmadan görev yapıyor, uzun süre denizde kalmıyor. Bu nedenle tek vardiyada görev yapan personele sahip. Yemekhane, mutfak, yatakhane, sosyal tesis, çamaşırhane gibi yerlere gerek yok. Oysa bizim Milgem günlerce görev yapacağı için 3 vardiya görev yapacak personel sayısına sahip. Her görevliden birden fazla kişi hizmet veriyor. Bu nedenle yatakhanesi, yemekhanesi, mutfağı, spor odaları, dinlenme odaları, çamaşırhaneleri var. Gemide depolanan gıda maddesi de, su da, yakıt da çok fazla. Bu nedenle İsrail gemilerinde her noktaya silah veya ekipman yerleştirme olanağı var oluğu için, platform küçük olduğu için tıka basa silahlıymış gibi görünüyor...

İşte yeni insansız platformlar aynı nedenle çok daha ucuz olacaklar. Gemilerde yaşam mahalleri, yemekhane, yatakhane, subay odaları, kamaralar, çamaşırhane, mutfak, su depoları, yiyecek ambarları vs. olması gerekmiyor. Bu nedenle hem hacimleri küçülecek, hem de maliyetleri düşecek.

Bu işe, yani insansız deniz platformlarına illa büyük muharip platformlar şeklinde başlamak gerekmiyor. ArGe ve geliştirme çalıştırmalarına, devriye ve istihbarat amaçlı küçük sistemlerden başlayabiliriz. Adım adım platformlar büyüyebilir, görevler gelişebilir. Sonunda muharip deniz araçlarına da sıçrayabiliriz.

Bir de insan unsurundan tamamen bağımsız otonom unsurlar ve yapay zeka kullanan platformlar var ki o başlı başına ayrı bir konu... Mesajı Paylaş

ocay

İlk ve en hızlı yapılalecekler:

Kıyı-Liman Koruma Görevleri için karakol botu gibi kullanılacak insnasız botlar. Bunlar navigasyon radarı, STAMP ve hatta hafif bir dalgıç tespit sonarı taşıyabilir.

Sonrasında hedef çekimi ve hatta hedef gemisi olarak kullanılacak insansız araçlar.

Üçüncü olarak mayın tarama ve sonrasında mayın avlama görevleri için bir filo oluşturmak.

Dördüncü olarak kıyıda Deniz Altı Arama  ASW işlerinde  kullanılacak insansız botlar.

Beşinci olarak ELINT/EW kabiliyetli botlar.

Son olarak Swarm kabiliyetli ASuW insansız botları.

bunlar önümüzdeki 10 yılda gerçekleştirilebilir Mesajı Paylaş

Alkyone

Eyl 02, 2017, 08:47 ÖS Last Edit: Eyl 02, 2017, 09:29 ÖS by Alkyone

Arkadaşlar sanırım atlanılan en önemli şey yapısal tasarımlar oluyor şöyle ki
Bu tasarıma sahip bir gemi okyanusun ortasında fırtınaya yakalandığında kendi büyüklüğünden 2 misli büyük dalgalara karşı çıkması gerekecek. Soru şu bunu gerçekten başarabilecek mi?
O devasa fırtınalardan hakikaten hasarsız çıkabilecek mi? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

radar

Aviyonik?  :D Mesajı Paylaş

meraklı

Avionics/Aviyonik=Aviation Electronics Mesajı Paylaş

saladin

Ben acikcasi Yonca-Onuk'un Harzemsah'in belirttigi turden, silahli bir insansiz araci degerlendirmesi gerektigini dusunuyorum. Istanbul bogazi gibi yogun bir yerde tek basina bagimsiz hareket edebilecek bir kabiliyete sahiip olacak,  ama merkezden de kontrol edilebeilecek,  yuksek olcude otomasyona, ve  en azindan Umtas-D ve Atmaca/Harpoon kabiliyetine ve  radar ve lazer isaretleyicili silahlara sahip bir platform.

Hatta biraz buyuk platformlari TCG Anadolu'nun yakin mesafe  hava ve deniz korumasi gorevinde tasarlayip belki Anadolu'nin icine insansiz deniz araci kontrol odalarinin eklenmesi taraftariyim.

Olur mu? Kendi alaninda yon belirleyici oldugunu dusundugum Yonca-Onuk icin, San'larla beraber yapamamasi icin bir sebep gormuyorum. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bizim Aselsan'ın "Kangal" projesi vardı. Mevcut "Levent" insansız deniz aracından türetilmiş bir sistem. Kangal köpeğinin sürü koruma özelliğinden yola çıkılmıştı...

Her tarafı tamamen kapalı bir bot. Uzaktan burnu sivri bir tahlisiye botuna benziyor. Üzerinde yalnızca FLIR, Radar ve STAMP var. Altındaki uzun salma sayesinde alabora olmuyor. Alabora olsa bile ilk dalgada düzeliyordu. Amaç Somali gibi bölgelerde sivil gemilere eşlik etmekti.

Gemi radarında korsan teknelerini görünce "Kangal"ı denize indirecek, "Kangal" hedefe doğru yol alıp, gerektiğinde STAMP ile tehdidi bertaraf  edecekti. Sadece satış değil hatta kiralama yolu ile de büyük gelirler elde edilebilecekti.

Tüm sistemleri (FLIR, Radar, Navigasyon, Otopilot, görev yazılımı ve STAMP) hazır. Bir üretici tekneyi yapsa 1 yılda "Defence News 100" listesine girer...  :) Mesajı Paylaş

BETONBEY

Tüm gemilerin otonom sistemlerle uzaktan komuta edilebilmesi fikri bana hala çok riskli geliyor.

İşin ucunda elektronik harp destekli bir siber saldırı durumunda koca donanmayı tek mermi atamadan karşı tarafa teslim etmek var.

İha'lar yada çok sayıda füze ile yapılan saldırılardaki "kurt sürüsü" taktiği benzeri bir yapı kurmak ve insanlı bir komuta gemisi üzerinden kontrol edilen İnsansız filotillalar kurmak gerek diye düşünüyorum.

Elektronik Harbe maruz kalma yada siber saldırıya uğrama durumunda yakın menzilde kapalı devre çalışabilecek E/H'e çok dayanıklı bir komuta kontrol sistemi bana daha makul geliyor açıkçası...

Deniz kuvvetleri yapılanmasında ise mevcut gider tehdit altyapısı babında pat diye vurulacak 16 fırkateyn yerine 100-150 tane Yonca-Onuğun Mrtp-45 modeli yapısında çok süratli sağlam silahlandırılmış teknelerle 3 denizimizi korurdum.

Kara konuşlu 3 denize bakan tamamen milli bir radar sistemi önceliğim olurdu ve üzerine, kara konuşlu seyyar, sürekli yer değiştiren 100'lerce Atmaca bataryası üretirdim.

Anka'nın deniz versiyonunu üretir, havadan erken ikaz, ihbar maksatlı kullanırdım. Silahlı versiyonunu Temren ve misal hafif 1-2 Akya taşıyabilecek duruma getirmeye çalışırdım. Karasularımızın üstünde sürekli havada olan 8-10 tane Anka yada daha kabiliyetli bir İha'nın bütün denizlerimizde dengeyi baya değiştireceği düşüncesindeyim. Bir savaş durumunda vurulsalar sadece İha'larımız düşmüş  olacaklar. Hemen hangardan yenilerini köküne kadar silahlı çıkartıverirsin. Ama vurulan bir fırkateyni 2 yılda yerine koyamazsın.

Hürkuş-B/C üretimleri ise bence de çok önem arz etmektedir. Motoru dahil milli olması çok önemli...

240 F-16'nın yarısı havada olsa da 120 Hürkuş-C ufuk ötesi atış için milli BVR taşısa...

500-600 tane F-16 pilotu yetiştirip güncel tutmasak da onun yerine 300 F-16 pilotu 400-500 Hürkuş-C pilotu yetiştirsek ve aktif tutsak...

Uçağa en azından şimdilik bu kadar para harcanacağına milli bir HSS kabiliyeti kazanmak öncelik haline getirilse, kademeli bir HSS inşa edilse...

2. Dünya Savaşında Alman denizaltılarının, gemilerinin, uçaklarının hükümranlığı İngilizler radar ve sonar kullanmaya başlayana kadar sürmüştür. Tespit edemediğiniz şeyi ne kadar sağlam silahınız olsa da vuramazsınız.

Almanlar sahaya çok iyi silah sistemleri sürmüş olsalar bile maliyetli ve sofistike sistemler olmaları seri üretimlerinin çok yavaş olmasına ve mali açıdan Almanya'nın savaşı bir noktadan sonra karşılayamamasına sebep olmuştur.

Bence Milli Savunmamız öncelikle çok önemli bu iki nokta üzerinden şekillenmelidir.

Millilik oranı yüksek, maliyet etkin sistemler manzumesi...

Çok iyi olmasınlar, en, en, ende olmasınlar. Ama herşeyiyle bizim olsunlar, basit olsunlar, maliyet etkin olsunlar, leblebi çekirdek gibi üretilebilsinler. Mesajı Paylaş

Alkyone

Rusyanın gölge projesi
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çin tasarımlarını ihraç etmek için şimdiden fuar fuar dolaşmaya başladı bile

http://www.popsci.com/robotic-warship-arms-china-d3000 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Kas 24, 2017, 02:27 ÖS Last Edit: Kas 24, 2017, 02:31 ÖS by Alkyone

SAAB İnsansız Deniz Aracı çözümleri

https://twitter.com/AlixVal/status/934002611535204352 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Milli tersanelerin bu trendi kaçırmaması gerekli Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HDS

Bu da "overdistributed" lethality. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter