ABD ve Çin Arasında Artan Siyasi ve Askeri Gerilim

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 09:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kimlikci

#30
Mar 23, 2016, 10:32 ÖÖ Last Edit: Mar 23, 2016, 03:19 ÖS by kimlikci
Amerikanın son nükleer denizaltısı da Filipinlere ulaştı


ABD donanmasına ait nükleer enerjiyle çalışan balistik füze denizaltısı USS Ohio, Filipinler'in Subic Limanı'na ulaştı.
ABD'nin Manila Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada USS Ohio (SSGN-726) adlı denizaltının gelmesiyle, ABD'nin Hint-Asya Pasifik bölgesindeki konuşlanmasının tamamlandığı belirtildi.
Filipinler'deki ABD'nin eski deniz üslerinden Subic'e ulaşan denizaltının kaptanı Michael Levis, 7. filoya destek mahiyeti taşıyan görevlerinin ABD'nin bölgedeki varlığının ilgili taraflarla işbirliği ve istikrarın teminini kapsadığını ve dengeleme unsuru olduğunu söyledi.
Luzon Adası'nın Güney Çin Denizi'ne bakan batı tarafındaki Olongapo'ya bağlı Subic körfezindeki liman, ABD donanması tarafından üs olarak kullanılmış ve 1992 yılında kapatılmıştı.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/358884/amerikan-nukleer-denizaltisi-filipinlerde

Japonya Kuzey Kore tehdidi sebebiyle 2017 Martından itibaren Tokyoya kalıcı olarak Patriot PAC-3 hava savunma sistemini konuşlandırmayı planlıyor

http://savunmaveteknoloji.com/tokyoya-pac-3lu-koruma-kalkani/ Mesajı Paylaş

kimlikci

Kuzey Kore'den Güney'e gözdağı

Kuzey Kore, Güney Kore devlet başkanının resmi ikametgahına yönelik topçu saldırısının tatbikatını yaptı. Devlet haber ajansı KCNA'da yer alan haberde, tatbikatın, orduya Güney Kore hükümetini "acımasızca" yok etmeye hazır olun çağrısında bulunan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından denetlendiği bildirildi. Haberde, ''Mavi Ev'' olarak anılan Güney Kore devlet başkanlığı konutu, "alev ve kül denizine" çevrilmekle tehdit edilirken, Devlet Başkanı Park Geun-Hye'nin "hazin sonu" uyarısında bulunuldu.

http://aa.com.tr/tr/dunya/kuzey-koreden-guneye-gozdagi/543703 Mesajı Paylaş

kimlikci

Amerika ve Güney Kore Thaad füzelerini konuşlandırma konusunda anlaşmaya vardı

http://savunmaveteknoloji.com/kuzey-kore-fuzelerine-karsi-thaad-sistemi/

Mesajı Paylaş

kimlikci

Güney Kore Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin bir takım siber saldırılar yaptığı ileri sürüldü. Bakanlığın açıklamasında, Kuzey Kore'den gelen manyetik dalgaların ülkedeki GPS sinyallerini bozduğu aktarıldı.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/359918/kuzey-kore-guney-korenin-gps-sinyallerini-bozdu Mesajı Paylaş

ocay

Kuzey Kore'nin bu 170mm'lik SP Koksan topuna nedense bir hayranlık besliyorum. Mesajı Paylaş

kimlikci

Filipinler ve ABD, Güney Çin Denizi'ndeki yıllık askeri tatbikatına başladı. Tatbikata 5 bin Amerikalı, 4 bin Filipinli ve 80 Avustralyalı asker katılıyor.

http://aa.com.tr/tr/dunya/filipinler-ve-abdden-guney-cin-denizinde-tatbikat/549272
Mesajı Paylaş

kimlikci

Kuzey Kore'nin yeni bir kıtalar arası balistik füze motoru denemesini başarıyla gerçekleştirdiği söyleniyor. Deneme ile Kuzey Kore Amerika ana karasına
saldırı kabiliyeti elde ettiği söylentiler arasında....

http://www.bbc.com/news/world-asia-36002713 Mesajı Paylaş

kimlikci

Güney Kore Savunma Bakanlığı ve Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, geçen yıl ülkeye iltica eden albayın, Kuzey Kore'nin istihbarat kurumu Genel Keşif Bürosunda çalıştığı belirtildi.

http://www.timeturk.com/kuzey-koreli-albay-guney-kore-ye-sigindi/haber-139433 Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD Ordusu'nda görevli bir komutanın, Çin adına casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanacağı bildirildi.
ABD Deniz Piyadelerinde görev yapan komutanlardan Edward Lin'in, ABD ordusuna ait gizli belgeleri Çin'e sızdırdığı ve bunun için yargılanacağı belirtildi.
Deniz Piyadelerine ait hassas bilgilerin toplandığı bir uçakta görev yapan Lin'in, uçağın iletişim bilgilerini paylaşarak, dinlenilebilmesini sağladığı iddia ediliyor.
Edward Lin'in ne zamandan beri bilgi sızdırdığı ve bilgilerin içeriği hakkında ise açıklama yapılmadı.
Aslen Tayvanlı olan ve 2008 yılında ABD vatandaşı olan Lin'in, hakkındaki suçlamaların doğrulanması durumunda idam cezası alabileceği öğrenildi.

http://www.dunyabulteni.net/haberler/360786/abdli-komutan-casusluktan-yargilanacak Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Filipinler Savunma Bakanı Voltaire Gazmi ile düzenlenen ortak basın toplantısında, Hava Kuvvetleri komandoları dahil yaklaşık 300 ABD askerinin, ayın sonuna kadar Güney Çin Denizi'nde Filipinler devriye ekibinin yanında görev yapacağını açıkladı.
Amerikalı yetkililer, devriye ekibinde, Clark Hava Üssü'ndeki 3 Pave Hawk saldırı helikopteri, bir MC-130H Combat Talon II özel görev uçağı ve 5 A-10 uçağı ile özel harekat ekiplerinin dahil olduğu 200 havacının yer alacağını kaydetti. Aynı zamanda, 75 deniz piyadesinin, bölgede ortak askeri operasyonları desteklemek amacıyla Aguinaldo Kampı'nda kalacağı bildirildi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/361093/guney-cin-denizindeki-gerilim Mesajı Paylaş

kimlikci

Güney Çin Denizinde ASEAN ile Çin ilişkisi ve adaların politik boyutunda ki son durum

http://aa.com.tr/tr/analiz-haber/guney-cin-denizi-ve-cin-asean-iliskilerinde-baglayicilik/562389 Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD ve Hindistan Hint Okyanusu'nda beraber denizaltı arayacak


Hindistan ve ABD Hint Okyanusu'nda denizaltı takibinde birbirlerine yardımcı olmak konusunda görüşmelere başladılar. İki ülke de Çin Donanmasının Hint Okyanusu'nda Hindistan egemenliğini tehdit etmesinden ve Güney Çin Denizi'nde görülme sıklığını arttırmasından rahatsız. İki taraf bu nedenle Denizaltı savaşı konusunda görüşmelere başlıyor. Hint denizcilere göre Çin denizaltıları üç ayda ortalama dört defe görülmeye başladı. Denizaltılar, Malakka Boğazı açıklarındaki Andaman ve Nicobar adalarında ve Güney Çin Denizi girişinde görülüyor. Buralara Çin'in akaryakıt gemilerinin yüzde 80'nin geçiş yolunu oluşturuyor. 

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-ve-hindistan-hint-okyanusu-nda-beraber-denizalti-arayacak/569/1 Mesajı Paylaş

kimlikci

Amerikan askerleri ilk defa sahra altı Afrika da kalıcı üs açıyor. Üs Senegal de açılacak. Savunma antlaşmasının süresi yok. Üs sayısı belli değil...

Bu ara ilk mesajım silindiği için tekrardan yazayım

Cibuti Amerikadan bir askeri üssünü boşaltmasını istemişti. Çin üste 10500 asker bulunduracak ve üs inşası geçtiğimiz aylarda başladı. Mesajı Paylaş

kimlikci

#43
May 10, 2016, 05:38 ÖS Last Edit: May 10, 2016, 05:47 ÖS by kimlikci
Amerika Çin ile Thaad füzeleri için müzakere yapma isteğinde. Çin ise füze kompleksinin kendisine doğrudan doğruya tehdit oluşturduğunu düşünüyor

http://www.c4defence.com/Gundem/washington-pekin-ile-thaad-gorusmek-istiyor/605/1

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, olağan basın toplantısında, ABD'ye ait USS William P. Lawrence savaş gemisinin Çin'e ait sulara izinsiz girdiğini ve geminin uyarıldığını belirtti. Diğer yandan Çin Savunma Bakanlığı da Çin'e ait bölgede ABD'nin savaş gemisinin devriye gezmesinin ardından 2 savaş uçağı ve 3 gemi konuşlandırıldığını açıkladı.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/363665/cin-ve-abdnin-guney-cin-denizi-anlasmazligi-artiyor Mesajı Paylaş

saladin

Haberi yazan arkadaslar o bolgenin cin'e ait olmadigini bilmiyorlar sanirim. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter