ABD ve Çin Arasında Artan Siyasi ve Askeri Gerilim

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 11, 2015, 09:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Çin'den "THAAD" sürecini durdurma çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ilgili taraflara "THAAD" füze savunma sistemini konuşlandırma sürecini durdurma çağrısı yaptı. Lu Kang bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin'in, her zaman ABD'nin bölgede füze savunma sistemi oluşturmasına karşı çıktığını ve ilgili taraflardan Çin dahil bölgedeki ülkelerin haklı kaygılarını ciddiye alarak, "THAAD" füze savunma sistemi konuşlandırma sürecini durdurmasını talep ettiğini belirtti.

Sözcü, Çin'in, füze savunma sistemi sorununun küresel stratejik istikrar ile büyük ülkeler arasındaki karşılıklı güvene etkisinden dolayı dikkatle ele alınması gerektiği görüşünde olduğunu ifade etti.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dün yaptığı konuşmada, ABD'nin Kore Cumhuriyeti'nde füze savunma sistemi konuşlandırmasına Rusya ile Çin'in karşı çıktığını ve bu eylemin bölgesel güvenliğe olumsuz etkiler getireceğini söylemişti.

http://www.dunyabulteni.net/manset/397016/cinden-thaad-surecini-durdurma-cagrisi

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Trump Çin'i Hedef Alan İki Kararnameye İmza Attı

Başkan Donald Trump, gelecek hafta Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'le yapacağı ilk resmi görüşme öncesinde bugün, bu ülkeyle hem ticaret açığını azaltmak, hem de anti-damping uygulamalarını sıkılaştırmak amacıyla iki başkanlık kararnamesine imza attı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisinin lideri gelecek hafta Perşembe ve Cuma günleri Florida eyaletinde görüşmelerde bulunacak. Ancak görüşmenin oldukça zorlu geçebileceğinin işaretleri alınıyor. Bunun bir nedeni Amerika'nın Çin'le ticaretinde neredeyse yarım trilyon doları bulan açığı, diğeriyse Çin'le yaptığı ticaretin ABD içinde yarattığı iş kaybı.

Trump dün attığı bir Twitter mesajında "Çin'le gelecek haftaki görüşmemiz çok zor geçecek. Dev ticaret açığını artık hoş göremeyiz" diye yazdı.

Görüşmede yalnızca karşılıklı ticaret değil, Kuzey Kore konusunda iki ülkenin yaşadığı anlaşmazlık ve Pekin hükümetinin Güney Çin Denizi'ndeki taleplerinin ele alınması bekleniyor.

Bu arada Beyaz Saray'ın doğrudan denetimi altında bulunan Amerika Ticaret Temsilciliği de yaptığı açıklamada, Çin'in gerek sanayi politikalarının, gerekse çelik ve alüminyum sektörlerine yaptığı mali desteğin, küresel piyasaları ve rakip şirketleri etkileyecek düzeyde üretim ve ihracat fazlalığına yol açtığını bildirdi.

Gerginliğe rağmen Çin Dışişleri Bakanlığı daha uzlaşmacı bir açıklama yaptı ve ticari konularda işbirliği yapma konusunda isteklilik bildirdi.

Başkan Trump, daha göreve gelmeden Çin'i, haksız ticari kazanımlarla Amerikan ekonomisine ve üretim sektörüne zarar vermekle ve çok sayıda Amerikalı'nın işlerini kaybetmesine yol açmakla suçlamıştı.

Bununla birlikte Beyaz Saray yetkilileri, Trump'ın imzaladığ başkanlık kararnamelerinin görüşme öncesinde Çin'e mesaj vermeyi hedeflemediğini savunuyor.

http://www.voanews.com/a/trump-to-sign-executive-orders-targeting-trade-abuses/3790690.html Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Çin'den ABD'ye tepki

ABD'nin Çin ile ticari ilişkilerini incelemek istemesi, Pekin'in tepkisine yol açtı. Pekin, Washington'a uluslararası kurallara uyma çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret ortakları ile ilişkilerin incelenmesini öngören iki kararnameyi imzalanmasına Çin'den tepki geldi. Çin, ABD'den uluslararası kurallara uyulmasını talep etti. Çin Ticaret Bakanlığı'ndan Cumartesi günü yapılan açıklamada, alınacak her önlemin kabul edilen genel kurallarla bağdaşması gerektiği belirtildi. Açıklamada, Çin'in eşit haklar ve karşılıklı fayda temelinde ABD ile işbirliğine hazır olduğu vurgulandı.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ticaret açığı ile mücadele kapsamında Cuma günü iki kararname imzalamıştı. Kararnameler, ABD'nin Çin, Japonya veya Almanya gibi ülkelerle yaptığı ticaretteki açığın nasıl oluştuğunun incelenmesini ve gümrük harçlarının daha etkin bir şekilde tahsil edilmesini öngörüyor.

ABD ile Çin arasındaki ticaret ortaklığı konusunun, Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in önümüzdeki Perşembe ve Cuma günü Florida'da yapacakları görüşmede de gündeme gelmesi bekleniyor.

Alman federal hükümeti de Trump'ın ticaret ortaklığı konusundaki tavrından kaygı duyuyor. Almanya Ekonomi Bakanı Brigitte Zypries, ABD'nin bu tavrını serbest ticaret ortaklığından vazgeçmek istemesinin bir işareti olarak değerlendirdi.

http://www.dw.com/tr/%C3%A7inden-abdye-tepki/a-38255561 Mesajı Paylaş

Defence

Çin'den ABD'ye "THAAD'ı konuşlandırmayı durdur" çağrısı


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng, "ABD ve Güney Kore'yi, Çin ve bölge ülkelerinin güvenlik endişe ve çıkarlarını dikkate almaya çağırıyoruz" açıklamasında bulundu

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ve Güney Kore'yi, Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunma (THAAD) sisteminin kurulumunu durdurmaya çağırdı.
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, başkent Pekin'de düzenlediği günlük basın toplantısında, ülkesinin, Güney Kore'ye konuşlandırılan THAAD'a karşı çıktığını, bu konudaki tutumunun açık ve net olduğunu söyledi.

Washington ve Seul yönetimlerine seslenen Sözcü Gıng, "ABD ve Güney Kore'yi, Çin ve bölge ülkelerinin güvenlik endişe ve çıkarlarını dikkate almaya çağırıyoruz." dedi. Güney Kore'den geçen pazartesi yapılan açıklamada, THAAD'ın 4 füze fırlatma rampasının geçici olarak Seongju kasabasına konuşlandırılacağı duyurulmuştu.

Washington ve Seul yönetimleri, Kuzey Kore tehdidine karşı THAAD sisteminin kurulumuna Seongju kasabasındaki golf sahasına 26 Nisan'da başlamıştı. ABD'nin, THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme planına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetimi, füze savunma sisteminin bölgedeki güvenlik endişelerini artıracağını ve casusluk faaliyetleri için de kullanılabileceğini öne sürüyor.

http://www.dunyabulteni.net/gunun-haberleri/407207/cinden-abdye-thaadi-konuslandirmayi-durdur-cagrisi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter