Milgem Programı

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 26, 2015, 10:54 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HAZERFEN

@HDS, azizim, SA'nın bize karşı politik duruşu Mısır'dan çok farklı değil, bilirsin. ABD emirnâmesi ile Putin'e diz çöktürmek için petrolün fiyatını 27 $'a kadar çeken adamların bize "büyük işler" ihale etmesi çok kolay değil diye düşünüyorum. Kendilerince kritik bazı çözümlerde menfaat gereği bizim tekkeye yüz sürebilirler. Ancak Riyad'da bizle alakalı az lobi dönmeyecektir, dönmüyordur. Mesajı Paylaş

HDS

E tabii onlar da biliyor düştüklerinde mezarlarına tüküreceğimizi ve bunun olacağını. :)

Para kalmadı. Dükkanı yürütmek için maliyetine bakmak zorundalar. Mesajı Paylaş

farabi

Tem 15, 2018, 11:56 ÖÖ Last Edit: Tem 15, 2018, 11:57 ÖÖ by farabi
Yanlış hatırlamıyorsam LM'nin Freedom sınıfı üzerinden Suudi Arabistan'a sunduğu paketin toplam ekonomik büyüklüğü 15-20 milyar dolar civarındaydı. Nerede görmüştüm hatırımda kalmadı , bulursam eklerim. Akıl almaz bir rakam. Aynı işi Fransızlar bile yarı fiyatına yapıyorlar. İtalyan Fincantieri'nin Katar'da aldığı işler de öyle... Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Tem 15, 2018, 01:07 ÖS Last Edit: Tem 15, 2018, 01:17 ÖS by delenda_est_carthago
Ben gerçekten anlamıyorum.

Katar'ı Suudi işgalinden korumak için sembolik de olsa bir birlik göndermedik mi...ambargoyu kırmadık mı??

Geçenlerde üst düzey bir Suudi generalin Türkiye ve Cumhurbaşkanı ile ilgili söyledikleri çıkmadı mı gazetelerde.

MbS nin  kankası BAE dışişleri bakanı Gargash ikide bir Türkiye'ye sövüp durmuyor mu?

MbS nin Mossad tarafından koruma altına alındığı söylentileri dolaşmıyor mu her tarafta.

Bu ahval ve şerait içinde Suudi Arabistan' a silah satışı nasıl olacak, en önemlisi de neden olsun ki ben gerçekten anlamıyorum. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Saturn5

Aklıma takılan şu soru takıldı: Türkiye'nin aynı zaman döneminde hem Suudi Arabistan, hem Pakistan, hem de kendi deniz kuvvetleri için Ada ve İ sınıfı gemi üretecek maddi ve beşeri alt yapısı var mı?

Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz.

Alim

Gözümüz aydın. SSB, Milgem Projesinin 3 gemisi Burgazada'nın Eylül veya Ekim aylarında hizmete gireceğini açıklamış. Geminin 2013 de kızaa konulduğu düşünüldüğünde 5 yıl sizce de uzun bir süre değilmi? Mesajı Paylaş

7Skies

Bildiğim kadarıyla ana iş olarak tamirat %70,  İşgücünün sadece %30 unu Milgem projesi için ayırabilmekte. 5 yıl olmasının sebebi bu. Mesajı Paylaş
.

Kabardey

Topgun

Amma çabuk yıpranmış yahu.. Oldukça fazla kullanılıyor demek. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Testleri son hız sürüyor, gemimin çok lazım olduğu bir dönemdeyiz... Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Bu haftasonu yapılacak törenle, donanmaya katılacak burgazadamız. Mesajı Paylaş

TULGA

D.Akdeniz ve Ege'deki hareketlenmelerin tavan yaptığı bugünlerde 3. Milgem'in envantere katılması ve 4. Gemi Kinalıada'nın bu yıl içinde denize indirilmiş olması hayati önem kazanmakta. Keşke 1. Gemi sonrası Koç grubu RMK Marine ile yapılan milgem üretim sözleşmesi iptal edilmeseydi. 2011'de ilk geminin 2013'te de 2. Geminin envantere alındığı bir ortamda sonrasinda yaşanan olaylar neticesinde kaybedilen 5 yıl. Belki de bugün 8. Milgem ya teslim ediliyor ya da deniz testlerine D. Akdeniz gibi hareketli bir ortamda devam ediyor olacaktı. Üstelik proje takviminin aksamaması sayesinde İ sınıfı fırkateyn projesi cok daha önce başlayabilecek ve belki de 1. Gemi teslimi sonrası diğer 3 geminin de hangi özel sektörde üretimine devam edileceği ihale sonuçlanmış olacaktı. Böylece hem Milgem adedi 4'te kalmazdı 8 olarak devam ederdi hem de ilave 4 adet İ sınıfı fırkateyn projesi yoluna devam ederdi. Buna paralel envanterde de aktif gemi sayısında ciddi artış sağlanmış olurdu.

Bu sadece bizim ihtiyaçlarımıza pozitif etki yanında bahsi geçen potansiyel Milgem uluslararası ihraç ihalelerine de ciddi fayda sağlardı. Tekrar tekrar İhale açıp kapama iptal etme zaafiyetimizi biran önce ortadan kaldıracak planlamalar yapmamız lazım. Üretim ve teknoloji kabiliyeti kazanmadan cok daha değerli olan zamanı iyi kullanamıyoruz malesef. Mesajı Paylaş

swat

Politik bir hırs uğruna gecikmiş bir proje. Doğu Akdeniz'in aldığı duruma bakarsanız 4 gemi çok daha önce elimizde olabilirdi,
Döviz'in tırmanışı ile birlikte maliyetlerinde artmış  olduğu muhtemel.

Her yandan zarar.....

Neyse buna da şükür. Mesajı Paylaş

nokta

Burgazada Envantere Giriyor

Ada Sınıfı MİLGEM Korvetinin üçüncüsü İstanbul Tersanesi Komutanlığında  4 Kasım Pazar günü düzenlenecek törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. Teslim için düzenlenecek törene yüksek seviyede katılım bekleniyor. Aynı gün tersanede Reis Sınıfı ikinci denizaltının kaynak kesim töreni de düzenlenecek. Reis sınıfı denizaltılar havadan bağımsız tahrik sistemi sayesinde satıha çıkmadan uzun süre denizaltında görev yapabiliyor.

Korvet, serinin diğer gemileriyle aynı standartlara göre üretildi. Buna göre, 99,5 metre boyunda, 14,4 metre genişliğindeki gemi, 2400 ton deplasman ağırlığına sahip. Saatte 29 deniz mili sürat yapabilen gemide, 35 megavat güce erişen gaz türbini ve dizel makinala bulunuyor.

İntikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili seyir menziline sahip gemi, 10 gün denizde ikmalsiz görev yapabiliyor. Korvet, 10 tonluk helikopter inişi ve hangarlanması için gerekli donanıma sahip. Burgazada Korveti, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol, asimetrik savunma harbi görevlerini icra edebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/burgazada-envantere-giriyor/7334/1 Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Sanki ram arkasına 8x veya yanlarına 4x iki adet gömülü şekilde olmasada perrylerdeki gibi dışarda vls sığar gibi geliyor.

Acaba yerli vls yapılınca böyle bir şey denenir mi ? Bağlantıları felan eksternal şekilde olur mu ?

Veya

2 li stampları atak için geliştirilecek 20mm gatlingin aselsan akıllı mühimmatlı (35 mm atom gibi) gemi radarına entegre ve kendi optik sistemiyle entegre bir stop sistemiyle değiştirip, ramı kaldırıp direk yerine external bir vls koyulabilir mi ?

Böyle bir şey yapabilsek gemi hakkındaki tüm soru işaretleri gider gibi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter