Türkiye'nin Enerji Projeleri

Başlatan Energy, Ağu 25, 2017, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

Star Rafineri inşaatında çalışma süresi tamamlandı

İzmir'in Aliağa ilçesinde yaklaşık 16 bin kişinin çalıştığı Star Rafineri inşaatında 100 milyon adam-saat çalışma süresi tamamlandı.

Temeli 2011 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından atılan, SOCAR Türkiye'nin iştiraki Star Rafineri'de 100 milyon adam-saat çalışma süresine ulaşıldı. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'ndeki en büyük petrol operasyonlarından biri olan Star Rafineri'de, inşaat faaliyetlerinin yüzde 97.9'u, projenin genelinin ise yüzde 98.7'si tamamlandı.

Mühendislik, satın alma ve inşaat çalışmalarında 100 milyon adam-saat çalışma süresinin tamamlanması nedeniyle rafineri sahasında düzenlenen törende konuşan Star Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, rafinerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınacağını, ilk ham petrol gemisinin de haziranda rafineride olacağını söyledi. Star Rafineri'de ilk ürünü eylül ayının son haftasında tankerlere göndermeyi planladıklarını kaydeden Mesut İlter, temmuz ayından itibaren ünitelerin peş peşe devreye alınarak test çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti.

Mesut İlter, "Bu hedefleri gerçekleştirmemiz için önümüzde tamamlamamız gereken yaklaşık 15 milyon çalışma saati daha var. Hedefimiz, Star Rafineri'yi zamanında ve güvenli bir şekilde tamamlayarak Türkiye ekonomisine değer katmak" dedi.

Hala sahada 16 binden fazla kişinin çalıştığı bilgisini veren İlter, iş sağlığı ve güvenliği konusunun en önemli başlıklardan biri olduğunun altını çizdi ve gerçekleştirilen yatırımlarla bu alanda iyileşme sağlandığını söyledi. Star Rafineri'de devreye alma çalışmalarına başlandığını belirten Mesut İlter, ilk enerjilendirmenin Ağustos 2017'de yapıldığını ve artık sahada tüm sistemlerin enerjilendirildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: "Buhar hatlarında temizlikler başladı ve önümüzdeki birkaç hafta içinde ilk yakıt gazını alarak kazanlarımızı devreye almaya başlayacağız. Star Rafineri ekonominin önemli dinamiklerinden biri olacak. Rafinerinin tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte cari açığın kapanmasına 1.5 milyar dolarlık katkı sağlayacağız."

http://www.denizhaber.com.tr/star-rafineri-insaatinda-calisma-suresi-tamamlandi-haber-79950.htm Mesajı Paylaş

Alkyone


Enerjide 5,2 milyar dolarlık imza


Türkiye merkezli Metcap Energy Investments ile Katar merkezli Fusion Dynamics, Türkiye'de toplam 5,2 milyar dolarlık doğalgaz ve petrokimya yatırımı için protokol imzaladı. Metcap Energy Investments Başkanı Dr. Celal Metin ve Fusion Dynamics Başkanı Mohammed Al-Hajri'nin katıldığı imza töreni, Ankara JW Marriott otelinde gerçekleştirildi.
İmza töreninde konuşan Metin, bugünün kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, "Enerji ve petrokimyayı ayıramazsınız. Bu uluslararası piyasada çok önemli bir alan. Ben lisans, yüksek lisans ve doktoramı kimya üzerine yaptım ve kimya mühendisiyim. Bu ortaklık ve projeler yarım asırlık aşkımın bir meyvesi" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin polipropilen ve polietilen ithalatının yüzde 30'una karşılık gelen bir miktarı Türkiye'de üreteceklerinin altını çizen Metin, "Bu da Türkiye'nin toplam ithalatını yaklaşık 1,4 milyar dolar azaltırken, Türkiye ekonomisine önemli bir katkıda bulunacak." diye konuştu.
Al-Hajri de söz konusu ortaklığın çok önemli ve gurur verici olduğunu söyledi.

Trakya'da doğalgaza dayalı petrokimya tesisi

Trakya Havzası'nda kurulacak ve 4 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek doğalgaza dayalı kimya tesisi, yıllık 2,6 milyon ton metanol ve 1 milyon tonluk hafif olefin üretim kapasitesine sahip olacak.
Söz konusu tesisle Türkiye'nin cari açığının yılda 1,4 milyar dolar azaltılacağı hesaplanıyor. Ayrıca Kırklareli ve Karaman'da inşası devam eden bin 550 megavat kurulu güce sahip ve 1,2 milyar dolar değerindeki doğalgaz kombine çevrim santralleri de Türkiye'nin toplam elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 5'ini karşılayacak.
Söz konusu yatırımlar, iki şirketin ortaklığıyla kurulan Metcap Petrochemicals ile Verbena Enerji ve Komet Enerji konsorsiyumu tarafından gerçekleştirilecek. Tesisler 2020'den itibaren fazlar halinde devreye alınacak ve 2023'te tüm yatırımlar tamamlanmış olacak.
https://www.dunya.com/ekonomi/enerjide-52-milyar-dolarlik-imza-haberi-410795
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

BOTAŞ'ın dört projesine Hazine garantisi verildi

BOTAŞ'ın 4 projesi için sağlanacak dış finansmana Hazine garantisi verildi.
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmesi planlanan dört projeye Hazine geri ödeme garantisi altında dış finansman sağlanacak.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre; Tuz Gölü Doğalgaz Yeraltı Depolama, Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı, Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevsii ve Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi (FSRU) Temini projeleri Hazine geri ödeme garantisi altında dış finansmandan yararlandırılacak.

http://www.denizhaber.com.tr/botasin-dort-projesine-hazine-garantisi-verildi-haber-81116.htm Mesajı Paylaş

hergeleci

Gozumden kacmis. Kisa bir sure once Marmara Arastirma Merkezi'nde bir calisma yapilmis Toryum reaktorleri uzerine:

http://www.thoriumenergyworld.com/news/turkey-joins-the-thorium-race

Turkiye'de Toryum calismalari uzerine bilgisi olan var mi? Mesajı Paylaş

Alkyone

SOCAR'ın Türkiye Yatırımları

Hakan GÜLDAĞ'ın röportajından


Bakü'deyiz…

Ateşler Ülkesi'nin Rüzgarlar Şehri'nde…

Sadece bölgenin değil, dünyanın en önemli petrol ve doğal gaz üreticileri arasında yer alan SOCAR'ın göğe yükselen bir alevi andıran merkezinde Vagif Aliyev ile sohbet ediyoruz.

Aliyev, SOCAR Türkiye ve Petkim Yönetim Kurulu Başkanı…

Aynı zamanda SOCAR Sermayeler İdaresi Reisi…

Bilindiği gibi, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, 2008 yılında Özelleştirme İdaresi'nden Petkim'i 2.04 milyar dolara satın alarak Türkiye'deki faaliyetlerine başladı.

O günden bu yana da yatırım yapmaya devam ediyor. SOCAR, şu anda Türkiye'deki en büyük doğrudan dış yatırımcı konumunda.

                                                                                  ★ ★ ★

Soruyoruz; yeni yatırım var mı?

"Yeni yatırım planlıyoruz" dedi Vagif Aliyev, "Yeni yatırım, Türkiye'nin çok ihtiyacı olan yeni bir petrokimya tesisi yatırımı olacak."

Ne aşamadasınız?

"BP, Axens gibi şirketlerle lisans anlaşmaları yapıldı. Nihai yatırım kararı 2019'da verilecek."

Yatırım büyüklüğü?

"Şu anda fizibilite aşamasında… Nihai kararla netleşir. Ama 2 ila 3 milyar dolarlık bir yatırım olacak."

Dev bir yatırım. Özel bir talebiniz oldu mu?

"Biz kendimizi stratejik yatırımcı görüyoruz. Türkiye de bizi öyle görüyor. Bu tür stratejik yatırımların önünün açılması lazım…"

Ne gibi?

"Aliağa Petkim Yarımadası'na stratejik yatırım bölgesi statüsü verilmesi bizim yatırımlarımızı çok kolaylaştırır."

Nasıl bir statü olacak bu?

"Başka ülkelerde de örnekleri var. Bunun en bilinen örneklerinden biri Singapur'un Özel Endüstri Bölgesi Jurong Adası'dır..."

Pratikte ne faydası olacak?

"Bir kere yatırımları hızlandıracak. Bürokrasi azalacak. Bakanlıktan bakanlığa başvuru yapmak durumunda olmayacağız. İşlemler tek elden yürütülecek. Hem enerji kaybetmeyeceğiz, yatırıma odaklanacağız, hem de süre kısalacak…"

Hükümetle görüştünüz mü?

"Evet, görüştük… Hükümetin de bizim de çalışmalarımız sürüyor."

'İkinci bir Petkim' yapılması bu 'stratejik yatırım bölgesi statüsü' konusuna mı bağlı sorumuza, Aliyev net bir şekilde "Hayır" dedi.

'Peki, Aliağa Petkim Yarımadası'na hükümetin stratejik yatırım bölgesi statüsü vermesi nihai kararın hızlanmasında etkili olur mu' sorumuza ise Aliyev'in yanıtı "Hiç şüphesiz olur…" şeklindeydi.

                                                                                  ★ ★ ★

Geldik bir başka dev yatırıma...

Türkiye'nin son dönemdeki en büyük yatırımlarından biri Star Rafinerisi, hayata geçiyor. Acaba proje son olarak ne durumda?

"Artık gün sayıyoruz" dedi Aliyev, "İnşaatın yüzde 99'u tamamlandı. Ünite ünite devreye girer."

İlk üretim ne zaman başlar?

"Ağustos sonu, eylül başı… Ekim başında da resmi açılış yaparız. "

Finansmanında sorun var mı?

"Hayır. Finansmanın 3 milyar doları öz kaynağımızdan zaten. 3.2 milyar dolarlık kısmı için proje finansmanı sağladık. Birkaç ülkenin Eximbankları ve bir Türk bankası katıldı. Toplam 6.3 milyar dolarlık yatırımla bu sonbaharda fiili olarak hayata geçiyor."

                                                                                     ★ ★ ★

SOCAR'ın yatırımlarının ne kadarı Türkiye'ye yapıldı? "Yurtdışı yatırımlarımızın yaklaşık yüzde 80'ini Türkiye'ye yaptığımız yatırımlar oluşturuyor. Türkiye'nin ilk ve tek entegre petrokimya üreticisi Petkim'in hemen ardından, Star Rafineri, Petlim, Petkim Rüzgar Enerji Santrali ve TANAP gibi projeler için bugüne dek 12.6 milyar dolar yatırım gerçekleştirdik. Tüm projelerimiz tamamlandığında yatırımlarımızın toplam değeri 19.5 milyar dolara ulaşmış olacak. Tabii orada da kalmayacak. Yatırımlar devam edecek. Örneğin Petkim'i aldığımızdan bu yana her yıl ortalama 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz…"

Petkim hayli kârlı bir şirket. Kâr transferi yapıyor musunuz?

"10 yıldır Türkiye'den Azerbaycan'a 1 kuruş getirmedik. Kazanılan her kuruş ile Türkiye'ye yatırım yapılıyor!"

                                                                                      ★ ★ ★

Hesap ortada…

SOCAR Türkiye, yatırımlarının ilk fazı bittiğinde, Türkiye'nin üç büyük holdinginden biri olacak.

Hedefi, Türkiye'nin "en büyük endüstriyel şirketi" olmak…

Biz, Vagif Aliyev'in söylediklerinden heyecan duyduk…

Umarız, SOCAR'ın yatırımları yerli veya uluslararası bütün yatırımcılara 'ilham' verir…

Perakende gazda işbirliklerine gidebiliriz

SOCAR, 2020 yılına kadar rafineripetrokimya- enerji-lojistik-dağıtım işlevlerinin entegrasyonunu tamamlamayı hedefl iyor. Perakende gaz işinde olacak mı? "Henüz çalışıyoruz" dedi Aliyev "O konuda belki de Türkiye'de stratejik işbirliklerine gidebiliriz."

TANAP'tan Türkiye'ye ilk gaz 19 Haziran'da gaz miktarı 31 milyar metreküpe çıkabilir
Vagif Aliyev ile sohbetimizde konu bir ara Türkiye'deki seçimlere geldi. Soru üzerine, "Bizim Türkiye'deki yatırımlarımızda partilerin etkisi olmadı. Ben, 2007 yılından bu yana Türkiye'deki kendi tecrübemden rahatlıkla söyleyebilirim ki, Azerbaycan'ın yatırımları her zaman destek gördü" Sonra gülümseyerek "Erken seçim bizi de etkiledi. Temmuzun ilk haftası diye planlanmıştı TANAP'dan Türkiye'ye gaz verilmesi. Şimdi 19 Haziran olarak ilan edildi. Tören o gün yapılacak" açıklamasında bulundu. Sonra sözü projeye getirdi: "Proje epey zorluydu ancak başarılı olduk. Doğrusu, 1994'ten bu yana çeşitli projeler yaptık. Yabancı şirketlerle yaptığımız projelerde her zaman gecikme oluyordu. Fakat TANAP zamanında bitirildi. Stratejik proje olarak görüldü ve devletler tarafından tam destek sağlandı…" TANAP gazıyla ilgili detay verdi: "Gazın sağlandığı Şahdeniz 2'den 16 milyar metreküp gaz çıkarılacak. Bunun 6 milyar metreküpü Türkiye'ye, 10 milyar metreküpü ise Avrupa'ya gönderilecek." Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattından gelen 6.5 milyar metreküp ile birlikte Azerbaycan'dan 12 milyar metreküpü aşan gaz geliyor olacak Türkiye'ye. Türkiye'nin toplam doğal gaz ithalatı ise 48 milyar metreküp. Yani Azerbaycan'dan gelecek gaz Türkiye'nin ihtiyacının yaklaşık dörtte biri… "Yeni hat yapmadan bu miktarı artırmak mümkün" dedi Aliyev, "Hattın yapısı buna rahatlıkla el veriyor. Sadece istasyonlar yaparak TANAP'tan gelen gaz miktarı 16 milyar metreküpten 31 milyar metreküpe çıkarılabilir."

2 trilyon metreküp gaz rezervi var

Azerbaycan'ın gaz rezervlerinin son belirlemelere göre 2 trilyon metreküp olduğunu söyleyen Vagif Aliyev, sadece Şahdeniz'in rezervinin 1.2 milyar metreküp olarak hesaplandığını belirtti. "Azerbaycan açık denizlere kapalı bir ülke olmasına rağmen boru hatları ile dünyaya açıldı" diyen Aliyev, "Haydar Aliyev'in Azerbaycan'ı Türkiye'ye ile bağlama stratejisi doğrultusunda en önemli yatırımlar Türkiye'ye yapıldı" düşüncesini paylaştı.

"Rus gazı en pahalı değil, bizimki daha ucuz"

Rusya'dan alınan gazının fiyatının 'dünyanın en pahalı gazı' olduğu yönünde Türkiye'de yapılan yorumlara dikkat çekince, Vagif Aliyev bu görüşe katılmadığını söyledi: "Her anlaşmanın koşulları kendi dönemi içinde değerlendirilmeli. Ben, Rusya'dan Türkiye'nin aldığı gazın en pahalı gaz olduğunu düşünmüyorum. Ama şu kadarını söyleyebilirim, bizim gazın fiyatı Rus gazından daha ucuz olacak."

https://www.dunya.com/kose-yazisi/socar-yeni-petrokimya-tesisi-icin-stratejik-yatirim-bolgesi-istiyor/413872

PETKİM in özelleştirilmesine bu ülkede demediklerini bırakmayanlar nereye gitti acaba? Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Güney Yıldızı Petrol Üretim Sondaj Müteahhitlik ve Ticaret AŞ, Mardin ve Şırnak'ta keşfettiği alanlarda petrol işletme ruhsatı için başvuruda bulundu. Geçtiğimiz hafta da Batman'ın Sason ilçesinde Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Heybeli köyü yakınında ilk kez açılan kuyuda, yaklaşık 1300 metre derinlikte petrol bulunmuştu
https://www.yenisafak.com/ekonomi/bir-haftada-3-ilde-petrol-bulundu-3311716 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

matmat26

Seçim var , ondan bulunuyor.

Mesajı Paylaş

HDS

Geleneksel olarak @putty diyecekti bunu. Her şeyi mahfettin.
Adam internet bağımlılığı tedavisinden dolayı nadir uğruyor. Mesajı Paylaş

putty

yok bu habere başka cevap veriyorum hep

Türkiye deki rezervler 10 milyon varil civarı en büyük olanlar ise 20 milyon varil oluyor. Bu 10 milyon varil rezervin hepsini çıkartsak bize 15 gün yeter sadece.
Bizim 10 milyar varillik rezerv bulmamız gerek işimize yaraması için
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter