Kripto Paralar (Crypto Currencies)

Başlatan hergeleci, Ağu 15, 2017, 06:12 ÖÖ

« önceki - sonraki »

hergeleci

Son zamanlarda iyiden iyiye isinan bir sektor. Kisisel fikrim internetin bilgiyi demokratiklestirdigi gibi kripto paralar da global para birimlerine donusup finansal sistemleri sarsacaga benziyor. Paranin serbest dolasimi daha da kolaylasirsa, ya da diger deyisle sistemdeki gereksiz aracilardan kaynakli rezistans azalip verimlilik artarsa, ne tur firsatlar ortaya cikar buna calismak lazim.

Japonya, Kore, ve Hindistan Bitcoin'i yasallastirdilar yanlis hatirlamiyorsam. Her zaman oldugu gibi  bu yasal duzenlemeler teknolojiyi geriden takip ediyor. Ancak, Rusya'nin mining olayina girisi bence bu adamlarin ne kadar ongorulu oldugunu gosteriyor:

Russia Discusses Starting Cryptocurrency Mining With Its 20+ Gigawatt Surplus

https://news.bitcoin.com/russia-discusses-starting-cryptocurrency-mining-with-its-20-gigawatt-surplus/


Ayrica bu kripto paralarin hepsine para olarak bakmamak gerekiyor. Ethereum gibi bazi teknolojiler akilli kontrat platformu diye aniliyorlar. Yani alisveris disinda cok farkli islerde de kullanabiliyorlar. Bizim de geri kalmamamiz gerekiyor adaptasyon yarisinda.


Mesajı Paylaş

hergeleci

http://www.sozcu.com.tr/2017/ekonomi/diyanetten-bitcoin-aciklamasi-geldi-bitcoin-caiz-mi-bitcoin-nedir-2108617/

#############

Diyanet İşleri Başkanlığı son dönemin popüler para birimleri Bitcoin ve Ethereum'un ''Caiz olmadığını'' açıkladı. Türkiye'de de giderek yaygınlaşan ve sanal para birimi olan Bitcoin'in 1 adedi bugün itibariyle 9 bin 800 dolardan (36 bin 360 TL) işlem görüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ''Bir para biriminin para hükmünde olması için, ya değerini devlet otoritesinden almalı, ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır" dedi. Diyanet'in görüşünde şu ifadeler kullanıldı:

"Para devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda speklülasyona açık olmaları spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir"

#############

Yemin ediyorum cocukken dusurulmus bunlarin hepsi... Petrolun bulunmasiyla yasanmis zenginlik transferinden sonra bir yenisi gozumuzun onunde oluyor. Ulan birak da su memleketin cocuklari da nemalansin biraz su zenginlikten; ama yok... Cok afedersiniz kicimin Kuzey Kore'si bile girmis bu ise, bunlar yarin bir gun ambargo yersek ne yapariz diye bile dusunmekten acizler. Mesajı Paylaş

turkdefence

Arkadaşlar Yeni şeyleri Eski şeylere benzeterek diyanet fetva vermektedir. Kendi kafasına göre de Caiz veya Haram dememektedir.

BitCoin'in devrimsel yanları diyanet'in kalıplarını bir hayli zorlamaktadır. Diyanet olaya para olarak baktığı için bu paranın bir ülkesi yoktur yani kaime açısından kimsenin güvencesi altında değildir, metal olarak yani özü olarak da kıymetli bir metalden yapılıp değerini yapıldığı meteryalden almamaktadır. İşin sonunda elinize geçen bir nesne de değildir yani fiziki olarak elinize aldığınız bir para da değildir. Bir banka olmadığı için de bankadaki para da değildir. Bütün bunlar da olmayınca BitCoin diyanet'in kaynakları açısından bir PARA değildir!

BitCoin konusuna maden açısından yaklaştığımızda da dini açıdan iş çözülmüyor! Çünkü madenler dini açıdan devletin malıdır ve işletilmesi için devletin izin vermesi ve gerekli zekat'ı yani vergisini alması gerekmektedir. Öteki türlü kamu malından hırsızlık suçu olmaktadır. Ama Madenciliğe benzeyen yönleri vardır, lakin Madenciliğini yapan kişi sayısı parayı kullanan kişi sayısından azdır. Zekat kısmını es geçersek (dini açıdan es geçemezsiniz) kişinin kendi bahçesinde bulduğu bir maden yatağını işleyip değerli taş çıkarmasına benzetilebilir.

Çözüm yolu, BitCoin in bankalar kanalıyla satılan bir nesne yani döviz tipine dönüşmediği sürece kolay görülmüyor.

Bizim sade vatandaşa diyebileceğimiz şey diyanet'in söylediğinden çok daha fazlası değildir: bu işin haram yanı helal yanından fazla görünüyor, konu netleşene kadar paranı çıkıp bitcoin'e yatırıp bir dolandırıcılığa kurban gitme.

Şimdi nerden biliyorsun derseniz, ben de bir süre bitcoin madenciliği yapmayı düşündüm ve varabildiğim nokta bu kadar oldu. Bir yerde bir Ponzi Game olarak patlayacak gibi.

Mesajı Paylaş

matmat26

Bu ülke de SPK, BDDK, Hazine, Maliye, Bist Başkanı, Yatırım ajansları flan herkes bitti... Kimsenin ağzından tık çıkmıyor..
Diyanet Dini flan vuuuu millete öğretti, .. 110.000 Personelle memlekette arsızlık, hırsızlık da bitti.. Dindar ışıdlılar flan da yok..

Bir işleri kaldı.. Bitcoin..


Diyanet,

Madem bu kadar din iman hak getiriyorsun. Kuzeyliler gibi ruhunda rahat, naif ve etik bir kurum oldun..  Neden koca bakan rüşvet almış... Rüşvet alanın dini hükmünü söylemiyorsun ? Yargılanması gerekiyor flan bi açıklama yapsana.. Yemez çünkü ..

De get işine

üstüne vazife olmayan işlere burnunu sokma.

---

Türkiye kapitalistleşemediği için fakir bir ülkedir. Finansal okur yazarlık sıfırın altında...
Faizin yüksekliği vs bu yüzden.

Memlekette yatırımın tek adresi var beton..

----
Sanki Amerikanın bastığı doların karşılığı var.
Adam yarın dese ki.. Florida açıklarına vuran kasırga nedeni ile ülkemde ki üretim gücü zayıfladı.. Fabrikalarım eskisi gibi üretemiyor dostlar.. Talep de patladı.. Ben HİPER ENFLASYONA geçiyorum. 1 yıl içinde cebindeki 100 dolarla kı.ını silersin artık.. Çinliler de amerikan tahvilleri karşılığında yatırdıkları paraları rulolar halinde tuvalet kağıdı olarak ithal eder.

Sonra çekirge yemeye devam

Dünya da 200 Trilyon dolar kümülatif nakdi borç var. Bu paranın karşılığı nerede diyanet efendi..
Mesajı Paylaş

hergeleci

Bitcoin'de guvence muvence falan gerekmiyor. Bitcoin'de guven protokolun dayandigi matematik uzerinden saglaniyor. Hic oyle cumhurbaskanina, basbakana, "ekonomi bakanina", bankaya guvene falan gerek yok. Ayrica diyanet kusura bakmasin, ben hiyar degilim... O tartisma on sene once 2008'de bitti. Bkz: https://en.bitcoin.it/wiki/Genesis_block (raw block'ta The Times basligi) Bogazina kadar borca batip sonra para basip biz arkasindayiz demeye devam edersin ama kimse seni ve yasaklarini dinlemez.

Bu kripto para olayinin iki sonucu olacak. Birincisi para hareketleri globallestigi icin devletin elindeki paranin degerini korumasi zorlasacak. Bkz: Cin'in para transfer kisitlamalari... Yani, ekonomiyi adam gibi yonetemiyor musun? Kafana gore bir b*ka yaramayan devlet kurumlarina Mercedes filolari mi kuruyorsun? Paranin degeri dusecek. Zaten dusuyor da finans sitemi icindeki rezistans dustugunden artik daha da kolaylasip hizlanacak. Kotu bir sey mi? Yonetilen isen hic te degil. Halk zenginligini en azindan bir miktar koruyabilecek. Ikinci olarak da reserve currency olayi kagit para icin bitecek...

Son olarak, kisa donem artis ve dususlerin de uzun donemde hic bir anlami yok. Bitcoin'i durdurabilecek sey ya kuantum bilisim olabilir (ki protokol buna karsi guclendirilebilir) ya da bir devlet aktoru tarafindan yapilacak 51% saldirisi (o da ancak surdurulebilirse ve savas zamani falan olur).

Su diyanetin sacma sapan aciklamasinin ozellikle son kisminin aynisi 90'larda internet icin yazilabilir... Aymaz herifler...
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bitcoin zamanla devletler tarafından tanınma ve kabul görmeye dayanıyor. Mevcut finansal sistemde herhangi bir takasa giremediği yada belirli bir para birimine göre değerlenemediği sürece bence yok hükmündedir.

Rusya-Çin gibi ülkeler başta dolar ve avro gibi rezerv paralara alternatif olabileceğini düşünerek karşı çıkmasa da geçenlerde yanlış hatırlamıyorsam Rusya net hayır dedi. Bunun arkasından zaten Bitcoin sağlam bir değer kaybetti. Asıl, finansal sisteme entegre olmasını destekleyecek ülkeler hayır dediği anda bu saadet zinciri çöker.

Şahsen böyle uluslarüstü bir para biriminin olmasını ve tüm değerli emtia ve kurların bu para kıstas alınarak belirlenmesini hayal ederdim. Ama mevcut rezerv para sahipleri bunu kabul etmez ve uluslararası finans piyasasına entegre edilmesine de asla müsade etmezler.

Bunun için sağlam bir dünya savaşı yaşanmasına ve kartların yeniden dağıtılmasına ihtiyaç var. Yoksa zor bence... Mesajı Paylaş

Danişment

Bitcoinin arkasında abd yoksa, bitcoinin uluslararası bir para birimi olarak resmiyette tanınması en çok kullanılan rezerv para biriminin TL olması kadar zor ihtimal. Bence...

En başta bunlar(abd avrupa) izin vermez. Petrol ticaretini dolar yerine euro ile sağlayacak diye Irak'a girdi diyenler var. Mesajı Paylaş

ocay


merzifonlu

BitCoin tartışmasının özünde petrodolar var zaten. Kavganın temeli o! Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

BitCoin'e ben de güvenmiyorum ve saadet zinciri gibi veya 2008 krizine neden olan, sözde emlak karşılığı olan ama aslında hiç bir karşılığı olmayan, balon misali şişmiş türev kağıtlar gibi, yeterince olgunlaştıktan sonra sağlam ve ani bir patlamayla çökeceğini düşünüyorum.

Eğer ABD, dolarını sahiplenmez ve değerini üç otuz paraya, yani paçavraya çevirirse, elinde dolar tutanlar mahvolur; burası doğru. Peki bu durumda Amerika ne olur?.. Bunun Amerika'ya maliyeti ne olur (tabi bu durumda Amerika'dan geriye kalanlara diye sormak gerekiyor)?

Amerika, bugünkü zenginliğinin temeli olan "dünyadaki en önemli rezerv para birimi" doları paçavraya çevirir mi? Böyle bir şeyi kim bekleyebilir?

Şimdi Amerika için sorduğumuz tüm soruları BitCoin'in sahipleri için de sormamız gerekmiyor mu?.. Ya BitCoin'in sahipleri, ceplerine yeteri kadar gerçek dolar ve altın doldurduktan sonra ortadan kaybolursa?.. Mesajı Paylaş

putty

Her şeyi din adamlarına danışsak güneş hala dünyanın etrafında dönüyor olurdu Mesajı Paylaş

hergeleci

Devlet garantili hesaplarla Bitcoin alip satabilecegi brokerlar'dan, GBTC'den, CME futures'dan, deger modellerinden, Rusya'nin enerji fazlasiyla madencilik yapmayi dusundugunden, Japon ve Kore adaptasyon hizindan haberi yok, binlerce yillik bedevi masallariyla yorum kasiyor. Kendi ulkesinde kullanmak icin (neden kullanmayacagi belli) Amerika'dan izin bekliyor...


Mesajı Paylaş

saladin

#12
Ara 01, 2017, 07:31 ÖS Last Edit: Ara 01, 2017, 07:33 ÖS by saladin
Vay beni amma tartışılmış. Peki Bitcoin nedir?


Ek olarak en çok üzüldüğüm  konulardan bir tanesi bitcoin ilk çıktığında böyle salakça bir şey mi olur öngörüsüyle iplememem, hatta bir bit coin 1 dolara çıkarken ulan millet nasil alıyor bunu diye düşünmeme rağmen, taş atıp kolum yorulmayacagi halde yine de iki dakika oturup mining yazılımı kurmamaktır.

Tabi biz karapara  nedir, rüşvet nasıl değerlendirilir gibi konuları bilmediğimiz için  günün birinde sadece suç örgütlerinin değil, rüşvet yiyen  politikacıların, kara para anlayan yönetici ve işadamlarının  ve hatta koca devletlerin bunu kullanabileceği olasılığını dusunemedik.
Mesajı Paylaş

farabi


Biz millet olarak , muhtemelen bilgi toplumuna geçişte yeni bir çağı açmakta olan , bilgi güvenliği , veri tabanı , ispatlanabilir doğrulama hizmeti , gibi ilk nesil projelerle dahi bir devrim yazmakta olan blockchain teknolojisini merak edip önemseyecek yerde , haber bültenleri , ekonomistler ve sonunda diyanet dahi burnunu sokarak son üç ayda 4800 dolar bandından 11000 dolar bandına ulaşan BTC'ye , bu arada 2 büyük çatallanma yaşayıp bu yolla dağıtılmış bedava koinlere dikkat kesilmiş halde. Bu durum millet olarak zihniyetimizi ve fırsatlara bakış açımızı gösteriyor.

Bir kaç yıldır btc ve diğer altcoin borsalarında işlem yapıyorum . Geçmişte madencilik tecrübelerim oldu , son olarak eylül ayında kazı işini bıraktım .  İşin para piyasaları yatırım tarafında , Foreks piyasaları ve menkul kıymetler yatırımcıları hangi disipline sahip ise , hangi temel ölçüm ve analiz araçları geçerli ise , burada da aynı temel kurallar geçerli. Farklı olarak piyasaları asıl etkileyen haber ve dedikodular blockchain ve bu kripto koinlerin regülasyonu ile ilgili ... Ancak en büyük fark şu , bu piyasada korkunç bir volatilite mevcut. İşlem hacmine oranla balinaların bu hacimde edindiği yer çok büyük. Bu da küçük yatırımcı için zorlu bir risk yönetimini zorunlu kılıyor. son 3 ayda yatırımcısına %100 üzerinde kar bırakan ( ki 30 kata kadar kaldıraçlı işlem sunan borsalar mevcut ) BTC ve yaklaşık %100 değerlenen major alt koinlere rağmen , eskiye oranla çok daha sık zarar eden ya da yerinde sayan "yeni yatırımcı" görür olduk. Hatta Rusya henüz geçen hafta bu volatif piyasanın risklerine ve varlık kaybına dair bir açıklama yapma gereği hissetti. Spekülatif hareketlerin yaratabildiği panik alış ve satışların bir çok koine günlük %15-20 oynaklık verebiliyor olmasından bahsediyorum.

BTC hiç bir zaman günlük hayatta yiyecek içecek gibi ihtiyaçların ödeme aracı olmayacak.  Ancak Satoshi'nin modeli piramidin tepesinde olsa dahi ,  ademi merkezi ya da değil , geleceğin ödeme modeli kripto-para olacak. Şu an kağıt banknotlardan kredi kartlarına olan geçişin varacağı nokta kaçınılmaz olarak orası. Bundan 30 yıl sonra yapay zekaya sahip mutfak yardımcınız ya da buzdolabınız , markete giderek kağıt para ile alışveriş yapmayacak. Ancak bu geçişte mevcut küresel finansal sistemi yönetenler ne derece kontrolünü sürdürebilecek , asıl merak konusu bu . Benim acizane önerim , sürekli btc ile karşılaşıp bunu bir yatırım aracı olarak düşünmeye başlayan kişilerin , bir kaç bin dolarla milyon dolarlar kazanma hevesine girmeden önce evvela bu para sistemini yani geleceği anlama uğraşına girmeleridir.
Mesajı Paylaş

hergeleci

Hocam o volatilite Bitcoin'in ufacik bir pazar buyuklugune sahip olmasindan. Daha isin basindayiz; pazar buyudukce o volatilite kaybolacak. Fortune favors the bold diyelim simdilik.

"BTC hiç bir zaman günlük hayatta yiyecek içecek gibi ihtiyaçların ödeme aracı olmayacak."

Neden? Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter