Türkiye'nin Enerji Projeleri

Başlatan Energy, Ağu 25, 2017, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »

Energy

MTA, 6 ayrı jeotermal alanı ihale edecek

MTA Genel Müdürlüğü 6 ayrı bölgedeki ruhsatlı jeotermal alanları ihaleyle verecek.
Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü; Amasya, Kayseri, Ankara ve Edirne'de bulunan 6 ayrı ruhsatlı jeotermal araziyi ihaleye çıkaracak.

İhale 29 Ağustos 2018 günü saat 10.30'da Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü İhale Toplantı Salonlarında kapalı teklif usulüyle yapılacak. İhale evrakı MTA Genel Müdürlüğü, Makine İkmal Dairesi Başkanlığı, Alım Satım Şube Müdürlüğü, Oda No: 203, Çankaya, Ankara adresinde görülebilecek ve 50 TL karşılığında satın alınabilecek.

Tekliflerin, ihale tarihine ve saatine kadar MTA Genel Müdürlüğü, Genel Haberleşme Şube Müdürlüğü Çankaya, Ankara adresine elden teslim edilmesi veya iadeli taahhütlü postayla gönderilmesi gerekiyor.

İstekli şirketlerin ihaleye katılabilmesi için; şirket ana sözleşmesinde jeotermal kaynaklar ve doğal mineralli sularla ilgili faaliyet yapabileceği hususunun mutlaka yer alması gerekiyor.

https://www.denizhaber.com.tr/mta-6-ayri-jeotermal-alani-ihale-edecek-haber-83622.htm Mesajı Paylaş

Energy

Dinamik Enerji, Manisa'da jeotermal kaynak arayacak

Dinamik Enerji, Manisa'nın Salihli ilçesinde, 2949.53 hektarlık ruhsatlı alanda 20 adet sondaj kuyusu açarak jeotermal kaynak arayacak.
Manisa ili, Salihli ilçesi, Kızılavlı-Dombaylı- Adala-Bektaşlar mevkiinde, Dinamik Enerji Yatırımları Sanayi A.Ş. tarafından 3191220 erişim numaralı 2949.53 ha'lık alana haiz Jeotermal Kaynak İşletme Ruhsatı içerisinde 20 adet sondaj ile jeotermal kaynak arama faaliyeti planlanıyor.

Sondajlı kaynak arama teknolojiyle yapılacak çalışmaların toplam proje bedeli 200 milyon lira değerinde.

https://www.denizhaber.com.tr/dinamik-enerji-manisada-jeotermal-kaynak-arayacak-haber-83678.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

MTA ORUC REIS, Karadeniz'de kömür arıyor

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü'ne ait, milli sismik araştırma gemisi MTA ORUC REIS, Zonguldak açıklarında denizin altındaki taş kömürü rezervini belirlemek için çalışmalara başladı.
2017 yılında MTA bünyesine katılan sismik araştırma gemisi MTA ORUC REIS, kömür sahalarının üretim ve işletme yetkisine sahip Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) için deniz tabanındaki kömür rezervini belirlemek üzere Zonguldak'a geldi. Karadeniz'de ilk defa sismik araştırma gemisi ile tam teşekküllü bir rezerv taraması gerçekleştiriliyor.

MTA ORUC REIS gemisi, kömür rezervi çalışmalarını bitirdikten sonra deniz altındaki kömür rezervi konusunda daha bilimsel bir sonuç elde edilmesi planlanıyor. MTA Batı Karadeniz Bölge Müdürü Abdülkadir Yılmaz, MTA ORUC REIS gemisinin tam donanım ve tüm mürettebatıyla birlikte Karadeniz'de sismik incelemeler yapmaya devam ettiğini söyledi. Geminin Zonguldak'ta denizin altındaki kömür rezervini belirlemek için geldiğini ifade eden Yılmaz, "Gemi Zonguldak açıklarında deniz seviyesinin altında bulunan kömür rezervlerini belirleyecek. Ortalama 2 ay bu bölgede çalışma yapacak. Çalışmalar daha yeni başladı. İnşallah güzel sonuçlar alınır. Gemimiz son derece modern ve ileri teknolojiye sahip. Önemli bir görev icra ediyor" dedi.

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında üretim, 1980 yılından beri deniz seviyesinin altında yapılıyor. Yerin 485 ve 630 metre altında kıyıdan denizin altına doğru uzanan yaklaşık 200 metrelik galerilerde maden işçileri kömür kazıyor. 3 vardiya halinde bin 474 işçinin çalıştığı Kozlu maden ocağında uzmanlar, üretim sırasında denizde su sızdırmasına karşı sürekli ölçüm ve teknik incelemeler yapıyor. Suda konsantrasyon değişimi olup olmadığı kontrol ediliyor. TTK'nın daha önce yaptığı çalışmalarla, bölgedeki yaklaşık 100 milyon ton rezerv kömürün 40 milyon tona yakınının deniz tabanının altında olduğu tahmin ediliyor.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, MTA ORUC REIS gemisinin yapacağı araştırmanın ardından Zonguldak açıklarında ne kadar kömür rezervi olduğunun tam olarak belirlenmesinin amaçlandığını söyledi. Çalışmanın çok önemli olduğunu ifade eden Demirci, şöyle dedi:

"MTA ORUC REIS, dünyadaki sayılı gemilerden bir tanesi. Sadece kömür değil, yer altında ne varsa araştırmasını planlı bir şekilde film çekerek yapıyor. Kozlu ilçesinde deniz altında üretim çalışmaları devam ediyor. Bu gemimizde Zonguldak açıklarında deniz altındaki kömür rezervlerini araştırarak çalışmalara katkı verecek. Önceki Enerji Bakanımız Berat Albayrak yerli üretime önem verileceğini söylemişti. Biz de Zonguldak'taki yer altında bulunan 1.5 milyar ton rezervi yer üstüne çıkartmak istiyoruz. Biz kazanmak ve kazandırmak istiyoruz. Türkiye'nin dışarıya tek bir dolarının bile gitmesini istemiyoruz. Bilimsel olarak olmasa bile deniz altında 40 milyon tona yakın kömür rezervi olduğu düşünülüyor ama açıklarda ne var bilmiyoruz. Bu araştırma ile kömür rezervi tam olarak belirlenmesi amaçlanıyor. Bu çalışmanın ardından Zonguldak açıklarının bir filmini çekmiş olacağız."

Demirci, çalışmanın ardından elde edilecek sonucun MTA Genel Müdürlüğü ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından açıklanacağını söyledi.

https://www.denizhaber.com.tr/mta-oruc-reis-karadenizde-komur-ariyor-haber-83962.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

MTA ORUC REIS, Kozlu açıklarında tarama yapıyor

MTA ORUC REIS, Zonguldak ve Kozlu açıklarında deniz altındaki taşkömürü başta olmak üzere, doğalgaz ve petrol rezervlerini tespit etmek için çalışmalarını sürdürüyor.
Zonguldak ve Kozlu açıklarında aramalara devam eden MTA ORUC REIS, deniz altında bulunan taşkömürü, doğalgaz ve petrol rezervinin tespit edilmesi için taramalarını sürdürüyor. Modern ve ileri teknolojiye sahip olan gemi, 2 aylık süreçte sismik araştırmalar yapacak. Geminin 2 aylık süreçte yapılacak olan tarama faaliyetlerinin ardından raporun bakanlık tarafından açıklanması bekleniyor.

5 Eylül 2018 Çarşamba günü Zonguldak'a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Bakanlık olarak bir sloganımız var, 'Varsa bulacağız.' İnşallah var, ümitliyiz. Biz bilimsel olarak yapılması gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz" dedi. MTA ORUC REIS'in bin 500 metre derinlikten bilgi toplayabildiğini belirten Dönmez, "Bu gemi diğer benzerlerinden çok daha nitelikli ve donanımlı. Hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu sismik çalışma yapabiliyor" diye konuştu.

PETROL, DOĞALGAZ VE KÖMÜR REZERVİ ARAMASI YAPIYOR

MTA ORUC REIS'in Zonguldak ve Bartın açıklarında çalışma yapacağını kaydeden Enerji Bakanı Dönmez, "Zonguldak ve Bartın ayrıca bizim madencilik şehirlerimiz. Taş kömürü madenlerimizin bazı uzantıları denizin altına doğru gidiyor. Nitekim denizin altında biz burada madencilik yapıyoruz. Şimdi o formasyon ne kadar derine gidiyor, ne kadar açıklıkta bunları çalışmalar bittikten sonra belirlemiş olacak. Yaklaşık 1 aylık daha burada iş programımız söz konusu" ifadelerini kullandı.

https://www.denizhaber.com.tr/mta-oruc-reis-kozlu-aciklarinda-tarama-yapiyor-haber-84259.htm

Mesajı Paylaş

Alkyone

Antalya'da saatte 25 megavatlık üretim yapan, aylık 60 bin konutun elektriktiğini üreten Büyükşehir Belediyesi Kızıllı Katı Atık Geri Dönüşüm Tesisi'nin ikinci aşamasının da devreye girmesiyle, saatte 45 megavatlık üretimle 135 bin konut için elektrik üretilmesi planlanıyor.
https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/antalyanin-copu-elektrige-donusuyor/1351022

Danimarka yada İsveç çöp ithal ediyormuş da biz bu işlere girmekte çok geç kalmışız diyen vatandaşların kulakları çınlasın Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Rüzgâr enerji santrallerinin Doppler etkisi sebebiyle hava savunma radarlarını olumsuz etkilediği söyleniyor





2017 yılı itibarı ile Batı Anadolu üzerindeki inşa edilmiş ve edilmekte olan 190 kadar Rüzgâr Enerjisi Santralinin yerleşimi ve 37km yarıçap temel alınarak çizilmiş muhtemel etki bölgeleri.

http://uskudar.biz/askeri-teknoloji/r%C3%BCzg%C3%A2r-ve-vatan-savunmas%C4%B1

Bu konunun aslı astarı var mı?
Varsa önlem alınması mümkün mü? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

TolgaHM

RES  projeleri için  Tubitak Bilgem tarafından Radarlar için Teknik Etkileşim Analizi yapılmaktadır.  Tubitak Bilgem görüşü olumsuz ise o santrale lisans verilmez zaten.

Mesajı Paylaş

Atılgan

Ulusal petrol stok miktarı kademeli olarak artacak

Ulusal petrol stok miktarı kademeli olarak artacakRafineriler ve akaryakıt dağıtım şirketlerinin kriz ve olağanüstü haller için tutmaları gereken petrol stok miktarı, yeniden yıllık satış miktarlarının 20 gününe yükseltilecek.
Ulusal Stok Komisyonu, yeni bir karar aldı. Rafineriler ve akaryakıt dağıtım şirketlerinin kriz ve olağanüstü haller için tutmaları gereken petrol stok miktarı yeniden yıllık satış miktarlarının 20 gününe yükseltilecek.

Şu anda 10 günlük stok tutan şirketler, diğer 10 günlük bölümüne denk düşen ürün stokunu kademeli olarak yerine koyacak.

ŞARTLI İZİN VERİLMİŞTİ

Habertürk'te yer alan habere göre, Ulusal stokta daha önce 20 günlük stok tutuluyordu. Ulusal Stok Komisyonu'nun kararı çerçevesinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Haziran ayında ulusal petrol stoku yükümlülüğü olan lisans sahiplerinin söz konusu stoklarından 10 günlüğüne karşılık gelen kısmını 31 Aralık 2018 tarihinde kadar yerine konulması kaydıyla kullanabilmesine izin vermişti.

Ulusal Stok Komisyonu'nun aldığı karara göre rafineriler ve akaryakıt dağıtım şirketleri, Ocak ayı boyunca 10 günlük stok tutmaya devam edecekler. Şubat, Mart ve Nisan ayında stok miktarı 15 günü, Mayıs ve Haziran döneminde ise 17 güne çıkartılacak. 1 Temmuz itibariyle stok miktarı 20 güne çıkacak şekilde tamamlanacak.

POMPAYA YANSIYACAK MI?

Stok maliyetinin birkaç milyar TL'lik maliyeti bulunuyor. Bu maliyetin pompaya yansıyıp yansımayacağı ise zaman içinde görülecek.

https://www.denizhaber.com.tr/ulusal-petrol-stok-miktari-kademeli-olarak-artacak-haber-86059.htm Mesajı Paylaş

Energy

Tüpraş'tan 2018'de 3,7 milyar lira net kâr

Ülkenin en büyük sanayi kuruluşu olan Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş), 2018'de 3 milyar 761 milyon lira net kar elde etti.

Tüpraş'tan 2018'de 3,7 milyar lira net kâr

Ülkenin en büyük sanayi kuruluşu olan Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş), 2018'de 3 milyar 761 milyon lira net kar elde etti.

Türkiye'nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş, 2018 son çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Tüpraş'tan yapılan açıklamada, 2018 yılında üretim faaliyetlerini güçlü bilançosu ve etkin finansal risk yönetimi politikaları ile destekleyen şirketin, yurt içi motorin ve jet yakıtı satışlarını geçen yıla göre ortalama yüzde 5,9 artırarak Türkiye'nin artan akaryakıt ihtiyacını karşılamaya devam ettiği belirtildi.

http://www.denizhaber.com/m/ekonomi/tupras-tan-2018-de-37-milyar-lira-net-kr-h77379.html
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter