Suudi Arabistan Krallığı

Başlatan ayibarishi, Oca 04, 2016, 04:43 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ozbey

bildiğiniz üzere  arap  ekonomisi petrole bağamlı bir ekonomidir.  özellikle petrol fiyatlarının düşmesi ve elektirikli  ulaşım sistemlerinin  çağının gelmesiyle  petrol  bağamlı ekonomiler yok olmanın eşiğine gelecektir. bunu  gören  bazı yeni nesil  arap liderler petrol ekonomisinden  üretim ekonomisine geçerek  20-30 yıl içinde  yaşayacakları  ekonomik çöküntüden kurtulmayı hedeflemektedir.
bunun için  savunma sanayinde  yerli  üretim, ülke dışında  şirket satın alma veya  projeleri gizlice finanse ederek perde arkası ortaklık  yöntemlerini kullanıyorlar.  özellikle   arap kadınlara bazı hakların verilmeye başlanması,  yeni şehirlerin kurulma projeleri  gibi  sosyal  hayatıda kapsayan bu planlar  savunma sanayisindeki yerlileşme çabasıyla  birleşince  bu tavrın   çocukça bir  gövde gösterisi  olmaktan ziyade  gerçekten   bir dönüşüm  gerekliliğinin  karar alıcılar tarafından benimsendiği düşüncesindeyim.
   sonunda söyleyeceğimi başta söyleyeyim.  eğer süreç içinde fikir değiştirmezlerse ve  bu ayarda  yerlileştirme  projelerine devam ederlerse  muhtemelen 15-20 yıl içinde  ortadoğu ülkelerine  satabileceğimiz fazla bir savunma sanayi ürünü kalmayacaktır düşüncesindeyim.  biz çocukken  Türkiye için "ortadoğunun küçük amerikası" denilirdi.  biz gerçekten küçük amerika olabildik mi  bilmem ama araplar  ortadoğunun küçük çini olma yolunda ilerliyorlar kanaatindeyim.

Adi bir aralar Turkiye ile de anilan ama simdi Suudi Arabistan icin uretildigi konusulan fuzenin ozellikleri
https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/948478329010704385


Daha önce, Ukrayna'nın devlet uçak üretim şirketi Antonov'un, Suudi Arabistan'da bulunan uçak fabrikasında AN-132 uçaklarının üretim organizasyonuna destek vereceği açıklamıştı.
Antonov şirkerinin basın servisinin yaptığı açıklamada, "21 Şubat 2016 tarihinde Antonov devlet şirketinin Başkanı Mihail Gvozdyov ve Taqnia Aeronautics şirketinin Başkanı Ali Mohammed Al-Ghamdi, Suudi Arabistan Krallığı'nda uçak üretim tesislerinin organizasyonu ve AN-132 uçakların üretim organizasyonu ile ilgili anlaşma imzaladı." diye kaydedilmişti.
https://www.airlinehaber.com/ukrayna-ve-suudi-arabistan-birlikte-ucak-uretecek/


China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) Suudi Arabistan'da insansız hava araçları üretimi için yeni bir tesis inşa edecek.

http://mepanews.com/haberler/5042-suudi-arabistan-iha-ueretecek.html

VESTEL Savunma, Suudi Arabistan'da yerleşik Advanced Electronics Company (AEC) ile Karayel İHA'nın elektronik sistemlerinin imalatına yönelik bir mutabakat anlaşması imzaladı.

http://www.star.com.tr/teknoloji/dubai-airshowda-karayel-iha-icin-anlasma-haber-1276645/


Rabdan için yapılan anlaşmada kurulacak firmanın yüzde 49 Otokar, yüzde 51 BAE tarafının ortaklığı olacak. Dünyanın en büyük zırhlı araç alımlarından birine imza atan tarafların ortak kararıyla üretim, Abu Dabi'de Türk mühendisler tarafından
http://www.star.com.tr/ekonomi/rabdan-8x8-zirhli-arac-icin-dev-anlasma-haber-1188657/Savunma sanayi şirketi Aselsan, Suudi Arabistan merkezli Taqnia şirketi ile SADEC (Saudia Defence Electronics Company - Suudi Savunma Elektroniği Şirketi) olarak adlandırılan yeni bir savunma şirketi kurdu. Toplam 6 milyon dolar sermayeli şirket, Aselsan'ın geliştirdiği savunma elektroniği teknolojilerini kullanarak ürün geliştirecek.
Elektronik karıştırma, elektro-optik ve kızılötesi alıcılar tasarlayacak şirket, Suudi Arabistan'ın yanı sıra üçüncü ülkeler için çalışmalar gerçekleştirecek. Şirketin ürünleri arasında CATS olarak adlandırılan Ortak Açıklık Hedefleme Sistemi, Aselsan tarafından geliştirilen havadan elektronik karıştırma yapabilen HAVASOJ, Çok Görevli İstihbarat Uçağı gibi sistemleri Suudi Arabistan için geliştirmeyi ön görüyor.
http://www.facemakale.com/suudi-arabistan-ve-turkiye-anlasti-aselsan/


BAE, 'B-250' Üretimine Başlıyor
http://www.c4defence.com/Gundem/bae--b250--uretimine-basliyor/5145/1


Tawazun ve Roketsan firmaları BAE ihtiyaçlarına yönelik sistemlerin
geliştirilmesi ve ortak üretimi için planlama yapmak üzere anlaşmışlardır.

http://www.roketsan.com.tr/tawazun-ve-roketsan-birlesik-arap-emirlikleri-icin-cirit-sozlesmesi-imzaladi/


Rosoboronexport ile yapılan anlaşmayla Rusya tarafının teknoloji transferi ve sanayilerinin yerlileştirilerek sürdürülebilir olması konusunda çalışmalar yürütüleceği, bu çalışmaların Suudi Arabistan'ın savunma sanayi ürünleri üretimi ve gelişimi konusunda önemli bir atılımın temelini oluşturacağı kaydedildi.

http://aa.com.tr/tr/dunya/rusya-ile-suudi-arabistan-askeri-sistemler-icin-anlasti/928324?amp=1


BAE'nin Rusya'dan beklentisi, kendi savaş uçağını yapmakta kullanabileceği teknoloji transferi. Buna yönelik Sırp uzmanlarla bir proje başlatılmıştı ama muhtemelen Sırp konsepti tamamen yeni nesil bir savaş uçağının yapımı için yetersiz bulundu. Öte yandan IDEX-2017 fuarında imzalanan anlaşmalar, BAE'nin beşinci nesil hafif, çok işlevli bir uçağın taslağını oluşturmak için Rusya'yla iş birliğine ilgi duyduğunun işareti. Burada Rusya'yı MiG şirketi temsil edecek. Şirket, bu programa temel teşkil edecek model olarak MiG-35'i öneriyor.

https://www.al-monitor.com/pulse/tr/contents/articles/originals/2017/11/russia-eyes-closer-military-cooperation-uae.html
Mesajı Paylaş

omerv

Hazır almaya alışmış bir ekonomiyi ve anlayışı üretken kılmak zor. Şimdilik bastırıp parayı en iyi silahları alıyorlar. Hatta 50 yıl yetecek silah rezervleri olacak. Ucağın en iyisini, füzenin, geminin bunların muadili yok malesef. Diğer yandan Arap siyaseti silah al dostluk kur dış sitasetini izliyor. O bölgede bağımsız ekonomiye Trump amca izin verirmi zannediyorsunuz bu siyasi taploda. Sadece şunu söyleyeyim Üniversitelerinde bile dünyanın çeşitli ülkelerinden insanlarla idame edebiliyorlar. Yani tüketmeye alışmış toplumdan üretmeyi kendi dinamikleri ile beklemek zor. Olacak su bastırıp parayı teknoloji alırlar hatta fabrika ama ele kurdurup el çalıştırınca yüksek maliyet ancak kendileri alırlar. Endişe edecek birşey bence Mesajı Paylaş

ozbey

bu  yeni  durumun arkasında  Muhammed Bin Selman var.  batıyla arası gayet iyi.  zaten ilk linkte uluslararası  basının  adam hakkındaki  iyi düşünceleri de var.
mesele şu ki  tek bir kişinin  bilgeliğiyle  toplum feraha çıkmaz.  kişiyle gelen ferahlık kişiyle gider.  bu tür dönüşüm hareketlerinin sağlıklı yürümesi için  o hareketi benimseyen, devamını sağlamaya Muktedir   kollektif bir birokrasinin  ve bir zümrenin oluşması gerekir.
eğer  bunu sağlayabilirse  muhtemelen  adını  tarihe altın harflerle yazdıracaktır.
oluşan  yeni zümre  kral liderliğinde kadın haklarını eksiksiz vermeli ve uygulatmalıdır. ekonomik gücü ne olursa olsun ortadoğuda toplumsal dönüşümün  anahtarı ne paradır, ne askeri güçtür.  bu toplumların medeni dünyada yerini alması ancak kadın haklarının benimsenmesiyle  mümkündür.
   diğer  yandan  batının kendisini  yüz üstü brakma ihtimaline karşı da doğuyla  savunma sanayisinde  iş birliği yaratmaya çalışmaktadır.   yani tüm yumurtaları da bir sepete koyma yanlısı değil gibi.
doğru yolu  görmek  önemli değil,  önemli olan doğru yolda yürüyebilmektir.  bu yolda yürüyebilecekler mi?  göreceğiz.  bence zor; ama  olursa çok  farklı olur tabi.
   batı açısındansa her zamanki gibi sorun yok. eğer başarırlarsa  sahip olduğu nüfuz  alanı ve maddi güçle islam dünyasının  doğal lideri konumunda bir müttefik sahibi olacaklar.
başaramazlarsa zaten tüm  maddi ve manevi  kaynaklarıyla  avuçlarında olan  bir yapı var ellerinde.  bu yapının en kıymetli varlıklarına da ortak olup  milyarlarca doları  cebe indirecekler.
 
 


Suudi Arabistan'ın "Hedef 2030" sloganıyla ilan ettiği, petrol bağımlılığını tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen ekonomik kalkınma planının ve verimsiz Suudi bürokrasisini dönüştürmeyi planlayan hamlelerin arkasında genç prensin olduğu vurgulanıyor.

https://odatv.com/suudiler-veliahti-neden-degistirdi-2306171200.html


petrolden uzaklaşarak ekonomik gelirlerini çeşitlendirmek isteyen Arabistan, ekonomik yapısında köklü değişime gidecek uzun vadeli bir plan açıkladı. "Suudi Vizyonu 2030" adlı plan, Suudi Bakanlar Kurulu tarafından hafta başında kabul edildi. Petrole bağımlılığı azaltmak için enerji devi Aramco'nun özelleştirilmesinden, vergi artışı ve harcama kesintilerine birçok adım gündemde. Plan başarılı olursa, Suudi Arabistan bugün ekonomisindeki en değerli varlık olan petrolden uzaklaşmış olacak.

Muhammed bin Selman, şapkadan iki yeni plan çıkardı: Aramco'nun özelleştirilmesi ve 2 trilyon dolarlık dev fon projesi.
linkte detaylar var
https://www.haberler.com/suudi-arabistan-petrole-olan-bagimliligi-bitirme-8400462-haberi/Mesajı Paylaş

nokta

Suudi Kadınlar Orduya Katılacak

Suudi Arabistan, yeni bir kararla kadınların orduda görev yapabilmeleri için başvuruda bulunmaları konusunda çağrıda bulundu.

Duyuruya göre, açılan pozisyonlara yalnızca Suudi uyruklu kişiler başvurabilecek. Başvuracak adayların en az 12 kriteri yerine getirmesi gerekiyor. Adayların 25 ila 35 yaşları arasında olması, lise diplomasına sahip olması, zorunlu sağlık kontrolünden geçmesi, yapılacak mülakatlarda başarılı olması ve yabancı uyruklu biriyle evli olmaması şartları aranıyor. Açılacak pozisyonların aktif muharebe görevlerini kapsayıp kapsamadığı ise açıklanmadı.

http://www.c4defence.com/Gundem/suudi-kadinlar-orduya-katilacak/5806/1 Mesajı Paylaş

Aliarmau011fann

Salman, Mısır medyasının iddiasına göre bize ciddi suçlamalarda bulunuyor. Suudlar ile aramız tümden kopabilir. Bir ihtimal. Birkaç sene önce aramızdan su sızmıyordu, şimdi kavgalıyız. İsrail-Suud yakınlaşması arttıkça, Türkiye karşıtı tutum daha da sertleşebilir.

Saudi prince says Turkey part of 'triangle of evil': Egyptian media

The Saudi prince also accused Turkey of trying to reinstate the Islamic Caliphate, abolished nearly a century ago when the Ottoman Empire collapsed.

His reported comments reflect Saudi Arabia's deep suspicion of President Tayyip Erdogan, whose ruling AK Party has its roots in Islamist politics and who has allied his country with Qatar in its dispute with Saudi Arabia and some other Gulf states.

Turkey has also worked with Iran, Saudi Arabia's arch-rival in the Middle East, to try to reduce fighting in northern Syria in recent months, and Iranian and Turkish military chiefs exchanged visits last year.

Al-Shorouk quoted Prince Mohammed as saying "the contemporary triangle of evil comprises Iran, Turkey and extremist religious groups."

The prince spoke to Egyptian newspaper editors during a visit to Cairo, on his first foreign trip since becoming heir to the oil exporting giant last year.

He said the dispute with Qatar could be long-lasting, comparing it to the U.S. embargo of Cuba imposed 60 years ago, but played down its impact, dismissing the Gulf emirate as "smaller than a Cairo street".

Saudi Arabia, the UAE, Egypt and Bahrain cut diplomatic and trade links with Qatar last June, suspending air and shipping routes with the world's biggest exporter of liquefied natural gas, which is home to the region's biggest U.S. military base.

However, Prince Salman said Qatar would not be barred from attending an Arab summit hosted by Saudi Arabia later this month.


Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-saudi-turkey/saudi-prince-says-turkey-part-of-triangle-of-evil-egyptian-media-idUSKCN1GJ1WW Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Suudi Arabistan'da siyah çarşaf zorunluluğu kalkıyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman, kadınların "edepli ve saygılı" giyindikleri sürece siyah çarşaf veya siyah başörtüsü giyme zorunluluklarının olmadığını söyledi.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesindeki kadınların "edepli ve saygılı giyinmeleri" koşuluyla siyah çarşaf giymek zorunda olmadıklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Salı günü Washington'da yapacağı görüşme öncesinde CBS televizyon kanalına mülakat veren Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman, "Kanunlar gayet açık ve şeriat kanunlarında şarta bağlanmış: Kadınlar, aynı erkekler gibi edepli ve saygılı bir şekilde giyinmeliler" dedi.

Veliaht prens sözlerini "Ancak bu özellikle siyah çarşaf veya siyah başörtüsünü belirtmiyor. Nasıl edepli ve saygılı kıyafet giyeceği kararı tamamıyla kadına bırakılmış" diyerek sürdürdü.

Suudi Arabistan'da üst düzey bir din görevlisi geçen ay yaptığı açıklamada, kadınların mütevazı giyinmeleri gerektiğini ancak bunun çarşaf giyilmesi anlamına gelmediğini söylemişti.

32 yaşındaki Veliaht Prens bin Selman, Suudi Arabistan için reform niteliği taşıyan kararlar almasıyla tanınıyor. Bu kapsamda Suudi kadınlar Haziran ayından itibaren araba kullanma hakkına sahip olacaklar. Böylelikle dünyada kadınların araba kullanmasının yasak olduğu ülke kalmayacak.

Suudi kadınlar ilk defa geçen Ocak ayında stadyumda futbol maçı izleyebildiler. Ayrıca bu sene daha önceden yasak olan sinema salonlarının açılmasına izin verildi.

Ancak ülkede kadınlar hala erkeklerin vasiyeti altında bulunuyor. Suudi Arabistan'da bir kadının öğrenim görebilmesi ya da seyahat edebilmesi için babasının, erkek kardeşinin ya da kocasının izni gerekiyor.

http://www.dw.com/tr/suudi-arabistanda-siyah-%C3%A7ar%C5%9Faf-zorunlulu%C4%9Fu-kalk%C4%B1yor/a-43043363

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman'ın ABD ziyaretinin daha yarısına gelmeden 16.5 milyar Dolarlık sözleşme imzalanmış. Suudi Arabistan 1970'lerin İran'ına, Bin Salman ise eski İran Şahı Rıza Pehlevi'ye dönüşüyor. Soru Suudi Arabistan rejimini tepetaklak edecek Suudi Devriminin ne kadar yakında gerçekleşeceği? Mesajı Paylaş

merzifonlu

#97
Mar 29, 2018, 06:24 ÖÖ Last Edit: Mar 29, 2018, 09:03 ÖÖ by merzifonlu
İran örnek olacaksa, Suudi devrimine ortalama olarak 15 yıl var. İran devriminin arkasında Batı Avrupa vardı, Suudiler için bu dış mihrak Çin olabilir.

Ama ben ekonomik çöküntünün daha hızlı geleceğini düşünüyorum. Prensin taviz verip durduğu ABD, kendi ülkesinden de büyük hidrokarbon üreticisi oldu... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

ABD'de Suudi Arabistan'a 11 Eylül davaları açılabilecek

Amerikalı bir yargıç, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili olarak mağdur yakınlarının Suudi Arabistan'a dava açılabilmesi gerektiğine hükmetti.

2016 yılında çıkarılan Terörizme Destek Verenlere Karşı Adalet (JASTA) adlı yasada 11 Eylül 2001'deki saldırılarda ölenlerin yakınlarının Suudi Arabistan'a dava açabilmesine olanak sağlanmıştı.

Suudi Arabistan ise bu yasaya karşı çıkarak mahkemeye gitti.

Manhattan bölge yargıcı George Daniels, Suudi Arabistan'ın talebini reddederek ölenlerin yakınlarının dava açabilmesine ve karşılığında Suudi Arabistan'dan tazminat alabilmesine karar verdi.

Yargıç Daniels kararına gerekçe olarak dava açan çok sayıda kişinin iddialarını gösterdi.

Daniels'ın kararı saldırıda ölenlerin aileleri, yaralananlar ve iş yeri sahipleri olmak üzere yaklaşık 25 bin kişiyi kapsıyor.

New York'taki Dünya Ticaret Merkezi ile Pentagon ve Pensilvanya'da düzenlenen saldırılarda yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetmişti.

19 saldırgandan 15'i Suudi Arabistan vatandaşıydı
11 Eylül saldırılarını düzenleyen 19 kişiden 15'i Suudi Arabistan vatandaşıydı.

Suudi Arabistan yönetimi ise saldırılarda rol oynadığı iddialarını hep reddetti.

Amerikan Kongresi 2016 yılında, saldırıda ölenlerin yakınlarının Suudi yetkililere dava açabilmesini sağlayan bir yasal düzenlemeyi kabul etmişti.

Kongre bu oylamayla, dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın vetosunu geçersiz kılmıştı.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-43582820 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Suudi Prens: İsraillilerin kendi toprağına sahip olma hakkı var

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İsraillilerin kendi topraklarında yaşama hakkı olduğunu söyledi. Selman'ın açıklamaları, son dönemdeki Tel Aviv-Riyad yakınlaşmasının yeni bir işareti olarak görülüyor.

Amerikan dergisi The Atlantic'in genel yayın yönetmeni Jeffrey Goldberg'e röportaj veren Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman, İsrail'in kendi topraklarına sahip olma hakkı bulunduğunu söyleyen ilk üst düzey Suudi yetkili oldu.

Suudi Arabistan'ın fiili lideri olarak kabul edilen Prens Selman, "Yahudi halkının en azından atalarından kalan vatanlarının bir kısmında bir ulus devlete sahip olma hakkı olup olmadığını" soran Goldberg'e şu yanıtı verdi:

"Ben hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin kendi topraklarına sahip olma hakkı olduğuna inanıyorum. Ama herkes için istikrarı güvence altına alacak ve ilişkileri normalleştirecek bir barış anlaşmasına sahip olma zorunluluğumuz var."

Üç haftalık ABD turunu sürdüren Selman, "Filistin halkının hakları ve Kudüs'teki kutsal caminin akıbeti konusunda dini kaygılarımız var. Duruşumuz bu. Diğer haklara karşı bir itirazımız yok" diye ekledi.

Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz el Suud'un 32 yaşındaki oğlu Selman, "İsrail'le paylaştığımız birçok çıkar var. Ve barış olursa, İsrail ile Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri arasında da çok fazla çıkar olacaktır" dedi.

Suudi Arabistan-İsrail ilişkileri

Suudi Arabistan ve İsrail'in arasında hâlen resmi olarak diplomatik ilişki bulunmuyor. İlişkilerin düzeltilmesi konusunda İsrail'in 1967 yılındaki Altı Gün Savaşı'nda işgal ettiği topraklardan çekilmesini şart koşan Riyad yönetiminin bu tutumu uzun yıllardır değişmedi.

Ancak ABD'nin önemli müttefikleri arasında yer alan bu iki ülkenin de İran'ı en büyük dış tehdit olarak görmesinin, Riyad-Tel Aviv yönetimlerini birbirine yaklaştırdığı yorumları yapılıyor.

İki ülke son yıllarda ilişkilerini geliştirme konusunda bazı adımlar da attı.

Suudi Arabistan İsrail'e yapılacak bir ticari uçuş için geçen ay ilk kez hava sahasını açtı. İki yıl süren uğraşlar neticesinde gelen bu karar, İsrail tarafından tarihi bir adım olarak nitelendirilip takdir edilmişti.

Geçen Kasım ayında da İsrail'den bir kabine üyesi, Suudi Arabistan ile gizli temaslar yürütüldüğünü ifşa etmişti. Bu açıklama, iki ülke arasında bazı konularda gizli anlaşmalar yapıldığına dair yıllardır ortaya atılan iddiaları güçlendirmişti.

http://www.dw.com/tr/suudi-prens-israillilerin-kendi-topra%C4%9F%C4%B1na-sahip-olma-hakk%C4%B1-var/a-43230020 Mesajı Paylaş

Merkator

S.Arabistan'da drone uçuşları konusunda acil tedbir alındı

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Kraliyet Sarayı civarında uçan drone'nin güvenlik kuvvetlerince vurularak düşürülmesinin ardından İçişleri Bakanlığı, düzenleme yapılıncaya kadar drone uçuşlarının izne bağlanması talimatını verdi.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ın Huzame bölgesindeki Kraliyet Sarayı civarında dün muhtemel siyasi darbe korkusu salan silah sesleri ile sarayın üstünde uçan drone'nin düşürülmesinin ardından ülkede drone uçuşları konusunda acil tedbir alındı. Drone ile çekilen görüntüler de internette yayımlanırken, drone'nin düşürülmesi sırasında kralın sarayda olmadığı açıklandı.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, droneler ile ilgili düzenlemenin son aşamada olduğunu, düzenleme yapılıncaya kadar droneler'in polisten izin alarak izin verilen alanlarda uçurulması gerektiğini açıkladı.

http://www.kokpit.aero/suudi-arabistanda-drone-tedbiri

Mesajı Paylaş

Trilogy

Suudi Arabistan ile Kanada arasında diplomatik kriz

Suudi Arabistan, Kanada'nın Riyad Büyükelçisi'ni 'istenmeyen kişi' ilan ederek, ülkeyi terk etmesi için 24 saat süre verdi ve Kanada'yla tüm yeni ticari ilişkileri dondurdu.

Suudi Arabistan güvenlik makamlarının, bazı insan hakları aktivistlerini gözaltına almasının ardından Kanada'dan yapılan açıklamalar, iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kanada'nın Riyad Büyükelçisi Dennis Horak'ın 'istenmeyen kişi' ilan edildiği ve ülkeyi 24 saat içinde terk etmesinin gerektiği belirtildi.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Suudi Arabistan'ın, Kanada Büyükelçisi'ni sınır dışı etmesinden derin endişe duyduklarını belirtti.

Freeland, ''Kanada, kadın hakları ve dünya çapında ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere insan haklarının korunması için her zaman ayağa kalkacaktır'' dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ise, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, "Kanada'nın şaşırtıcı pozisyonu yanıltıcı bilgilere dayanmaktadır. Söz konusu kişilerin gözaltına alınmaları, haklarının korunmasını garanti eden yargı sistemimiz çerçevesinde gerçekleşmiştir" dedi.

https://tr.sputniknews.com/karikatur/201808071034648951-suudi-arabistan-kanada-diplomatik-kriz-aktivistler/ Mesajı Paylaş

canıtez

Saudia'da Kanada uçuşlarını durdurdu. Mesajı Paylaş

Atılgan

Aramco'nun 2 trilyon dolarlık dev halka arzından vazgeçildi

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın Kralı Salman kararını verdi; 2 trilyon dolarlık hayal tek cümlede kül oldu.
SUUDİ Arabistan'ın petrol rezervlerine sahip olan devlet petrol şirketi Aramco'nun dünyanın en büyüğü olacağı söylenen halka arzı üzerinde iki yıldır çalışma yürütülüyordu.

Piyasa değerinin 2 trilyon dolar olacağı tahmin edilen şirketin yüzde 5'inin yatırımcılara açık pazarda satılması, Kral Salman'ın oğlu ve veliahtı 32 yaşındaki prens Muhammed bin Salman'ın petrole dayalı ülke ekonomisini baştan inşa etme projesinin de temelini oluşturuyordu.

Ancak birkaç aydır sürüncemeye giren halka arzın hem uluslararası hem de yurtiçi ayağından vazgeçildi. Halka arzdan vazgeçildiğini Reuters geçen hafta duyurdu. Saray ile bağlantılı üç kaynağa göre iptal kararı Kral Salman'ın bizzat müdahalesi sonucu alındı.

Bir kaynağın verdiği bilgiye göre Kral Salman Haziran ortasında sona eren Ramazan ayında bir dizi istişarede bulundu. Hanedan üyeleri, bankacılar, petrol şirketlerinden üst düzey yöneticiler ve Aramco'nun eski bir CEO'suyla yaptığı istişareler sonucu Kral Salman iptal kararı aldı.

Kralın görüş bildiren kişiler Aramco'nun halka arzının Suudi Arabistan'a fayda yerine zarar getireceğini belirtti. Kaynakların verdiği bilgiye göre halka açık şirketlerin tüm mali bilgilerini kamuoyuyla paylaşması zorunluluğu itirazların temelini oluşturdu.

Üç kaynağın verdiği bilgiye göre Kral Salman divanına talimat göndererek halka arzdan vazgeçilmesini istedi. Bir kaynağın verdiği bilgiye göre kararın değişme ihtimali bulunmuyor. Kaynak, "Kral 'olmaz' dediğinde kararı değişmez" dedi.

Reuters tarafından geçen hafta bildirilen Aramco'nun halka arzının rafa kaldırıldığı haberinin ardından Enerji Bakanı Khalid al-Falih, halka arzın henüz belirlenmemiş ileri bir tarihe ertelendiğini ifade etmişti.

Üst düzey bir Suudi yetkili, Reuters'ın soruları üzerine aynı açıklamaya atıfta bulundu ve halka arzın uygun koşullar oluştuğunda yapılması için hükümetin çalıştığını belirtti.

"Hükümet aktif olarak planlama yapmaya devam ediyor. Reuters, bu açıklamaya rağmen planın rafa kaldırıldığı sorusunda ısrar ediyor" diyen yetkili açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Aramco'nun hissedarı Suudi Arabistan hükümetidir. Kral hazretleri halka arzın yönetimini veliaht prens ve enerji, maliye ve ekonomi bakanlarından oluşan bir komiteye devretmiştir. Bu nedenle halka arzın zamanlaması ve nasıl olacağına komite tarafından karar verilip hükümetin onayına sunulacaktır."

On yıllardır El Suud hanedanı tarafından yönetilen Suudi Arabistan'da son kararı kralın alması alışılmamış bir durum değil. Ancak halka arzın iptali Prens Salman'ın Suudi Arabistan'ın devletçi ve petrole dayalı ekonomisini tepeden tırnağa değiştirmeyi amaçlayan Vizyon 2030 programına da darbe vuruyor.

Karar Salman'ın Ocak 2015'te kral olmasının ardından oğlu Muhammed'in hızla tekeline verilen nüfuzun da zapt altına alınmaya çalışıldığının ipucunu veriyor.

Yatırımcılar iptal kararıyla birlikte Riyad'ın halka arzı yönetme kabiliyeti ve ekonomiyi şeffaf şekilde yönetme iradesi hakkında soru işaretleri oluştuğunu da belirtiyorlar.

https://www.denizhaber.com.tr/aramconun-2-trilyon-dolarlik-dev-halka-arzindan-vazgecildi-haber-83953.htm Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter