Yeni Bi Başlangıç

Başlatan Kerberos, Ağu 16, 2017, 10:36 ÖS

« önceki - sonraki »

Kerberos

arkadaşlar herkese merhabalar. site yönetiminede üyelik için teşekkür ederim.
baştan yazayım lütfen hevesimi kırmadan cevap verip yönlendirirseniz memnun olurum. ben 30 yaşındayım bugüne kadar bilişim ve telekomünikasyon sektöründe birçok çalışmalarda bulundum. fakat son bir yıldır nedense savunma sanayiinde faaliyet gösterme isteği oluştu, uzun süre araştırmaların sonucu balistik zırh imalatı ile (%100 yerli) başlamaya fikren karar kıldım fakat kafamda ki acabaları gidermek üzere internette araştırma yaparken bu forumu buldum ve arkadaşların değerli yorumlarını gördüm. forumda ki sektörel tecrübesi olan arkadaşlara açıkcası danışmak isterim bu konuyu. doğru bir alandan mı başlıyoruz? pazar durumu sizce nasıldır? şimdiden cevap verenlere teşekkür ederim Mesajı Paylaş

ayibarishi

Değerli Arkadaşım;

Öncelikle Allah utandırmasın. Muvaffak etsin. Hem şahsınız hem memleketimiz için hayırlı, kıdemli, uğurlu olsun...

Fark ettiğiniz gibi konu çok çok derin. Bu nedenle size sormak istediğim şeyler var. Üretmek istediğiniz zırh ve yapmak istediğiniz iş:

- %100 yerli, zırh çeliği üretmek mi?

- Seramik yada komposit katmanlar da olacak mı?

- Reaktif zırh işine de girecek misiniz?

- İlave zırh katmanları işi (yani mevcut bir aracı ilave zırhla giydirme işi) yapacak mısınız?

- Kafes zırh ilavesi işini büyük ihtimalle yaparsınız zaten.

- Test ve Ar-Ge aşamasında çok değişik tiplerde patlayıcı ve pyrokinetik materyellere ihtiyaç olacak. Bürokrasisi son derece zor olan bu işi kolayca aşmak adına yeterli siyasi bağlantınız var mı? Gibi sorulara hiç girmiyorum. İsterseniz özelden muhabbet ederiz.

Fakat sonuç itibariyle en azından başlangıç aşamasında hedeflediğiniz pazar, yapmak istediğiniz iş modeli ve üretmek istediğiniz ürünler hakkında biraz daha net bilgi vermenizi rica edeceğim. Bu sayede gereksiz bilgi yoğunluğundan kurtularak, sizin için daha anlamlı katkı sağlamamız mümkün olacaktır. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Kerberos

Hocam öncelikle cevabın için teşekkür ederim,
başlangıç olarak seramik komposit zırh üretimi ile aramid zırh üretimi üzerinde duruyoruz. öncelikle hedeflediğimiz özel ve kamu da çelik yelek ihtiyacına yönelik çözümler üretmek. kamu ile daha önce çalışmalarım olduğu için açıkcası genel işleyişine dair bilgim var ne kadar sıkınıtılı olduklarını. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Değerli Kerberos Kardeşim;

Bildiğin gibi ülkemizde ve dünyada savunma sektörü yükseliş trendinde. Bu sektör içinde yapmayı hedeflediğin iş ise, en azından başlangıçta bir uzay teknolojisi gerektirmiyor. Sonuçta üretmek istediğin zırh plakaları, uygun sentetik liflerin, uygun örgü yapısıyla, uygun reçineler ile şekillendirilip fırınlanmasından ibaret. Bunun için ihtiyaç duyacağın her tülü makine, teçhizat, kalıp, takım taklavat hatta ham maddeleri, piyasadan temin etmen gayet mümkün. Sonuç olarak üreteceği ürünlerin belirli standartlar üzerinde olması kafidir. Tanıdıklarınız nezdindeki ağırlığınız ve paylaşma arzunuz oranında muhakkak iş de alırsınız. Fakat bu buz dağının görünen yüzü.

Tercih edilmek ve gerçekten fark yaratmak istiyor iseniz, katlanmanız gereken çok şeyler olacak. Sayısız deneme ve yanılma ile geçecek uzun zamanlar. Ciddi Ar-Ge personel ve teçhizat masrafları. Ciddi analiz programları ve uygun donanımsal altyapı. Bulmanız gereken alternatif ve ilişkili yeni pazarlar. Bu pazarların isteğine göre ürünü şekillendirebilen bir Ar-Ge yönetimi. Kullanıcının daima eksik olarak ileteceği isterler dizinini kafanızda eksiksiz hale getirip tamamlayacağınız ve buna göre ürünü başlangıçta şekillendirmeye başlayacağınız empati ve vizyonerlik. Ayrıca fazla açılmamanızı ve zamanla hırsa kapılıp şirketteki dengenizi kaybetmemenizi sağlayacak sağlam bir işletme yönetimi. Ve daima da daha daha fazlası...

Bu nedenle kişisel tavsiyelerimi şöyle sıralayayım.

1. Pazarın varlığından ve sizin bu pazara girebileceğinizden, sohbet muhabbet ve kişisel teşviklerin ötesinde emin olunuz. Matematiksel ve istatiksel verileri eksiksiz temin ediniz.

2. Kuracağınız fabrika için gereken üretim makineleri, fırınlar vb.vb. harcama kalemlerini çıkarınız. Hangi ülkeden temin yoluna gideceğinize karar veriniz. Sentetik lif vb. unsurları kendiniz üretmeyecek iseniz nereden alacağınıza ve hangi ölçüde stoklayacağınıza da karar vermelisiniz.

3. Bir yıllık kapalı ve açık alan masrafları, elektrik vb. sürekli giderler, personel masraflarına, saymış olduğum yatırım maliyeti eklenince. Elinizdeki rakam, her hangi bir kredi kullanmadan, çıkan total rakamın en az %20 fazlası olmadıkça, yatırıma girişmeyiniz. Eğer bu rakamı öz kaynaklarınız ile karşılayamıyor iseniz, ortak bulmanızı öneririm.

4. Zırh plakaları üretimine ve pazarlamasına düşündüğünüz şekilde başlayınız.

5. İlk ve fazla Ar-Ge gerektirmeyen alternatif pazar olarak, klasik zırhlı araçların içine kaplanan, sentetik lif temelli ve esnek, ana zırhtan kopacak parçaların personele zarar vermesini önlemek için kullanılan, astar zırh sistemlerinin yerli üretimine başlayabilirsiniz. Başarılı ihracatlar yapan savunma sanayimiz için güzel ve hesaplı bir alternatif olma şansınız yüksektir.

6. Yatırım yapılabilecek ilk Ar-Ge alanı olarak ise; özel mimariye sahip boşlukları kullanan, bunların içine bilinçli bir şekilde kırılarak yada deforme olarak enerjiyi emecek ve daha geniş alana yayacak biçimde özel materyaller yerleştirilmiş, alternatif zırh plakaları ve modelleri geliştirmek uygun bir hedef olacaktır.

Şimdilik bu kadar yazıyorum. Lütfen aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyiniz. İyi çalışmalar dilerim... Mesajı Paylaş

Kerberos

ayibarishi hocam değerli fikir önerilerin için çok teşekkür ederim.
fakat aşağıda belirttiğin son 2 madde biraz yabancı geldi bana açıkcası kafamda oturtamadım biraz daha detaylandırman mümkünmüdür?

5. İlk ve fazla Ar-Ge gerektirmeyen alternatif pazar olarak, klasik zırhlı araçların içine kaplanan, sentetik lif temelli ve esnek, ana zırhtan kopacak parçaların personele zarar vermesini önlemek için kullanılan, astar zırh sistemlerinin yerli üretimine başlayabilirsiniz. Başarılı ihracatlar yapan savunma sanayimiz için güzel ve hesaplı bir alternatif olma şansınız yüksektir.

6. Yatırım yapılabilecek ilk Ar-Ge alanı olarak ise; özel mimariye sahip boşlukları kullanan, bunların içine bilinçli bir şekilde kırılarak yada deforme olarak enerjiyi emecek ve daha geniş alana yayacak biçimde özel materyaller yerleştirilmiş, alternatif zırh plakaları ve modelleri geliştirmek uygun bir hedef olacaktır.
Mesajı Paylaş

ayibarishi

Yazmış olduğum 5. maddeyi biraz açıklayayım. Malum etki ve tepki prensibi bir fizik kanunudur. Bildiğiniz çelikten dökülmüş bir zırh düşünün. (birçok katmanlı zırh için de geçerli söylediğim) Bu zırha,  zırh delmek için üretilmiş bir nesne isabet etsin. Sahip olduğu yüksek kinetik enerjiyle zırhı delmeye çalışacak. Bu esnada da bu enerjisinin önemli bir kısmını zırh plakasına aktaracak. Zırha temas ettiği noktada deformasyon yaratacak. Fakat bu defomasyonun bir çeşidi de zırhın arkasından parçalar koparması olarak nitelendirilebilir. Mesela resimdeki mermi zırhı aşamamış. Fakat kopardığı parçaların içerideki etkisini düşünün lütfen. Bir nevi irili ufaklı saçmalar fırlatan pompalı tüfeğin zırh içinde ateşlenmesi gibi.


Yada bu resimdeki zırhın çeşitli çapta fişekler karşısındaki davanışını hayal edin:


Aynı şu oyuncak misali:


İşte bu nedenle tanklara, personel taşıyıcılara, tekerlekli yada paletli hemen hemen tüm zırhlı araçlara, vurulma sonrasında şarapnel etkisini sınırlamak üzere, astar zırh tabakası, içten geçirilir. Bir çeketin astarı gibi. Bu tabaka esnek olmalıdır, hafif olmalıdır, parçayı durdururken farklı yönlere enerjiyi dağıtmalı vede birden fazla farklı yöne gitmek isteyen parçayı da aynı anda tolare edebilmelidir. Modern teknolojinin buna ürettiği çözüm kavlar yada benzeri sentetik lif temelli bir astar zırhtır.

Bence işe girmeden önce konuyu daha derinlemesine araştırmalısınız. Bu husustaki bilgi eksiğini bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Kerberos

çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. haklısınız biraz daha araştırıp konular hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ta fayda var. müsait olduğunuz bir vakit 6. madde içinde bir yazınızı bekliyor olacağım Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter