İ Sınıfı Fırkateyn

Başlatan 7Skies, Eki 11, 2015, 01:26 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Kabardey

Benim tahminim Ada Korvetler ile İ sınıfı arasındaki farklar, RAM yerine Phalanx CIWS ve ek olarak VLS ile ESSM 2 ve Harpoon yerine Atmaca gelecektir. Onun haricinde büyük bir değişiklik beklemiyorum. Mesajı Paylaş

ÜNAL

Herhalde haberde yanlışlık var.
Burgazada 2019 Kınalıada 2020 demiş ?
2017-2019 değil miydi ?
Zaten Burgazada inşaa halinde.
Zaten hep 2017-2019 suya iniş 2018-2020 teslim derlerdi ancak yeni gemilerde daha hızlıyız gibi şeyler okumuştum..
Daha Kınalıadaya başlanmadı ki aralarında 1 sene olacak ?

Ayrıca bence İ Sınıflar hizmete girince belki hemen Meko1leri hizmet dışına almayız ..
Çünkü şu an bile 2 Perry bize ilaç olabilir .
Düzenli olarak yurtdışı görevler , Lhd hatta kardeş gelecek diyorlar bu gemilere eskort edecek gemiler + Katar'daki üste duracak 2 gemi..
Bence ya hizmetdışına alım yavaşlar yada harbiden Milgemin acısını özel sektör İ sınıfında çıkaracak. Mesajı Paylaş

R.A.K

Kuvvet komutanının geçen yıl sonundaki ifadesi Burgazada'nın 2018, Kınalıada'nın 2020 yılında hizmete gireceği idi.(Kınalıada korvetinin ilk sac kesimi 08 Ekim'te yapıldı.) Bu arada envanterdeki 4 adet BARBAROS sınıfı fırkateyn 2020'li yılların harekat ihtiyaçlarını  karşılayabilecek şekilde modernize edilecek.

Mesajı Paylaş

Topgun

İ sınıfının köprü formu niçin MİLGEM formatından saparak klasik formu almış acaba? Stealth köprüsünden feragatmı ediyoruz yoksa? Mesajı Paylaş

DelKu

Ara 25, 2015, 10:05 ÖÖ Last Edit: Ara 25, 2015, 10:36 ÖÖ by DelKu
Ümit burnu seferi etkili olmuş olabilir mi?
 Ama milli gemi projesindeki ilk dizayn i sınıfı maketindeki gibiydi, sonraki geliştirmede Ada sınıfı köprü üstü formuna dönüldü. Mesajı Paylaş

wolvarin

Şöyle küçük bir anket yapabilsek sizce 3000 ton başlayan bu proje kaç bin ton olarak biter. Milgem ada sınıfı yanlış hatırlamıyorsan 1800 ton başlayıp 2300 tonla bitti. Bu gemide ihtiyaç değişikliği, yeni silah sistemi, belki yerli güç gurubu derken bence %20 kadar büyüyebilir. Bu durumda da pekte küçük sayılamayacak ölçülere gelir. Ben bu projedeki tüm silah sistemlerinin yerli olacağını umuyorum. 2021 e kadar zaman yeter herhalde. Benim merak ettiğim ilk gemide olmasada sonraki gemilerde yerli güç gurubu olur mu? Gemi sayısınında ilk gemi bitikten sonra değişeceğini düşünüyorum. Mesajı Paylaş

HDS

Milgem'i tasarlayan ekibin o zaman bu boyutta gemi tecrübesi yoktu. İ sınıfını yapan ekibin Milgem tecrübesi var.

Milli güç grubu için erken. Ortada henüz bir şey yok tahmin etmek için.

Üstelik güç grubu dediğimiz şey bu gemilerde bir de gaz türbini ve çok karmaşık aktarma organları içeriyor. Mesajı Paylaş

wolvarin

Yapamayız diyorsunuz. Benimkisi umut bazen çok yavaş bazen de  çok hızlı yerli ikamesi sağlanıyor. Ben yine de yaparız diye umacağım. 7-8 seneden bahsediyoruz. Mesajı Paylaş

HDS

Yok, yapamayız demiyorum ama erken diyorum. Altay mesela, ilk iki sene patinaj çekti çok, ancak ondan sonra bir tahmin yapılabilecek bir ekip çıktı.

Gerisi mühim değil ama ekip önemli. Bu insanları bir ülküde sabahlatabiliyor musun? Mesajı Paylaş

Postulat

Ara 27, 2015, 08:33 ÖS Last Edit: Ara 27, 2015, 09:53 ÖS by Postulat
Hocam Aselsan gibi bir yapı altında nasıl insanları sabahlatabilirsiniz?

Aynı soru bir anlamda Boeing, Raytheon gibi devler için de geçerli. Nasıl çalışıyor bu adamlar? Yıllar öncesinin emeklerinin bir anlamda üzerine mi yatıyorlar?

Mesela Skunk Works gibi bir yapı da var Lockheed'in içinde. 

"The designation "skunk works" or "skunkworks" is widely used in business, engineering, and technical fields to describe a group within an organization given a high degree of autonomy and unhampered by bureaucracy, tasked with working on advanced or secret projects."

Bizim de böyle bir yapıya ihtiyacımız yok mu?

Ya da var, ve bizim haberimiz yok.

Varsa neden haberimiz yok?

Ya da şirketler üstünde gizli bir yapı mevcut?

Mesajı Paylaş

Destiny

Benim mantığımın almadığı bazı hususlar var bu projede. Milgem projesi ilk başta 8(+4 opsiyon) şeklinde korvet projesini kapsamaktaydı ardından TF-100 geleceği vs.. konuşuluyordu hatta dahada ileri gidildi donanma aynı gövde üzerinde long hull short hull şeklinde (FREMM gibi)Hava savunma ve ASW genel maksat fırkateyn ihtiyacı karşılanacaktı. İ sınıfı MEKO'lar kadar kapsamlı ve donanımlı bir gemi olacak kabul ancak akdeniz ve ötesi için 5-6k tonluk üzerinde seyir füzeleri taşıyabilecek bir platform çok farklı bir kabiliyet olmazmı donanma için bölge devamlı seyir füzesi ile tehdit ediliyor buna bizimde donanma tabanlı sistemlerle cevap vermemiz gerekmezmi. Ruslar 1000 ton bile olmayan gemilerinde kalibr füzeleri taşıyorlar işi bu kadar aşağı düşürmüşler bizim donanmanında bu konuda önemli bir vuruş kabiliyeti olması büyük bir tehdit yaratırdı düşmana ve dost görünümlü ülkelere. Gerektiğindede Genesis'in üst versiyonlarının sunduğu imkanlarla TF-2000'in taşıyıcısı dahi olabilirdi. TF-2000'in yönlendirip TF-100'lerin VLS'lerinden fırlatılan hava savunma füzeleri vs.. donanma daha radikal çözümlere ve büyümeye gitmeli bence bölgedeki tehdit artıyor bize karşı. Mesajı Paylaş

sahin1

Ben şahsen İ sınıfı ilk 4 geminin Avisoları hizmet dışına çıkaracağını düşünüyorum. Bu gemilerin hizmete giriş tarihleri ile Yavuzların yaşı bana bunu söylüyor. Tahminim, Avisolar hizmet dışına çıkar, ilk 4 Yavuz Avisoların yerine korvet vazifesi alırlar. Biz gemileri ortalama 50 yıl kullanırız. Mesajı Paylaş

orko_8

İ sınıfı için en son 4000t duydum. Tasarımın başından itibaren hedef Yavuz sınıfını ikame etmek, zira bu yaşlı gemiler özellikle dizel makinaları ile artık epey üzmeye başlamışlar. Mesajı Paylaş

sahin1

Öyle olabilir. Lakin bizim bu gibi platformları 40 seneden evvel hizmet dışına alma durumumuz yok. İ sınıfı 2021-24/te hizmete girecekse Yavuzlar erken emekli edilmiş olacak. Yok bunlar gerçekten Yavuzları emekli edecekse Avisolar ne olacak. Bildiğim, şu anda 2 filotilla korvet (6+2) görev yapıyor. Benim tahminim veya önerim, daha vakti olan Yavuzlar Avisoların yerini doldurur. Tonajları da neredeyse yeni Ada sınıfı teknelere yakın nasılsa. Mesajı Paylaş

Zugzwang

3-4 ay önce Milliyet röportajında tersane komutanı İ sınıfı için 3 bin ton demişti, 4 bin tona çıkıldığı kesin mi acaba ? Eğer böyle bir değişiklik varsa hem sınıf açısından hem de deniz kuvvetlerinin yapılanması açısından ne gibi değişiklerden bahsedebiliriz ? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter