Çin Halk Cumhuriyeti

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 01:30 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Bu arada bir yanılgıya dikkat çekmek gerek. Her Made in China imzası atan firma Çin ana karasına bağlı olmayabilir. Buna en iyi örnek ASUS tur. ASUS Tayvan menşeili bir şirkettir. Tayvan da "Çin" milliyetçiliği ana akım olması hasebiyle bu tür yanılgılara düşmemek lazım. Böylece bu adamlar fason üretim yapıyorlar iddiası da ironik bir hal alıyor Mesajı Paylaş
Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

mechanicus

"""Çin de Hindistan da daha milyarlarca insanı insani bir yaşam seviyesine taşımak ile sınav verecekler. Bunun da ceremesini hepimiz çekeceğiz. Geçen yüzyılın başında son dedece medeni şartlarda yaşayan Almanya "Yahu neden benim de .... yok?" demeye başlayınca başımıza gelmeyen kalmadı..  :) ""

İşte bunlar hep 3. dünya savaşı ağbey.

Çin batarken "nasibim bu kadarmış hayırlısı"  demeyecektir. O nüfusu doyuracak para imalatta değil yer altında, enerjide ve finansta yani abd nin elinde. Çin bu alanlara sulanmaya başladığı vakit bizde bulgur ve bakliyat stoğumuzu hazırlamaya başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Mesajı Paylaş

Alkyone

Çinin 1970 lerden kalma DF4 ICBM füzelerini test ettiği söyleniyor. 5500 ila 7000 km arası menzile sahip füzelerin hem teknolojisinin eski olması hemde menzilinin Amerika için yetersiz kalması denemenin Hindistan için yapıldığı intibasını uyandırmış durumda
Sonuç olarak Hindistan ile sınır anlaşmazlıkları üzerinden gerilim gün geçtikçe artıyor
http://thediplomat.com/2017/08/chinese-peoples-liberation-army-rocket-force-flight-tests-older-df-4-icbm/ Mesajı Paylaş
Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

Alkyone

Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

Energy

Çin ve İran dışişleri bakanları görüştü


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı sırasında İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'le bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede Çin ve İran'ın kapsamlı stratejik ortaklar olduğunu hatırlatarak, İran'da görevine yeni başlayan hükümetle birlikte ikili somut işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang, kadim İpek Yolu üzerindeki önemli bir ülke olan İran'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine olumlu yaklaşımını takdirle değerlendirdiklerini, bu çerçevedeki işbirliğinde yeni kazançlar elde edilmesini umduklarını ifade etti.

Çin ile ilişkilere büyük önem verdiklerini dile getiren İran Dışişleri Bakanı Zarif, Çin'in İran'daki yatırımlarını genişletmesini olumlu karşıladıklarına işaret etti.

Kuşak ve Yol inisiyatifine kararlılıkla destek verdiklerini belirten Zarif, bu inisiyatif çerçevesindeki işbirliği için Çin ile bakanlıklar arası temas mekanizması kurduklarını ve ilgili çalışmaları bir an önce Çin tarafıyla kenetlemeyi istediklerini açıkladı.

Bakan Zarif ayrıca, İran'ın kendi coğrafi konumunun avantajını kullanarak, Kuşak ve Yol'un inşasında önemli rol oynamayı ümit ettiğini söyledi.

Görüşmede, İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşmaya da değinen Wang Yi, bu anlaşmanın ciddi bir uluslararası anlaşma olduğunu ve mevcut durumda bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/22/1s185617.htm Mesajı Paylaş

Energy

Çin Dışişleri Bakanı Wang, Suriyeli mevkidaşıyla görüştü


Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu sırasında dün Suriye Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile bir araya geldi.

Velid Muallim, görüşmede ilk olarak Wang Yi'ye Suriye'deki son durumla ilgili bilgiler aktardı.

Ülkede ateşkesin sürmesi ve şiddet olaylarının sonlanması hususlarında olumlu ilerlemeler kaydedildiğini belirten Muallim, terörle mücadele operasyonlarının da başarıyla yürütüldüğünü söyledi. Suriyeli bakan, ülkedeki durumun istikrara kavuşmaya başladığını dile getirdi.

Çin'in Suriye sorunundaki tarafsız duruşunu ve ülkenin barış ve istikrara kavuşması için oynadığı yapıcı rolü takdirle karşıladıklarını ifade eden Muallim, Çin'in savaş sonrası yeniden yapılandırma sürecine katılmasını da umduklarının altını çizdi.

Çin'le Suriye arasındaki geleneksel dostluğa büyük önem verdiklerine işaret eden Velid Muallim, Kuşak ve Yol inisiyatifini desteklediklerini ve bu girişimin ortaklaşa inşa sürecine katılmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, görüşmede Çin'in Suriye meselesinin Suriyelilerin liderliğinde ve Suriyelilerin tasarrufunda siyasi yollardan çözülmesi yönündeki duruşunu yineledi.

Son dönemde Suriye'deki durumda olumlu gelişmeler görüldüğünü ve çözüm için önemli fırsatlar ortaya çıktığını ifade eden Wang Yi, Suriye hükümeti ve diğer grupların siyasi çözüm sürecini BM gözetiminde hızlandırmasını istediklerine dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, ayrıca kadim İpek Yolu'nun önemli bir noktası olan Suriye'nin, Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifinin inşasına katılmasını da olumlu karşıladıklarını söyledi. Wang, bu çerçevede Şam ile işbirliği ve ortak kalkınma gerçekleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/23/1s185622.htm Mesajı Paylaş

Energy

Çin: Standart&Poor's'un kararı yanlış


Çin Maliye Bakanlığı, Standart&Poor's'un Çin'in kredi notunu düşürme kararının yanlış olduğunu açıkladı.
Dünyanın önde gelen derecelendirme kuruluşlarından Standart&Poor's dün Çin'in kredi notunu AA-'den A+'ye düşürdü. Kuruluş, kredinin uzun vadede güçlü artışının Çin ekonomisinde finansal kriz riskini arttırdığını iddia etti.

Buna karşı Çin Maliye Bakanlığı bir açıklama yaparak, Standart&Poor's'un yakından takip ettiği güçlü kredi ve borç yükünün artmasının, Çin ekonomisinin gelişme sürecindeki eski gündem konuları olduğuna işaret etti. Bakanlık, Standart&Poor's'un Çin finans piyasasının yapısının özelliklerini göz ardı ettiğine işaret etti.

Maliye Bakalığı ayrıca, Standart&Poor's'un aynı zamanda Çin hükümetinin harcamalarını arttırmasından doğan zenginlik birikimi ve maddi dayanakları hiçe saydığını belirtti.

Çin Maliye Bakanlığı, bu kararın Standart&Poor's gibi uluslararası derecelendirme kuruluşlarının çifte standart uyguladıklarını ve eski mantığa sahip olduklarını gösterdiğini, ayrıca bu kuruluşların sadece gelişmiş ülkelerin deneyimlerine dayanarak Çin ekonomisine yanlış yaklaştığını vurguladı.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/22/1s185608.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter