Çin Halk Cumhuriyeti

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 01:30 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Eki 11, 2015, 01:30 ÖS Last Edit: Ağu 05, 2017, 12:12 ÖS by Yönetim
Hep birlikte dünya ekonomisindeki büyük çalkantıları izliyoruz. Borsalar düşüşte, döviz kurları gelgitler içinde. Tüm bunların nedeni Çin. Çin ekonomisindeki sorunlar. Hastalıklı ekonomik düzen. Peki Çin'de neler oluyor?

Şimdi kendimizin Çin'de bir çiftçi olduğunu varsayalım?
Küçük bir köy ya da kasabada yaşıyoruz. Okuma yazmamız belki var, belki yok. Ama eğitim almadığımız kesin. Yaşamımız boyunca çeltik tarlalarında çalışmışız. Tıpkı babamız ve onun babası gibi. Bir sabah bir haber geliyor. Kasabaya bir fabrika açılıyormuş ve işçi arıyorlar. Biz de şansımızı deniyoruz ve fabrikaya işçi olabilmek için başvuruyoruz. Fabrika ABD'li IBM'in. Bilgisayar üretiyor. Başvurumuz kabul ediliyor ve işe giriyoruz. Bize birer tulum veriyorlar, eğitiyorlar ve çalışmaya başlıyoruz...

Aradan 25 yıl geçiyor. Çocuklarımız büyümüş. Onları okutabilmişiz. Mezun oldular ve büyük şehirlerde işe başladılar. Her şey yolunda.
Bir sabah işe gittiğimde kapıların kapalı olduğunu görüyorum. Fabrika kapanmış. IBM, daha ucuz olduğu için üretim tesislerini Tanganika'ya taşımış. Giderken bize tazminatlarımızı ve bir şilt bırakmışlar. Şiltte bugüne kadar yaptığımız çalışmalardan ötürü bizlere teşekkür etmişler. Peki şimdi bizler ne yapacağız? Çeltik tarlasına dönemiyoruz çünkü artık kasabada çeltik üretilmiyor. Bizler de zaten çiftçiliği çoktan unutmuşuz. Peki ne yapacağız?

Yabancı sermaye kötüdür. Gelir yatırımını yapar, işi bitince de gider.
Şimdi dünya ekonomisine biraz daha yakından bakalım. Son 5 yılı inceleyelim. Karşılaştığımız durum şöyle olur:

EN HIZLI GELİŞEN ÜLKELER........FORTUNE 500 ŞİRKETLERİ.............EN GELİŞMİŞ ÜLKELER
(Sürekli artan ihracat).............(Dünyanın en büyük 500 şirketi)..... (Sürekli azalan ihracat)

Çin.................................................Batı kökenli şirket sayısı 372..... .............ABD
Hindistan...................................................... ................................................Japonya
Tayvan........................................................................... .............................Almanya
Malezya............................................................................... ...........................Fransa
Vietnam.......................................................................... .............................İngiltere

Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinin ihracat gelirleri korkunç bir hızla büyümektedir. Buna karşılık en gelişmiş 5 sanayileşmiş ülkenin ihracatları da hızla gerilemektedir. Çünkü artık ABD, Japon, Alman, Fransız ve İngiliz malları son derece pahallıdır. Artık fiyatlarından ötürü kimse tarafından tercih edilmemektedir. Bu nedenle bu 5 ülkenin ihracat gelirleri sürekli azalmaktadır. Bu durumda beklenen, Çin, Hindistan, Tayvan, Malezya ve Vietnam vatandaşlarının yaşam standartlarının çok hızlı yükselmesi, ABD, Japonya, Almanya, Fransa ve İngiltere vatandaşlarının yaşam standartlarının ise gerilemesidir. Ama gerçek böyle değil. İhracatları en hızlı artan ülkelerdeki gelir düzeyleri belirli oranda artmakla birlikte, bu çok kayda değer bir refah artışı getirmediği gibi, İhracat gelirleri hızla azalan en gelişmiş 5 ülkenin yaşam standartlarında ve refah düzeylerinde herhangi bir gerileme olmamaktadır. Peki neden?

"Çin malı" deyince aklınıza ne gelir? Milyoncu adını verdiğimiz dükkanlarda satılan ucuz ve uyduruk ürünler değil mi? Ama BMW ve VW başta olmak üzere pek çok otomotiv üreticisi, Çin de üretim yapıyorlar. Passat'ların büyük bölümü Çin'de üretiliyor. Çevremizdeki tüm bilgisayarlar, telefonlar, ofis ekipmanları, klimalar vs. Çin de üretiliyorlar. Hiç biri kalitesiz değil. Ama Çin malı deyince aklımıza niçin onlar değil de milyoncularda satılan uyduruk ürünler geliyor?

Çin'in ihracatı 2.3 trilyon ABD Doları. İthalatı ise 1.9 trilyon ABD Doları. Dış ticaret fazlası yaklaşık 360 milyar Dolar. İlk bakışta mükemmel gibi görünen bu rakamlar aslında berbat. Çünkü Çin'in 2.3 trilyon Dolarlık ihracatının 2 trilyon Dolarlık bölümünü Çin'de faaliyet gösteren batı kökenli çok uluslu şirketler gerçekleştiriyorlar. 1950'lerden bu yana dünyada bir referans olarak kabul edilen Fortune Dergisinin "Dünyanın en büyük 500 şirketi" sıralamasındaki şirketlerin 372 tanesi ilk 5 gelişmiş ülkeye ait. (ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere) Ve elde ettikleri gelirler ana ülkeye gidiyorlar, Çin'de kalmıyorlar. Çin aslında bir dış ticaret açığı veriyor. Başka bir deyişle Çin'in ihracat gelirleri Çin'de kalmıyor. Çin'de faaliyet gösteren şirketlerin ana ülkelerine gidiyor. Çin halkı çalışıyor, Çin'in doğal kaynakları harcanıyor ama para en gelişmiş 5 ülkeye gidiyor. Pastanın kremasını Batı, kuru pandispanyasını ise Çin yiyor.

Çin halen dünyanın en büyük sömürgesi. Şanghay, Pekin gibi şehirlere gittiğinizde, Paris, Londra, New York, Berlin gibi şehirlerden çok daha gelişmiş olduklarını görüyoruz. Ama bu şehirlerden 100-200 km. uzağa gidince halkta büyük bir sefalet görüyoruz. Gerçekten halk çok kötü durumda. Çin şu anda dünya refahı için kendini heba ediyor. Doğal kaynaklarını harcıyor. Çin'in milli gelirine 1 Dolar eklemesi için 960 gram ham petrol harcaması gerekiyor. Bu rakam İngiltere'de 230 gram. Çin'de geçtiğimiz yıl, yalnızca kömür madeni kazlarında hayatını kaybeden işçi sayısı 13.000. Çin'de hemen hemen her bölgede çevre felaketleri yaşanıyor, doğa tahrip ediliyor.

Çin artık eski Çin değil. Yabancı yatırımcıya verilen teşvikler 2012 yılında bitmiş. Vergi muafiyetleri, enerji sübvansiyonları ve bedelsiz arazi tahsisleri sona ermiş. Çin artık, batılı yatırımcılar için ucuz ya da cazip değil. Batılı yatırımcılar artık başka ülkelere gidiyorlar…

Ben eskiden bilgisayar alıyordum. Markası IBM idi. Üzerinde ABD malı olduğu yazıyordu.
Bugün yine bilgisayar alıyorum. Markası yine IBM. Üzerinde Çin malı olduğu yazıyor.
Yarın yine bilgisayar alacağım. Yine IBM olacak. Ama üzerinde Tanganika'da üretildiği yazacak. Sonuç olarak ben IBM aldığım sürece, nerede üretilirse üretilsin para ana ülkeye yani ABD'ye gidecek.

Çin'de durum kritik. Artık halk refahın ne olduğunu tattı. Kimse çeltik tarlalarında çalışmak istemiyor. Herkes Şanghay ya da Pekin'deki gibi yaşamak istiyor. Ama kaynaklar yetersiz. Eğer Çin'deki otomobilleşme oranı ABD standartlarına ulaşırsa, dünyada buna yetecek kadar demir madeni yok. Çin'liler AB ülkeleri gibi tüketim düzeyine ulaşırsa, dünyadaki gıda ve su kaynakları yetmeyecek. Bir süre sonra tablo tersine dönecek. Nüfus artışından ötürü yakında tüm Dünya ülkeleri, Çin'in iç piyasası için çalışacak. Çin halkının refah düzeyindeki artıştan ötürü, Çin'de maliyetler yükseliyor, ihracat düşüş eğiliminde. Bu yüzden geçtiğimiz hafta Çin para birimini hafta boyunca 5 gün üst üste 5 kez devalüe etti. İşte Çin'deki krizin nedeni bu. Çin halkının artık tüketmek istemesi ve Çin'deki maliyetlerin artması nedeni ile Çin'in ihracatının azalma trendine geçmesi.

Çin diz çöküyor...
Dünya ekonomisi ve tüm Dünya yeniden şekilleniyor.

Mesajı Paylaş

minigitav

Sermayenin Çin'den kaçışı sürüyor

Küresel ekonominin en büyük ikinci oyuncusu Çin'de son iki ayda yaklaşık 190 milyar dolar net sermaye çıkışının yaşanması, büyümedeki yavaşlamayı ve likidite koşullarına ilişkin endişeleri artırıyor.

Merkezi Londra'da bulunan ve sermaye hareketlerini inceleyen CrossBorder Capital'ın verilerine göre Çin'den ağustosta 140 milyar dolar, eylülde ise 50 milyar dolar net sermaye çıkışı yaşandı.

Uluslararası finans uzmanlarına göre Çin'in mevcut döviz rezervleri yaklaşık 3,6 trilyon dolar seviyesinde olsa da, sermaye hareketlerindeki tersine dönüş Çin'in ekonomik büyümesindeki yavaşlama endişeleri ile birleştiğinde ilave para politikası manevraları gerektirebilir.

CrossBorder Capital'ın araştırmasında, "Çin bu seviyedeki sermaye çıkışını takip edemez. Çin'in para politikası yapıcılarının kontrolü kaybedip kaybetmediği tartışılabilir. Lehman benzeri bir durumun oluşması olası değil fakat yuan üzerindeki baskılar artıyor. Son verilere bakıldığında halen bu yılın sonuna kadar yüzde 10 değer kaybının yaşanmasını tahmin ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Küresel sermaye hareketleri verilerine göre temmuz ayına kadarki son 13 aylık dönemde Çin'den yaklaşık 828,4 milyar dolar net sermaye çıkışı meydana geldi. Bu yılın dokuz aylık dönemi içerisinde ise Çin'den net sermaye çıkışı yaklaşık 638 milyar dolara dayandı. Çin'e ilişkin endişelerin arttığı ağustos ayında da yaklaşık 140 milyar dolar net sermaye çıkışı gerçekleşti.

"Devalüasyon kaçınılmaz"

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan sermaye hareketleri uzmanı ve CrossBorder Capital Direktörü Michael Howell, "Yuanda yaklaşık yüzde 10  değer kaybı bekliyorum fakat bu değer kaybına para politikasında da bazı değişikliklerin eşlik etmesi gerekecek. Bir çok yorumcu Çin'in yaklaşık 3,6 trilyon dolar döviz rezervi olduğunu,  üç yıl boyunca her ay 100 milyar dolar sermaye çıkışı yaşasa bile sorun olmayacağını söylüyor ama bu son derece yanlış bir düşünce" dedi.

Çin'in ekonomik büyümesinin istikrarı için düzenli sermaye akışına ihtiyaç duyduğunun altını çizen Howell, "Çin'den her sermaye çıkışında kredi sıkışması yaşanıyor. Bu durum sürdürülemez" değerlendirmesinde bulundu.

Merkezi Londra'da bulunan Capital Economics'in Asya Başekonomisti Mark Williams ise Çin Merkez Bankası'nın politik müdahaleler yoluyla sermaye çıkışının olumsuz etkilerini yatıştırabileceğini vurguladı.

Williams, "Çin'de belli bir miktarda sermaye çıkışı yaşandı fakat Çin'in döviz rezervleri dikkate alındığında o kadar da büyük sayılmayabilir. Çin'in döviz rezervlerini satmasının yerel parasal koşullara doğrudan etkisi tabi ki olacaktır. Buna rağmen Çin Merkez Bankası'nın adımları olası etkileri yatıştırabilir" dedi.

Önümüzdeki dönemde Çin para biriminde değer kayıplarının görülebileceğini belirten Williams, "Para birimi üzerinde zayıflama yönünde baskılar devam ediyor. Çin Merkez Bankası ise  para biriminin istikrarının korunması konusunda kararlı görünüyor" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.cnnturk.com/ekonomi/dunya/sermayenin-cinden-kacisi-suruyor
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH


Çin'den 500 milyar dolarlık para çıkışı

Amerikan hazinesinin verilerine göre, Çin'den sermaye çıkışı yılın ilk sekiz ayında 500 milyar dolara ulaştı.

Amerikan hazinesinin yaptığı hesaplamalara göre, Çin'den sermaye çıkışı yılın ilk sekiz ayında 500 milyar dolara ulaştı.

Sadece Ağustos ayındaki çıkış 200 milyar doları buldu. ABD hazinesi, Çin yuanı için "değeri olması gerekenin ciddi altında" ifadesinin yerine, "uygun orta-uzun vadeli değerlemenin altında" ifadesini kullandı. Bu yeni ifade, Obama hükümetinin Çin'in uyguladığı politikadan duyduğu memnuniyeti gösterdi.

http://www.ntv.com.tr/ekonomi/cinden-500-milyar-dolarlik-para-cikisi,ODyPQj_xIE-IvXclxZM_9g Mesajı Paylaş

BETONBEY

Çin'in taklitçiliği yada ucuz malı hususlarında bir örnek vermek isterim.

Herkese 70'li yıllarda üretilen Toyota Crown marka arabalara bakmalarını tavsiye ederim.Taklit ve ucuzculuktan nerelere gelinir, görmek babında...

Ayrıca bir soru sormak isterim. Çünkü ben cevap veremiyorum.

Bir teknolojiyi icad edebilmekmi güçtür, gerekli altyapıya sahip olmakmı ?

Hangisi önceliklidir...

Doğru yol hangisidir ?

Bu sorunun cevabı üzerinden Çin özeline gidilirse nasıl bir cevap ortaya çıkar... Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Üstad icadların ortaya çıkması da bir altyapı gerektirir. Bu güzel soruyu "sanayi devrimi neden Osmanlı'da değil de Avrupa'da ortaya çıktı" sorusu üzerinden cevaplayıp işi Çin'e bağlardım ama çok çok uzun gider  :)
Bir yağmurlu havada oturup konuşmak lazım  ;) Hürmetler... Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Çin'in dış borcu GSMH'sının 2.5 katına ulaşarak rekor kırmış. Oran %237 olmuş. Yıl sonu beklentisi %276 imiş. Karşılaştırma açısından 10 yıl önce yani 2007 de bu rakam %148 imiş.

Çin Ekonomisindeki bu kötüye gidişin temel nedeni, Çin halkının sürekli katlanarak artan tüketim eğilimi imiş. Mart itibari ile her Çinlinin bankalara olan kredi borcu gelirinin %67'si imiş. Toplam borç 25 trilyon dolara ulaşmış.

Gidişat iyi görünmüyor. Dünya ekonomisin pazuları ve modern köle ticaretinin merkezi Çin diz çökerse, tüm Dünya sallanır. Bir kaç yıl içinde dramatik krizlere ve yabancı sermayenin Çin'den kaçışına tanık olacak gibiyiz... Mesajı Paylaş

TolgaHM

Baska bir konu olarakk sadece Cin de degil ABD politikası itibari ile gelişmiş ,gelişmekte ve ya gelişmemiş fark etmez çoğu ülkeden doları emiyor.  Peki bir süre sonra bu durum kendisi içinde kötü bir hale donusmeyecek mi ? Dünya da çok değerli dolar ticaretine darbe vurmaya başlamaz mi ? Duracağı yeri bilmesi gerekir. Mesajı Paylaş

kubila

Bu ilk mesajım oldu herkese merhaba, iyi forumlar, gelmişken soru sorayım bari.
Sayın HARZEMŞAH Türkiye'nin durumu Çin'e benziyor mu sizce? Bizde bol tüketiyoruz, tasarruf yapmıyoruz. Sayın Üyeler, kendi ülkemizi bu konuda bugün ve gelecekte nerede görüyorsunuz? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Daha önce Çin ile ilgili yazdığım bir yazıyı paylaşmak isterim.

"Çin'e basit bir bakış yapalım.

Çin'in net borç stokunun GSMH'na oranı % 249, yani 25 trilyon dolar...

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-37407139

Çin'in bütçe açığının resmi açıklamalara göre GSMH'na oranı % 1.8 olarak gerçekleşmiş. Lakin İMF ve Goldman Sachs görünmeyen bazı kalemler hesaba katıldığında bu açığın % 10' u geçtiğini iddia ediyorlar.

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/cinin-butcesi-resmi-sayinin-uc-misli-c2/haber-545176

Çin'in cari açığı değil fazlası var ve 2015 yılı rakamı ise 330 milyar dolar...

http://turkish.cri.cn/781/2016/03/31/1s175222.htm

Trump ABD yatırımlarını geri getireceğini vadederken bence havadan konuşmuyor ve bu politika ne kadar onun, açıkçası içimde şüpheler doğdu. Çünkü yıllar çerçevesinde Çin ekonomisi özellikle 2008'den sonra hızlı bir şekilde yavaşlamaya, daha fazla bütçe açığı vermeye, daha fazla borçlanmaya başlamış. Geriye kalan tek iyi veri olan cari fazlayı ise Trump'ın hedef alması şimdi tesadüf mü ? "

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çinin ihracatındaki düşüş 'istikrarlı' bir şekilde sürüyor.Dünyanın en büyük ticaret hacmine sahip ülkesi olan Çinde 2016 verilerine göre ihracat yüzde 7.7, ithalat da yüzde 5.5 düştü.İhracattaki düşüş,peş peşe ikinci yılda da bir azalmayı ve 2009 küresel krizinden bu yana en kötü veriyi gösteriyor.
Trumpın iktidara gelişi ile bu düşüşün süreceği düşünülüyor.


Dünyanın en büyük ticaretine sahip olan Çin'de 2016 verilerine göre ihracat yüzde 7.7, ithalat da yüzde 5.5 düştü.

Dünyanın en büyük ticaretine sahip olan Çin'de 2016 verilerine göre ihracat yüzde 7.7, ithalat da yüzde 5.5 düştü. İhracattaki düşüş, peş peşe ikinci yılda da bir azalmayı ve 2009 küresel krizinden bu yana en kötü veriyi gösteriyor.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-10-13/china-exports-remain-sluggish-amid-mounting-pressure-on-yuan


Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin ile Singapur arasındaki 'zırhlı araç' gerginliği

Hong Kong'un, kasım ayında gümrükte alıkonulan dokuz adet zırhlı aracı Singapur'a iade edeceği bildirildi.

Singapur'a ait dokuz adet zırhlı araç geçen yıl 23 Kasım'da, Tayvan'da askeri tatbikata katıldıktan sonra Hong Kong limanı üzerinden Singapur'a geri yollanacağı sırada Çin tarafından gümrükte alıkonulmuştu.  Çin Dışişleri Bakanlığı, bunun üzerine Singapur'a Tayvan ile ilgili Tek Çin Politikasına uyması çağrısı yapmıştı. Bakanlık açıklamasında, Çin ile diplomatik ilişkileri bulunan ülkelerin, askeri iş birliği ve diyalog da dahil olmak üzere her alanda Tayvan ile doğrudan her türlü resmi ilişki kurmasına kesinlikle karşı olunduğunu vurgulanmıştı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi gümrük yetkililerinden Roy Tang, yaptığı açıklamada, stratejik ürünlerin gümrük geçişlerinde gerekli yasal düzenlemeleri ihlal etmesinin, yasalara göre cezalandırmayı gerektiren eylemler kapsamında olduğunu söyledi. Tang, 23 Kasım'da Hong Kong limanında gümrük yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle el konulan dokuz adet zırhlı aracın gümrük soruşturmasının tamamlandığını ve Singapur'a geri verileceğini belirtti.

http://www.scmp.com/news/china/diplomacy-defence/article/2050085/singapore-armoured-vehicles-held-hong-kong-should-be Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin askeri harcamalarını yüzde 7 oranında artırıyor

Çin 2017'de askeri harcamalarını yüzde 7 oranında artırma kararı aldı.

Açıklama, ABD Başkanı Donald Trump'ın savunma bütçesini artıracağını açıklamasının ardından geldi. Çin'in savunma bütçesi bu artışa rağmen ABD'ninkinden daha küçük kalacak. Pek çok Çin politikası uzmanı ise gerçek rakamın daha fazla olabileceği görüşünde. Hükümet sözcüsü Fu Ying başkent Pekin'de yaptığı açıklamada Çin'in savunma harcamasının ülkenin bu yılki Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın yüzde 1.3'üne denk gelmesini öngördüklerini açıkladı.

Ülkenin askeri harcamasına ilişkin resmi rakamları, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın yarın başlayacak Çin Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısı sırasında açıklaması bekleniyor.

ABD Başkanı Trump, 2018'de savunma bütçesini yaklaşık yüzde 10 oranında artıracağını açıklamıştı.

Çin, ekonomisinin güçlenmesiyle birlikte ordusunu modernize ediyordu. Çin'in askeri kapasitesini artırarak, özellikle Güney Çin Denizi'nde suni adalar oluşturma yoluyla hak iddia etmesi, bölge ülkelerinde endişeye yol açıyor.

Güney Çin Denizi, ABD ve Çin'i de karşı karşıya getiriyor.

Savunma ve güvenlik konularını araştıran IHS Jane's şirketinin Aralık ayında yayımladığı bir çalışmaya göre, Çin'in savunma bütçesinin 2020'ye kadar 233 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Böylece, 2010'daki bütçesini ikiye katlamış olacak. 2025 itibariyle ise Asya-Pasifik bölgesindeki tüm ülkelerin savunma harcamalarından daha yüksek bir rakama ulaşacak.

http://www.bbc.com/news/world-asia-china-39165080 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin Hükümeti Ekonomik Büyüme Tahminini Düşürdü

Çin Halk Cumhuriyeti'nde hükümet, ekonominin 2017 yılına ilişkin büyüme hızı beklentisini geçtiğimiz yılki tahmini olan yüzde 7.0'den yüzde 6.5'a düşürdüğünü açıkladı.

Başbakan Li Keqiang, başkent Pekin'de yasama organı Çin Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısında, 3 binden fazla temsilcinin önünde hükümetinin ekonomik plan ve öngörülerini açıkladı.

Li Keqiang, Çin başbakanı: "Çin ekonomisinin temelleri gücünü koruyor. Ticari bankaların sermaye yeterlilik oranı yüksek ve elimizde maliye politikası aracı olarak kullanabileceğimiz pek çok enstrüman bulunuyor. Ekonomik güven üst düzeyde ve sistemden kaynaklanan riskleri önleyebilecek kapasitede."

Başbakan Keqiang, zombi şirketler olarak tanımlanan talep fazlası kömür ve çelik üreten girişimlerin üretim miktarlarının kısıtlanacağını, çelikte 50 milyon ve kömürde 150 milyon ton üretim kesintisi yapılacağını söyledi.

Çin ekonomisi geçtiğimiz yıl, son 26 yılın en düşük oranı olmak üzere yüzde 6.7 büyümüştü.

http://www.euronews.com/2017/03/05/china-cuts-its-growth-target-to-65-percent-for-2017 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

OECD'den Çin şirketlerine borç uyarısı

OECD, Çin ekonomisiyle ilgili raporunda özel şirket borçlarındaki patlamanın sistemik riskleri arttırdığına dikkat çekildi. OECD, Çin'in 2017 büyüme hızı tahminini yüzde 6,5 olarak açıkladı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), özel Çin şirketlerinin had safhadaki borçlarının ülke ekonomisi için giderek büyüyen bir problem haline geldiğini duyurdu.

Teşkilatın Pekin'de açıklanan Çin'le ilgili raporunda "son hızla artan özel borçların ekonomik dinamiklerin zayıflamakta olduğu bir döneme rastlamasının sistemik risklerin büyümesine yol açtığı" belirtildi. Kamu işletmelerindeki reformların kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğine işaret eden OECD, kapasite fazlasından olumsuz etkilenen branşların devlet teminatıyla yapay olarak ayakta tutulmasına son verilip kamu işletmelerinin özelleştirilmesi gerektiğini ve artan özel hane borçlarının da sorun yarattığına raporunda yer verdi.

OECD raporunda borçlanma uyarılarının yanı sıra Çin'deki memnuniyet verici gelişmelerin de olduğu, gelir eşitsizliği ve fakirliğin gerilediği ve araştırma harcamalarının fert başına aynı milli gelir seviyesindeki ülkelerden çok daha fazla olduğuna dikkat çekildi. OECD ve Pekin yönetiminin ortak tahminlerine göre Çin ekonomisi 2017'de yüzde 6,5'la son 25 yılın en düşük oranında büyüme kaydedecek.

http://www.dw.com/tr/oecdden-%C3%A7in-%C5%9Firketlerine-bor%C3%A7-uyar%C4%B1s%C4%B1/a-38043962 Mesajı Paylaş

Merkator

Çin'den Uygurlara yeni yasaklar zinciri onaylandı

Çin hükümetinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanların hayatını daha da zorlaştıracak yeni 15 maddelik yönetmeliği cumartesi günü uygulanmaya başlayacak.

Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde dini aşırılıklarla mücadele adına Müslümanlara yeni yasaklar ve uygulamalar getiren 15 maddelik bir düzenleme yapıldı.

Ülkede ifade özgürlüğünün ihlalinin meşru hale getirilmesi için yapılan düzenleme maddeleri hakkında çok fazla detay verilmedi. Çin hükümetinin, Sincan Uygur Özer Bölgesi'nde terörizme ve bölücülüğe yönelik artan tehditlere karşı başlattığı kampanyanın devamında bölgede yaşayan Müslümanlara yeni yasaklar getiren yeni yönetmeliğini Çarşamba günü yayınladı.

DEVLET TELEVİZYONU İZLEMEMEK YASAK

1 Nisan Cumartesi günü yürürlüğe girecek olan düzenlemede, Müslümanların "normal" olarak nitelendirdiği 'peçe ve sakal' dahil olmak üzere, devlet televizyonunu izlemeyi reddetme ya da devlet radyosunu dinlemeyi reddetme ve çocuklarına dinlettirmemeyi yasakladı.
Resmi eğitim sitesi News.ts.cn, İslami hareketleri aşırılık yanlısı "tezahürler" olarak nitelendirerek ulusal eğitime başladı. Uygur Özerk Bölgesinde kırsal kesimlerde güvenlik ve gözetim önlemleri artırılarak bölgeye binlerce ağır silahlı polis konuşlandırıldı.
Çin güvenlik güçleri Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde büyük bir anti-terör mitingi düzenledi.

Hükümetin "aşırılık" olarak gördüğü, günlük yaşamın çeşitli yönlerini kapsayan 15 maddelik öğe veya davranış listesinde neredeyse İslami yaşamın birçok özelliği yer aldı.

EVLİLİK - CENAZE VE MİRAS'TA İSLAMİ KURALLAR YASAK,

Yönetmelik uyarınca, evlilik ya da boşanma ya da başkalarının düğün, cenaze törenlerine ve miraslara karışmak için yasal işlemler yerine dine başvurmak aşırı görülerek yasaklanmış eylemler kapsamında.

Diğer işlemler arasında, aile planlaması politikalarının uygulanmasına müdahale etmek veya sabote etmek ve ulusal kimlik kartlarına, ev kayıt defterlerine veya Çin para birimine kasıtlı olarak zarar vermek.

HELAL KAVRAMI KULLANMAK YASAK

Mevzuata göre, gıda ile ilgili olmayan bölgelerde Helal kavramının uygulanması ya da başkalarının laik hayatlarına müdahale etmek için kullanılması da aşırı bir eylem olarak kabul edilir. Yeni yönetmelik ile, İslami içerikli yayın, basım, dağıtım, satış, üretim, video, mağaza, yasaklanıyor. Aile planlaması politikasının uygulanmasına engel teşkil edilme sayılan çocuk doğum sayısı ceza sebebi.

İHBAR DA YASAYA GİRDİ

Halka açık yerlerde, toplu taşıma, tren istasyonları, havaalanları gibi kamuya açık alanlarda peçe takan kadınların derhal emniyet güçlerine ihbar edilmesi gerektiği de maddeler arasında.

http://www.dunyabulteni.net/manset/397070/cinden-uygurlara-yeni-yasaklar-zinciri-onaylandi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter