Türkiye'nin Enerji Projeleri

Başlatan Energy, Ağu 25, 2017, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »

catfish

Benim makine mühendisi bir arkadaşım, 2009 yılından beri, dalgalardan elektrik üretimi ile ilgili çalışıyor ve üretim için kimseden yeterli destek göremedi. Belli aralıklarla medyada haber yapıyorlar. Eğer destek verilirse, denize konuşlu tek bir elemanın kapasitesini MW boyutuna çıkarabileceğini defalarca söyledi. Ama destek devede kulak.

https://gust.com/companies/deset_energy_ltd
http://www.solar-academy.com/menu_detay.asp?id=3200
http://www.radikal.com.tr/ekonomi/erdoganin-hayali-destek-bulamadi-1185401/
http://www.enerjihaber.com/deniz-dalgasinda-elektrik-ureten-makina/2245/
Mesajı Paylaş

HDS

Dalga enerjisi meselesi aslında çok enteresan. Verimliliği çok yüksek, sürekli var, gece-gündüz ve iyi hava kötü hava derdi yok.

Şaşkınlığımızdan dolayı bunu uzun süre fark edemeyip, sonra bir anda "Laaan bizim üç tarafımız denizlerle kaplı" deyip pıtrak gibi "startup" çıkaracağız.  :) Mesajı Paylaş

putty

10 yıl önce anamurda iskelenin bir köşesinde açıkta iki sene kadar dalga dan elektrik üreten bir deney platformu vardı. Mesajı Paylaş

neosinan

Ankara'da Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezinin temeli atıldı
Cem Şimşek - 22/12/2017
   


Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Konya-Karapınar ihalesini kazanan Kalyon-Hanwha Ortak Girişim Grubu, Ankara'da Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi kuruyor. 500 milyon dolara mal olacak fabrikanın temeli dün Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle atıldı. Fabrika Konya'da 20 milyon metrekare alanda kurulacak güneş tarlası için üretim yapacak. Başbakan Yıldırım törende yaptığı konuşmada tesisin 12 ayda bitirileceğini ve ilk ürünün hattan çıkacağını belirtirken, Bakan Albayrak ise yatırımın bin kişiye iş imkanı oluşturacağına vurgu yaptı.

http://enerjienstitusu.com/2017/12/22/ankarada-gunes-modulu-fabrikasi-ar-ge-merkezinin-temeli-atildi/

Mesajı Paylaş

saladin

Dalga sanırım gelgit ama ondan önce boğaz var. Koyun boğazın dibine jenarotoru var mi daha güçlü akım? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Su akar Türk bakar diye boşa demiyorlar :) Mesajı Paylaş

mechanicus

" Benim makine mühendisi bir arkadaşım, 2009 yılından beri, dalgalardan elektrik üretimi ile ilgili çalışıyor ve üretim için kimseden yeterli destek göremedi. Belli aralıklarla medyada haber yapıyorlar. Eğer destek verilirse, denize konuşlu tek bir elemanın kapasitesini MW boyutuna çıkarabileceğini defalarca söyledi. Ama destek devede kulak."

Yalçın abiye selam söyleyin uğramıyor artık ivediğe:)


Çok uğraştı hakikaten çok parası gitti. Bunun yerine çok daha prestijli işler yapabilirdi ama tutku işte " biz niye yapamayalım"

Mesajı Paylaş

HDS

Erkekliğin %70'i, mühendisliğin de %60-65'i tutkudur yahu.  ;)

Bazılarında bazı kablolar yanlış bağlanıp o oran 90'lara çıkıyor. O insanların yüzü suyu hürmetine şimdi insan gibi yaşıyoruz. Mesajı Paylaş

catfish

İlk konuşmamda Yalçın abiye selamınızı ileteceğim @mechanicus. Mesajı Paylaş

Alkyone

Rüzgar enerjisi ihaleleri başladı


Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin ilk gününde, toplamda 60 megavatlık Amasya - Samsun bölgesinde, en düşük teklifi veren firmalardan Doğages Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne 49, Ekores Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne 11 megavatlık kapasite tahsis edildi. Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Mustafa İzgeç'in komisyon başkanlığını yaptığı ihalede, ilk bölge olan Amasya - Samsun için teklif dosyaları açıldı. Söz konusu bölge için verilecek 60 megavatlık ön lisans için 23 firmanın teklif dosyaları incelendi.

Amasya - Samsun bölgesinde kilovatsaat başına -0,88 dolar/cent teklif veren Doğages Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne 49 megavatlık kapasite tahsisi uygun bulundu. Şirketin bu bölgede kuracağı santralin adı Doğages RES olacak. Söz konusu bölgede, kilovatsaat başına eksi -0,55 dolar/cent teklif veren Ekores Enerji Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne ise 11 megavatlık kapasite tahsisi yapılacak. Şirketin bu bölgede kuracağı rüzgar enerjisi santralinin ismi ise Taşova RES olacak.

Böylece, her iki şirket için toplamda 60 megavatlık kapasite tahsis edilmiş oldu. Rüzgar enerjisi ön lisans ihalelerinde bugün toplamda 430 megavatlık ön lisans verilecek 8 bölge için teklifler alınıyor. Bugün gerçekleşecek toplam 430 megavatlık ihale için 101 şirketin başvurusu alındı.
Rüzgarda, 21-23 Haziran'da tamamlanan ön lisans ihaleleriyle toplamda 11 bölge için 710 megavatlık ön lisans tahsisi edilirken, 25-29 Aralık'ta tamamlanacak ön lisans ihaleleriyle de toplamda 32 bölge için 2 bin 130 megavatlık ön lisans verilecek.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/ruzgar-enerjisi-ihaleleri-basladi/1014496 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Enerji verimliliğiyle 30 milyar dolarlık tasarruf planı


Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında alınacak önlemlerle 2033 yılına kadar toplamda 30,2 milyar dolarlık tasarruf sağlanması bekleniyor. AA muhabirinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan "Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023"ten derlediği bilgilere göre, söz konusu dönemde enerji verimliliğine ilişkin 55 faaliyet belirlendi. Plandaki 55 eylemin etki ve uygulama süreleri bir yıldan 40 yıla kadar değişiyor. Bu önlemlerle Türkiye'nin her geçen gün artan enerji talebinin 2023'e kadar yüzde 14 azaltılması hedefleniyor.

Türkiye'de 15 yılda toplam 30,2 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanması öngörülüyor. Enerji verimliliği sayesinde ayrıca 2,5 milyar dolarlık 3 bin megavat kapasiteli doğalgaz santralinin kurulmasına gerek kalmayacağı hesaplanıyor. Plandaki eylemler tarımdan, sanayiye, ulaşıma, binalarda enerji verimliliği uygulamaları ve çatılarda güneş santralleri kurulmasına kadar birçok alanda gerçekleştirilecek. Söz konusu yatırımlar kamu ve özel sektör tarafından yapılacak. Plan kapsamında 2023'e kadar kümülatif olarak 23,9 milyon ton eşdeğer petrol tasarruf sağlanacak ve bu tasarrufun sağlanması için 10,9 milyar dolar yatırım gerçekleştirilecek.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/enerji-verimliligiyle-30-milyar-dolarlik-tasarruf-plani-/1023824

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180102M1-1-1.pdf

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Apartmana kanun çıkartıp mantolama yapacaksınız şu tarihe kadar diye kanun çıkartıyorsun sonra apartman toplanıyor hane başına 5000 tl veriyor mantolama yaptırıyor. Ohhhh 30 milyar dolar tasarruf sağladın. Vatandaş 5000 tl ödedi sen tasarruf yapıcan diye o ne olacak hiç çıkma yapmıyon vatandaşa nasıl proje bu. Mesajı Paylaş

AlkyoneAİBÜ'de yerli güneş pili ve paneli üretildi


Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Nükleer Radyasyon Dedektörleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÜRDAM), dünya ortalamasının üzerinde verimli güneş pili ve paneli üretti.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, NÜRDAM'ın üniversitenin başarılı projeler yürüttüğü birimlerden biri olduğunu, hem yerli hem de uluslararası kaynaklardan destekler aldığını, destekleri de yaptığı projeler sayesinde temin ettiğini söyledi.

Askeri ve sivil amaçlı kullanılacak ilk Milli Nükleer Radyasyon Dedektörünü üreten NÜRDAM'da yüksek verimli, yerli güneş pili ve panelinin imal edildiğini belirten Alişarlı, "Türkiye güneşin en çok düştüğü yerlerden, önemli bir bölge. Aynı zamanda da turizm bölgesi. Çoğu İskandinav ülkelerinden insanlar güneş almak için Türkiye'ye koşuyorlar. Bu, üretilen yerli güneş pili ve panelini burada kullanma şansımızın yüksek olduğunu da gösteriyor. Bu sadece bölgeye ait bir hizmet değil, ulusal ve uluslararası da bir boyutunun da olacağını gösteriyor." diye konuştu.

NÜRDAM Müdürü Prof. Dr. Ercan Yılmaz da güneş pili ve paneli prototipinin başarıyla üretildiğini vurgulayarak, "NÜRDAM'da askeri ve sivil amaçlı tasarım ve imalat çalışmalarının yanı sıra güneş enerjisinden elektrik üretmek için güneş pili çalışmaları da yürütülmekte." dedi.

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle enerji ihtiyacının hızla arttığına işaret eden Yılmaz, enerjinin bir kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesinin çevre için önem taşıdığı hatırlatarak, "Dünya genelinde panel verimliliği 17 ile 18 civarında bizde ise 19,8." dedi.

"Birçok firma ile görüşmeler yapmaktayız"

Dünyada yaygın olarak kullanılan güneş enerjisi teknolojisinin Türkiye'de yerleşik olmadığı için henüz aktif olarak kullanılamadığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin enerji talebindeki büyüme ve bu alanda yapılan yatırımlar göz önüne alındığında enerji üretiminde güneş enerjisi teknolojisinin yer alması kaçınılmazdır. Bu nedenle AİBÜ kayıtsız kalmayarak güneş pili üretimi çalışmalarına hız vermiştir. NÜRDAM'da prototipini ürettiğimiz güneş pilleri ve panelinin seri üretime geçmesi için birçok firma ile görüşmeler yapmaktayız."
http://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aibude-yerli-gunes-pili-ve-paneli-uretildi/1023885
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

AlkyoneKaradeniz'in hırçın dalgaları enerjiye dönüşecek


Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünce hazırlanan "Dalgadan Enerjiye" adlı proje kapsamında, Karadeniz sahiline yapılacak türbin-jeneratör sistemleri sayesinde elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliğince, bünyesindeki 9 devlet ve 1 vakıf üniversitesiyle bir süre önce düzenlenen çalıştay ile 13 ortak proje geliştirildi. Kalkınma Bakanlığı uzmanları tarafından çeşitli inceleme ve düzenlemelerin ardından bu projelerden 9'unun desteklenmesine karar verildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesinin yenilenebilir enerji başlığı konusunda hazırladığı ve denizdeki dalgalardan elektrik enerjisi elde edecek "Dalgadan Enerjiye" başlıklı projenin hayata geçirilmesi için 1 milyon 350 bin lira bütçe tahsis edildi.

KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve proje sorumlusu Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlama aşamasına gelen projede ana fikrin, Karadeniz sahillerinde yer alan çok sayıdaki balıkçı barınakları ve dalga kıranlardan çıktığını söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünce hazırlanan "Dalgadan Enerjiye" adlı proje kapsamında, Karadeniz sahiline yapılacak türbin-jeneratör sistemleri sayesinde elektrik enerjisi üretilmesi hedefleniyor.

DOKAP Bölgesi Üniversiteler Birliğince, bünyesindeki 9 devlet ve 1 vakıf üniversitesiyle bir süre önce düzenlenen çalıştay ile 13 ortak proje geliştirildi. Kalkınma Bakanlığı uzmanları tarafından çeşitli inceleme ve düzenlemelerin ardından bu projelerden 9'unun desteklenmesine karar verildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesinin yenilenebilir enerji başlığı konusunda hazırladığı ve denizdeki dalgalardan elektrik enerjisi elde edecek "Dalgadan Enerjiye" başlıklı projenin hayata geçirilmesi için 1 milyon 350 bin lira bütçe tahsis edildi.

KTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve proje sorumlusu Prof. Dr. İsmail Hakkı Altaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başlama aşamasına gelen projede ana fikrin, Karadeniz sahillerinde yer alan çok sayıdaki balıkçı barınakları ve dalga kıranlardan çıktığını söyledi."Bu süreçte iki doktora tezi tamamladık"

Elektrik enerjisinin üretilmesinin yeterli olmadığını, kullanılacağı cihazlar için yeterli gerilimi sağlaması gerektiğine dikkati çeken Altaş, şöyle devam etti:

"Bunun, bir balıkçı kulübesinde olabilecek elektrikli cihazları göz önüne alarak çalışmasını yaptık çünkü ev ve iş yerlerimizde kullandığımız elektrikli cihazların belirli çalışma gerilim değerleri ve frekansları bulunuyor. Dolayısıyla deniz dalgasından üretilecek enerjinin de bu standartlara uygun olması gerekiyor. Biz mühendisler olarak bununla ilgili geliştirmeler yaptık. Bu süreçte iki doktora tezi tamamladık. Tezlerden birinde deniz dalgalarının düzenli hareket ettiği ve belirli periyotlarla gelip gittiğine yönelik bir çalışma yaptık. Bunu laboratuvar ortamında gerçekleştirdik ve elektrik enerjisi elde ettik."

Altaş, ikinci tezde ise düzensiz dalga durumunu göz önüne aldıklarını anlatarak, "Yani rastgele gelen deniz dalgaları göz önüne alındığında her ikisinde de başarılı sonuç aldık. Bunların sonucunda deniz dalgasından enerji üretebiliriz ve bununla da elektrikli cihazları besleyebiliriz." dedi.
http://aa.com.tr/tr/ekonomi/karadenizin-hircin-dalgalari-enerjiye-donusecek/1027009 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter