Türkiye'nin Enerji Projeleri

Başlatan Energy, Ağu 25, 2017, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

Star Rafineri inşaatında çalışma süresi tamamlandı

İzmir'in Aliağa ilçesinde yaklaşık 16 bin kişinin çalıştığı Star Rafineri inşaatında 100 milyon adam-saat çalışma süresi tamamlandı.

Temeli 2011 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından atılan, SOCAR Türkiye'nin iştiraki Star Rafineri'de 100 milyon adam-saat çalışma süresine ulaşıldı. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'ndeki en büyük petrol operasyonlarından biri olan Star Rafineri'de, inşaat faaliyetlerinin yüzde 97.9'u, projenin genelinin ise yüzde 98.7'si tamamlandı.

Mühendislik, satın alma ve inşaat çalışmalarında 100 milyon adam-saat çalışma süresinin tamamlanması nedeniyle rafineri sahasında düzenlenen törende konuşan Star Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, rafinerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınacağını, ilk ham petrol gemisinin de haziranda rafineride olacağını söyledi. Star Rafineri'de ilk ürünü eylül ayının son haftasında tankerlere göndermeyi planladıklarını kaydeden Mesut İlter, temmuz ayından itibaren ünitelerin peş peşe devreye alınarak test çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.

Mesut İlter, "Bu hedefleri gerçekleştirmemiz için önümüzde tamamlamamız gereken yaklaşık 15 milyon çalışma saati daha var. Hedefimiz, Star Rafineri'yi zamanında ve güvenli bir şekilde tamamlayarak Türkiye ekonomisine değer katmak" dedi.

Hala sahada 16 binden fazla kişinin çalıştığı bilgisini veren İlter, iş sağlığı ve güvenliği konusunun en önemli başlıklardan biri olduğunun altını çizdi ve gerçekleştirilen yatırımlarla bu alanda iyileşme sağlandığını söyledi. Star Rafineri'de devreye alma çalışmalarına başlandığını belirten Mesut İlter, ilk enerjilendirmenin Ağustos 2017'de yapıldığını ve artık sahada tüm sistemlerin enerjilendirildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Buhar hatlarında temizlikler başladı ve önümüzdeki birkaç hafta içinde ilk yakıt gazını alarak kazanlarımızı devreye almaya başlayacağız. Star Rafineri ekonominin önemli dinamiklerinden biri olacak. Rafinerinin tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte cari açığın kapanmasına 1.5 milyar dolarlık katkı sağlayacağız."

http://www.denizhaber.com.tr/star-rafineri-insaatinda-calisma-suresi-tamamlandi-haber-79950.htm Mesajı Paylaş

Alkyone


Enerjide 5,2 milyar dolarlık imza


Türkiye merkezli Metcap Energy Investments ile Katar merkezli Fusion Dynamics, Türkiye'de toplam 5,2 milyar dolarlık doğalgaz ve petrokimya yatırımı için protokol imzaladı. Metcap Energy Investments Başkanı Dr. Celal Metin ve Fusion Dynamics Başkanı Mohammed Al-Hajri'nin katıldığı imza töreni, Ankara JW Marriott otelinde gerçekleştirildi.
İmza töreninde konuşan Metin, bugünün kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Enerji ve petrokimyayı ayıramazsınız. Bu uluslararası piyasada çok önemli bir alan. Ben lisans, yüksek lisans ve doktoramı kimya üzerine yaptım ve kimya mühendisiyim. Bu ortaklık ve projeler yarım asırlık aşkımın bir meyvesi" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin polipropilen ve polietilen ithalatının yüzde 30'una karşılık gelen bir miktarı Türkiye'de üreteceklerinin altını çizen Metin, "Bu da Türkiye'nin toplam ithalatını yaklaşık 1,4 milyar dolar azaltırken, Türkiye ekonomisine önemli bir katkıda bulunacak." diye konuştu.
Al-Hajri de söz konusu ortaklığın çok önemli ve gurur verici olduğunu söyledi.

Trakya'da doğalgaza dayalı petrokimya tesisi

Trakya Havzası'nda kurulacak ve 4 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek doğalgaza dayalı kimya tesisi, yıllık 2,6 milyon ton metanol ve 1 milyon tonluk hafif olefin üretim kapasitesine sahip olacak.
Söz konusu tesisle Türkiye'nin cari açığının yılda 1,4 milyar dolar azaltılacağı hesaplanıyor. Ayrıca Kırklareli ve Karaman'da inşası devam eden bin 550 megavat kurulu güce sahip ve 1,2 milyar dolar değerindeki doğalgaz kombine çevrim santralleri de Türkiye'nin toplam elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 5'ini karşılayacak.
Söz konusu yatırımlar, iki şirketin ortaklığıyla kurulan Metcap Petrochemicals ile Verbena Enerji ve Komet Enerji konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilecek. Tesisler 2020'den itibaren fazlar halinde devreye alınacak ve 2023'te tüm yatırımlar tamamlanmış olacak.
https://www.dunya.com/ekonomi/enerjide-52-milyar-dolarlik-imza-haberi-410795
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

BOTAŞ'ın dört projesine Hazine garantisi verildi

BOTAŞ'ın 4 projesi için sağlanacak dış finansmana Hazine garantisi verildi.
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmesi planlanan dört projeye Hazine geri ödeme garantisi altında dış finansman sağlanacak.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre; Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama, Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı, Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevsii ve Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) Temini projeleri Hazine geri ödeme garantisi altında dış finansmandan yararlandırılacak.

http://www.denizhaber.com.tr/botasin-dort-projesine-hazine-garantisi-verildi-haber-81116.htm Mesajı Paylaş

hergeleci

Gozumden kacmis. Kisa bir sure once Marmara Arastirma Merkezi'nde bir calisma yapilmis Toryum reaktorleri uzerine:

http://www.thoriumenergyworld.com/news/turkey-joins-the-thorium-race

Turkiye'de Toryum calismalari uzerine bilgisi olan var mi? Mesajı Paylaş

Alkyone

SOCAR'ın Türkiye Yatırımları

Hakan GÜLDAĞ'ın röportajından


Bakü'deyiz…

Ateşler Ülkesi'nin Rüzgarlar Şehri'nde…

Sadece bölgenin değil, dünyanın en önemli petrol ve doğal gaz üreticileri arasında yer alan SOCAR'ın göğe yükselen bir alevi andıran merkezinde Vagif Aliyev ile sohbet ediyoruz.

Aliyev, SOCAR Türkiye ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı…

Aynı zamanda SOCAR Sermayeler İdaresi Reisi…

Bilindiği gibi, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, 2008 yılında Özelleştirme İdaresi'nden Petkim'i 2.04 milyar dolara satın alarak Türkiye'deki faaliyetlerine başladı.

O günden bu yana da yatırım yapmaya devam ediyor. SOCAR, şu anda Türkiye'deki en büyük doğrudan dış yatırımcı konumunda.

                                                                                  ★ ★ ★

Soruyoruz; yeni yatırım var mı?

"Yeni yatırım planlıyoruz" dedi Vagif Aliyev, "Yeni yatırım, Türkiye'nin çok ihtiyacı olan yeni bir petrokimya tesisi yatırımı olacak."

Ne aşamadasınız?

"BP, Axens gibi şirketlerle lisans anlaşmaları yapıldı. Nihai yatırım kararı 2019'da verilecek."

Yatırım büyüklüğü?

"Şu anda fizibilite aşamasında… Nihai kararla netleşir. Ama 2 ila 3 milyar dolarlık bir yatırım olacak."

Dev bir yatırım. Özel bir talebiniz oldu mu?

"Biz kendimizi stratejik yatırımcı görüyoruz. Türkiye de bizi öyle görüyor. Bu tür stratejik yatırımların önünün açılması lazım…"

Ne gibi?

"Aliağa Petkim Yarımadası'na stratejik yatırım bölgesi statüsü verilmesi bizim yatırımlarımızı çok kolaylaştırır."

Nasıl bir statü olacak bu?

"Başka ülkelerde de örnekleri var. Bunun en bilinen örneklerinden biri Singapur'un Özel Endüstri Bölgesi Jurong Adası'dır..."

Pratikte ne faydası olacak?

"Bir kere yatırımları hızlandıracak. Bürokrasi azalacak. Bakanlıktan bakanlığa başvuru yapmak durumunda olmayacağız. İşlemler tek elden yürütülecek. Hem enerji kaybetmeyeceğiz, yatırıma odaklanacağız, hem de süre kısalacak…"

Hükümetle görüştünüz mü?

"Evet, görüştük… Hükümetin de bizim de çalışmalarımız sürüyor."

'İkinci bir Petkim' yapılması bu 'stratejik yatırım bölgesi statüsü' konusuna mı bağlı sorumuza, Aliyev net bir şekilde "Hayır" dedi.

'Peki, Aliağa Petkim Yarımadası'na hükümetin stratejik yatırım bölgesi statüsü vermesi nihai kararın hızlanmasında etkili olur mu' sorumuza ise Aliyev'in yanıtı "Hiç şüphesiz olur…" şeklindeydi.

                                                                                  ★ ★ ★

Geldik bir başka dev yatırıma...

Türkiye'nin son dönemdeki en büyük yatırımlarından biri Star Rafinerisi, hayata geçiyor. Acaba proje son olarak ne durumda?

"Artık gün sayıyoruz" dedi Aliyev, "İnşaatın yüzde 99'u tamamlandı. Ünite ünite devreye girer."

İlk üretim ne zaman başlar?

"Ağustos sonu, eylül başı… Ekim başında da resmi açılış yaparız. "

Finansmanında sorun var mı?

"Hayır. Finansmanın 3 milyar doları öz kaynağımızdan zaten. 3.2 milyar dolarlık kısmı için proje finansmanı sağladık. Birkaç ülkenin Eximbankları ve bir Türk bankası katıldı. Toplam 6.3 milyar dolarlık yatırımla bu sonbaharda fiili olarak hayata geçiyor."

                                                                                     ★ ★ ★

SOCAR'ın yatırımlarının ne kadarı Türkiye'ye yapıldı? "Yurtdışı yatırımlarımızın yaklaşık yüzde 80'ini Türkiye'ye yaptığımız yatırımlar oluşturuyor. Türkiye'nin ilk ve tek entegre petrokimya üreticisi Petkim'in hemen ardından, Star Rafineri, Petlim, Petkim Rüzgar Enerji Santrali ve TANAP gibi projeler için bugüne dek 12.6 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik. Tüm projelerimiz tamamlandığında yatırımlarımızın toplam değeri 19.5 milyar dolara ulaşmış olacak. Tabii orada da kalmayacak. Yatırımlar devam edecek. Örneğin Petkim'i aldığımızdan bu yana her yıl ortalama 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz…"

Petkim hayli kârlı bir şirket. Kâr transferi yapıyor musunuz?

"10 yıldır Türkiye'den Azerbaycan'a 1 kuruş getirmedik. Kazanılan her kuruş ile Türkiye'ye yatırım yapılıyor!"

                                                                                      ★ ★ ★

Hesap ortada…

SOCAR Türkiye, yatırımlarının ilk fazı bittiğinde, Türkiye'nin üç büyük holdinginden biri olacak.

Hedefi, Türkiye'nin "en büyük endüstriyel şirketi" olmak…

Biz, Vagif Aliyev'in söylediklerinden heyecan duyduk…

Umarız, SOCAR'ın yatırımları yerli veya uluslararası bütün yatırımcılara 'ilham' verir…

Perakende gazda işbirliklerine gidebiliriz

SOCAR, 2020 yılına kadar rafineripetrokimya- enerji-lojistik-dağıtım işlevlerinin entegrasyonunu tamamlamayı hedefl iyor. Perakende gaz işinde olacak mı? "Henüz çalışıyoruz" dedi Aliyev "O konuda belki de Türkiye'de stratejik işbirliklerine gidebiliriz."

TANAP'tan Türkiye'ye ilk gaz 19 Haziran'da gaz miktarı 31 milyar metreküpe çıkabilir
Vagif Aliyev ile sohbetimizde konu bir ara Türkiye'deki seçimlere geldi. Soru üzerine, "Bizim Türkiye'deki yatırımlarımızda partilerin etkisi olmadı. Ben, 2007 yılından bu yana Türkiye'deki kendi tecrübemden rahatlıkla söyleyebilirim ki, Azerbaycan'ın yatırımları her zaman destek gördü" Sonra gülümseyerek "Erken seçim bizi de etkiledi. Temmuzun ilk haftası diye planlanmıştı TANAP'dan Türkiye'ye gaz verilmesi. Şimdi 19 Haziran olarak ilan edildi. Tören o gün yapılacak" açıklamasında bulundu. Sonra sözü projeye getirdi: "Proje epey zorluydu ancak başarılı olduk. Doğrusu, 1994'ten bu yana çeşitli projeler yaptık. Yabancı şirketlerle yaptığımız projelerde her zaman gecikme oluyordu. Fakat TANAP zamanında bitirildi. Stratejik proje olarak görüldü ve devletler tarafından tam destek sağlandı…" TANAP gazıyla ilgili detay verdi: "Gazın sağlandığı Şahdeniz 2'den 16 milyar metreküp gaz çıkarılacak. Bunun 6 milyar metreküpü Türkiye'ye, 10 milyar metreküpü ise Avrupa'ya gönderilecek." Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından gelen 6.5 milyar metreküp ile birlikte Azerbaycan'dan 12 milyar metreküpü aşan gaz geliyor olacak Türkiye'ye. Türkiye'nin toplam doğal gaz ithalatı ise 48 milyar metreküp. Yani Azerbaycan'dan gelecek gaz Türkiye'nin ihtiyacının yaklaşık dörtte biri… "Yeni hat yapmadan bu miktarı artırmak mümkün" dedi Aliyev, "Hattın yapısı buna rahatlıkla el veriyor. Sadece istasyonlar yaparak TANAP'tan gelen gaz miktarı 16 milyar metreküpten 31 milyar metreküpe çıkarılabilir."

2 trilyon metreküp gaz rezervi var

Azerbaycan'ın gaz rezervlerinin son belirlemelere göre 2 trilyon metreküp olduğunu söyleyen Vagif Aliyev, sadece Şahdeniz'in rezervinin 1.2 milyar metreküp olarak hesaplandığını belirtti. "Azerbaycan açık denizlere kapalı bir ülke olmasına rağmen boru hatları ile dünyaya açıldı" diyen Aliyev, "Haydar Aliyev'in Azerbaycan'ı Türkiye'ye ile bağlama stratejisi doğrultusunda en önemli yatırımlar Türkiye'ye yapıldı" düşüncesini paylaştı.

"Rus gazı en pahalı değil, bizimki daha ucuz"

Rusya'dan alınan gazının fiyatının 'dünyanın en pahalı gazı' olduğu yönünde Türkiye'de yapılan yorumlara dikkat çekince, Vagif Aliyev bu görüşe katılmadığını söyledi: "Her anlaşmanın koşulları kendi dönemi içinde değerlendirilmeli. Ben, Rusya'dan Türkiye'nin aldığı gazın en pahalı gaz olduğunu düşünmüyorum. Ama şu kadarını söyleyebilirim, bizim gazın fiyatı Rus gazından daha ucuz olacak."

https://www.dunya.com/kose-yazisi/socar-yeni-petrokimya-tesisi-icin-stratejik-yatirim-bolgesi-istiyor/413872

PETKİM in özelleştirilmesine bu ülkede demediklerini bırakmayanlar nereye gitti acaba? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Güney Yıldızı Petrol Üretim Sondaj Müteahhitlik ve Ticaret AŞ, Mardin ve Şırnak'ta keşfettiği alanlarda petrol işletme ruhsatı için başvuruda bulundu. Geçtiğimiz hafta da Batman'ın Sason ilçesinde Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Heybeli köyü yakınında ilk kez açılan kuyuda, yaklaşık 1300 metre derinlikte petrol bulunmuştu
https://www.yenisafak.com/ekonomi/bir-haftada-3-ilde-petrol-bulundu-3311716 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

matmat26

Seçim var , ondan bulunuyor.

Mesajı Paylaş

HDS

Geleneksel olarak @putty diyecekti bunu. Her şeyi mahfettin.
Adam internet bağımlılığı tedavisinden dolayı nadir uğruyor. Mesajı Paylaş

putty

yok bu habere başka cevap veriyorum hep

Türkiye deki rezervler 10 milyon varil civarı en büyük olanlar ise 20 milyon varil oluyor. Bu 10 milyon varil rezervin hepsini çıkartsak bize 15 gün yeter sadece.
Bizim 10 milyar varillik rezerv bulmamız gerek işimize yaraması için
Mesajı Paylaş

Alkyone

İlk yerli hidroelektrik türbini Kepez-1 hidroelektrik santralına takılacak


2015 yılında başlatılan "Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi (MİLHES) Projesi" ilk meyvesini verdi. Türkiye'de tasarlanan, test edilen ve üretilen türbinler, Antalya'nın Düden Çayı üzerine kurulu Kepez-1 HES'e takılacak. Türbin üretiminin en kritik aşaması olan "model türbin"in tasarımı ve testi TOBB ETÜ'de yapıldı. Su Türbini Tasarım ve Test Merkezi'nde Kepez-1'e takılacak türbinin modeli üretilerek, esas türbinin imalata geçilebilmesi için gerekli test gerçekleştirildi. Testin yapıldığı merkez de ilk kez bir belgelendirme yaptı.

6 Bi̇n Haneye Elektri̇k

4 ortaklı projede HES'e takılacak gerçek boyutlardaki türbinin üretimini özel sektöre ait İzmir'de kurulu Gimas A.Ş. gerçekleştirdi. Projenin jeneratör tasarımını TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi, üretimini TEMSAN yaptı. Üretilen, tamamı yerli ve milli olan ilk türbinin 36 bin haneye elektrik sağlayan Kepez-1'e takılması için çalışmalar başladı. Mayıs ayı itibarıyla santralda, enerji üretimi durduruldu ve eski ekipmanlar sökülmeye başlandı. Santralın ekim ayı itibarıyla yeni ekipmanlarıyla elektrik üretmeye başlaması planlanıyor.

Kamuya Ai̇t Santrallerin Yeni̇lenmesi̇ 300 Mi̇lyon Euro

Projenin TOBB ETÜ'deki yürütücüsü Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selin Aradağ Çelebioğlu, Kepez-1 kapasitesindeki bir santralın sadece model testlerinin yurtdışında gerçekleşme maliyetinin 400 bin Euro olduğunu söyledi. Türkiye'de 600'ün üzerinde hidroelektrik santral olduğunu hatırlatan Çelebioğlu, "Bunlardan bazıları özel sektöre, bazıları kamuya ait. Sadece kamuya ait santralların yenilenmesi kabaca bir hesapla 250-300 milyon Euro'ya ulaşabilir" diye konuştu.

'Keban Testi̇ İçi̇n 800 Bi̇n Euro Ödemi̇şti̇k'

Bu testlerin daha önce yurt dışında yapıldığını kaydeden Selin Çelebioğlu, "Keban Barajı'nın 2009'da yenilenen su türbinlerinin 1 hafta süren model testleri için dışarıya 800 bin Euro ödemiştik" dedi.

MİLHES Projesi̇ Nedi̇r?

- Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, 2013 yılında MİLHES Projesi'nin başlatılmasını kararlaştırdı.
- Aynı yıl TÜBİTAK, MİLHES'i gerçekleştirmek için proje çağrısına çıktı.
- 2015 yılı şubat ayında TOBB ETÜ ve diğer ortakları Kepez-1'in MİLHES Projesini resmen üstlendi.
- Mayısta elektrik üretimi durdurulan Kepez-1'in ekim ayında yerli, yeni hidrolik ekipmanla tekrar elektrik üretmeye başlaması planlanıyor.
http://www.ehamedya.com/ilk-yerli-hidroelektrik-turbini-kepez-1-hidroelektrik-santralina-takilacak_11360.html Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#41
Haz 04, 2018, 10:34 ÖS Last Edit: Haz 04, 2018, 10:45 ÖS by Alkyone
Enerji Bakanlığı 2017 yılı kurumsal mali̇ durum ve beklenti̇ler raporunda desteklenecek projeler arasında yer almış (sayfa 14)
http://www.enerji.gov.tr/File/?path=ROOT%2F1%2FDocuments%2FMali%20Tablo%2F2017%20Y%C4%B1l%C4%B1%20Kurumsal%20Mali%20Durum%20ve%20Beklentiler%20Raporu.pdf

Enerji bakanlığı 2017 faaliyet raporu
Bakanlığımız ve/veya Bakanlığımıza bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların müşteri kurum olarak yer aldığı toplam sekiz Ar-Ge projesinden ikisi tamamlanmış olup, altı projenin izleme ve takip çalışmaları devam etmektedir."Milli Rüzgâr Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi Projesi" (MİLRES), ve "Biyokütle ve Kömür Karışımlarından Sıvı Yakıt Projesi" (TRİJEN), "Yüksek Gerilim Yüksek Güç Çevirgeçlerinin Geliştirilmesi Projesi", tamamlanmış olup (sayfa 58)
http://www.yegm.gov.tr/document/YEGM_Birim_Faaliyet_Raporu.pdf Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

farabi


Atılgan

Türkiye, en çok LNG ithal eden ikinci ülke oldu

Türkiye geçen yıl Avrupa'da en fazla LNG ithal eden ikinci ülke oldu.
Avrupa ülkeleri geçen yıl toplam 47 milyon ton LNG ithal etti. Kıtada en fazla LNG ithal eden ülke 12,2 milyon ton ile İspanya oldu. Ülkede Barcelona, Huelva, Cartagena, Bilbao, Sagunto, Mugardos ve El Musel'de olmak üzere toplam 7 LNG terminali bulunuyor. Rapora göre, ülkedeki artan LNG talebinde hidroelektrik üretimindeki düşüş etkili oldu.

Avrupa'da geçen yıl en fazla LNG ithal eden ikinci ülke ise 7,8 milyon tonla Türkiye olarak kayıtlara geçti. Raporda, Türkiye'deki talep artışının ısınma ihtiyacından kaynaklandığı belirtildi.

Türkiye'yi, 7,6 milyon tonla Fransa ve 6 milyon tonla İtalya izledi. Birleşik Krallık ise 4,9 milyon tonla Avrupa'da en fazla LNG ithal eden beşinci ülke oldu.

İthalatın büyük bölümü Afrika ve Ortadoğu'dan

Geçen yıl Avrupa ülkelerine gönderilen LNG'nin büyük kısmı Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden tedarik edildi.

Türkiye 3,45 milyon ton Cezayir'den, 1,51 milyon ton Nijerya'dan ve yaklaşık 1 milyon ton da Katar'dan LNG ithal etti. Türkiye'nin geçen yıl LNG aldığı diğer ülkeler ise Ekvator Ginesi, Norveç, Trinidad ve Tobago ile ABD olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'de 5,9 milyon ton kapasiteli Marmara Ereğlisi LNG Terminali ve 4,4 milyon ton kapasiteli Egegaz LNG terminali olmak üzere iki adet LNG terminali bulunuyor. Ayrıca İzmir Aliağa ve Hatay Dörtyol'da birer yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) aktif olarak kullanılıyor. Saros Körfezi'nde açılması planlanan üçüncü FSRU için de çalışmalar devam ediyor.

https://www.denizhaber.com.tr/turkiye-en-cok-lng-ithal-eden-ikinci-ulke-oldu-haber-83127.htm Mesajı Paylaş

Energy

Star Rafineri'de ham petrol işlenmesine başlandı

Türkiye'de 6.3 milyar dolarla özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliğini taşıyan STAR Rafineri'de ham petrol işlenmesine başlandı.
Star Rafineri'ye ilk ham petrol gemisi Azerbaycan'dan geldi. Ham petrol işlenmesine geçilmesi ve test işlemlerine başlanması dolayısıyla Aliağa ilçesindeki tesiste tören düzenlendi.

SOCAR Türkiye Üst Yöneticisi Zaur Gahramanov, buradaki konuşmasında, SOCAR'ın Türkiye'ye 19 milyar dolar yatırım yaptığını söyledi.

Türkiye'deki yatırımlarına devam edeceklerini belirten Gahramanov, "Biz Türkiye'ye kısa müddetli bakmıyoruz. Türkiye bizim için önemli bir ülke. Bizim dış yatırım stratejisinde en önemli ülke Türkiye'dir. Bize 'Türkiye'nin en büyük yabancı yatırımcısı.' diyorlar. Biz kendimizi yabancı saymıyoruz. Bunun nedeni de Türkiye hükümetinin bize olan desteği. Bu destek olmasaydı biz bunları gerçekleştiremezdik." dedi.

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter de bugünün buradaki rafinerinin canlanmasının ilk günü olduğunu ifade etti.

Artık sona doğru yaklaşıldığını dile getiren İlter, "Geçtiğimiz günlerde ilk meşalemizi ateşledik. Bir hafta önce dizel gemisi geldi. Şimdi ise ilk petrol Azerbaycan'dan geldi. Azerbaycan'ın bir bölgesinin ismini alan 'Absheron' gemisi ile gelmesi çok anlamlı. Bugünden itibaren rafineriyi devreye alma faaliyetlerine başlıyoruz. Ekim ayına kadar tüm rafinerideki üretim birimlerini birer birer devreye alacağız. İnşallah yılın son çeyreğinde STAR devreye girerek ürettiği tüm ürünleri kullanıcıların hizmete sunmuş olacak." diye konuştu.

İlter, STAR'ın kuruluş amaçlarından birinin petro-kimya sektörüne ham madde sağlamak olduğunu söyledi. Petro-kimya ham maddesi dışında jet yakıtı, LPG ve dizel gibi ürünler de üreteceklerini belirten İlter, "Bunların tamamı ithalat yoluyla karşılanıyor. STAR'ın devreye girmesiyle bunların ithalatı azalacak. Türk ekonomisinin yıllık 1.5 milyar dolar dış ticaret açığının azalmasına katkısı olacak. Burası, Türk-Azerbeycan dostluğunun da önemli bir eseri." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, enerjiyi çok üretenle çok tüketen ülkeler arasında bir köprü kurduğuna işaret eden İlter, rafineride ağırlıklı olarak Ortadoğu, Rusya ve Kuzey Afrika petrollerini işleyeceklerini bildirdi.

Rafineride bu yıl yaklaşık 2 milyon ton ham petrol işleneceğini bildiren İlter, 2019'da 10 milyon ton kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Absheron isimli gemiyle Azerbaycan'dan getirilen 80 bin ton ham petrol, işlenmek üzere rafineriye alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından temeli 2011'de atılan STAR Rafineri, Türkiye'nin ilk Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi'ne sahip projesi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye'de 6.3 milyar dolarla özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan rafineride yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle 1.6 milyon ton nafta, 1.6 milyon ton jet yakıtı, 4.8 milyon ton ultra düşük kükürtlü dizel, 700 bin ton petrokok, 420 bin ton karışık ksilen, 480 bin ton reformat ve 160 bin ton kükürt üretilecek.

https://www.denizhaber.com.tr/star-rafineride-ham-petrol-islenmesine-baslandi-haber-83433.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter