Rusya Basını

Başlatan Sihirbaz, Ağu 17, 2017, 12:12 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Ağu 17, 2017, 12:12 ÖS Last Edit: Ağu 18, 2017, 10:56 ÖÖ by Sihirbaz
Kaynak Sputnik News-17.08.2017


Kommersant

'Rusya'nın yeni ABD büyükelçisi 1 Eylül'de göreve başlayacak'

Rusya'nın yeni ABD Büyükelçisi olarak atanan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov'un, 1 Eylül'de göreve başlayacağı belirtildi.

Kommersant'ın haberinde Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov'un 31 Ağustos'ta, Rusya'nın yeni ABD Büyükelçiliği görevini devralmak için Washinton'a uçacağı kaydedildi.
Haberde Antonov'un 1 Eylül'de de göreve başlayacağı ifade edildi.

Antonov, 9 yıl Rusya'nın ABD Büyükelçisi olarak görev yapan ve temmuz ayında Rusya'ya geri dönen Sergey Kislyak'ın yerini alacak.

Kislyak, bu yıl ABD Başkanı Donald Trump'la seçim kampanyası sırasında bağlantısı olduğu iddialarının hedefi olmuştu. Moskova ise bu iddiaları reddetmişti.

Antonov, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda uzun yıllar çeşitli görevler yürüttü.

2011 yılında Rusya savunma bakanı yardımcısı olmuş, 2016'da da dışişleri bakan yardımcılığına getirilmişti.


Kommersant


Dalay Lama: NATO Genel Merkezi'nin Moskova'ya taşınmasını hayal ediyorum

NATO Genel Merkezi'nin Moskova'ya taşınmasını hayal ettiğini söyleyen Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama, bu adımın Rusya ve ABD halklarını birbirine yaklaştıracağını ifade etti.

Kommersant gazetesine verdiği demeçte NATO'nun Genel Merkezi'nin Moskova'ya taşınmasını hayal ettiğini belirten Dalay Lama, bu konudaki görüşlerini şöyle anlattı: "Rus mentalitesinde, NATO düşman kuvvetlerini sembolize ediyor. Eğer Moskova'da İttifak'ın ofisi bulunursa, herkes psikolojik olarak rahatlar, Rusların ve ABD'lilerin artık birlikte olduğu hissi doğar."
'BENİ ABD'YE SOKMAMALARINDAN KORKUYORUM'

Dalay Lama, böyle bir öneriden sonra kendisini ABD'ye sokmamalarından korktuğunu da ifade etti.

'DÜNYADA ÖNEMLİ DEĞİŞİMLER YAŞANIYOR'

Öte yandan Tibet'in ruhani lideri, dünya genelinde önemli değişimlerin yaşandığını kaydetti.

Dalay Lama, "ABD'ye bakıyorum ve Beyaz Saray'a yönelik çok sayıda eleştiri olduğunu görüyorum. ABD Başkanı Donald Trump'a daha önce destek verenlerin birçoğu bugün Trump'a karşı çıkıyor. Rusya'ya bakıyorum ve yolsuzluğa karşı çıkıldığını ve çeşitli eğilimler görüyorum. Sanırım, Stalin döneminde bu imkansızdı. Sizin istediğiniz kadar hızlı şekilde olmayabilir ancak değişimler yaşanıyor. Rusya'nın iyi bir geleceğe sahip olduğuna inanıyorum. Rusya, Doğu ve Batı arasında gerçek bir köprü görevi görebilir" dedi.


Rossiskaya Gazeta

Koksaki virüsü ilk kez Antalya'dan Moskova'ya 'uçtu'

Rossiskaya Gazeta'nın (RG) aktardığına göre, Antalya'da birçok Rus turistin koksaki virüsü nedeniyle rahatsızlandığı gündemdeyken, kentte hastalananlardan biri ilk kez Rusya'ya dönüş yaptı.
Alanya'da tatil yapan bir ailenin 9 aylık bebeğinde koksaki virüsü tespit edildi.

Bebeğin vücudunda henüz Alanya'dayken kırmızı döküntüler görüldüğü ve götürüldüğü hastanedeki Türk doktorun bebeğe koksaki virüsünün bulaştığını söylediği öğrenildi.

Moskova'daki doktorlar da yaptıkları testlerde aynı tanıyı koydu, ancak durumunun normal olması nedeniyle bebek taburcu edildi.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'ndan (Rospotrebnadzor) konuyla ilgili henüz bir doğrulama gelmedi.

'YALNIZCA TÜRKİYE'DE GÖRÜLEN BİR DURUM DEĞİL'

Koksaki virüsü, insanların sindirim sistemlerinde yaşayıp çoğalan ve dışkı ile yayılan bir virüs ailesinin üyesidir.
Çoğu kez hafif soğuk algınlığı semptomlarına neden olurken bazen de ateşli hastalık belirtilerine de yol açabiliyor.

RG'ye konuşan Rusya Federal Biyomedikal Ajansı'ndan (FMBA) bulaşıcı hastalıklar uzmanı Vladimir Nikiforov, yaz aylarında koksaki virüsü gibi enterovirüsler nedeniyle hastalıkların daha da arttığını ve bu durumun görülmesinin sıradan bir şey olduğunu ifade etti.

Nikiforov, ayrıca bu gibi virüslerin yalnızca Türkiye'deki değil, İspanya, Portekiz, İsrail ve Japonya'daki tatil beldelerinde de görüldüğünü kaydetti.

Rosturizm 11 Ağustos'ta koksaki virüsü vakalarının artması nedeniyle Türkiye tatilleri konusunda Rus turistlere uyarıda bulunmuştu.

Rus REN TV, Türkiye'nin, çok sayıda Rus turistin koksaki virüsünden etkilendiğini gizlediğini iddia etmişti.

Sağlık Bakanlığı da Sputnik'in talebine cevaben basındaki iddiaları reddetmişti.
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

#1
Ağu 18, 2017, 10:57 ÖÖ Last Edit: Ağu 18, 2017, 11:00 ÖÖ by Sihirbaz
Kaynak Sputnik News-18.08.2017


İzvestiya


Havaalanlarında koksaki endişesi: Rus turistlerin ateşi ölçülmeye başlandı


Antalya'da 500'den fazla Rus turistin rahatsızlanmasına yol açan koksaki virüsünün Rusya topraklarına taşınmasını önlemek için, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) yetkililerinin Türkiye'den dönüşte havalimanlarında turistlerin ateşini ölçmeye başladığı belirtildi.

İzvestiya gazetesinin Rospotrebnadzor'dan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Türkiye'de tatil yapan Rus turistlerin havalimanlarında ateşleri ölçülmeye başlandı.

Hükümetin hijyen ve karantina kontrolüne yönelik kararı çerçevesinde koksaki virüsünün Rusya'ya taşınmasını önlemek amacıyla kurulan özel termal görüntüleme ekranlarıyla kontroller gerçekleştiriliyor. Virüsün bulaştığından şüphe edilen hastalar doktor kontrolünden geçiriliyor. Virüsün bulaştığı kişi ile seyahat eden sağlıklı yolcular da bir tıbbi kuruluşta tetkik ediliyor. Rospotrebnadzor, koksaki virüsüyle ilgili kurulan 'acil durum hattı' üzerinden 900'ü aşkın kişiden bildirim alındığını da duyurmuştu.
Rosturizm 11 Ağustos'ta koksaki virüsü vakalarının artması nedeniyle Türkiye tatilleri konusunda Rus turistlere uyarıda bulunmuştu.

Rus REN TV, Türkiye'nin, çok sayıda Rus turistin koksaki virüsünden etkilendiğini gizlediğini iddia etmişti.

Sağlık Bakanlığı da Sputnik'in talebine cevaben basındaki iddiaları reddetmişti.Mesajı Paylaş

Sihirbaz

#2
Ağu 22, 2017, 10:54 ÖÖ Last Edit: Ağu 22, 2017, 02:35 ÖS by Sihirbaz
Kaynak Sputnik News-22.08.2017


Kommersant


Antalya'daki koksaki virüsü endişesi nedeniyle Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu'na 400'den fazla Rus turistten tur şirketlerinin Türkiye tatiline yönelik tur ücretini iade etmek istemediği yönünde şikâyet geldiği belirtildi.
Kommersant gazetesinin aktardığına göre, Antalya'da 500'den fazla Rus turistin rahatsızlanmasına neden olan koksaki virüsü nedeniyle, Rus turistlerin Türkiye tatili taleplerinde neredeyse üçte bir oranında düşüş gözlendi.

Virüsle ilgili uyarıların ardından, Rus turistler Türkiye tatillerini iptal etmek istedi. Tur operatörlerinin iptal talep eden turistlere paralarını tamamen iade etmesi gerektiğini savunan Rospotrebnadzor'a 400'den fazla Rus turistten paralarının ödenmediği yönünde şikâyet geldi. Tur şirketleri tatil ücretinin tamamen ödenmesinin yalnızca mahkeme yoluyla mümkün olduğunu savunuyor.

ACİL DURUM HATTINI 900 KİŞİ ARADI

Rospotrebnadzor'dan yapılan açıklamada, Türkiye tatilinde rahatsızlanan turistlerin başvurularının kurulan acil durum hattı ile alınmaya devam edildiği belirtildi. Açıklamada "Ücret iadeleri ile ilgili 400'den fazla şikâyet aldık. Biblio Globus ve Pegas Turistik şirketlerine yüzde 80'in üzerinde iptal talebi ulaştı" ifadeleri yer aldı.
Rospotrebnadzor, koksaki virüsüyle ilgili kurulan 'acil durum hattı' üzerinden 900'ü aşkın kişiden bildirim alındığını da duyurmuştu.

Rosturizm 11 Ağustos'ta koksaki virüsü vakalarının artması nedeniyle Türkiye tatilleri konusunda Rus turistlere uyarıda bulunmuştu.

Rus REN TV, Türkiye'nin, çok sayıda Rus turistin koksaki virüsünden etkilendiğini gizlediğini iddia etmişti.

Sağlık Bakanlığı da Sputnik'in talebine cevaben basındaki iddiaları reddetmişti.


İzvestiya


Rusya'nın ABD ve Kuzey Kore'yi doğrudan müzakerelere başlama konusunda ikna etmek için girişimlerini sürdürdüğü belirtildi.
İzvestiya gazetesine konuşan Rus diplomatik kaynaklara göre Kuzey Kore, gerilimin ABD ile doğrudan müzakere ederek yatıştırabileceği konusunda ısrarcı davranıyor. Ancak ABD, Kuzey Kore'de demokrasi ve insan hakları olmadığı gerekçesiyle Pyongyang ile doğrudan diyalog kurmayı reddediyor.

'DOĞRUDAN MÜZAKERELER NÜKLEER PROGRAMIN SONLANMASIYLA MÜMKÜN'

İzvestiya'ta açıklamalarda bulunan ABD siyasi çevrelerinden bir kaynaksa, doğrudan müzakerelerin ancak Kuzey Kore'nin nükleer programına son vermesinin ardından mümkün olabileceğini kaydetti. Fakat Pyongyang için müzakereler öncelikli durumda.

'MÜZAKERE ÜMİTLERİ SON DERECE DÜŞÜK'

Rus diplomatlar, Moskova yönetiminin tarafları müzakere masasına oturtma girişimlerine ara vermeden devam ettiğini ifade etti. Ancak ABD'nin askeri seçeneğe başvurma ihtimali nedeniyle müzakere konusundaki umutların son derece düşük olduğu belirtiliyor.
Bir Rus diplomat, "Diğer 5+1 (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve Almanya) ülkeleri gibi Rusya da uzun zamandır ABD ve Kuzey Kore'yi müzakere masasına oturtmaya çalışıyor. Pyongyang doğrudan müzakerede ısrarcı. İki ülke birbirinden tamamen uzakta. Biri nükleer denemelerine devam ederken, diğeriyse demokrasi ve insan hakları olmadığı tezine takılıp kaldı" dedi.  

İzvestiya


Irak'ın Moskova Büyükelçisi: Bir sonraki Astana görüşmelerine Irak da katılmak istiyor


Irak'ın Moskova Büyükelçisi Haydar Hadi, Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleştirilen Suriye barış görüşmelerinin bir sonraki turuna Bağdat'ın da katılmak istediğini söyledi. Musul'un IŞİD'den tamamen kurtarılmasına 2 aydan az kaldığını belirten Hadi, ABD'nin Rusya ile ilişkileri de engellemediğini aktardı.
İzvestiya gazetesine konuşan Hadi, "2003 yılından beri terörle mücadele ediyoruz. Bu konuda Suriye ile paylaşabileceğimiz zengin bir deneyimimiz var. Bu nedenle bir sonraki Astana görüşmelerinde Irak'ın da temsil edilmesini umuyorum" dedi.
Hadi açıklamalarına, "Irak'ta edindiğimiz zafer Suriye krizinin barışçıl biçimde çözülmesiyle sağlamlaştırılmalı. Irak istikrarlı bir Suriye görmek ve şiddete son vermek istiyor" sözleriyle devam etti.

'MUSUL'UN TAMAMEN KURTARILMASINA 2 AYDAN AZ KALDI'

Hadi, Musul'un IŞİD'den tamamen kurtarılmasının da 2 aydan daha az bir süre alacağını ifade etti.

Hadi, "Şimdilerde militanların kaldığı küçük 'yuvalar' mevcut ve militanlara karşı ilerleyiş çok daha hızlı devam ediyor. Militanlar arasında çökmüş bir ruh hali hakim. Bu nedenle onları bitirmek daha kolay olacak. Bunun 2 aydan daha az bir süre alacağını söyleyebilirim" dedi.

'MUSUL'UN YENİDEN İNŞASI İÇİN 1 MİLYAR DOLAR GEREKLİ'
Hadi, Musul'u terk eden teröristlerin birçok bölgede taş üstünde taş bırakmadıklarını, bu nedenle Irak yetkililerinin kenti yeniden inşa etmek için yoğun bir çalışma gerçekleştirdiğini ifade etti.

Yeniden inşa çalışmaları için uluslararası destek ve büyük bir bütçe gerektiğini belirten "Musul'un IŞİD'in işgalinden önceki haline döndürülmesi için 1 milyar dolar gerekli. Ancak uluslararası toplumun desteği var. Üstesinden geleceğimize eminim" dedi.

'BAĞDAT, IKBY'DEKİ REFERANDUMU REDDEDİYOR'

Hadi, IKBY'de 25 Eylül'de gerçekleştirilmek istenen bağımsızlık referandumunun Bağdat tarafından reddedildiğini, referandumun BM bakış açısıyla da yasadışı olduğunu ifade etti.

Hadi, "Kürtlerin 25 Eylül'de gerçekleştirileceğini söylediği referandum Irak hükümeti tarafından reddediliyor. Referandum anayasamıza aykırı. BM bakış açısından da bu yasadışı" dedi.

'REFERANDUMUN ZAMANI DEĞİL'
Referandum için doğru bir zaman olmadığını belirten Hadi, ekonomik kriz ortamı mevcutken bunun IKBY'nin kendisi için de kötü sonuçlanabileceğini ifade etti.

Hadi "Bizim tavsiyemiz, referandum konusunda hız kesip sorunlu tüm konularda ortak anlayış bulana kadar devam edelim. Zira şimdi referandumun zamanı değil" dedi.

'IRAKLI ŞİRKETLER RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ İSTİYOR'

Hadi, Irak-Rusya ilişkileri konusunda da açıklama yaptı.

Irak'ın Rusya ile her zaman daha iyi ilişkiler istediğini belirttiğini söyleyen Hadi "Rus iş dünyası ile sürekli olarak temaslarımız sürüyor. Rus iş dünyasının Irak pazarında olmasını destekliyoruz, hem de yalnızca enerji ve inşaat alanında değil. Bağdat'tan iş teklifleri alıp onları Rus partnerlerimize sunuyoruz. Irak Ticaret Odası'ndaki 1200 Iraklı şirket de Rusya ile işbirliği istiyor" dedi.

'ABD, RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZİ ENGELLEMİYOR'

Hadi, ABD'nin Irak'a girmesi ve Saddam Hüseyin'i devirmesinin ülkede nasıl karşılandığı karşısındaki soruya da cevap verdi.

Hadi, şunları söyledi: "Irak'ta ABD'yi işgalci olarak gören de, kurtarıcı olarak gören de var. 2011 yılında ABD askerlerini ülkemizden çıkarmayı başardık. ABD'yi onlara minnettar olduğumuzu, ancak artık onların da desteğiyle kendi kendimize başa çıkabileceğimize ikna ettik. O zamandan beri ABD, Irak'ı destekliyor. Ancak bu Rusya ile harika ilişkiler elde etmemize engel teşkil etmiyor. Zira Irak'ın 2003 yılından beri herkesle iyi ilişkiler geliştirme yönünde dış politika yürütüyor. ABD'ye dost gibi, terörle mücadelede bir partner gibi yaklaşıyoruz. Aynı zamanda İran, Türkiye, Rusya ve diğer ülkelerle de ilişkilerimizi yürütüyoruz. Bunu yaparken ne başkalarının işine karışıyoruz ne de başkalarının bizim işlerimize karışmasına izin veriyoruz."
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-08.09.2017


İzvestiya


İzvestiya: Rusya, güvenlik gerekçesiyle Irak Büyükelçiliği'ni taşıyabilir


Rusya'nın Irak Büyükelçiliği binasının şimdi bulunduğu yerin yeterince güvenli bir alan olmadığı gerekçesiyle, Moskova'nın bina için yeni bir arsa sağlanması yönünde Bağdat'la görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi.

İzvestiya gazetesine konuşan bir diplomatik kaynak, Rusya'nın Bağdat'taki büyükelçilik binasını başka bir yere taşımak istediğini ileri sürdü.
Kaynak "Rusya'nın Bağdat'taki büyükelçilik binası için yeni bir arsa sağlanması konusunda görüşmeler sürüyor. Irak, yeni arsayı vermeye hazır, ancak güvenlik konusunda yine de şüphelerimiz var. Şimdilik Irak yetkililerinin bize vermeye hazır olduğu alan konusunda anlaşılıp anlaşılmayacağını değerlendiriyoruz" dedi.

Kaynak, büyükelçiliğin şimdilerde bulunduğu yerde çalışmanın çok tehlikeli olduğunu da belirtti.


İzvestiya


Rusya ve Güney Kore'den metan yakıtlı motor hamlesi

İzvestiya gazetesi, Rus motor üreticisi Energomaş şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Dmitriy Pahomov'un aktardıklarına dayandırdığı haberinde Rusya ve Güney Kore'nin geleceğin taşıyıcı füzeleri için metan yakıtlı motorları birlikte geliştirmek için görüşmeler yürüttüğünü yazdı.

Haberde, Seul Ulusal Üniversitesi bünyesindeki Roket Motor Merkezi'nden bir heyetin Energomaş şirketinin yetkilileriyle görüştüğü, tarafların metan yakıtlı motorların geliştirilmesi de dâhil olmak üzere ikili işbirliğinin perspektiflerini ele aldığı belirtildi.

İzvestiya, Rusya'nın metan yakıtlı motorların üzerinde uzun süredir çalıştığını fakat şimdiye kadar deneme örneklerinin ötesine geçemediğini hatırlattı.

Habere göre Pahomov, Güney Kore'den bu konuda ek bilgiler geldikten sonra Energomaş şirketinin Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) ile birlikte Seul ile olası işbirliği konusunda çalışma yapacağını belirtti.

Roskosmos basın dairesinin İzvestiya'ya yaptığı açıklamadaysa, "Rus uzay sektöründeki şirketler uzun süredir Asya-Pasifik ülkeleriyle verimli bir işbirliği yapıyor. Bu görüşme iki ülkenin roket teknolojilerinin geliştirilmesi alanındaki işbirliğini ve uzayı araştırma perspektiflerini derinleştiriyor" ifadelerine yer verildi.İzvestiya


Kırım'ın 2 kentinin Avrupa'da 'kardeşleri' olacak

İzvestiya gazetesi, Kırım'ın önümüzdeki kasımda 2 şehirle kardeş şehirlik bağları kurma protokolleri imzalayacağını duyurdu.

İzvestiya'nın Rusya Devlet Başkanlığı Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov'un aktardıklarına dayandırdığı haberinde yarımadada yer alan Feodosya ve Evpatorya kentlerinin Avusturya ve Bulgaristan'dan 2 şehirle kardeşlik bağları kurma protokollerinin önümüzdeki kasımda imzalanacağını belirtildi.

Muradov'un demecine yer veren İzvestiya, "Kasımda düzenlenecek 'Uluslararası Bağlamda Kırım' konferansında Feodosya ve Evpatorya kentlerinin Avusturya ve Bulgaristan'dan 2 şehirle kardeşlik bağları kurma anlaşmalarına imza atılması planlanıyor" ifadelerini kullandı.
Kiev'in olası tepkisi nedeniyle Avrupa'daki kentlerin adlarının verilmesi için erken olduğunu söyleyen Muradov, şöyle konuştu:

"Şimdiden bu kentlerin adlarını veremem. Kiev, çeşitli şikâyetleri ve bazı ülkelerin dışişleri bakanlıklarına başvurularda yardım için Avrupalı temsilcilere büyük baskı yapar."

HALK DİPLOMASİSİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI

Öte yandan Kırım lideri Sergey Aksenov, İzvestiya'ya verdiği mülakatta, konferansta Fransız ve İtalyan heyetleriyle de kardeşlik bağları kurma anlaşmalarının konuşulacağını söyledi. Aksenov, "Tüm bunlar halk diplomasisinin önemli bir parçası, bu tür bağlar ne kadar fazla olursa, Avrupa ülkelerindeki kamuoyunun Kırım'daki durum hakkındaki gerçeği öğrenme, Kırım'da herhangi bir işgal söz konusu olmayıp, özgür insanların özgür seçimi söz konusu olduğunu kendi gözleriyle görme imkânları da artmış olur" ifadelerini kullandı.

Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-12.09.2017


Kommersant


Putin, kasımda 2018 seçimlerinde adaylığını açıklayacak


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gelecek yılki başkanlık seçimlerine adaylığını kasım ayında açıklayacağı ve aralık veya ocak ayının ilk günlerinde bağımsız olarak aday olacağı ileri sürüldü.

Kommersant gazetesinin Rusya Devlet Başkanlığı'na yakın iki kaynağa dayandırdığı haberinde, Putin'in 2018 seçimlerine adaylığını kasımda açıklayacağı iddia edildi.
Kaynaklardan biri geçen hafta seçimlere yönelik özel toplantılar gerçekleştirildiğini ve Putin'in başkanlığa adaylık sürecinde iki etap uygulanmasına karar verildiğini söyledi. Açıklamaya göre, ilk aşamada Putin, kasım ayında yeni dönem için adaylığı konusunda onay verecek ve bu açıklama Putin'in her yıl halkın sorularını cevapladığı 'Direkt Hat' programına benzer bir formatla duyurulacak.

Daha sonra da Putin aynı ayın ilk günlerinde kamuya açık etkinliklere katılacak.

İkinci aşamada ise Putin'in adaylığının konması ile ilgili teknik prosedürler yer alacak. Seçim kampanyasının kısa ve etkili olması için adaylığın konması olabildiğince ertelenecek.

Rusya yasalarına göre, başkanlık seçimlerinin gerçekleştirileceği tarihin 7-17 Aralık arasında duyurulması gerektiğinden şimdilik bu tarih büyük ihtimalle Kırım'ın Rusya'ya bağlandığı 18 Mart olarak görülüyor. Rusya Merkezi Seçim Komisyonu'nun da her aday için kampanya grubunun kaydını seçim tarihinin açıklandığı günden en geç 20 gün sonra, yani en geç 6 Ocak'a kadar duyurması gerekiyor.

Bir başka kaynak da Putin'in bağımsız aday olacağını belirterek, Birleşik Rusya partisi üyelerinin Putin'in destekçilerinden bunun için gerekli olacak imzaları toplamada yardımcı olabileceğini ileri sürdü. Kaynağa göre, üyeler bu görevi partiye bağlı olarak değil, özel kişiler olarak yerine getirecek.

PESKOV: BUNLAR BİR TAHMİN OYUNUNUN PARÇASI
Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Dimitry Peskov ise bu iddiaların daha çok bir 'tahmin oyununun' parçası olduğunu söyledi. Peskov "Biliyorsunuz Putin henüz kararını açıklamadı" dedi.

'HUKUKUN EL VERDİĞİ ÖLÇÜDE VARSAYIMLAR'

İki aşamalı bir strateji uygulanacağı iddialarına değinen Peskov "Siyasi analistler hukukun el verdiği çerçevede varsayım imkânları arasından değerlendirme yapıyor. yasalar çerçevesinde bir parti ile veya bağımsız olarak aday olunabilir. Tüm bu seçenekler arasından tahminler yürütülüyor" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Rusya'da seçimlerin Mart 2018'de yapılması bekleniyor, ancak henüz resmi ve net bir tarih açıklanmış değil.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201709121030111810-putin-2018-aday-rusya/İzvestiya


Rus ve Türk tarım bakanlıkları, bu hafta domates ambargosunun kısmen kaldırılmasını görüşecek

İzvestiya'nın haberinde Rusya ve Türkiye tarım bakanlıkları yetkililerinin bu hafta Türk domatesleri üzerindeki ambargonun kaldırılması olasılığına ilişkin görüşmeler gerçekleştireceği ileri sürüldü. İddiaya göre, domates yasağı kısmen kaldırılabilecek, ancak yerel üreticilerle rekabeti önlemek için sevkiyatlar mayıs-ekim döneminde gerçekleşecek.

İzvestiya gazetesine konuşan Rusya Tarım Bakanlığı'ndan bir kaynak önümüzdeki günlerde Rus bir heyetin iş birliğini geliştirmeye yönelik görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla Türkiye'ye gideceğini söyledi.
Kaynak "Bu hafta bakanlık yetkilileri birçok konuyu görüşmek için Türkiye'ye gidecek. Şimdilik ayrıntıları veremiyoruz" dedi.

'KIŞIN RUSYA'YA TÜRK DOMATESİ ALINMAYACAK'

Bakanlık yetkililerine Rusya Meyve ve Sebze Birliği yönetiminin eşlik edeceğini belirten Birlik'in başkanı Mihail Gluşkov, ziyaretin amaçlarından birinin Türk domatesleri üzerindeki ambargonun kaldırılmasına yönelik koşulları görüşmek olduğunu vurguladı.

Gluşkov şu açıklamaları yaptı:

"Bu bir iş görüşmesi olacak. İki taraf arasında ambargonun kaldırılmasına ilişkin konular görüşülecek. Domates sevkiyatını yeniden başlatmak mümkün. Ancak Türk domateslerinin Rusya pazarına girmesinin önü açılırsa da kısmen açılacak. Yalnızca Rusya'nın kendi sera ve açık alan hasatını mayıs-ekim döneminde olacak. Kışın Türk domatesleri Rusya'ya giremeyecek. Çünkü bu yerel seralar için büyük bir rekabet oluşturur."

https://tr.sputniknews.com/rusya/201709121030099801-izvestiya-rus-turk-tarim-bakalinklari-domates-ambargo/
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kaynak Sputnik News-14.09.2017


İzvestiya


Rus Hava Kuvvetleri'ne yeni Su-25SM3 uçakları geliyor


Rus Hava Kuvvetleri'ne yıl sonuna kadar 10 adet yeni Su-25SM3 taarruz uçağı ekleneceği belirtildi.
İzvestiya gazetesinin Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan bir kaynağa dayandırdığı haberine göre, Rus Hava Kuvvetleri'ne yıl sonuna kadar 10 adet yeni Su-25SM3 uçağı eklenecek.

Gece ve gündüz, her türlü hava koşulunda faaliyet gösterme kapasitesine sahip uçaklar, hava indirme koruma sistemi sayesinde herhangi bir hava savunma sistemine karşı yenilmez olma özelliği taşıyor.

Uçaklar bu yıl sonuna kadar Rusya'nın Güney Askeri Birimi ve 4. Havacılık Eğitim Merkezi'nde kullanılacak.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201709141030145393-rusya-hava-kuvvetlerine-yeni-su15sm3-ucaklari-geliyor/Kommersant


Kommersant: Türkiye'nin S-400 üretmesine izin verilebilir


Kommersant gazetesi 4 S-400 kompleksinin sözleşmede, 2 milyar üzerinde bir meblağ karşılığında Türkiye'ye teslim edilmesinin öngörüldüğünü yazdı. Makalede Türkiye'ye topraklarında üretim yapma izni verilebileceği de belirtildi.

Türkiye'ye kredi sunulması ve teknoloji transferi konusundaki soruların henüz tam olarak çözülmediğini ve müzakerelerin sürdüğünü kaydeden gazete, Türkiye'nin Rusya ve Çin'in ardından S-400 sistemlerine sahip dünyanın üçüncü, NATO'nun ise ilk ülkesi olacağını vurguladı.
'SÖZLEŞME REKOR DÜZEYDE KISA SÜRE İÇİNDE İMZALANDI'

Kommersant'a konuşan askeri-diplomatik kaynaklar, sözleşmenin Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki üst düzey siyasi mutabakatın sonucu olduğunu, liderlerin kararı olmadan rekor düzeyde kısa süre içinde sözleşme imzalamanın mümkün olamayacağını belirtti.

'ÇİN İLE SÖZLEŞME 3 YILDA İMZALANDI'

Rus kaynaklar, Çin ile aynı hacimdeki sözleşmenin 3 yıl süren zorlu müzakereler sonucunda imzalandığını anımsattı.

'SİYASİ İRADE OLURSA YERELLEŞTİRMEYE İZİN VERİLEBİLİR'

Kaynaklar, bazı hususların netlik kazanmadığını da kaydetti. Buna göre, tarafların Türkiye'ye kredi sunulması konusunu ayrıca müzakere etmesi gerekecek. Bunun yanında, Türkiye, S-400'leri kendi topraklarında üretmek (yüksek seviyede yerelleştirmeyle) isterken Rus istihbaratı, bir NATO ülkesine teknoloji transferi yapılmasını sakıncalı buluyor. Rus istihbaratından üst düzey bir yetkili, bunun doğrudan ulusal güvenlikle ilgili bir konu olduğunu ancak siyasi irade olması durumunda az miktarda da olsa yerelleştirmeye müsaade edilebileceğinin altını çizdi.

'RUSYA'NIN BİR NATO ÜLKESİYLE YAPTIĞI EN BÜYÜK ANLAŞMA'


Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi'nden bir yetkili, sözleşmenin Rusya'nın jeopolitik çıkarlarıyla örtüştüğünü söyledi. Yetkili, bunun sadece Moskova-Ankara arasında değil, Rusya'nın bir NATO ülkesiyle yaptığı en büyük askeri anlaşma olduğunu vurguladı.
Rus yetkili, Rusya'nın sözleşmeyi hayata geçirmeye hazır olduğunu da aktardı.

ROSOBORONEXPORT AÇIKLAMA YAPMADI

Bu arada Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport, sözleşme hakkında açıklama yapmamayı tercih etti.

ERDOĞAN KAPORANIN VERİLDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan ziyareti sonrası İstanbul'a dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Rusya'dan S-400'lerin alınması için imzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi" demişti.

PUTİN'İN DANIŞMANI SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞINI BELİRTMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Askeri Teknik İşbirliği'nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin de, Rusya ve Türkiye'nin S-400 füze sistemlerinin sevkiyatına ilişkin kontratı imzaladıklarını ve kontratın hayata geçirilmeye başlayacağını bildirmişti.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201709131030121411-kommersant-turkiyenin-s400-uretmesine-izin-verilebilir/


Kommersant


Rusya, Hmeymim üssüne 4 Mig-29CMT gönderdi


Rusya Savunma Bakanlığı'nın, Suriye'deki Hmeymim hava üssüne MiG-29 tipi savaş jetlerinin en gelişmiş versiyonlarını gönderdiği belirtildi.
Kommersant gazetesinin haberine göre, 4 MiG-29CMT tipi savaş jeti Suriye'deki askeri faaliyetlere katılmak üzere bu ülkeye gitti.

Savunma Bakanlığı MiG-29CMT'leri Suriye'ye mümkün olan en fazla sayıda pilotun pratik yapmasını sağlamak için gönderdi.

Rus jetleri, savaş koşullarında da kullanılacak.

Uzmanlara göre MiG-29CMT'lerin Suriye'de kullanılması, jetlerin üretici olan MiG firmasının ihracat kapasitesini artıracak.

https://tr.sputniknews.com/rus_medyasi/201709141030145935-rusya-hmeymim-us/


 

Mesajı Paylaş

HDS

Mig-29 SMT doğrusu. "CMT" Rusçası.

O durumda biz de S-400 değil, C-400 aldık.  ::)Ceyda Karan'ı aldı beri Sputnik de tozuttu galiba. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter