Hava Kuvvetlerinin Pilot Açığı

Başlatan BETONBEY, Ağu 26, 2017, 09:59 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

220 PİLOT HAVA KUVVETLERİNE DÖNÜYOR

FETÖ'nün çeşitli kumpaslarla TSK'dan uzaklaştırdığı ve TSK'da 18 yılını doldurmadan ayrılan 220 pilot Hava Kuvvetleri'ne dönüyor. Tüm prosedürleri tamamlanan ilk pilot grubu şu günlerde savaş jetlerinin kokpitlerine oturmak için gün sayıyor.

TSK'DA PİLOT AÇIĞI KAPANIYOR

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nde(TSK) yapılan kapsamlı temizlikten en fazla Hava Kuvvetleri etkilendi. Yüzlerce savaş pilotunun FETÖ üyeliği nedeniyle TSK ile ilişiği kesildi. Buna FETÖ'nün etkili olduğu yıllarda çeşitli hile ve kumpaslarla ordudan uzaklaştırdığı pilotlar da eklenince Hava Kuvvetleri'nde pilot açığı meydana geldi. Son olarak geçtiğimiz hafta Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PYD'nin Hava Kuvvetleri yapılanmasına yönelik olarak başlattığı soruşturma kapsamında aralarında muvazzaf asker, pilot ve örgütün mahrem imamlarının da bulunduğu 66 kişi için gözaltı kararı çıkartıldı.

İLK PARTİ PİLOT TSK'YA KATILDI

Türk Hava Kuvvetleri'nde pilot açığının kapatılması için önce FETÖ kumpası ile emekliliğe zorlanan savaş pilotlarının dönüşü sağlandı. Ancak açık kapanmayınca ağustosta çıkartılan 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sorunun çözümü için yol bulundu. Yapılan çalışmalarla orduya dönecek pilotlar belirlendi. Düzenleme ile 18 yıldan az hizmeti olan pilotların TSK'da görev alması zorunlu hale getirildi. Böylece bir kısmı FETÖ nedeniyle uzaklaştırılan 220 pilotun Hava Kuvvetleri'ne dönmesinin yolu gözüktü. Bunlardan 100 kadarı F-16 pilotu. 220 pilotun kasım sonu, 2018 mayıs ve kasım aylarında 1 yıla yayılacak şekilde 3 parti halinde silahlı kuvvetlere geri dönüşleri kesinleşti. İlk grup pilotun şu günlerde TSK'ya katılması bekleniyor. TSK'ya dönen pilotların özlük ve sosyal hakları da söz konusu KHK ile belirlendi. Türkiye Havayolu Pilotları Derneği(TALPA) ve Pilotlar Vakfı, Hava Kuvvetleri'ne dönen pilotların sivil havayolu şirketlerinde görev yaptıkları döneme ait çalışmaları konusunda kafalarındaki soru işaretlerini gidermek için yardımcı oluyor. 

MUAYENELERİ YAPILDI GÖREVE HAZIRLAR

Airkule.com'un edindiği bilgiye göre, 80 civarında pilot Türk Hava Yolları'ndan, 90'a yakın pilot Pegasus Havayolları'ndan, geri kalanlar ise diğer havayollarından olmak üzere toplam 220 pilot TSK'ya geri dönecek. Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına göre belirlenen 220 pilotun, TSK'nın belirlediği kriterler dahilinde muayenelerini oldukları ve güvenlik araştırmalarının yapıldığı öğrenildi.

REDDEDENİN LİSANSI İPTAL EDİLİYOR

Çıkartılan KHK'ya göre, TSK ihtiyacı olması durumunda, 18 yılını doldurmadan emekli olan bütün pilotları göreve çağırma hakkına sahip. Pilotların görev süreleri 4 yıl olarak belirlendi. Eğer çağrılan ya da görevlendirilen pilot TSK'ya dönmeyi reddederse, sivil pilot lisansları görev süresi olan 4 yıl boyunca iptal edilecek. KHK'da 4 yıllık görev süresi bitenler için sivil havacılığa dönüş yolu da garanti altına alındı. KHK'da, "Subay nasbedilen pilotların çalıştıkları firmalarla yaptıkları iş sözleşmeleri, TSK'da görev yaptıkları sürece askıya alınır. Görev süreleri sona erenler, görev öncesi çalıştıkları firmalar tarafından yeniden istihdam edilir." deniliyor. TSK'da 2012 yılında yapılan düzenlemede zorunlu hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla indirilmişti. Pilotlarda ise 'pilot eğitimi' aldıkları için bu süre 13 yıl ile sınırlandırılmıştı. Sadece 2012 yılında bu değişiklikten etkilenen 110 pilot TSK'dan ayrılacak sivil havacılığa geçiş yapmıştı. 2002-2013 yılları arasında TSK'dan ayrılan F-16 ve F-4 pilot sayısı 291 olarak açıklanmıştı.

http://airkule.com/haber/220-PILOT-HAVA-KUVVETLERINE-DONUYOR/28973 Mesajı Paylaş

Merkator

İlk kadın F-16 pilotu Berna Şen yuvaya dönüyor

Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk kadın F-16 pilotu olan Berna Şen, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yuvasına geri dönüyor. SunExpress'te kaptan pilot olarak uçan Berna Şen Şenol, son uçuşunu yaparak sivil kariyerine ara verdi.

Yeni düzenleme ile Hava Kuvvetleri'nde görevine tekrar başlayacak Berna Şen Şenol, yarbay rütbesi takacak.

Ailesi onun ana okulu öğretmeni olmasını beklerken Berna Şen 1997'de Hava Harp Okulu'nu bitirdi. Uçuş eğitiminin ardından 2000 yılında Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda F-16 pilotu olarak görev yapmaya başladı.

Mecburi hizmetini tamamlamasının ardından binbaşı rütbesinde istifa ederek ayrılan Şen, SunExpress'e girmişti.

F-16 ile uçmanın özgürlük olduğunu söyleyen Şen, bu uçağı istemesinin nedenini şöyle anlatmıştı:

"F16'lar hali hazırda, hava kuvvetlerinin kullandığı en modern ve her hava koşulunda uçan, her rolü yapabilen, yegâne tek kişilik bir uçak. Tek kişi olmanın özgürlüğünü hissetmek istediğim için F16 uçağını istedim"

http://www.kokpit.aero/berna-sen-yuvaya-donuyor Mesajı Paylaş

soufa

Solotürk 2.pilotu fatih batmaz da döndü. 101.filoda  3.pilot sedat yalın ahbab ise vel fıtığından ötürü dönemiyor Mesajı Paylaş

Destiny

Yusuf Kurt kuvvetteki durumu nedir? İstifası filan olmamıştı değilmi? Mevcudiyeti nedir? Kendisini üst düzey bir pilottu şüphesiz mütevazılığı onu üst düzey bir komutanda yapacaktır. Mesajı Paylaş

warrior

Yusuf Kurt, hali hazırda 2.AJÜ'de çaylak eğitiyor öğretmen pilot olarak. Mesajı Paylaş

canıtez

TSK'NIN PİLOT AÇIĞI KAPANIYOR

Yapılan düzenlemeler sonucunda iki yıl içinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki pilot sayısı 1000'e yaklaştı.

FETÖ'nün hain darbe girişimi sonrasında TSK'dan 600'ün üzerinde pilot atılmıştı. Milli Savunma Bakanlığı ilk olarak pilotların özlük haklarını iyileştirdi ve mecburi hizmet süresi 14,5 yıldan 18 yıla çıkardı. Böylelikle 70'e yakın pilotun "yuvaya" dönüşü sağlandı. Hava Harp Okulu'nda sivil üniversitelerin ara sınıflarından alınan bine yakın öğrencinin eğitimi devam ediyor. 18 yıllık mecburi hizmet süresini tamamlamadan ayrılan pilotların ihtiyaç duyulan hava aracı tiplerinde görevlendirilmek üzere yeniden subay nasbedilmesine yönelik yasal düzenleme yapıldı. Bu kapsamda muharip ve diğer uçaklar için 100'den fazla personel yeniden Hava Kuvvetleri Komutanlığında istihdam edilmeye başladı. Yapılan tüm bu düzenlemeler sonucunda iki yıl içinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki pilot sayısı bine yaklaştı.

http://www.airkule.com/haber/TSK-NIN-PILOT-ACIGI-KAPANIYOR/30810Mesajı Paylaş

Search and rescue

Bugün 2.AJÜ'deki bröve ve diploma töreninden fotoğraf.. Mezun olanların rütbeleri ilginç; binbaşılar, yüzbaşılar...


Mesajı Paylaş

HDS

Binbaşıda paraşüt brövesi de mi var? Mesajı Paylaş

Search and rescue

Komando brövesi de var


Mesajı Paylaş

dum

#39
Tem 27, 2018, 07:07 ÖS Last Edit: Tem 27, 2018, 09:15 ÖS by dum
Aynı zamanda komando ve iç guvenlik de .. Mesajı Paylaş

S_S

Pilotta komando brevesi olması komando eğitimi aldığı anlamına mi geliyor? Yoksa ne anlama geliyor? Mesajı Paylaş

cemdogut

İç kaynaktan gelen pilotların mezuniyet töreni bu. Daha önce yer hizmetlerinde görev almış subaylar. Daha önce MAK veya Özel Kuvvetlerde görev yapmıştır muhtemelen. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

S_S

@cemdogut

Bu şekilde pilot alımı uygulaması olduğunu bilmiyordum. Teşekkür ederim Cem Bey :) Mesajı Paylaş

cemdogut

Darbe sonrası KHK ile böyle bir uygulama başlatıldı. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

Merkator

Geleceğin pilot adayları seçiliyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından harp okulları oluşturulan Milli Savunma Üniversitesi'ne bağlanmıştı. Bu yıl başvuruların ardından harp okullarında öğrenci seçmeleri gerçekleştiriliyor. En çok ilgiyi çeken okulların başında da Hava Harp Okulu geliyor.

Yalova'daki eğitim merkezinde halen adayların T-41D uçakları ile seçmeleri gerçekleştiriliyor. Haftanın yedi günü yoğun bir tempoda yapılan seçme uçuşlarında aynı zamanda adayların askeri yapıya intibakları da ölçülüyor. Uçuş elemelerine ayrıca ErAh uçuş okulu da destek veriyor.

GELECEĞİN PİLOTLARI

Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına göre belirlenen bilim dallarında lisans eğitimi ve öğretimi görmüş pilot adayı muvazzaf hava subayı yetiştiren Hava Harp Okulu'nda 5 yıl süren eğitimde 1 yıl zorunlu İngilizce hazırlık var. Tüm mezunlara subay diploması yayında ayrı bir lisans diploması veriliyor. Lisans diplomalarının ulusal ve uluslararası denkliği/geçerliliği bulunuyor.

Okul sürecinde uçuş eğitimleri T-41 ve planör ile veriliyor. Ayrıca parasail eğitimi de gerçekleştiriliyor.

http://www.kokpit.aero/hava-harp-okulu-secme-ucuslari Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter