ABD ve Çin Arasında Artan Siyasi ve Askeri Gerilim

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 09:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ayibarishi

http://www.sarizeybekhaber.com.tr/m/?id=6973

Sinyaller geliyor arkadaşlar. Konvansiyonel olmayan bir savaş da hazırlanıyor, küçük yazılarla, satır aralarında... Mesajı Paylaş

HDS

Öte yandan, geçenlerde Obama mı demişti: "Ukrayna Putin'in tekme ile uykusundan uyandırıldığı olay oldu." diye.. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

#17
Kas 09, 2015, 10:08 ÖS Last Edit: Kas 09, 2015, 10:15 ÖS by HAZERFEN
Bu başlığı takip eden üstadlar hatırlayacaklardır, Çin ABD'ye karşı sertleşiyor ve rakibini dolar üzerinden vurabilir diye bir yorum dercetmişim. Bunu ticari anlaşmalarla piyasaya dolar basarak yapabilir diye de belirtmiştim. Bu taktiğe örnek olabilecek önemli iki olayı takdirlerinize arz etmek isterim. Bu iki olay Merkel ve arkasından Holland'ın Çin ziyaretleridir. İki batılı lider de önemli ticari anlaşmalara imza atarak ülkelerine döndüler. Sadece Merkel 22 milyar dolarlık ihracat sözleşmesiyle Ülkesine döndü. Holland da güzel bir sipariş aldı diye hatırlıyorum. Çin elindeki bol dövizi sadece para piyasalarını silah olarak kullanmak için değil, aynı zamanda müttefiklerin bazılarına rüşvet dağıtıp aralarını bozmak için de kullanıyor anlaşılan.

İşe Almanya ve Fransa cephesinden bakarsak ne görünüyor derseniz, ABD-Çin krizini ticari menfaate dönüştürebilme meziyeti görünüyor. ABD bu olayı hiç şüphesiz rezerve etmiştir.

Bu olayın üzerine 60 yılın ardından Tayvan ile yapılan ilk resmi görüşmeyi eklersek sanırım tablo biraz daha netleşiyor. Tayvan'ı da soft taktiklerle nötralize etmek isteyen Pekin yönetimi ABD'yi kendisi ile olan mücadelede yalnızlaştırma stratejisi izliyor. Zira hepimizin malumu, Tayvan güneydoğu Asya'da ABD'nin en sıkı müttefiki.

Çin uzun süre Sun Tsu stratejisi ile hareket etti ve "güçlü iken zayıf görün"dü. Çevresiyle olan sorunları hep zamana yaydı ve agresif davranmadı. Bölgesel işbirlikleri, kazan-kazan stratejileri ile sorunlu ülke ve yönetimleri kendi suyuna getirmeyi becerebildi.

ABD ile ilişkilerinde ise bugüne kadar hep bir bağımlılık ilişkisi ön plana çıkarıldı. Bu iktisadi "siyam ikizi" durumu artık rafa kalkmakta. Ne dünyayı ne de Asya-Pasifik bölgesini ABD ile paylaşmamakta kararlı bir Çin politikası yükseliyor. ABD karşıtı devletler de bu gidişattan güç alıyor (şahsen Hugo Chavez'in şu saatte hayatta olmasını çok isterdim).

Konjonktüre ABD cephesinden bakacak olursak karşısında kartlarını çok iyi oynayan ve güçlü bir rakip var. İşin daha kötüsü bu rakip Rusya gibi diğer rakiplere moral ve motivasyon kazandırıyor. ABD'nin acil harekete geçmesi ve namını yürütmesi gerekiyor. Eğer bu düello bölgesel siyasi hamleler ve iktisadi manevralar ile devam ederse ne ala. Zira gidişat sıcak çatışma sonunda bölgesel ya da küresel bir yangına da gebe olabilir.

Söz konusu konjonktürde de "Türkiye'nin uluslararası siyaset borsasında hisseleri yükseliyor"! Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ekonomi tarihi savaş mı diyor?

Ekonomi bilgisi"nin kendisinden çok "ekonomi tarihi"nin önem kazanacağı bir döneme giriyoruz. Dikkat ederseniz, ekonomi yazarları ekonominin kendisinden çok, günlük olaylara değinen ve ekonomiyi doğrudan değil, dolaylı olarak etkileyen konularda yazmaya başladılar. Çünkü, artık küresel bütünleşme dönemi başladı. Bütün dünyada, gelişmekte olan ülke ekonomileri birbirlerine paralel biçimde hareket ediyorlar. Gelişmekte olan, fakat bir türlü gelişmiş ülke olamayan ülkeler bloğu arasında, sadece "pozitif ayrışma" veya "negatif ayrışma" gibi başlıklar öne çıkıyor. Bu ayrışmaların temel nedeni ise ya siyasi gelişmeler ya da ülkelerin oransal olarak yüksek bağları bulunan diğer ülkelerdeki ekonomik ve/veya siyasi gelişmeler oluyor.

Dünya ekonomisi ve zenginliklerinin dörtte birinden biraz fazlasını kontrol eden ABD, önümüzdeki on beş yıl içinde dünya ekonomisi ve zenginliklerinin üçte birinden biraz fazlasını kontrol edebilir hale gelecek. Bu gelişme, giderek, diğer devletlere ve özellikle de bizim gibi bir bloğa dahil olmayan ülkelere, "her konuda ABD'nin sözünden çıkmama" politikasını diretiyor. ABD, önümüzdeki on beş yılda ciddi bir biçimde silahlanacak ve istediğinin yapılması adına, silah gücünü de gündeme getirecek. Temel yeniliklerin çoğunun ABD'de çıkması ve sermaye birikiminin bu ülkede yoğunlaşması nedeniyle, ABD'de çıkmaya devam edecek olması; ABD'nin güçlü yapısını, gelecekte daha da sağlamlaştıracak.

Zor oyunu bozabilir mi?

Türkçeye de çevrilen "Kapital" kitabının yazarı Thomas Piketty ve yine Türkçeye de çevrilen "Paranın Yükselişi-Dünyanın Finansal Tarihi" kitabının yazarı Niall Ferguson, bu gelişmelerin Birinci Dünya Savaşı öncesi ekonomik gelişmelerle benzeştiğini söylüyor.

Piketty'e göre, yüzde 10'luk en üst gelir dilimi içindeki sermaye ve iş gücü arasındaki gelir eşitsizliği bile, 2010 yılı ABD'sinde, 1910 yılı Avrupa'sının bu konudaki gelir eşitsizliği olan yüzde 50 (Gini endeksi 0.49) oranına ulaştı. Bu gidişle, 2030 yılında, ABD'de bu konudaki eşitsizlik, tüm zamanlardaki eşitsizliği sollayarak, yüzde 60'a (Gini endeksi 0.58) ulaşacak.

Birinci Dünya Savaşı öncesinde, Avrupa'da sermayenin yüzde 90'ı, nüfusun yüzde 10'una aitti. Halen, bu oran, Avrupa'da yüzde 60 ve ABD'de yüzde 70. 2030 yılından önce, ABD'de bu oranın yüzde 90'a (Gini endeksi 0.85) ulaşması ihtimal dahilinde. Kısacası, yalnız bu ayrışma değil, diğer ekonomik göstergeler de, Birinci Dünya Savaşı öncesi ekonomik kıyaslamalarla örtüşüyor.

Ferguson, kitabında açıkça, bir "üçüncü dünya savaşı" olasılığından bahsediyor. Ferguson'a göre, şu andaki küresel ekonomik gelişmeler, 1914'teki yangının başlaması sırasındaki gelişmeler kadar kötü. ABD ve Çin arasındaki çatışma, patlamanın ilk kıvılcımını ortaya çıkarabilir. Aaron L.Friedberg de (the Future of US-China Relations), iki dev arasında bir çatışmanın kaçınılmaz olduğunu anlatıyor.

Yaman Törüner
Çözüm
27.10.2015

Son dünya ekonomik krizi 2008 yılında Abd'de mortgage kaynaklı başladı. 2010 yılından itibaren Çin ekonomisi ciddi bir yavaşlamaya girdi ve halen devam ediyor. Şöyle bir oran var, Çin'in büyümesindeki her %1 düşüş küresel büyümeden % 0,25 puan düşürüyor. Dünya emtia piyasasındaki ürünlerin % 48'ini Çin tüketiyor. Temelde yavaşlayan bir Çin daha az emtia tükettiği için emtia üreten her ülkede beraber krize giriyor. Ekonomik savaş başlayalı çok oldu demeye çalışıyorum. Çünkü çıkan bu kriz kendi kendinemi çıktı, yoksa çıkartıldımı tartışılır. Zira Çin 2000' li yılların başındaki büyüme oranıyla devam etseydi 2020 li yılların başında Abd'yi ekonomik büyüklükte geçmiş olacaktı. Bu bağlamda Çin büyümesinden daha ne kadar ödün verecek göreceğiz ama vermek istemediği, elindeki ekonomik silahlarının bittiği  noktada kılıçlar kınından çıkacak diye düşünüyorum. Yukarda yazarın dem vurduğu yıllar bazında gelir dağılımı dengeside bu şekilde bozulmaya devam ederse bu süreç daha da hızlanacak gibi duruyor. Hayırlısı bakalım diyorum... Mesajı Paylaş

kimlikci

#19
Mar 02, 2016, 12:22 ÖS Last Edit: Mar 07, 2016, 05:27 ÖS by kimlikci
Çin ile Tayvan arasında gerginlik tırmanıyor  21 Ocak 2016


Çin, Tayvan açıklarında geniş çaplı bir askeri tatbikat yaptı.Çin Merkez Televizyonu (CCTV) Çin ordusunun karaya mühimmat indirme tatbikatının görüntülerini yayınladı.Görüntülerde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na bağlı kara birliklerinin denizden ve havadan, karaya çıkarma yaptığı, tatbikatta uzun menzilli roketler, havan topları ve helikopterler kullanıldığı görüldü. CCTV'nin haberinde tatbikata ilişkin diğer detaylara değinilmedi.Çin'in güneydoğu sahil bölgesinde ekonomik açıdan gelişmiş Guangdong ve Fucien eyaletleri bulunuyor. Boğazın diğer yakasında Çin ile sorunlar yaşayan Tayvan yer alıyor.

Tayvan'da cumartesi yapılan genel seçimlerde Çin Ana Kıtası ile ilişkilerde "mesafeli" olacağı sinyalini veren muhalefetteki Demokratik İlerleyiş Partisi'nin adayı Tsai Ing-wen, yüzde 57 oy alarak ülkenin yeni başkanı seçilmişti. Muhalefetin başkanlık ve parlamento seçimlerindeki mutlak zaferinin ardından Çin Dışişleri Bakanlığı, "Tayvan'ın bağımsızlığına kesinlikle karşıyız. Duruşumuz, adadaki seçim sonuçlarına göre değişmez" açıklamasını yapmıştı. Tayvan tarihinin ilk kadın başkanı Tsai ise "Çin ile ilişkilerde provokatif olmayacakları"nın altını çizerek, Pekin'e "Seçim sonuçlarına saygılı olması" çağrısını yapmıştı.


http://www.ntv.com.tr/dunya/cinden-tayvana-gozdagi,01t11OyoSkyjnR4C0fpDPw


Güney Çin Denizi'nde Füze GerginliğiTayvan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Çin'in Güney Çin Denizi'nde kime ait olduğu tartışmalı olan bir adada hava savunma sistemi yerleştirdiğini doğruladı. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri de haber kanalı Fox News'a yaptığı açıklamada, Çin'in adada füzeleri depolamaya başladığını aktardı. 
Uydu görüntülerinde de Woody Island'da iki füze bataryasının yerleştirildiği görülüyor. Sistemin 200 kilometre menzilli füzelerle düzenlenebilecek olası hava saldırılarına karşı savunma yeteneği olduğu belirtiliyor.

http://www.ntv.com.tr/dunya/guney-cin-denizine-fuze-savunma-sistemi,5dbYKytOg0e2VxQFC3nOLw

http://www.foxnews.com/world/2016/02/16/exclusive-china-sends-suface-to-air-missiles-to-contested-island-in-provocative-move.htmlABD Pasifik Donanması Komutanı Amiral Harris bölgedeki silahlanmanın önüne geçebilmek için Çin Denizi'ne daha fazla destroyer ve denizaltı göndermeyi düşünebileceklerini duyurdu.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/356287/abd-ile-cin-arasindaki-gerilim-artiyor


Çin Doğu Çin denizinde tartışmalı adalara Xian JH-7 ve J-11 savaş uçaklarını konuşlandırdı


http://www.defensenews.com/story/defense/2016/02/23/china-deploys-fighter-jets-contested-island-south-china-sea/80824116/Japonya ve İngiltere'nin, Çin'in bölgedeki etkisine karşı savunma alanında işbirliğini artırmak için anlaştı. Bu kapsamda İngiltere, Japonya'ya RAF Typhoon avcı uçakları gönderiyor

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/351528/ingiltere-ve-japonyadan-cine-karsi-ortak-hamleDoğu Çin Denizinde gerginlik tırmanıyor

Japonya Hava öz savunma güçleri Doğu Çin Denizi'nde Okinava adasının güneyinde konuşlandırdığı F-15J savaş uçaklarının sayısını iki katına çıkardı. Japon Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Naha Hava Üssü'ndeki uçak sayısı yaklaşık 20'den 40'a çıkmış oldu.  Japonya'nın bu hamlesi Çin'in Senkuku Adası yakınlarında savaş gemisi ve sahil güvenlik gemisi göstermesine karşılık geldi. Japonya'nın kontrolündeki ıssız ada üzerinde Çin hak iddia ediyor. Çin adanın Diaoyus adını taşıdığını savunuyor ve bu ülkeye iadesini istiyor.  Tokyo ve Pekin ada üzerindeki duruşlarını bu tür hareketlerle karşılıklı deniyor.   


http://www.c4defence.com/Gundem/japonya-dogu-cin-denizindeki-f15j-sayisini-ikiye-katladi/232/1
Güney Kore Rusya'yı Kuzey Kore'ye yardım etmekle suçladı


Güney Kore Milli İstihbarat Teşkilatı başkanı, Rusya'yı Kuzey Kore'ye BM kararlarına göre kesin olarak yasak olan füze programının uygulanmasında yardım etmekle suçladı. Güney Kore'nin The Kore Herald gazetesine konuşan ve Kuzey Kore'nin füze sistemini inceleyen uzmanlar, 2012 yılından sonra Kuzey Kore füzelerinin 500 kilogram silahla azami 13 bin kilometreye ulaşabilecek duruma geldiğini bildirdi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/354405/gkoreden-rusyaya-kkore-suclamasiTHAAD Füzeleri Kore Yarım Adasını Gerdi


Çin'in Seul Büyükelçisi Qiu Guohong'un, ABD füze savunma sistemlerinin Güney Kore'ye konuşlandırılması halinde iki ülke arasındaki bağların "bir anda" kopabileceği tehdidinde bulunmasına Seul'den yanıt geldi.
Yonhap haber sitesinde yer alan habere göre, Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Jeong Yeon-guk yaptığı açıklamada, "Bu, güvenlik ve ulusal çıkarlar doğrultusunda karar verilmesi gereken bir mesele ve Çin, bu durumu kabul etmek zorunda kalacak" dedi.
İktidardaki Saenuri Partisi Grup Başkanı Won Yoo-cheol, üst düzey parti yetkilileri ile yapılan toplantıda Büyükelçi Qiu'nin açıklamasını "kaba ve mantıksız" olarak değerlendirdi. Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması'nın (THAAD) "ulusal çıkarlar ve halkın güvenliği açısından" mevzilenmesi tavsiyesinde bulunan Won, Çin'in Alaska'ya dahi ulaşabilen füze teknolojisini etkin hale getirebileceğine işaret etti.


http://www.dunyabulteni.net/dunya/356215/cin-abdye-kirmizi-cizgiyi-asma-dedi'Kim'in tehdidine rağmen tatbikat 2 Mart'ta


ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin tehditlerine rağmen 2 Mart'ta ortak tatbikata başlayacak.
Kore yarımadasında her yıl yapılan ortak tatbikata bu yıl İngiltere, Kanada, Avustralya, Fransa ve Danimarka da katılacak. ABD'den 3 bin 700, Güney Kore'den 200 bin askerin katılacağı tatbikat 24 Nisan'a kadar devam edecek.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/356216/kimin-tehdidine-ragmen-tatbikat-2-martta
Mesajı Paylaş

kimlikci

Japonya ile Güney Kore Arasındaki Tarihi Anlaşmanın Düşündürdükleri  04 Şubat 2016

http://www.bilgesam.org/Images/Dokumanlar/0-38-2016020701288.pdf


Amerikan Mihveri ve Çin'in A2AD Stratejisi Çerçevesinde Doğu Asya Güvenliği  22 Aralık 2015

http://www.bilgesam.org/Images/Dokumanlar/0-451-20151222401271.pdf


Asya-Pasifik'te Trans-Pasifik Ortaklığı ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık 18 Kasım 2015

http://www.bilgesam.org/Images/Dokumanlar/0-38-20151119441263.pdf


Japonya'nın Yeni Güvenlik Yasası: Pasifizmin Sonu mu? 28 Eylül 2015


http://www.bilgesam.org/incele/2178/-japonya-nin-yeni-guvenlik-yasasi--pasifizmin-sonu-mu-/#.VvEEum_iKM8
 

ABD'nin Panama Kanalı'na Rakip: Çin'in Nikaragua Kanalı 16 Ocak 2015

http://www.bilgesam.org/Images/Dokumanlar/0-38-20150116511180.pdf


Genel bir gözden geçirme/ konuyu etraflıca toparlama ihtiyacı hissettim
Mesajı Paylaş

ayibarishi

Teşekkür ederim Sayın kimlikci. Güzel bir derleme toparlama olmuş... Mesajı Paylaş

kimlikci

#22
Mar 08, 2016, 01:21 ÖS Last Edit: Mar 08, 2016, 01:29 ÖS by kimlikci
Güney Kore 100 F-16 ile Fil Yürüyüşü Yaptı


www.youtube.com/watch?v=6HcjSrB9B7M


Güney Kore'nin Kunsan Hava Üssü, hava kuvvetleri yetkililerinin deyişiyle gelmiş geçmiş en büyük "fil yürüyüşüne (elephant walk) sahne oldu.
Güney Kore Hava Kuvvetleri'ne ait 100'e yakın F-16 savaş uçağı, tam yüklü olarak Kunsan Hava Üssü'nün pistinde hazır olarak sıralandı. Bu "fil yürüyüşü", bazı çevreler tarafından, son zamanlarda artan Kuzey Kore tehdidine karşı bir tür gövde gösterisi olarak nitelendirildi.


Japonya, Pasifik Okyanusu'na kıyısı bulunan 12 ülke arasındaki ticari sınırlamaların kaldırılmasını öngören Trans Pasifik Ortaklığı (TPP) Anlaşması'nı onayladı. Başbakan Şinzo Abe liderliğindeki hükümetin anlaşmayı onaylandığı duyuruldu.

http://www.yenisafak.com/dunya/japonyadan-trans-pasifik-ortakligi-anlasmasina-onay-2430550 Mesajı Paylaş

kimlikci

#23
Mar 09, 2016, 11:10 ÖÖ Last Edit: Mar 09, 2016, 11:25 ÖÖ by kimlikci
Kuzey Kore'nin Balistik Füzeler İçin Minyatür Nükleer Füze Başlığı Geliştirdiği Söyleniyor

Kuzey Kore devlet televizyonu KCNA da Kim Jong-un'un minyatür nükleer füze başlığı olduğu belirtilen düzeneğin yanında çekilmiş fotoğraflarını yayınladı.
KCNA ayrıca Kim Jong-un'un "Nükleer füze başlıklarımız, balistik füzelere sığacak şekilde standardize edildi. Gerçek caydırıcı gücümüz bu füzeler olacak" sözlerini aktardı.
Eğer Pyongyang'ın iddiaları doğruysa, Kuzey Kore'nin komşularını ve hatta ABD'nin Pasifik kıyısını tehdit etmesi olası.
Ekim 2014'te ABD'nin Güney Kore'deki birliklerinin komutanı General Curtis Scaparrotti,Kuzey Kore'nin minyatür nükleer füze başlığı geliştirmesinin olası olduğunu ifade etmişti.

http://www.radikal.com.tr/dunya/kuzey-kore-minyatur-nukleer-fuze-gelistirdik-1525489/


Bu arada Kuzey Kore başlatılan tatbikat için nükleer silahlarını gelişi güzel kullanabileceği tehdidinde bulunuyor

http://www.dunyabulteni.net/asya/357307/kuzey-koreden-guneye-ve-abdye-nukleer-tehdit


Amerika Avustralya'da B1 ve B52 Bombardıman uçaklarına üs kuracak


Avustralya Başbakanı Turnbull, ABD'nin B1 ve B52 bombardıman uçakları için Avustralya'da üs kurma görüşmelerinin başladığı yönündeki açıklamasını, "ABD ile yakın güvenlik ilişkimiz bir sır değil" sözleriyle değerlendirdi. Basında yer alan haberlerde, iki ülke yetkililerinin, ABD'nin  bombardıman uçakları için Avustralya'nın Northern Territory bölgesinde askeri bir  üs kurulması konusunu ele aldığı bildirilmişti.

http://www.milliyet.com.tr/abd-den-avustralya-da-us-/dunya/detay/2206769/default.htm Mesajı Paylaş

kimlikci

Kuzey Kore'nin iki kısa menzilli balistik füze fırlattığı açıklandı. Güney Kore, füzelerin Japon denizine düştüğünü duyurdu.


http://www.dunyabulteni.net/dunya/357640/kuzey-kore-kisa-menzilli-balistik-fuze-firlatti
Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Obama meşhur dış politika dergisi Atlantic'e esas tehdidin Rusya değil, Çin olduğunu beyan etmiş. Daha evvel yazmış idim. Şahsen esas dünya savaşı ihtimalinin uzakdoğuda belirdiğini düşünüyorum. Sanki "Big brothers" da öyle düşünüyor. Obama en nihayetinde onların "global köyünün kavalcısı"(!). Mesajı Paylaş

kimlikci

Üstat mesele Obamanın görüşünden ibaret değil ama...

Bugün Amerikan dış politikası Başkan ve Yahudi Para babaları tarafından oluşturulmakta

Yahudi Para babaları Çini ekonomik olarak göçertmek için uğraşmaktalar (bayağı da başarı sağladılar sayılır)

Obamanın vizyonu Çini tahdit olarak görüyorken....


Demokrat adaylarından clinton Çini dost olunması iş birliği geliştirilmesi gereken bir ülke olarak görmekte... Mesajı Paylaş

kimlikci

Kuzey Kore Yeni Nükleer denemeler Yapacak


Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın haberinde, Kim'in, "Ülkemizin nükleer saldırı kapasitesini artırmaya yönelik, çok yakında yeni nükleer başlık ve füze denemeleri yapılacak" açıklamasına yer verildi.


http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/358119/kuzey-koreden-yeni-nukleer-deneme Mesajı Paylaş

kimlikci

Kuzey Kore'nin bugün balistik füze ile 800 kilometre mesafedeki deneme hedefini vurduğu belirtiliyor

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/358406/kuzey-koreden-yeni-bir-fuze-denemesi Mesajı Paylaş

kimlikci

ABD ve Güney Kore'nin Ortak Kuvvetler Komutanlığı (JCS), Kuzey Kore'nin Hamhung kentinden ateşlenen kısa menzilli füzelerin 200 kilometre mesafe aldıktan sonra Doğu Denizi'ne düştüğünü açıkladı.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/358645/kuzey-koreden-yine-balistik-fuze-denemesi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter