Çin Halk Cumhuriyeti

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 01:30 ÖS

« önceki - sonraki »

hergeleci

Tem 23, 2017, 09:34 ÖS Last Edit: Tem 24, 2017, 02:44 ÖÖ by hergeleci
VPRO dokturmus yine

The new Chinese world order
https://www.youtube.com/watch?v=jRdNpfmFmWM

07:25: Cin'in fazla ses cikarmadan adim adim emelleri icin calismasi
08:50: Yeni ipek yolu, Yunanistan ve Pire limaninin onemi (Greece today is China before it was reformed and opened demis arkadas)
20:00: Bir Cin'linin aldigi Hollanda futbol takimi uzerinden kulturel farklar islenmis
30:00: 2015 krizi, Cin'in borclanmasi, gelisen kuresel kriz ve Yuan'in reserve currency olmasi ongoruleri

Cin ve buna bagli olarak Asya pazarinin buyumesiyle ekonomik sikletin Asya'ya kaymaya baslamasinin sonuclari yavas yavas ortaya cikiyor. Cin cok akilli bir yontem izleyerek, aynen belgeselin basinda belirttikleri gibi, adim adim fazla ses cikartmadan oyunu kurallari ile oynuyor. Oynamak zorunda. Amerika'nin karsi cikmasina ragmen, Almanya, Avusturalya, Fransa, Ingiltere, Kanada gibi Bati blogu ulkelerin AIIB uyeleri olmasi degisimin coktan basladigini gosteriyor. Ekonomide IMF ve Dunya Bankasi'nin kartellerine karsi yapilan bu hamle sadece bir oncu. Ayrica Cin bu isin tek kazanani da olmayacak. Bu ekonomik gelismeleri politik alanda artik islevini yitirmis Birlesmis Milletler izleyecek. Su anda Bati kartelinden sikayet eden Cin'in, zamani gelince guvenlik konseyi gucunu kaybetip Hindistan ile ugrasmak zorunda kalinca Cin'in nasil davranacagini gorecegiz...

Ancak ekonomik alanla ilgili bir kac sey soylemek istiyorum. Kisisel fikrim gunumuz ekonomilerine sadece uretim kapasitesi ve fabrika olarak bakmanin cok yanlis oldugu. Ekonomiler de hersey gibi evrim surecinden gecerler. Cin'in ve bizim isgucune dayali uretim ekonomimiz oyle ahim sahim bir ekonomi modeli degil. Bir sonraki safha icin sadece bir esik. Ancak bir sonraki safhaya gecmek icin bazi onkosullar var.

Bu belgesel 2011 yilina ait:

The Chinese economic bubble 2011
https://www.youtube.com/watch?v=q3kwey4TUOQ

Buyumenin hangi bedellerle saglandigi ve bunun ne tur ayrismalara yol actigini gosteriyor. Cin'in karmasik etnik yapisini bir kenara biraksak bile sadece gelir farkinin ortaya cikardigi bu ayrisma neden Cin'in Dogu tipi tek adam/tek parti yonetimine ihtiyac duydugunu gosteriyor. Buyume icin her yol mubah. Buradan gelmek istedigim nokta su. Evet, Cin bizden farkli olarak egitime onem veriyor, adam yetistiriyor. Ama kaliteli insan kaynagi da basli basina orta-gelir tusagini asmak ve ekonominin evrimine devam etmek icin yeterli degil. Bunun icin ozgurluk ve ozgur dusunce gerekiyor. Cin politik degisimine devam etmez ise Bati'ya rakip olamaz. Sorun ise bunu Cin'i yikmadan boldurmeden yapabilmek.

Dedigim gibi ekonomik alanda olusan bu gelismeleri politik, ve buna bagli olarak askeri gelismeler izleyecek. Teknoloji arka planda bu degisime katalizor olacak. Bir kac hafta once Bloomberg'e cikan Jack Ma ile moralinizi bozayim biraz:

https://www.youtube.com/watch?v=bwLHhHit6rQ

Zamansiz oten horoz olmayin.

Mesajı Paylaş

putty

Amerikalı öğretmenler bile bizden 7 kat fazla kazanmıyor Çinli öğretmen nasıl kazanabilir. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Anatolia üstadım,

Anlaşılıyor ki paralel evrende ayrı bir Çin daha varmış...
Lakin istatistikler, kişi başına gelir ve harcama düzeyleri, nüfus başına düşen otomobil vs. sayıları dediklerinizle pek uyuşmuyor. Çin ile henüz daha yeni tanıştığınızı sanıyorum. Lütfen tüm Çin'i Şanghay ve Pekin gibi düşünmeyiniz, tüm Çinlilerin de Şanghay'daki yaşam seviyesinde olduklarını da? Gerçek Çin yani nüfusun ezici bölümü saydığım büyük şehirlerin dışında yaşıyorlar ve refah seviyeleri anlattıklarınızın çok daha  altında... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin yurt dışında okuyan Uygur Türklerini sorgulamak için geri çağırıyor

Financial Times (FT) gazetesi, Çin hükümetinin Mayıs ayından bu yana yurt dışında eğitim gören Uygur Türklerine tebligat göndererek, ülkeye geri çağırdığını bildirdi.

Konuyla ilgili gazeteye bilgi veren aktivistler ve öğrencilerin, tebligatların genellikle gönderildiği kişinin aile üyeleri gözaltına alındıktan sonra iletildiğini belirtti. Tebligatı alıp dönen bazı öğrencilerin ülkeye giriş yapar yapmaz gözaltına alındıkları ifade edildi. Gazetenin haberine göre, Çin hükümeti Uygur Türklerinin eğitim için gittikleri başka ülkelerde radikalleşmelerinden endişe duyuyor. Haberde, Çin hükümetinin özellikle Türkiye ve Mısır gibi Müslüman ülkelerde eğitim gören Uygur Türklerine tebligatta bulunduğu vurgulandı.

Hong Kong'da bulunan Uluslararası Af Örgütü araştırmacısı William Nee, Çin'in "doğrudan kontrol altında tutamadığı her türlü İslami hareketi bastırmaya" çalıştığını söyledi. Haberde, Kahire'de bulunan ve dünyanın en önemli İslami eğitim merkezlerinden biri olan El Ezher Üniversitesi'nde eğitim gören yaklaşık 150 Uygur Türkünün kendilerine ulaşan tebligata uymadıkları ve bu nedenle Temmuz ayı başında Mısır polisi tarafından tutuklandıkları öne sürüldü.

FT'nin haberine göre, tutuklananlardan en az 22'si Çin'e iade edilirken, diğerleri de serbest bırakıldıktan kısa bir süre Mısır'dan kaçmayı başardı.

Çin hükümetine Şincan Uygur Özerk Bölgesi'nde bulunan Türk ve Müslüman azınlığa oruç tutmanın yasaklanması gibi bazı baskılar uyguladığı eleştirileri yöneltiliyor.

http://www.bbc.com/turkce/40798913 Mesajı Paylaş

Donanma

Çin'in deniz filosu Aden Körfezi ve Somali sularında

Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait 27. filo dün Sanya'da bulunan askeri limandan ayrılarak Aden Körfezi ve Somali sularında refakat görevini gerçekleştirmek için yola çıktı.

"Haikou" adlı füze destroyeri, "Yueyang" adlı füze firkateyni ve "Qinghaihu" gemisinden oluşan 27. filo, 2 helikopter, onlarca özel savaş gücü ve 700 askeri taşıyor.

Bu arada Yueyang füze firkateyni, ilk defa bir tatbikatta refakat görevini yerine getiriyor. Geçtiğimiz 8 yılda Aden Körfezi'nde gerçekleştirilen 26 turda yaklaşık 6 bin 400 Çin gemisi ve yabancı gemiye refakat görevi yapan Çin filosu, 60'dan fazla gemiyi tehlikeden korudu.

Öte yandan, "pragmatik, açık ve işbirlikçi" tutumunu koruyan Çin filoları, bugüne kadar 60'dan fazla ülkeyi ziyaret etti.

http://www.denizhaber.com.tr/cinin-deniz-filosu-aden-korfezi-ve-somali-sularinda-haber-75606.htm Mesajı Paylaş

putty

Bu baslik ilk gününden beri diz çöken çin ile tezat oluşturuyor. Aksine meydan okuyan ve yayılan Çin görüyoruz Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Malum potansiyel enerji/kinetik enerji durumu...

Dev bir gemi, motorları dursa bile ilerlemeye devam eder. Ama sadece bir süreliğine.

Çin'de enflasyon artıyor, yabancı yatırımları düşüyor. Batılı dev şirketler başka ülkelere kaçıyor. Vietnam, Kamboçya, Hindistan gibi. Üstelik Çin, dünden farklı olarak bugün silahlanma için olağanüstü bir meblağ harcıyor. Halk refahı ve zenginliği gördü. Eskiden tamamına yakını ihracata yönelik, yani zenginleşmeye dönüşen üretim, her geçen gün daha fazla oranda iç tüketime yöneliyor. Üretimin, ihracat/iç tüketim oranı aleyhte gelişiyor. Bir tarafta (Şanghay ve Pekin) refah seviyesi çok yükselmiş olan halk varken, diğer tarafta söz konusu refah seviyesinden oldukça uzak olan Çin vatandaşlarında hoşnutsuzluk artıyor.

Tüm bunlara ilaveten Çin'in dış politikası bizi aratmıyor. Çevresindeki her ülke ile (Japonya, G.Kore, Vietnam, Tayvan ve Hindistan) arası kötü. Bir de buna ABD'yi eklersek hızla SSCB'nin sonuna doğru yol alıyor. Yani "tereyağı yapmak yerine tüfek üretmek". Çevresinde K.Kore dışında tek  bir dostu olmadığı için silahlanmak zorunda ve bu da ekonomisini yavaş yavaş çöküşe doğru sürükleyecek.

Yani, başlık gayet yerinde ama zamansız olabilir Putty. Strateji ne de olsa geleceğe ilişkin yorum yapabilmek değil midir? Mesajı Paylaş

merzifonlu

Benzeri argümanlar ABD için de söylenebilir pekala. Hemen hiç dostu yok, azgın düşmanı çok ve borcu devasa. Ahalide iç savaştan beri görülmemiş ölçüde kutuplaşma var. Trump da üzerine tüy dikti.

Kimin diz çökeceğini sadece Allah bilir... Mesajı Paylaş

HDS

@merzifonlu, Yarın dünyaya uzaylılar saldırsa tüm ekonomik sistem yamulsa dünyadaki tüm paranın gidip yaslanacağı "güvenli liman" yine ABD olur. Üstelik halen "rust belt"i ile inleyen Amerika dahi deli gibi "inovasyon" üretiyor. Dünyanın en iyilerini halen kendisine çekiyor. Bırakalım bugünü, belki bir nesil sonra dibine darı ekeceğimiz ama yüksek teknoloji tüketim mallarımızda da olmazsa olmaz olan elementleri meteordan kazıp çıkarmak için kanun geçiriyor herif. Arada Elon uzaya erişim maliyetini kırpıyor, uzaya adeta "roketli bir uçak" ile gidip gelebiliyorsun. O madenin dönüp dokunmatik ekran olacağı, elektrikli arabaya pil olacağı motivasyonu da yine Amerikalı ortaya çıkarıyor. Bunun bir eşi, benzeri falan şu anda dünyada yok.

Üstelik bir tanesi dünyanın ikinci diğeri de üçüncü ekonomisi de olan deli fişek Asya ekonomilerinin de aslında ne kadar kırılgan olabileceğini görüyoruz. Bir manyak Kuzey Koreli'ye, bakıyor oraların tarumar olması. Bunca yıl çalışıp Japon Sony'yi batma seviyesine getiren G. Kore dahi bir manyağın namlusunun ucunda.

Çin içine düşeceği ve hatta düştüğü kaçınılmaz durumu görüp buna karşı önlem alıyor. Bunu da çok akıllıca yapabiliyor. Onun için ucu bize dahi dokunan bir dolu girişim, dev projeler başlatıyor. Kendi ülkesinin dışında deli gibi faaliyet gösteriyor. Belki dizlerinin üzerine çökecek bir Çin değil ama iç ve dış, ama en çok iç bir dolu sorun ile uğraşan, çılgın gibi üretip satmak zorunda kalacak bir Çin'den şimdiden bahsediyoruz. Mesajı Paylaş

radar

@merzifonlu

Unuttuğunuz bir şey var, Anerika dünyanın en büyük silah ihracatçısı. Pazarın %59'u. Silah işi adamın başlıca gelir kalemlerinden biri. Ya Çin? İlk 10'a zor giriyor. Ayrıca Amerikan halkı ile Çin halkının refah seviyeleri aynı mı? Mesajı Paylaş

putty

Çin niye kahrolsun kaç bin yıldır idare ederken bu kadar muhteşem haldeyken kıta kadar şahane toprakları milyar tane insanı varken. Japonya kahrolur dense insan inanır ama çin için normal olmayan zaten perişan halı idi onu da toparladı. Çin iyi halde olmayacaktı kim iyi olacak gelecekte olacaksa da adaletli bir. Haritaya bakan bile çin in geleceğini kestirir Mesajı Paylaş

southwater

Çin'in diz çökmesi iyi bir şey midir?
Yoksa, süper devlet sayısı arttıkça bizim için daha büyük bir oyun sahası mı ortaya çıkar?
ABD tek süper devlet olsa bugün Suriye'de halimiz nice olur?
Ki ABD tek süper güç olabilir ama denge oyunu için yeterince güçlü Rusya var misal! Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Çin'i hiç ziyaret ettin mi bilmiyorum ama, Mao'nun "Kültür Devrimi"nden sağ kalan hemen her eski saray, her "bahçe", her "ganimet"in ucunda bir de "isyan eden halkın" orayı burayı yakıp yıkması, devleti ezip geçmesi, devrim yapması, hükümdar ve ailesini öldürmesi hikayesi var. Efsanesi ile gerçeği ile.

Çin'de sınıflar değişmeye başladı. Eski Çin değil artık. Şehirler pahalı, ekonomik çalkantılar yüzmilyonlarca insanı vurabiliyor. Öyle bir iki milyon değil, yarım milyar insanın tepkilerinden bahsediyoruz. ondan Çin'i idare etmek elinde çok büyük ve su dolu naylon bir leğenle yürümeye, o suyu dökmemeye çalışmaya benziyor. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ağu 03, 2017, 01:05 ÖS Last Edit: Ağu 03, 2017, 01:18 ÖS by HARZEMŞAH
Charles Bronson'un "Yağmurla Gelen adam-Rider on the Rain" adlı bir filmi vardır. Fim bir ABD kasabasındaki seri tecavüz olayları üzerinedir. Yerel polis tecavüzcüyü bulamayınca, FBI olayı çözmek için bir ajanını kasabaya gönderir. (Charles Bronson). Müfettişin tecavüze uğrayan bir kadın ile yaptığı diyalog önemlidir. Konuşma sırasında müfettiş kadına, tecavüze uğrayan kadınların %70'inin polise gitmediğini söyler. Diyalog sonra şöyle devam eder:

-Kadın : "Is it psychological?" (Psikolojik mi?)
-Müfetiş: "No it is statistical" (Hayır istatistik)

Analiz duygularla değil mantık ve beyin ile yapılır. Ulaştığımız sonuç ya da öngörülerimizin hoşumuza gitmesi gerekmez. Tüm belirtiler, gidişat ve raporlardan benim çıkardığım sonuç ortadadır. ABD'nin Dünyada tek güç  odağı olarak dolaşmasının hiç bir Türk vatandaşının istediği bir sonuç olduğunu sanmıyorum. Rusya ve Çin olaya daimi olarak katılmalı ve dengeler, ABD'nin özellikle sınırlarımızda ve bölgemizde her istediğini yapmasına engel olmalıdır diye düşünüyorum... Mesajı Paylaş

HDS

ABD'nin Dünyada tek güç odağı olarak dolaşmasının hiç bir Türk vatandaşının istediği bir sonuç olduğunu sanmıyorum.

Hocam ben de tam dangadanak Türk tipi bir yorum yapayım: Yahu daha birini idare edemezken ikisini üçünü nasıl idare edeceğiz?...

Bizim için durum galiba biraz da bu.  :P Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter