Çin Halk Cumhuriyeti

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 01:30 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Bu arada bir yanılgıya dikkat çekmek gerek. Her Made in China imzası atan firma Çin ana karasına bağlı olmayabilir. Buna en iyi örnek ASUS tur. ASUS Tayvan menşeili bir şirkettir. Tayvan da "Çin" milliyetçiliği ana akım olması hasebiyle bu tür yanılgılara düşmemek lazım. Böylece bu adamlar fason üretim yapıyorlar iddiası da ironik bir hal alıyor Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

mechanicus

"""Çin de Hindistan da daha milyarlarca insanı insani bir yaşam seviyesine taşımak ile sınav verecekler. Bunun da ceremesini hepimiz çekeceğiz. Geçen yüzyılın başında son dedece medeni şartlarda yaşayan Almanya "Yahu neden benim de .... yok?" demeye başlayınca başımıza gelmeyen kalmadı..  :) ""

İşte bunlar hep 3. dünya savaşı ağbey.

Çin batarken "nasibim bu kadarmış hayırlısı"  demeyecektir. O nüfusu doyuracak para imalatta değil yer altında, enerjide ve finansta yani abd nin elinde. Çin bu alanlara sulanmaya başladığı vakit bizde bulgur ve bakliyat stoğumuzu hazırlamaya başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çinin 1970 lerden kalma DF4 ICBM füzelerini test ettiği söyleniyor. 5500 ila 7000 km arası menzile sahip füzelerin hem teknolojisinin eski olması hemde menzilinin Amerika için yetersiz kalması denemenin Hindistan için yapıldığı intibasını uyandırmış durumda
Sonuç olarak Hindistan ile sınır anlaşmazlıkları üzerinden gerilim gün geçtikçe artıyor
http://thediplomat.com/2017/08/chinese-peoples-liberation-army-rocket-force-flight-tests-older-df-4-icbm/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Energy

Çin ve İran dışişleri bakanları görüştü


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı sırasında İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'le bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede Çin ve İran'ın kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu hatırlatarak, İran'da görevine yeni başlayan hükümetle birlikte ikili somut işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang, kadim İpek Yolu üzerindeki önemli bir ülke olan İran'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine olumlu yaklaşımını takdirle değerlendirdiklerini, bu çerçevedeki işbirliğinde yeni kazançlar elde edilmesini umduklarını ifade etti.

Çin ile ilişkilere büyük önem verdiklerini dile getiren İran Dışişleri Bakanı Zarif, Çin'in İran'daki yatırımlarını genişletmesini olumlu karşıladıklarına işaret etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifine kararlılıkla destek verdiklerini belirten Zarif, bu inisiyatif çerçevesindeki işbirliği için Çin ile bakanlıklar arası temas mekanizması kurduklarını ve ilgili çalışmaları bir an önce Çin tarafıyla kenetlemeyi istediklerini açıkladı.

Bakan Zarif ayrıca, İran'ın kendi coğrafi konumunun avantajını kullanarak, Kuşak ve Yol'un inşasında önemli rol oynamayı ümit ettiğini söyledi.

Görüşmede, İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşmaya da değinen Wang Yi, bu anlaşmanın ciddi bir uluslararası anlaşma olduğunu ve mevcut durumda bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/22/1s185617.htm Mesajı Paylaş

Energy

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Suriyeli mevkidaşıyla görüştü


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu sırasında dün Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi.

Velid Muallim, görüşmede ilk olarak Wang Yi'ye Suriye'deki son durumla ilgili bilgiler aktardı.

Ülkede ateşkesin sürmesi ve şiddet olaylarının sonlanması hususlarında olumlu ilerlemeler kaydedildiğini belirten Muallim, terörle mücadele operasyonlarının da başarıyla yürütüldüğünü söyledi. Suriyeli bakan, ülkedeki durumun istikrara kavuşmaya başladığını dile getirdi.

Çin'in Suriye sorunundaki tarafsız duruşunu ve ülkenin barış ve istikrara kavuşması için oynadığı yapıcı rolü takdirle karşıladıklarını ifade eden Muallim, Çin'in savaş sonrası yeniden yapılandırma sürecine katılmasını da umduklarının altını çizdi.

Çin'le Suriye arasındaki geleneksel dostluğa büyük önem verdiklerine işaret eden Velid Muallim, Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerini ve bu girişimin ortaklaşa inşa sürecine katılmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmede Çin'in Suriye meselesinin Suriyelilerin liderliğinde ve Suriyelilerin tasarrufunda siyasi yollardan çözülmesi yönündeki duruşunu yineledi.

Son dönemde Suriye'deki durumda olumlu gelişmeler görüldüğünü ve çözüm için önemli fırsatlar ortaya çıktığını ifade eden Wang Yi, Suriye hükümeti ve diğer grupların siyasi çözüm sürecini BM gözetiminde hızlandırmasını istediklerine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, ayrıca kadim İpek Yolu'nun önemli bir noktası olan Suriye'nin, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin inşasına katılmasını da olumlu karşıladıklarını söyledi. Wang, bu çerçevede Şam ile işbirliği ve ortak kalkınma gerçekleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/23/1s185622.htm Mesajı Paylaş

Energy

Çin: Standart&Poor's'un kararı yanlış


Çin Maliye Bakanlığı, Standart&Poor's'un Çin'in kredi notunu düşürme kararının yanlış olduğunu açıkladı.
Dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Standart&Poor's dün Çin'in kredi notunu AA-'den A+'ye düşürdü. Kuruluş, kredinin uzun vadede güçlü artışının Çin ekonomisinde finansal kriz riskini arttırdığını iddia etti.

Buna karşı Çin Maliye Bakanlığı bir açıklama yaparak, Standart&Poor's'un yakından takip ettiği güçlü kredi ve borç yükünün artmasının, Çin ekonomisinin gelişme sürecindeki eski gündem konuları olduğuna işaret etti. Bakanlık, Standart&Poor's'un Çin finans piyasasının yapısının özelliklerini göz ardı ettiğine işaret etti.

Maliye Bakalığı ayrıca, Standart&Poor's'un aynı zamanda Çin hükümetinin harcamalarını arttırmasından doğan zenginlik birikimi ve maddi dayanakları hiçe saydığını belirtti.

Çin Maliye Bakanlığı, bu kararın Standart&Poor's gibi uluslararası derecelendirme kuruluşlarının çifte standart uyguladıklarını ve eski mantığa sahip olduklarını gösterdiğini, ayrıca bu kuruluşların sadece gelişmiş ülkelerin deneyimlerine dayanarak Çin ekonomisine yanlış yaklaştığını vurguladı.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/22/1s185608.htm Mesajı Paylaş

Trilogy

Çin, ilk denizaşırı askeri üssünde tatbikata başladı


Çin, Afrika Boynuzu'ndaki Cibuti'de kurduğu 'ilk denizaşırı askeri üssünde' gerçek mermili tatbikata başladı.


Çin medyası, Pekin'in 2 ay önce Cibuti'de kurduğu 'ilk denizaşırı donanma üssünde' tatbikata başladığını duyurdu.
South Morning Post'un aktardığına göre üssün komutanı Liang Yang "Cibuti'de konuşlu askerlerimiz ilk kez muhabere eğitimi için üsten ayrıldı. Gerçek mermili tatbikat, Çin'in denizaşırı garnizonlarında yeni bir eğitim modeli bulmasına yardımcı olacak" dedi.

Onlarca Çinli askerin talim eğitimini Cibuti jandarmasının eğitim yaptığı alanda gerçekleştirdiği ve Çin'in alana zırhlı araçlar ile tabanca, otomatik tüfek ve makineli tüfek sevk ettiği belirtildi.

Çin Cibuti'deki askeri üssünü 1 yıl süren inşaatın ardından 1 Ağustos'ta açmıştı. Pekin donanma üssünü Yemen ve Somali açıklarındaki barış gücü misyonlarına katılan donanma gemilerine yeniden ikmal yapmak için kullanmayı planlıyor.

ÜLKEDEKİ JAPON ASKERLERİ DE TATBİKATA BAŞLADI

Cibuti'de 10 bine kadar asker bulunuran Çin, bu ülkede 2026'ya kadar kalmayı planlıyor. Küresel olarak ekonomisinin yanısıra askeri gücünü genişletmeyi sürdüren Çin, Afrika'daki üssü sayesinde kıtadaki ülkelerle olan ilişkisini geliştirip doğal kaynaklara ulaşmayı ve yeni ekonomik alanlara açılmayı planlıyor.

Çin'in yanısıra ABD, Fransa ve Japonya'nın da Kızıl Deniz'in güney girişindeki bu stratejik ülkede askerleri bulunuyor.

​Japon medyası Çin'in tatbikata başlamasından hemen sonra ülkedeki Japon üssünde bulunan Japon askerlerinin de 'ülke dışındaki vatandaşlarının korunması' eğitimi kapsamında kendi tatbikatlarını başlattığını duyurdu. Japon medyasına göre benzerlerinin 3. sü olan ve 25 Eylül'de başlayan tatbikat 2 Ekim'de sona erecek.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201709261030307988-cin-afrika-askeri-us-tatbikat/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Uygur Türklerine evinizdeki Kur'an ve seccadeleri teslim edin emri

Dünya Uygur Kongresi'nin sürgündeki lideri Dilhat Raşit, Çin hükümetinin Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanlar'a ellerindeki Kur'an ve seccadeleri teslim etmeleri emrini verdiğini ileri sürdü.

Radio Free Asya'ya konuşan Dilhat Raşit, "Her Müslüman Uygur'un elindeki Kur'an ve seccade gibi İslam ile bağlantılı tüm eşyaları yetkililere teslim etmesi için resmi talimat geldi. Teslim etmeyenler için ağır cezalar verileceğini söylüyorlar."dedi.

Söz konusu çağrının sadece Uygur Türklerine değil Müslüman Kazak ve Kırgızlara da yapıldığı belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü 2016 ve 2017 Çin raporunda Pekin hükümetinin dini gruplara yönelik baskınlar düzenleyerek dini özgürlükleri ihlal ettiği eleştirisinde bulunmuştu.

Çin'in Özerk Doğu Türkistan Bölgesi'nde gerginliğin zirve yaptığı 2009 yılında yaşanan şiddet olayları çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanmıştı.

http://tr.euronews.com/2017/09/29/cin-uygur-turkleri-sincan-iskence-musluman-dogu-turkistan Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

ellerinde olsa kalplerden imanı da söküp alacaklar! Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

putty

Kominist devlet sonuçta Mesajı Paylaş

meraklı

Çin deniz filosu, İngiltere'deki resmi ziyaretini tamamladı

Aden Körfezi ve Somali açıklarında refakat görevini yürüten Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait 26. filo, dün İngiltere'deki dostluk ziyaretini tamamlayarak Londra'dan ayrıldı. Çin ve İngiltere'de çeşitli çevrelerden yüzden fazla temsilci limanda hazır bulunarak Çin filosunu uğurladı.

26. filo, "Huang Gang" füze firkateyni, "Yang Zhou" füze firkateyni ve "Gao You" kapsamlı ikmal gemisinden oluşuyor. İngiltere ziyareti süresince iki deniz kuvvetleri arasında doğal afetlerle mücadele semineri ve futbol turnuvası gibi bir dizi program düzenlendi.

26. filo komutanı Tümamiral Wang Zhongcai basına verdiği demeçte, 2000 yılından bu yana geçen süre içinde Çin deniz filolarının art arda 4 kez İngiltere'yi ziyaret ederken, İngiltere deniz filolarının ise 8 kez Çin'i ziyaret ettiğini, bunun iki ülke orduları arasındaki işbirliği arzusunu yansıttığını kaydetti. Wang Zhongcai, son ziyaretle iki ordu arasındaki işbirliğini daha da pekiştireceklerine inandıklarını ifade etti.

26. filonun İngiltere'den sonra Fransa'ya geçeceği belirtildi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/08/1s185867.htm Mesajı Paylaş

meraklı

Çin'de hizmet ticareti açığı daha da genişliyor

Çin'de, hizmet ithalatı hacmi, iç talebin artması nedeniyle yılın ilk 8 ayında ihracatın çok üzerinde seyretmeye devam etti.

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, Ocak-Ağustos döneminde hizmet ithalatının değeri yıllık bazda yüzde 12,2 artış kazandı. Böylece, hizmet ithalatının değeri 2,13 trilyon yuana (320 milyar ABD doları) ulaşırken, ihracat ise sadece yüzde 4,4 artışla 926,69 milyar yuanı buldu. Bu durumun sonucu olarak, hizmet ticaretinde 1,2 trilyon yuan açık gerçekleşti.

Turizm, ulaştırma ve diğer geleneksel sektörlerdeki hizmet ithalatına yönelik güçlü talepten kaynaklanan bu açık, geçen yılın aynı dönemine göre, yaklaşık yüzde 20 daha fazla meydana geldi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/12/1s185963.htm Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ve Çin Halkı lüksü tanıdı, refahı tattı.

Üretim toplumundan tüketim toplumuna tam gaz... Mesajı Paylaş

meraklı

"Kimlere giriş izni verileceği Çin'in egemenlik hakkıdır"

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İngiltere Muhafazakar Partisi yetkilisinin Hong Kong'a girişinin reddedilmesiyle ilgili olarak, "Giriş izninin kimlere verileceği Çin'in egemenlik hakkıdır." dedi.

Bakanlık Sözcüsü Hua Chunying, bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Hong Kong meselesi tamamen Çin'in iç meselesidir. Çin merkezi hükümeti ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti ilgili sorunları yasaya göre ele alır. Giriş izninin kimlere verileceği ya da verilmeyeceği Çin'in egemenlik hakkıdır. Çin, herhangi bir yabancı hükümet, kuruluş veya kişinin; herhangi bir yöntemle içişlerine müdahale etmesine kararlılıkla karşı çıkıyor. Adı geçen kişi, Hong Kong'a gidişinde Özel İdari Bölge'nin içişlerine ve adalet bağımsızlığına müdahale niyeti olup olmadığını kendisi biliyor. Çin ayrıca, İngiltere yönetiminden gelen ilgili açıklamalara ilişkin olarak da İngiltere nezdinde ciddi girişimlerde bulundu."

İngiltere Muhafazakar Partisi İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Benedict Rogers'ın Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ne girişine izin verilmemişti. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/12/1s185962.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter