Emniyet Genel Müdürlüğü Tedarik Projeleri

Başlatan R.A.K, Eki 11, 2015, 02:19 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

Nurol Ilgaz siparişi kaç taneydi? Sanırım az miktar prototip verildikten sonra EGM bir ton yenilik istemişti, belki o en son gördüğümüz siyah kaportalı araç Ilgaz'ın son haliydi.. Mesajı Paylaş

warrior

Ilgaz'da 50 sipariş ve %20 ihaleye binaen şartname bonusu 10,toplamda 60 adet. Mesajı Paylaş

HDS

@warrior der ki: "Bu arada Ejder'in üretimi bitmedi ve halen devam ediyor.Çok yavaşlar.Otokar ise teslimatları bitirmiş."

Üretim geleneği olan firma ile atölye tipi sanayiciliğin farkı.  :)

Kör gözüne parmağım BMC işi okmayaydı iyiydi.

Bu arada Ejder'lerin UKSİ'ları var mı? Mesajı Paylaş

warrior

Ejder'de SARP vardı.Sanırım başka bir sistem takmaya/kullanmaya başlamışlar. Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

Ya yetişemedim, özet geçebilir misiniz... Bu konuyla ilgili basında haber de görmedim... Gerekirse haber yapıp AA'ya servis edelim...

EGM için 550 araç sipariş edilmişti, bu proje yine mi sarpa sardı... Kaynaklı bir şekilde paslayabilir misiniz. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

warrior

Bu arada AIG firmasının araçları da meydana çıkmış;

Mesajı Paylaş

ocay

Bu IAG Jaws aracı Land Rover Cruiser 200 serisi şasisini kullanıyor Mesajı Paylaş

ocay

EGM Zırhlı Araç projesi yine değişmiş galiba:

"400 Adet Zırhlı Taktik Araç Tedariki" kapsayan EGM Zırhlı Taktik Araç Projesi devam ederken;

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=333

Şimdi de 100 adet Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT), 100 adet Zırhlı Personel Taşıyıcı ve Müdahale Aracı ve 100 adet Zırhlı Taktik Araç tedarikini kapsayan Zırhlı Müdahale ve Taktik Araçlar (ZMTA) Projesi başlatılmış

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler/Sayfalar/proje.aspx?projeID=351

Yani önümüzdeki 1-2 sene içerisinde 400+100+100+100 toplam 700 araç satın alınacak.

Bence EGM ZTA ve ZMTA Projeleri olarak ikiye bölünmesinin sebebi politik gerekçeler; ZTA Projesinde BMC'ye yer verilmemişti; belki nasip ZMTA diyip zorlayacaklar Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

100 + 100 + 100 araç ve "Teklif Müsteşarlığımıza sunulmuş olup, teklif değerlendirme faaliyetleri devam etmektedir." notu...

BMC Vuran hakkındaki vahim iddiayı ve son ihaledeki araç teslim edilemediğini hesaba katınca BMC'yi elersek son teslim edilen araçlardan 100'er adet ilave alım gibi görünüyor...

Otokar: Ural, IAG: Jaws, Nurol: Ilgaz olabilir...

/Şahsi kanaatimdir..

Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

ÜNAL

Bu kadar çeşitlilik ileride sorun teşkil etmeyecek mi ? IAG alınması saçmalık değil mi ?

Birde EGMnin 6 Bayraktarı haziranda teslim edilecek , toplamda 15 tane olacak yazılmıştı ayrıca 2 sisteme 1 opsiyonda ekliydi acaba bu sene o 1 opsiyona bütçe çıkar mı ? Çıkarsa yıl sonuna onlarda teslim edilebilir .. Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

IAG alınması saçmalık değildir; çünkü firma her ne kadar %100 türk ortaklıklı bir firma olmasa da tamamen Türkiye'de üretim yapmaktadır ve fabrikası Bursa'da bulunmaktadır.

FNSS %49, TEI %49 yabancı ortaklıklı firmadır ama bizimdir; aynı şekilde Ülkemizde üretim yapan her firma bizim için + değer üretmektedir.

Acil alım yapılmış bir ihalede araçları başarıyla teslim etmişler ve farklı şekillerde yine araç üretmeye ve ihraç etmeye devam etmekte bir firma!

İlaveten, şahsi kanaatim olduğunu da vurgulamıştım... Mesajı Paylaş

ÜNAL

Bana sorarsanız 3-4 firma yeter ..
Yatırım yapmak istiyorsa farklı kollara yatırım yapsın .
Geçen bir projede Slovak kamyon markası mı ne seçilmişti ülkeyi yanlış hatırlıyorum muhtemelen Çek markası da olabilir , gitsin öyle bir kamyon markası alsın bari Zetros yerine onu kullanırız .
Katmerciler bence doğru olanı yaptı Oshkosh ile ortak üretim yapacak muhtemelen ne kadar Balistik,seyir füzesi ne varsa taşıyıcı platform olacak ..
Bunun gibi kepçe vs. Yapabilirlerdi dışardan destek ile ..
Tabi biz burada konuşuyoruzda adamlar işin garantisini alıpta yaptı o zırhlı aracı muhtemelen , neyse hayırlı olsun .
Mesajı Paylaş

ocay

Bu 700 araç da belli oldu muhtemelen; yine çok sayıda farklı araç olacaktır tabii ama bolca Cobra-2 ve Ejder Yalçın göreceğiz ;) Mesajı Paylaş

ocay

Savunma Havacılık Dergisinde bazı ek bilgiler var.

EGM'nin  400 Araçlık TTZA Projesinde 220 araç Otokar'a (Ural, Cobra-I ve Cobra-II) ve 180 araç Nurol Ejder Yalçın'a gitmiş.

Mayıs başındaki Otokar'a verilen sipariş de EGM'nin 69 milyon dolarlık sözleşmede OTOKAT ZPT, Ural ve Cobra-1 sipariş gelmiş.

Bir ek bilgi de yukarıdaki siparişle ilgili olup olmadığı bilinmeyen EGM'nin 200 adet OTOKAR ZPT sipariş isteği. OTOKAR Ural'ı daha fazla üretmek için 100 ZPT önermiş. Ayrıca dar sokaklara girip çıkabilecek ancak asgari bir mayın koruması olan Akrep üzerinden yeni bir araç geliştirilmesi önerilmiş.

SSF'de yazmıştım OTOKAR'ın ZPT/Akrep IED ve Balistik tehditlere güncel bir versiyonunu yapmalı diye; özellikle Fransız PVP aracını örnek vermiştim. Bu araç kabaca OTOKAR ZPT boyutlarında ama Cobra seviyesinde koruma sağlıyor. Görünen o ki "AKREP-II" gibi bir araç gündeme gelebilir. Ha keza ZPT ile benzer korumada ancak daha geniş hacimli bir ZPT ihtiyacı olacaktır. Streit SPARTAN hatta daha büyük İsrail Wolf gibi bir araç by işi görür.

Bir başka proje ise EGM'nin V150/Condor/Dragoon gibi bir "Yeni Nesil Zırhlı Araç"  istemesi bu yapıda RG35, Textron ASV,  BOV M11 gibi araçlar var.

Özetle EGM projeleri için savunma sanayi firmalarından özellikle

-Küçük-Mobil Mayın Korumalı TTZA; Akrep-II

-Yeni Nesil Panzer (Dragoon)

-Geniş ZPT'ler ki zaten çıkmaya başladı; modifiye Ilgaz; Khan.D vs..

türevleri ortaya çıkacak. Mesajı Paylaş

dum

Haz 11, 2016, 10:09 ÖÖ Last Edit: Haz 11, 2016, 01:46 ÖS by dum
Bu karmaşada (sayısını yamulmuyorsam ) 50 tane de kirpi aldılar. PÖH kullanıyor. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter