Türk Silahlı Kuvvetleri Günlük Faaliyetleri

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 10:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Observer

14 Haziran 2017 tarihinde;

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı:
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG KALKAN Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir.
12-15 Haziran 2017 tarihleri arasında Doğu Akdeniz'de icra edilen Şehit Teğmen Caner GÖNYELİ-2017 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı'na TCG GELİBOLU ile iştirak edilmektedir.
Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden TCG KARPAZ Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de görevli TCG ERDEK; Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 Tatbikatı'na iştirak etmektedir.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG GÖKÇEADA; Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 Tatbikatı'na iştirak etmektedir.
TCG GİRESUN; Türk Kızılayı adına Mogadişu/SOMALİ'ye insani yardım malzemesi taşıyan M/V SEBAT gemisine refakat/koruma görevi icra ederek ve Deniz Haydutluğu ile Mücadele kapsamında Birleşik Görev Kuvveti-151'e yardımcı destek sağlayarak Mogadişu/SOMALİ limanına intikal etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 43 gemi seyir icra etmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı:
Ege'nin uluslarası hava sahasında eğitim uçuşu icra edilmiştir.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Viyana Belgesi-2011 Kapsamında İcra Edilecek Faaliyetler :
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi-2011 (VB-2011) gereği, Ukrayna Denetim Timi tarafından 12-16 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye'de bir adet VB-2011 Denetimi ve bir adet VB-2011 Değerlendirme Ziyareti icra edilmektedir.
Dört kişiden oluşan Ukrayna Denetim Timi, 12 Haziran 2017 tarihinde askerî uçak ile Eskişehir'den ülkemize giriş yapacak, belirlenmiş alanda denetim ve müteakiben Güvercinlik/Ankara'da konuşlu 1'inci Kr.Hvcl.A.K.lığında değerlendirme ziyareti icra edilmektedir.
Denetim Timine, ülkemizde bulundukları süre içerisinde Gnkur.Bşk.lığınca görevlendirilen Türk Refakat Timi tarafından refakat edilmektedir.
Ukrayna Denetim Heyeti, faaliyetlerini tamamlamasını müteakip 16 Haziran 2017 tarihinde ülkemizden ayrılacaktır.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması Kapsamında İcra Edilecek Faaliyetler :
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması (AKKA) gereği, Ukrayna Denetim Timi tarafından 12-16 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye'de AKKA Denetimi icra edilmektedir.
Dokuz kişiden oluşan Ukrayna Denetim Timi 12 Haziran 2017 tarihinde askerî uçak ile Eskişehir'den ülkemize giriş yapmıştır.
Denetim Timine, ülkemizde bulundukları süre içerisinde Genelkurmay Başkanlığınca görevlendirilen Türk Refakat Timi tarafından refakat edilmektedir.
Ukrayna Denetim Heyeti, faaliyetlerini tamamlamasını müteakip 16 Haziran 2017 tarihinde ülkemizden ayrılacaktır.

K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN YAKALANAN HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇİŞ YAPMAYA ÇALIŞAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER
(14 Haziran 2017)
Bölge / Yer   Yakalanan Şahıslar ve Ele Geçirilen Malzemeler
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 782 şahıs yakalanmıştır.
Irak Sınırı

Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan altı şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- bir adet araç,
- iki adet binek hayvani,
- 18.500 paket sigara,
- 22 adet cep telefonu,
- 80 adet kulaklık,
- 50 adet şarj aleti,
- 60 adet USB kablo,
- muhtelif yaşam malzemesi ele geçirilmiştir.
İran Sınırı

İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- üç çuval hayvan ilacı,
- 600 paket sigara ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 19 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

15 Haziran 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli TCG YAVUZ Batı Karadeniz'de karakol icra etmiştir.
Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli bir Deniz Karakol Uçağı Karadeniz'in uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir.
Bir Deniz Karakol Uçağı Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir. NATO'nun Deniz Muhafızı Harekâtı'na yardımcı destek sağlamıştır.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG KARŞIYAKA Ege Denizi'nde NATO'nun Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı'na iştirak etmiştir.
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir.
Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden TCG KARPAZ Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de görevli TCG ERDEK; Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 tatbikatına iştirak etmektedir.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG GÖKÇEADA; Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 tatbikatına iştirak etmektedir.
TCG GİRESUN; Türk Kızılayı adına insani yardım malzemesi taşıyan M/V SEBAT'ın Mogadişu/Somali'ye emniyetle intikalini sağlamıştır. Deniz Haydutluğu ile Mücadele kapsamında Birleşik Görev Kuvveti-151'e yardımcı destek sağlayarak Salalah/Umman limanına intikal etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 42 gemi seyir icra etmiştir.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Viyana Belgesi-2011 Kapsamında İcra Edilecek Faaliyetler :
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Viyana Belgesi-2011 (VB-2011) gereği, Ukrayna Denetim Timi tarafından 12-16 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye'de bir adet VB-2011 Denetimi ve bir adet VB-2011 Değerlendirme Ziyareti icra edilmektedir.
Dört kişiden oluşan Ukrayna Denetim Timi, 12 Haziran 2017 tarihinde askerî uçak ile Eskişehir'den ülkemize giriş yapacak, belirlenmiş alanda denetim ve müteakiben Güvercinlik/Ankara'da konuşlu 1'inci Kr.Hvcl.A.K.lığında değerlendirme ziyareti icra edilmektedir.
Denetim Timine, ülkemizde bulundukları süre içerisinde Gnkur.Bşk.lığınca görevlendirilen Türk Refakat Timi tarafından refakat edilmektedir.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması Kapsamında İcra Edilecek Faaliyetler :
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Güven ve Güvenlik Artırıcı Önlemlere İlişkin Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Antlaşması (AKKA) gereği, Ukrayna Denetim Timi tarafından 12-16 Haziran 2017 tarihleri arasında Türkiye'de AKKA Denetimi icra edilmektedir.
Dokuz kişiden oluşan Ukrayna Denetim Timi 12 Haziran 2017 tarihinde askerî uçak ile Eskişehir'den ülkemize giriş yapmıştır.
Denetim Timine, ülkemizde bulundukları süre içerisinde Genelkurmay Başkanlığınca görevlendirilen Türk Refakat Timi tarafından refakat edilmektedir.

K.K.K.LIĞI HUDUT BİRLİKLERİ TARAFINDAN YAKALANAN HUDUTLARDA YASA DIŞI GEÇİŞ YAPMAYA ÇALIŞAN ŞAHISLAR VE ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER
(15 Haziran 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 973 şahıs yakalanmıştır.
Irak Sınırı

Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan beş şahıs yakalanmıştır.
İran Sınırı

İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 12 şahıs yakalanmıştır.
Yunanistan Sınırı

Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 53 şahıs ve Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 13 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda iki adet şişme bot ele geçirilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

18 Haziran 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli bir denizaltı Batı Karadeniz'de karakol icra etmektedir.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG KARŞIYAKA Ege Denizi'nde NATO'nun Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı'na iştirak etmektedir.
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir.
NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de görevli TCG ERDEK ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG GÖKÇEADA Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 tatbikatına iştirak etmektedir.
TCG GİRESUN; Deniz Haydutluğu ile Mücadele kapsamında Birleşik Görev Kuvveti-151'e yardımcı destek sağlayarak Salalah/Umman limanına intikal etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam sekiz gemi seyir icra etmiştir.

TSK Unsurlarının Açık Semalar Antlaşması (ASA) Bünyesinde İcra Ettiği Görevler :
ASA kapsamında Türkiye Bosna Hersek'de 19-23 Haziran 2017 tarihleri arasında gözlem uçuşu icra edecektir.
ASA gözlem timi on dört Türk personelinden oluşmaktadır.
21 Haziran 2017 tarihinde Türk ASA Gözlem Uçağı (CN-235) ile gözlem uçuşu icra edilecektir.
Görev sonu çalışmalarına müteakip, 23 Haziran 2017 günü Eskişehir Askeri Hava Üssüne dönülecektir.

(18 Haziran 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 989 şahıs ve Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 31 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda üç adet araç ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 376 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

imlob99

merhaba,
16 mayıs açıklanmadı değil mi? 15 hazirandan 17 haziran a geçtiler hemen değil mi Mesajı Paylaş

Observer

19 Haziran 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli bir denizaltı, Batı Karadeniz'de karakol icra etmektedir.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG KARŞIYAKA, Ege Denizi'nde NATO'nun Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı'na iştirak etmektedir.
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU, Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir.
NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de görevli TCG ERDEK ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG GÖKÇEADA Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 Tatbikatına iştirak etmektedir.
TCG GİRESUN; Deniz Haydutluğu ile Mücadele kapsamında Birleşik Görev Kuvveti-151'e yardımcı destek sağlayarak Salalah/Umman limanına intikal etmiştir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 12 gemi seyir icra etmiştir.

(19 Haziran 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 1.255 şahıs ve Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 10 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda iki adet araç ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 42 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 234 şahıs yakalanmıştır.
Bulgaristan Sınırı

Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dört şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda 1.400 paket sigara ele geçirilmiştir. Mesajı Paylaş

Observer

20 Haziran 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli TCG TURGUTREİS ve bir denizaltı, Doğu Karadeniz'de karakol icra etmektedir.
Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli bir deniz karakol uçağı, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir.
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU, Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir.
NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'de görevli TCG ERDEK; Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 Tatbikatı kapsamında Rota/İspanya liman ziyareti icra etmektedir.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG GÖKÇEADA; Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 tatbikatına iştirak etmektedir.
TCG GİRESUN; Deniz Haydutluğu ile Mücadele kapsamında Birleşik Görev Kuvveti-151'e yardımcı destek kapsamında Salalah/Umman liman ziyareti icra etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 17 gemi seyir icra etmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından görevlendirilen bir uçak ile Konya Selçuk Üniversitesi Hastanesindeki bir donörden alınan organın, İstanbul Kartal Koşuyolu Hastanesine nakledilmesi sağlanmıştır.

(20 Haziran 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 1.298 şahıs ve Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 30 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- 10 paket sigara,
- bir adet cep telefonu,
- bir adet kol saati,
- bir adet harici bellek,
- bir adet tel kesme makası,
- bir adet kerpeten,
- 15 adet kanca,
- dört adet şiş,
- iki adet pasaport,
- bir adet ehliyet ele geçirilmiştir.
Irak Sınırı

Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 16 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- 8.500 paket sigara,
- altı adet büyükbaş hayvan,
- beş adet binek hayvan ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 86 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 159 şahıs yakalanmıştır.
Bulgaristan Sınırı

Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 12 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

21 Haziran 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli TCG TURGUTREİS ve bir denizaltı, Doğu Karadeniz'de karakol icra etmektedir.
Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli bir deniz karakol uçağı, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG KARŞIYAKA, Ege Denizi'nde NATO'nun Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı'na iştirak etmiştir.
Bir deniz karakol uçağı Akdeniz'in uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir. NATO'nun Deniz Muhafızı Harekâtı'na direkt destek sağlamıştır.
Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden TCG KARPAZ, Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
TCG ERDEK; NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 görevini müteakip Katanya/İtalya'ya intikal etmektedir.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG GÖKÇEADA; Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 Tatbikatına iştirak etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 31 gemi seyir icra etmiştir.

(21 Haziran 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 1.338 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- bir adet araç,
- üç adet cep telefonu ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 21 şahıs ve Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 170 şahıs yakalanmıştır.
Bulgaristan Sınırı

Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 17 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

22 Haziran 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli TCG TURGUTREİS ve bir denizaltı Doğu Karadeniz'de karakol icra etmektedir.
Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli bir deniz karakol uçağı Karadeniz'in uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir.
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU ve TCG KALKAN Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir.
Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden TCG KARPAZ, Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
TCG ERDEK; NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 görevini müteakip Katanya/İtalya'ya intikal etmektedir.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG GÖKÇEADA; Batı Akdeniz'de İspanya ev sahipliğinde düzenlenen FLOTEX-17 Tatbikatına iştirak etmektedir.
TCG GİRESUN; Deniz Haydutluğu ile Mücadele ve Birleşik Görev Kuvveti-151'e yardımcı destek kapsamında Salalah/Umman liman ziyareti icra etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 30 gemi seyir icra etmiştir.

(22 Haziran 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 1.168 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan üç şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- iki adet cep telefonu,
- bir adet kulaklık,
- iki adet şarj cihazı,
- iki adet çakı,
- 27 adet giyim ve kişisel malzeme ele geçirilmiştir.
Irak Sınırı

Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 12 şahıs yakalanmıştır.
İran Sınırı

31.160 paket sigara ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 35 şahıs ve Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 91 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

29 Haziran 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli TCG TURGUTREİS Batı Karadeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir. Bir denizaltı karakol icra etmiştir.
Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda destek sağlamak maksadıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir CN-235 uçağı, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir.
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU, Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir. TCG KALKAN keşif gözetleme icra etmiştir.
Bir deniz karakol uçağı Akdeniz'in uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir. NATO'nun Deniz Muhafızı Harekâtı'na direkt destek sağlamıştır.
Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden TCG KARPAZ, Lübnan açıklarında karakol icra etmiştir.
Katanya/İtalya liman ziyaretini müteakip; TCG GÖKÇEADA Aksaz'a ve TCG ERDEK Erdek'e intikal etmektedir.
TCG GİRESUN; Deniz Haydutluğu ile Mücadele ve Birleşik Görev Kuvveti-151'e yardımcı destek kapsamında Salalah/Umman liman ziyareti icra etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 15 gemi seyir icra etmiştir.

(29 Haziran 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 494 şahıs ve Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- iki adet cep telefonu,
- dört adet sim kart,
- bir adet pasaport,
- üç adet kimlik kartı ele geçirilmiştir.
İran Sınırı

1.040 paket sigara ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 33 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

30 Haziran 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli TCG TURGUTREİS, Batı Karadeniz'de karakol icra etmiştir.
Bir deniz karakol uçağı, Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir. NATO'nun Deniz Muhafızı Harekâtı'na yardımcı destek sağlamıştır.
NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG KİLİMLİ Ege Denizi'nde NATO'nun Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı'na iştirak etmiştir.
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU ve bir denizaltı Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir. TCG KALKAN keşif gözetleme icra etmiştir.
TCG GÖKÇEADA Katanya/İtalya liman ziyaretini müteakip Aksaz'a intikal etmiş, TCG ERDEK Erdek'e intikal etmektedir.
TCG GİRESUN; Deniz Haydutluğu ile Mücadele ve Birleşik Görev Kuvveti-151'e direkt destek sağlayarak Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı kapsamında karakol icra etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 13 gemi seyir icra etmiştir.

(30 Haziran 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 575 şahıs ve Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 35 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- bir adet araç,
- üç adet cep telefonu,
- bir adet SD kart,
- bir adet flash bellek,
- bir adet şarj cihazı,
- dört adet kimlik,
- 520 Türk Lirası ele geçirilmiştir.
İran Sınırı

İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan altı şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda 6.000 paket sigara ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 44 şahıs ve Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 15 şahıs yakalanmıştır.
Bulgaristan Sınırı

Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 13 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

01 Temmuz 2017 tarihinde;

Birlik / Gemiler; Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında liman ziyareti icra etmiştir.
Doğu Akdeniz'de, Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla sürdürülen Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU ve bir denizaltı Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir.
TCG ERDEK, Katanya/İtalya liman ziyaretini müteakip Erdek'e intikal etmiştir.
TCG GİRESUN, Aden Körfezi, Somali açıkları ve mücavir bölgelerde vuku bulan deniz haydutluğu eylemleriyle mücadele etmek maksadıyla, Birleşik Görev Kuvveti-151'e direkt destek sağlayarak Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı kapsamında karakol icra etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam dört gemi seyir icra etmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından görevlendirilen bir uçak ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesindeki bir donörden alınan organın, Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine nakledilmesi sağlanmıştır.

(01 Temmuz 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 501 şahıs ve Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan bir şahıs yakalanmıştır.
İran Sınırı

İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 15 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- dört adet binek hayvan,
- 424 kilogram tütün,
- 12.890 paket sigara ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 29 şahıs ve Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dokuz şahıs yakalanmıştır.
Bulgaristan Sınırı

Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 11 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

02 Temmuz 2017 tarihinde;

Karadeniz Uyumu Harekâtı'nda görevli TCG TURGUTREİS, Batı Karadeniz'de karakol icra etmiştir.
Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU ve bir denizaltı Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra etmektedir.
Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na, iştirak eden TCG KARPAZ Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
TCG GİRESUN; Birleşik Görev Kuvveti-151'e direkt destek sağlayarak Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı kapsamında karakol icra etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam dokuz gemi seyir icra etmiştir.

(02 Temmuz 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 534 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- üç adet cep telefonu,
- bir adet bıçak ele geçirilmiştir.
İran Sınırı

İran'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda, 2.100 paket sigara ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 94 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

03 Temmuz 2017 tarihinde;

Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve Türk boğazlarının güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyum Harekâtı kapsamında; TCG TURGUTREİS tarafından Batı Karadeniz'de karakol icra edilmiştir.
NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG KİLİMLİ tarafından Ege Denizi'nde Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı icra edilmiştir.
Doğu Akdeniz'de petrol ulaştırmasının güvenliğinin sağlanması, bölgedeki muhtemel risk ve tehdit unsurlarına karşı varlık göstererek caydırıcılık sağlanması ve NATO'nun bölgedeki deniz güvenliği çabalarının desteklenmesi maksadıyla icra edilen Akdeniz Kalkanı Harekâtı kapsamında; TCG KALKAN ve bir denizaltı tarafından Doğu Akdeniz'de keşif gözetleme icra edilmiş, TCG GELİBOLU tarafından keşif gözetleme icrasına devam edilmektedir.
Yasaklanmış silah ve malzemenin Lübnan kara suları ve limanlarına girişini tespit etmek maksadıyla, Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden TCG KARPAZ Lübnan açıklarında karakol icra etmektedir.
Deniz haydutluğu ve denizde silahlı soygun ile mücadele ve küresel deniz ticareti ile açık denizlerin serbestliği ilkesinin korunması maksadıyla tesis edilen Birleşmiş Görev Kuvveti-151'e direkt destek sağlayan TCG GİRESUN tarafından Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı kapsamında Aden Körfezinde karakol icra edilmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 16 gemi seyir icra etmiştir.

(03 Temmuz 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 510 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- bir adet tabanca,
- üç adet mühimmat,
- bir adet şarjör ele geçirilmiştir.
Irak Sınırı

Irak'tan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 13 şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- bir adet araç,
- 40.000 paket sigara ele geçirilmiştir.
İran Sınırı

6.110 paket sigara ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan yedi şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 66 şahıs yakalanmıştır.
Bulgaristan Sınırı

Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 14 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

04 Temmuz 2017 tarihinde;

Denizde durumsal farkındalığa sahip olmak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla bir deniz karakol uçağı Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiştir. NATO tarafından Akdeniz'de terörizmle mücadele harekâtına sağlanan destek çerçevesinde Deniz Muhafızı Harekâtı'na yardımcı destek sağlamıştır.
Doğu Akdeniz'de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU keşif gözetleme icra etmektedir.
Birleşmiş Milletler UNIFIL Deniz Harekâtı'na iştirak eden TCG KARPAZ Lübnan açıklarında karakol icra etmiştir.
Aden Körfezi, Somali açıkları ve mücavir bölgelerde vuku bulan deniz haydutluğu eylemleriyle mücadele etmek maksadıyla TCG GİRESUN; Birleşik Görev Kuvveti-151'e direkt destek sağlayarak Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı kapsamında karakol icra etmektedir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 15 gemi seyir icra etmiştir.

Ege Denizi'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra edilmiştir.
Hava Kuvvetleri Komutanlığından görevlendirilen bir uçak ile Denizli Servergazi Devlet Hastanesindeki bir donörden alınan organın, Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesine nakledilmesi sağlanmıştır.

(04 Temmuz 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 837 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan iki şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- bir adet araç,
- 10 paket sigara,
- bir adet cep telefonu,
- bir adet kulaklık,
- 5.250 gr TNT,
- 20 m fitil,
- dokuz adet fünye,
- bir adet kimlik,
- bir adet cüzdan,
- iki adet çakmak,
- 7.100 Suriye Lirası,
- 200 ABD Doları ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan beş şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 29 şahıs yakalanmıştır.
Bulgaristan Sınırı

Türkiye'den Bulgaristan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 15 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Observer

05 Temmuz 2017 tarihinde;

Doğu Akdeniz'de; Türk deniz yetki alanlarında denizde durumsal farkındalığa sahip olmak, deniz güvenliğine katkı sağlamak ve Türkiye Cumhuriyeti'nin deniz yetki alanlarındaki hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla Akdeniz Kalkanı Harekâtı'nda görevli TCG GELİBOLU keşif gözetleme icra etmektedir. TCG KALKAN ve TCG BORA keşif gözetleme icra etmiştir.
Aden Körfezi, Somali açıkları ve mücavir bölgelerde vuku bulan deniz haydutluğu eylemleriyle mücadele etmek maksadıyla TCG GİRESUN; Birleşik Görev Kuvveti-151'e direkt destek sağlayarak Deniz Haydutluğu ile Mücadele Harekâtı kapsamında karakol icra etmektedir.
Karadeniz'de muhtemel terör ve yasa dışı faaliyetlerin caydırılması ve Türk boğazlarının güvenliğine katkıda bulunmak maksadıyla icra edilen Karadeniz Uyum Harekâtı kapsamında; Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait bir CN-235 uçağı, Karadeniz'in uluslararası hava sahasında keşif gözetleme uçuşu icra etmiş, bir denizaltı tarafından Batı Karadeniz'de karakol icra edilmektedir.
NATO'ya barış, kriz ve çatışma süreçlerinde kullanılmak üzere sürekli bir deniz yeteneği sağlamak maksadıyla tesis edilen NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli TCG KİLİMLİ tarafından Ege Denizi'nde Düzensiz Göç ile Mücadele Harekâtı icra edilmiştir.
Harekât eğitim faaliyetlerinde toplam 17 gemi seyir icra etmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığından görevlendirilen bir uçak ile Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesindeki bir donörden alınan organın, Ankara Türkiye İhtisas Hastanesine nakledilmesi sağlanmıştır.

(05 Temmuz 2017)
Suriye Sınırı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı hudut birlikleri tarafından gün içerisinde, Suriye'den Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 620 şahıs, Türkiye'den Suriye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan dokuz şahıs yakalanmıştır. Bu müdahaleler sonucunda;
- bir adet tüfek,
- dört adet el bombası,
- bir adet araç,
- dört adet cep telefonu,
- bir adet AK-47 piyade tüfeği şarjörü,
- 58.361 Suriye Lirası,
- 150 ABD Doları,
- iki adet altın bilezik,
- bir adet kimlik,
- bir adet banka hesap kartı,
- iki adet telefon hattı,
- üç adet pasaport ele geçirilmiştir.
Yunanistan Sınırı

Yunanistan'dan Türkiye'ye yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 49 şahıs, Türkiye'den Yunanistan'a yasa dışı sınır geçişi teşebbüsünde bulunan 33 şahıs yakalanmıştır. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter