SANMAR Tersanesi

Başlatan Atılgan, Ağu 16, 2017, 08:55 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Atılgan

Sanmar'dan bir ilk daha: 90 TBP Liman Römorkörleri

Sanmar Shipyards'a teslim edilecek 90 ton çekme gücüne sahip liman römorkörlerinde ilk kez yüksek devirli MTU dizel motorlar kullanılacak.

Rolls-Royce ile Sanmar Shipyards, Türkiye'de dört yeni terminal römorköründe kullanılacak sekiz MTU 4000 motorunun teslimatını kapsayan sözleşmeyi imzaladı. Sözleşme ayrıca opsiyonel olarak dört motoru daha kapsıyor. Römorkörlere her biri dakikada 1.850 devirle 2.700 kW güç üretebilen ikişer adet 16V 4000 M73L MTU motoru takılacak. MTU, Rolls-Royce Güç Sistemleri'nin bir parçası olarak faaliyet gösteriyor.

Sanmar Shipyards Proje Direktörü Ali Gürün, "MTU'nun teknik desteği, hizmeti ve MTU motorlarının güvenilirliği bizim yeni Robert Allen/ Rastar 2900sx römorkörlerinde de MTU motorlarını tercih etmemizde etkili oldu" dedi. Sanmar ve MTU, 2009'dan beri yakın şekilde çalışıyor.

MTU Denizcilik ve Kamu İlişkileri Birimi Başkanı Knut Müller ise şunları söyledi: "Tarihte ilk kez yüksek devirli motorlar bu güç klasmanında liman römorkörlerinde kullanılacak. Bugüne kadar liman römorkörlerinde sadece ortalama 85 ton çekiş gücüne sahip orta devirli motorları kullanmak mümkün olabiliyordu. Böyle bir pazara başarılı bir şekilde giriş yapabildiğimiz için çok memnunuz." Motorun hızı, Sanmar Shipyards'ın herhangi bir ara dişli kutusuna ihtiyaç duymadan pervaneyi kontrol edebilmesini sağlamak amacıyla bu çözüme özgü olarak dakikada 1.850 devre düşürüldü.

2018 yılı itibariyle Danimarkalı römorkaj şirketi Svitzer tarafından işletilen filoya uzunluğu 30 metrenin altında olan Robert Allen/Rastar 2900 SX terminal römorkörleri eklenecek. Römorkörler, terminal römorkaj hizmetleri kapsamında 20 yıllığına Svitzer'la anlaşan Fas'taki Tanger-Med Limanı'nda kullanılacak. Afrika'nın kuzeybatı kıyısında yer alan bu liman, Cebelitarık Boğazı üzerinden Akdeniz girişine yakınlığı ve Afrika kıtasının en yoğun ikinci konteyner limanı olması sebebiyle stratejik bir öneme sahip.

MTU ve Sanmar, yapılan bu anlaşmanın yanında yine Svitzer tarafından kullanılmak üzere 70'er ton çekiş kapasiteli iki römorka her biri 2.000 kW güç verecek dört adet 16V 4000 M63 motorunun teslimi konusunda ek bir anlaşma daha imzaladı. Yeni anlaşmalarla beraber şimdiye kadar Sanmar tarafından üretilen ve MTU motorlarıyla donatılan römork sayısı 16'ya çıktı. Sanmar Shipyards tarafından üretilen römorkör tiplerinin yarısında ise MTU motorları tercih edildi.

http://www.kaptanhaber.com/haber/46636/sanmardan-bir-ilk-daha-90-tbp-liman-romorkorleri.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Sanmar Tersanesi, İngiliz SMS Towage Şirketine inşa ettiği yedinci römorkörü teslim etti


İngiliz römorkör operatörü SMS Towage, Türk römorkör üreticisi Sanmar Tersaneleri tarafından üretilen yedinci ASD römorkörünü de teslim aldı. Şirket römorköre "Superman" ismini vererek, Sanmar üretimi diğer altı römorkörün (Statesman, Scotsman, Yorkshireman, Masterman, Englishman ve Merchantman) isimlendirilmesinde kullandığı şablonu devam ettirmiş oldu.

Robert Allan imzalı RAmparts 2400 SX özel tasarımına sahip yeni römorkör Sanmar'ın Boğaçay serisi olarak inşa edildi. Bu modelin yoğun ilgi gördüğünü belirten Sanmar, Superman'in teslimiyle bu modelde 27 adet üretime ulaştıklarını söyledi. Ulupınar serisi temel alınarak geliştirilen bu seri, artırılmış genişliğe bağlı olarak daha fazla stabiliteye ve daha yüksek çekme gücüne sahip.

24,4 metreye 11,25 metre boyutlarına sahip Boğaçay serisi römorkörler için 75 metrik ton üzerinde çekme gücü sağlayabilen Caterpillar ve Rolls Royce gibi çeşitli motor seçenekleri mevcut. Teslimatı gerçekleştirilen Superman'de 70 metrik ton çekme gücü sağlayan iki adet 2 bin hp güce sahip ana motor bulunuyor. Bununla birlikte Superman, ayrı bir Caterpillar dizel pompa ile beslenen Fi-Fi 1 standardına uygun yangın söndürme ekipmanıyla donatılmış durumda.

Sanmar Genel Müdürü Cem Seven yaptığı açıklamada "SMS Towage'ye yedinci teslimatımızı yapmış olmaktan gurur duyuyoruz. SMS Towage gibi yüksek saygınlığa sahip bir şirketin düzenli olarak bizi tercih etmesi, Sanmar üretimi römorkörlerin yüksek kalitesine ve performansına duyulan güvenin bir kanıtıdır. Sanmar olarak biz eski ve yeni bütün müşterilerimizle iyi ilişkiler kurmaya devam edeceğiz."

http://www.denizhaber.com.tr/sanmar-tersanesi-ingiliz-sms-towage-sirketine-insa-ettigi-yedinci-romorkoru-tesl-haber-76035.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Sanmar, Svitzer'in altı römorkör siparişini teslim etti


M/V Svitzer Avon'un Birleşik Krallık'taki Bristol Limanı'na teslimiyle Sanmar, Svitzer ile imzaladığı altı römorkörün inşasını içeren sözleşmeyi tamamlamış oldu.

Bu sözleşmenin tamamlanmasıyla Türk römorkör üreticisi ile Kanadalı römorkör tasarımcısı Robert Allan Limited'in (RAL) işbirliğinde inşa edilen römorkör sayısı 150'ye ulaştı.

Svitzer'in yeni altı yüksek performanslı römorkörü Sanmar'ın RAL imzalı RAstar 2800 E tasarımlı 28,2 metreye 12.6 metre ölçülere sahip Terminal Sınıfı ailesine üye bulunuyor. Her biri 70 metrik ton çekme gücüne sahip römorkörler, 1800 rpm devirde 2000 kilowat güç üreten ve her biri Schottel SRP 460 model ASD konfigürasyonlu sabit kanatlı pervaneyi tahrik eden iki adet MTU 16V4000 M63 dizel motor ile donatılmış durumda. Ancak müşterinin özel işletme ihtiyaçlarını karşılamak için standard sınıfa bazı modifikasyonlar uygulandı ve Yedekleme Gemileri notasyonu ve FIFI1 notasyonu ile ABS sınıflandırması sağlandı.

Son römorkörün Türk tersanesinden ayrılması üzerine Sanmar Genel Müdürü Cem Seven şu açıklamaları yaptı: "Svitzer gibi alanında uzman bir müşteri ile çalışmak bizim için büyük bir zevk. Svitzer ile aramızdaki başarılı ilişkiyi, müşterimizin Fas'taki bir operasyonunda kullanacağı dört adet, kısmen daha büyük ölçülere sahip ASD konfigürasyonlu römorkörü inşa ederek daha da güçlendireceğiz."

Bu son sözleşme ile Sanmar'ın Svitzer'e teslim ettiği toplam römorkör sayısı 19 oldu.

http://www.denizhaber.com.tr/sanmar-svitzerin-alti-romorkor-siparisini-teslim-etti-haber-76602.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

SANMAR, Abu Dhabi Port'a 2 adet 30 ton çekme gücüne sahip yeni inşa römorkör satışı gerçekleştirdi


Türkiye'nin en önemli römorkör üreticilerinden Sanmar Tersanesi, Abu Dhabi Marine Services - Safeen Fuarı'nda 2 adet 30 ton çekme gücüne sahip Yeniçay RAscal 1800 sınıfı, yeni inşa römorkör anlaşması imzaladı.
Türkiye'nin en önemli römorkör üreticilerinden Sanmar Tersanesi, Abu Dhabi Marine Services - Safeen Fuarı'nda, Abu Dhabi Port'ta kullanılmak üzere, 2 adet 30 ton çekme gücüne sahip Yeniçay RAscal 1800 sınıfı, yeni inşa römorkör anlaşması imzaladı.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, Abu Dhabi Port için inşa edilecek Yeniçay RAscal 1800 sınıfı römorkörlerin, 18.70 metre boyunda, 9.20 metre genişliğinde, 12 knot hız ve 30 ton çekme gücüne sahip olduğu belirtilirken, römorkörlerin Robert Allan tarafından dizayn edildiği kaydedildi.

Alınan bilgiye göre, seri üretimde olan Sanmar Tersanesi'nin açığa inşa ettiği römorkörlerden ilkinin Kasım-2017'de, ikinci römorkörün ise Şubat-2018'de Abu Dhabi Port Liman Otoritesine teslim edileceği ifade edildi.

YENICAY RASCAL 1800 SINIFI RÖMORKÖRLER

RAscal sınıfı kompakt römorkörler Robert Allan tarafından, modern yüksek performanslı Z-sürücülü çekme ve küçük gemilerin yedeklemesi için özel olarak tasarlandı. RAscal tipi gövde yapısı, önceki birçok başarılı gövde tasarımından yola çıkılarak her türlü operasyon türünde iyi seyir, manevra ve stabiliteyi temin edecek şekilde dizayn edildi.

RAscal 1800 römorkörleri denize çıkan gemilerin yedekleme operasyonları için maksimum verim ve performans sağlayan çift Z-sürücülü dizel motora sahip. Gövdenin formu ve şablonu Robert Allan'ın tecrübeli tasarımcıları ile Sanmar Tersanesi'nin birlikte yürüttüğü uzun çalışmalar sonucu geliştirilirken, bu amaç için yüksek performansa sahip olması sağlanıyor.

RAscal 1800 tamamen kaynaklı çelik yapıya sahip olmakla beraber, levha yapısı tüm sınıflandırma kurumlarının standartlarının üzerinde. Gemi her türlü çekme ve yedekleme operasyonunu mümkün kılan ağır işletme koşullarına dayanıklı güverte donanımına ve usturmaçaya sahip...

RASCAL 1800 - YENICAY
Tam boy (metre)                             18,70
Genişlik (metre)                              9,20
Draft (metre)                                  3,95
Yakıt (m3)                                      34
Ana motor kuvveti (kW)                   2x970
Hız (knot)                                       12
Çekme gücü (ton)                            30

http://www.denizhaber.com.tr/sanmar-abu-dhabi-porta-2-adet-30-ton-cekme-gucune-sahip-yeni-insa-romorkor-satis-haber-76680.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter