Özbekistan

Başlatan Defence, Ağu 22, 2017, 11:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Defence

Özbekistan'da Kiril alfabesine geri dönüş tartışılıyor


Özbekistan'ın bağımsızlığının ilanından sonra Rusya'nın Kiril alfabesini bırakıp Latin alfabesine geçmesi sonrası ülkede ana dil olarak hangisinin kullanılacağı hala tartışma konusu

Özbekistan medyasında, Rus Kiril alfabesinin ülkenin esas alfabesi olarak kabul edilmesi tartışılıyor.
Tartışmalara Şöhret Rizaev adlı Özbek yazarın Devlet Başkanı Şevket Mirziyayev'e bu konuda yazdığı açık mektup sebep oldu. Şöhret Rizaev mektubunda Rus Kiril alfabesinin ülkenin ana dili olmasını talep etti.

Özbekistan 1991 yılındaki bağımsızlığının ilanının ardından Latin alfabesine geçmiş, ancak eski Sovyet rejiminden yana olan kadrolar Rus Kiril yazısının tamamen ortadan kaldırılmasına engel olmuşlardı. Bu şekilde ortaya çıkan alfabe belirsizliği ülkede halen devam ediyor.

Ülkenin aydınları ve gençlerinin çoğunluğu Kiril alfabesinin tamamen ortadan kaldırılarak, Latin yazısına geçilmesinden yana olduklarını belirtiyor.

Özbek Türkçesinin ayrı bir yazı dili olarak kullanılmaya başlandığı tarihten bugüne kadar Özbek Türkleri, çeşitli sebeplerle dört defa alfabe değiştirmişler. Arap alfabesinin Özbek Türkçesindeki bütün sesleri karşılamaması ve Özbek Türkçesinin özelliklerini yansıtmaması Latin alfabesine geçişi hızlandırdı. Rusların Türkistan'ı işgalinden sonra uyguladığı dil politikalar neticesinde Kiril alfabesi kabul edilmiş ve yaklaşık 55 yıl boyunca kullanılmıştı. 1990'ların başından itibaren Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinin milli dil politikalarını uygulaması ile birlikte Latin alfabesine geçilmişti. Çağatay Türkçesinin devamı kabul edilen Özbek Türkçesinin alfabe sorunu günümüzde de hala devam ediyor.

http://www.dunyabulteni.net/manset/406229/ozbekistanda-kiril-alfabesine-geri-donus-tartisiliyor Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Özbekistan'da istihbarat krizi

Kırım Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Özbekistan Cumhurbaşkanı, geçtiğimiz Aralık ayında yaptığı konuşmada MGS'nin reforma gitmesi gerektiğini vurgulayarak, "Özbekistan Milli Güvenlik Servisi reforme edilmelidir. Milli güvenlik konusu birçok vatandaşımız aleyhine gereksizce manipüle edildi. Sistem eski bir zihniyetle idare ediliyor" demişti.

DİPLOMATLARI BÖYLE UYARMIŞTI

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev diplomatlar ile bir araya geldiği toplantıda büyükelçiliklerdeki duruma tepki gösterdi. Mirziyoyev "Bütün diplomatlar şunu dikkate almalıdır; Her bir kişi konumu ve diğer kurumlarla ilişkisi ne olursa olsun yurtdışında elçiliklerimize tabi olmalıdır ve onların direktiflerini yerine getirmelidir. Elçiliklerimizde MGS'yi temsil eden görevliler de vardır. Ama artık yeter. Yarın hepsini geri çağırtacağım. Büyükelçiler ve konsoloslar Cumhurbaşkanı'nın temsilcileridir. Onların üzerinde başka bir irade olamaz" dedi.

GERİLİMİN ARKASINDA HESAPLAŞMA VAR...

Bu adımın Mirziyoyev ve İnoyatov arasındaki hesaplaşmanın son boyutu olduğu belirtiliyor. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in göreve geldiği günden itibaren Milli Güvenlik Servisi ve 27 yıllık başkanı Rustam İnoyatov ile gizli bir mücadesi oldu. Eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov sonrasında Taşkent elitleri içerisindeki en önemli iki isim olan Mirziyoyev ve İnoyatov arasında reformist - muhafazakar ayrımı olduğu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev göreve geldiği günden beri ülkede bir reform havası oluşturmaya çalışırken birçok siyasi tutuklunun da serbest bırakılmasını sağlamıştı. Kara listelerdeki binlerce Özbek vatandaşı Mirziyoyev'in kararnameleri ile yeniden topluma kazandırılmaya başlanmıştı. Ancak Rustam İnoyatov ve ekibinin ise bu reformlardan memnun olmadığı ifade ediliyordu. Milli Güvenlik Servis, geçtiğimiz bir yıl ülkedeki reform havası devam ederken birkaç gazeteciyi ve siyasi aktivisti tutuklayarak reformlardan rahatsız olduğu mesajını vermişti. Bu tutuklamaların amacının Cumhurbaşkanı'na gözdağı vermek olduğu belirtilmişti.


https://www.timeturk.com/ozbekistan-istihbarat-krizi-gerilimin-ardinda-hesaplasma-mi-var/haber-830123 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter