Türksat 6A İletişim Uydu Projesi

Başlatan Terra, Ağu 13, 2017, 05:22 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Milli uyduda hayaller gerçek oluyor


Milli uydu 6A'da çalışmalar hızlandı. 33 Türk mühendis ve 354 işçinin görev yaptığı uydu, 600 milyon liraya mal olacak. Hedef uyduyu 2019'da uzaya fırlatmak

Türkiye'nin ilk ve tek milli uydusu olacak 6A için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 2019 sonunda uzaya fırlatılması ve 600 milyon liraya mal olması planlanan uydunun yapım çalışmaları sorunsuz bir şekilde ilerliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Stratejik mahiyetiyle bizim için son derece önemli. Türkiye yakın zamanda hayali dâhi kurulamayanları da gerçekleştirmeyi mutlaka başaracaktır" diyerek önemine vurgu yaptığı Türksat 6A için Ankara'da kritik bir toplantı düzenlendi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve ilgili kuruluşlardan üst düzey bürokratlar önceki gün bir araya gelerek 6A'da gelinen süreci değerlendirdi. TUSAŞ, Türksat, TÜBİTAK Uzay, ASELSAN ve CTECH sanayi kuruluşlarının ortak çalışmaları ile yapımı süren Türksat 6A tamamlandığında Türkiye'nin ilk yerli kaynaklarla geliştirilen haberleşme uydusu olarak yörüngede görev yapacak.

600 MİLYON LİRA

Tamamlandığında 4 ton ağırlığa ulaşacak olan uydu, 42 derece boylamı konumuna yerleştirilmesiyle beraber 6A sistemi, Türksat tarafından Asya, Avrupa, Afrika (Kuzey ve Orta) kıtalarına; geniş bant internet, radyo-televizyon yayını, GSM hizmet ve güvenli haberleşme hizmetleri verebilecek. 2014'te bütçesi 546 milyon lira olarak belirlenen 6A'nın yaklaşık 600 milyon liraya tamamlanması hedeflenirken, uydunun 2019 yılı sonunda uzaya fırlatılması planlanıyor. 36 bin km yükseklikte yörüngeye girecek olan Türksat 6A'nın 15 yıl görev ömrü olacak. Hem askeri hem de ticari amaçla kullanılacak Türksat 6A'nın yapım çalışmalarında 33 Türk mühendis ve 354 işçi görev yapıyor.

DÜNYA NÜFUSUNUN % 91'İNE GÖRÜNTÜ

5A, 5B ve 6A uydularıyla birlikte Türkiye uzayda etkinliğini daha da artıracak. Türksat, uzaydaki mevcut 3 yörüngesini de yeni uydularda 5'e çıkararak, dünya karasal coğrafyasının yüzde 71'ine, nüfusunun da yüzde 91'ine yayın götürme kapasitesine erişecek. Türkiye 2019'da fırlatılacak 3 yeni uydu ile birlikte toplamda 7 uyduya sahip olacak. Uydunun yapım aşamalarının kontrolü için ise Türksat içinde 15 kişilik Türksat Proje İzleme Ekibi faaliyette bulunuyor.

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2017/08/13/milli-uyduda-hayaller-gercek-oluyor Mesajı Paylaş

putty

Süper güç işleri bunlar. Gözle görülen sivile yönelik şeyleri görmek güzel. TV yi açacağız uydusunu biz yapmışız ne büyük gurur. Radar yapıyoruz ama nerede nasıl gururlansın vatandaş. Bu öyle değil TV yi açacaksın türk uydusu bileceksin. Başkaları da görecek bilecek duyacak. Mesajı Paylaş

Merkator

Türksat 6A 600 milyon TL'ye mal olacak


Türkiye'nin tamamıyla yerli ilk haberleşme uydusu olacak TÜRKSAT-6A projesinde tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı ve uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü başkanlığında, "TÜRKSAT-6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi Projesi"ne ilişkin toplantı yapıldı. Özlü ve Arslan'ın yanı sıra Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), ASELSAN ve CTech yetkililerinin de katıldığı toplantıda, TÜRKSAT-6A projesinde gelinen son durum ele alındı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Türksat AŞ mali desteği, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ana yükleniciliği, TUSAŞ, ASELSAN, CTech, yerli sanayi kuruluşları ve üniversitelerin desteğiyle 2014 yılı sonunda başlatılan projede tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı. Tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı.

"TÜRKSAT-6A'NIN MALİYETİ YAKLAŞIK 600 MİLYON LİRA"

Yeterlilik testleri 2018 yılı başında yapılması planlanan TÜRKSAT-6A'nın 2020 yılında fırlatılması hedefleniyor. TUSAŞ tesislerindeki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) çalışmaları devam eden TÜRKSAT-6A'nın yapımı, Fransa ve Japonya'da eğitim alan Türk mühendislerin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

TÜRKSAT-6A projesi kapsamında geliştirilen uydu, Türkiye'nin daha önceki haberleşme uydularından farklı olarak tamamıyla milli imkanlarla geliştirilen ilk haberleşme uydusu olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 600 milyon lira maliyetle gerçekleştirilecek TÜRKSAT-6A projesinde, uydu ve yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem tamamen milli imkanlarla geliştiriliyor.

Yakıt dahil yaklaşık 4 bin 300 kilogramlık kütleye sahip olacak TÜRKSAT-6A, 42 derece doğu boylamında yörüngeye yerleştirilecek. TÜRKSAT-6A, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasının büyük bir bölümünde müşterilerine hizmet sunacak. Teknik özellikleriyle de dikkati çeken uydu, 18 aktif, 5 yedek toplam 23 aktarıcıya sahip olacak.

Türkiye, yörüngede 15 yıl kalacak TÜRKSAT-6A'nın hizmete alınmasıyla haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecek ve bu alanda yurt dışına bağımlılık azalacak.

http://www.kokpit.aero/turksat-6a-600-milyon-tl-ye-mal-olacak Mesajı Paylaş

Merkator

İstihbaratı Türksat 6A sağlayacak

Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzaya fırlatılmasının ardından askeri sahada istihbarat ağı güçlenecek. Haberleşme uydusundan çok, istihbaratın bir parçası haline gelecek Türksat 6A, diğer ülkelerden bir adım önde olmamızı sağlayacak.

Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen İstanbul Güvenlik Konferansı'nın son gününde Türksat 6A uydusunun gelişimi ele alındı. Türksat 6A'nın,Türkiye'nin ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu Göktürk'ten 10 kat daha büyük ve ağır olacağını söyleyen TÜBİTAK Türksat 6A Proje Yöneticisi Dr. Levent Ertürk, "Proje kapsamında TÜBİTAK, TUSAŞ ve ASELSAN ile ortak iş bölümü gerçekleştirmekteyiz. Türksat 6A haberleşme uydusundan çok, askeri istihbarat ağının önemli bir parçası olacak. Yazılımının tamamen Türk mühendisleri tarafından hazırlanan sistemi sayesinde istihbarat ağında önemli bir devrim yaşanacak. Türksat 6A ile birlikte askeri istihbarat ağımız genişleyecek, bu da diğer ülkelerden bir adım öne geçmemizi sağlayacak" dedi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ. (TAI) Uzay Sistemleri Program Direktörü Taha Tetik de Türksat 6A'nın uzaya fırlatılmasının ardından sistem parçalarının uğrayabileceği tüm dış baskılara karşı test aşamalarının sürdüğünü kaydetti.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK AR-GE PROJESİ

TÜBİTAK KAMAG Koordinatörü Atıl Büyükburç, "Türksat 6A için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 369 milyon TL, TÜBİTAK 147 milyon TL ve Türksat 30 milyon TL'lik bütçe ayırdı. Türkiye'nin en büyük AR-GE projesi olan Türksat 6A'da, 35 TÜBİTAK personeli çalışmaktadır" diye konuştu. Türksat A.Ş. Uydu Programları Direktörü Selman Demirel de Türksat 6A'nın diğer uydu sistemleri ile senkronize olacağını söyledi.

2020'de uzaya fırlatıyoruz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yerli olarak yapılacak olan Türksat 6A uydusunu 2020'de uzaya fırlatacaklarını söyledi. Bakan Arslan, yerli ve milli üretime destek olduklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti: "Türksat 6A'yı, TUSAŞ ve TAİ artık TÜBİTAK'ı da devreye sokarak, Türkiye'de geliştiriyoruz. Test merkezinde üretim yapıyoruz. 2020'de fırlatmış olacağız" dedi.

http://www.kokpit.aero/istihbarati-turksat-6a-saglayacak Mesajı Paylaş

commandos

Eğer askeri amaca daha fazla hizmet edecekse baska bir adlandırma ile isim konulması uygun olmaz mıydı? Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Merkator

TÜRKSAT 6A'nın Türkiye'den fırlatılması hedefleniyor

Türkiye'nin ilk milli uydusu olacak TÜRKSAT 6A'nın yerli imkanlarla fırlatılması için çalışmalar hızlandı. Yer konusundaki araştırmalar sürerken, yörüngeye en yakın nokta seçilerek yakıt tasarrufu hedefleniyor. Halen uydu imalatı konusundaki çalışmalar, ASELSAN ve TAI tarafından sürdürüyor.

Uydu konusundaki gelişmeler, Türk Asya Strateji Merkezi (TASAM), Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü ve Nişantaşı Üniversitesi tarafından düzenlenen "İstanbul Güvenlik Konferansı"nda masaya yatırıldı. Oturumların en ilginci, Türkiye'nin ilk milli uydusu olacak TÜRKSAT6A ile ilgili gerçekleştirildi. Konuyla ilgili teknik detayları ve fırlatılması ile ilgili bilgileri Türksat Uydu Programları Direktörü Selman Demirel verdi.

İLK MİLLİ HABERLEŞME PROJESİ

Türksat 6A'nın teknik detaylarının anlatıldığı oturumun ardından açıklamalardan bulunan Türksat Uydu Programları Direktörü Selman Demirel, "Türksat 6A ülkemizin ilk milli haberleşme projesi. Porjede, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türksat, TÜBİTAK, TAI, ASELSAN, Ctech farklı iş paketlerini paylaşmış durumdalar. Her bir kurum kendi uzmanlık alanlarına göre kendi iş paketlerini paylaşmış ve gerekli çalışmaları yürütüyor. Şu an için planlanan takvim Aralık 2020 itibariyle uydunun tamamlanmış olması. Uydu şu anda Ankara'daki TAI tesislerinde üretiliyor. 2020 yılından sonra da uzaya fırlatılması inşallah gerçekleştirilecek. Şu anda tasarım çalışmaları devam ediyor. Süreç uzun bir süreç, uydular uzayda 15-16 yıl minimum ömürle hizmet ettikleri için çok aşamalı testlerden geçmeleri gerekiyor. Şu an itibariyle bizim 'ısıl yapısal yeterlilik modeli' dediğimiz daha çok dayanıklılığın test edildiği, yapısal sistemlerin test edildiği model testleri yapılıyor. Önümüzdeki süreçte de tasarım dondurularak mühendislik modeli dediğimiz daha çok elektriksel ve ara yüzlerin oluştuğu mühendislik testleri yapılacak. En son olarak da uçuş modeli yani uzaya göndereceğimiz modelin üretimi ve testi yapılacak. Bu uzaya gidecek olan en son model olacak" dedi.

Demirel ayrıca, "Haberleşme kısımları ASELSAN tarafından yapılıyor, yapısal kısımlar TAI tarafından yapılıyor. TÜBİTAK Uzay daha çok yazılım ağırlıklı, güç sistemleri, bataryalar, güneş panelleri ile ilgileniyor. Ctech de yer sistemleri ile uydunun bağlantı kurduğu kısımla ilgili çalışmalarına devam ediyorlar" şeklinde konuştu.

2020'DE TÜRKSAT 5A FIRLATILACAK

Selman Demirel, Türksat  5A ve 5B ile ilgili de bilgi vererek, "Türksat 5A-5B projesi bizim yeni uydu projelerimiz. Şu anda ihale aşaması tamamlanmak üzere, sözleşme imza aşamasındayız. Önümüzdeki hafta itibariyle de sözleşmesinin imzalanması planlanıyor. Gerekli teknik çalışmalar yapıldı, değerlendirmeler yapıldı. Türksat 5A-5B tedarik ettiğimiz bir uydu, iki tane uydu olacak. 5A 31 derece doğu yörüngesinde, 5B'de 42 derece doğu yörüngesinde, farklı haberleşme sistemlerini içerisinde barındıran farklı uydular olacak. Büyük kapasiteler, hem televizyon yayıncılığı hem de K-bant dediğimiz data ve internet hizmeti sağlayan donanımlar olacak. Yerlilik oranında da şu anda biz 5B uydusunda bir yerli katkı düşünüyoruz. Mümkün olduğu kadar, takvim etkisi, yerli imkanlara etkisi gibi durumları şu anda değerlendiriyoruz. Mümkün olduğu ölçüde yerli sanayimizin de katkıları ekipman düzeyinde olsun uydunun test edilmesi gibi seçenekler üzerinde çalışıyoruz. Amacımız en optimum seçeneği bu projede kullanmak" şeklinde konutu. Demirel, "Türksat 5A'nın 2020 yılında, 5B'nin de 2021 yılında  fırlatılması planlanıyor" dedi.     

"TÜRKİYE'DEN FIRLATILMASI DA GÜNDEMDE"

6A için Türkiye'den bir fırlatma olup olmayacağı konusunda da açıklamalarda bulunan Selman Demirel, "Fırlatma olayı çok ayrı teknolojik detaylara sahip. Fırlatma üzerinde farklı kurumlar çalışmalar yapıyor. Fırlatılacak lokasyon önemli. Fırlatıldığı yerin uzaya çıkarken en kısa mesafe olması önemli. Parçalarının nereye düşeceği önemli. Bunun gibi detaylı teknik olaylar var. Fırlatmayla ilgili ciddi çalışmalar yürütülüyor. Yer seçimi konusu gündemde. Nereden fırlatılabilir, nereden bu altyapıyı kurabiliriz şeklinde güzel çalışmalar var. Umut ediyorum ki onda da ciddi gelişmeler olacak. Yer konusunda seçimler var. Türkiye'den fırlatılması da gündemde. Önemli olan Türkiye'nin bu teknolojiye de sahip olması ve bunu kullanabilir olması. Fırlatılacak yerle ilgili farklı devlet kademelerinde çalışmalar yürütülüyor. Türkiye'den fırlatılması söz konusu olabilir. Teknik kısmı var lokasyon önemli. En kısa sürede minimum yakıtla uzay çıkılması gibi detaylar var" dedi.

http://www.kokpit.aero/hedef-turkiye-den-firlatilmasi Mesajı Paylaş

meraklı

Türksat 6A için tarih verildi

3. Global Satshow, sektöre yön veren şirketlerin üst düzey yöneticilerinin konuşmacı olarak yer aldığı oturumlarla sürüyor.

Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu olacak Türksat 6A haberleşme uydusu için gerçekleştirilen özel oturumda uydunun 2020 yılı Aralık ayında fırlatılacağı ve şu ana kadar projenin yüzde 41'lik bölümünün tamamlandığı belirtildi.

3.Global Satshow fuarı kapsamında gerçekleştirilen Türksat 6A Milli Uydu oturumunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat konuşmalarıyla yer aldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil, TÜRKSAT 6A'nın montajının başladığını belirterek, "Türksat 6A ile Türkiye ilk defa kendi uydusunu yapacak. Uydunun tasarım ve inşa çalışmaları paneller, ısıtma-soğutma sistemleri, enerji sistemleri, kendini konumlandırma sistemleri gibi pek çok alanda devam ederken, Ankara'da bulunan test merkezimizde birçok montaj ve test çalışması yapıyoruz. Bu merkez Avrupa'daki 4 merkezden biri olma özelliği taşıyor. Ayrıca Türksat 6A'nın yanında TAI'nin kendi imkanlarıyla ihracata dönük olarak yapacağı Small-GEO dediğimiz 1 ile 2 ton kütle aralığında uydu versiyonlarına başladık" dedi.

Türksat 6A uydusunun yüzde 41'i tamamlandı

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu, ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın çalışmalarına ilişkin, "Projenin 2014'te onaylanan bütçesi 546 milyon lira idi. Bugün projenin 187 milyon lirası kullanılmış vaziyette. 6A'nın 2020 yılının Aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi planlanıyor. Takvime göre proje süresi 72 ay, yani 6 yıl. Bu süre uzun gelebilir fakat yurt dışındaki örneklere baktığınızda, bir de tamamen yerli imkanlarla bir uydunun geliştirildiği de göz önüne alınırsa bu süre normal. Türksat 6A uydusu için toplam tamamlanma seviyemiz yüzdemiz 41 gibi bir aşamada. Türksat 6A'nın 2020 yılının aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi planlanıyor" şeklinde konuştu.

Panelin yöneticiliğini yapan TÜRKSAT AŞ Genel Müdürü Cenk Şen uydu yapımının özgün bir programla yürütülmesi gerektiğini belirterek, "Uydu evet bir güç ama kontrolsüz güç, güç değildir. O yüzden uydunun ömrünü içindeki yakıt belirliyor sanılsa da onu yeryüzünden yönetenin uzmanlığı burada oldukça belirleyicidir" ifadelerini kulandı.

ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun ise üretilen her bir ekipmandan 5 tane de testler için üretim yaptıklarını belirterek, çok yönlü ve geniş programlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, şirketlerinin yerli uydunun yer ile olan tüm iletişimini sağlayacak iletişim sistemlerini ve parçalarını tasarladıklarını söyledi. "Şu anda bizler uzaya parça üretmeyi öğreniyoruz. Uyduda nihai uçuş aşamasına gelene kadar birçok test yapılıyor. İnşallah yıllar içinde uydunun birçok alanında kendimizi geliştirmiş olacağız" dedi.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5372 Mesajı Paylaş

meraklı

İlk Yerli ve Milli Haberleşme Uydusu Türksat 6A, 3'üncü Global SatShow'daki Özel Oturumda Konuşuldu

Bu yıl 9-10 Kasım tarihlerinde İstanbul'da 3'üncüsü gerçekleştirilen Global SatShow'da, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme ydususu Türksat 6A'yı konu alan bir özel oturum gerçekleştirildi. Bu oturumda, Türksat 6A haberleşme uydusunun geliştirilme sürecindeki paydaşlar olan; Türksat, TÜBİTAK, TUSAŞ, CTech ve ASELSAN'ın üst düzey yöneticileri, uydu ile ilgili değerli bilgiler verdiler ve kurum ve kuruluşlarının bu süreçteki rolünü aktardılar. Ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanan oturuma çok büyük bir katılım gerçekleşti.

Oturumun başında TRT Genel Müdürü İbrahim Eren bir konuşma yaptı. Ardından moderatörlüğünü Türksat Genel Müdürü Cenk Şen'in yaptığı özel oturum başladı. Şen, uydu yapımının özgün bir programla yürütülmesi gerektiğini belirterek, şunları dile getirdi: "Uydu evet bir güç ama kontrolsüz güç, güç değildir. O yüzden, uydunun ömrünü, içindeki yakıt belirliyor sanılsa da onu yeryüzünden yönetenin uzmanlığı burada oldukça belirleyicidir."

Özel oturumun ilk konuşmacısı TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu ise şunları söyledi: "Projenin 2014'te onaylanan bütçesi 546 milyon lira idi. Bugün projenin 187 milyon lirası kullanılmış vaziyette. Türksat 6A'nın 2020 yılının Aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi planlanıyor. Takvime göre proje süresi 72 ay, yani 6 yıl. Bu süre uzun gelebilir fakat yurt dışındaki örneklere baktığınızda, bir de tamamen yerli imkanlarla bir uydunun geliştirildiği de göz önüne alınırsa bu süre normal. Türksat 6A uydusu için toplam tamamlanma seviyemiz %41 gibi bir aşamada. Türksat 6A'nın 2020 yılının aralık ayında fırlatmaya hazır hale gelmesi planlanıyor."

Ardından söz alan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türksat 6A'nın montajının başladığını belirterek, şunları ekledi: "Türksat 6A ile Türkiye ilk defa kendi uydusunu yapacak. Uydunun tasarım ve inşa çalışmaları; paneller, ısıtma ve soğutma sistemleri, enerji sistemleri, kendini konumlandırma sistemleri gibi pek çok alanda devam ederken, Ankara'da bulunan test merkezimizde de birçok montaj ve test çalışması yapıyoruz. Bu merkez Avrupa'daki 4 merkezden biri olma özelliği taşıyor. Ayrıca Türksat 6A'nın yanında, TUSAŞ'ın kendi imkanlarıyla ihracata dönük olarak yapacağı SmallGEO dediğimiz 1 ila 2 ton ağırlığında uydu sürümlerini geliştirmeye başladık."

Bir sonraki konuşmacı CTech CEO'su Cüneyd Fırat, şirketinin, uydunun yer ile olan tüm iletişimini sağlayacak iletişim sistemlerini ve parçalarını tasarladığını söyledi ve şunları ilave etti: "Şu anda bizler uzaya [gidecek] parça üretmeyi öğreniyoruz. Uyduda nihai uçuş aşamasına gelene kadar birçok test yapılıyor. İnşallah yıllar içinde uydunun birçok alanında kendimizi geliştirmiş olacağız."

Oturumun son konuşmacısı ASELSAN Uzay Teknolojileri Grup Başkanı Şenol Uzun ise geliştirilen her bir alt sistemden 5 tane de testler için ürettiklerini belirterek, çok yönlü ve geniş kapsamlı bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

http://www.milscint.com/tr/ilk-yerli-ve-milli-uydu-turksat-6a-3uncu-global-satshowdaki-ozel-oturumda-konusuldu/ Mesajı Paylaş

MSG

Uydunun yerlilik oranin da plan nedir? Bu konu da bilgisi olan var mi? Mesajı Paylaş

Merkator

Yerli uydu 2020'de tamamlanacak

TÜBİTAK'ın öncülüğünde Türksat'ın da içinde yer aldığı ortak işbirliği ile Türkiye ilk kez kendi haberleşme uydusunu üretecek. Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül, Türksat 6A için de çalışmaya başladıklarını, 2020'de tamamlamayı, 2021 yılında uzaya fırlatmayı hedeflediklerini söyledi.

Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül, Türksat 6A uydusu için çalışmaya başladıklarını, 2020'de tamamlamayı, 2021 yılında da uzaya fırlatmayı hedeflediklerini söyledi. Bugüne kadar 4.5 milyar TL'lik yatırım yapan Türksat'ın hız kesmeden yatırımlara devam ettiğini bildiren Gönül, "6A için paydaşlarla çalışma toplantılarına kısa süre içinde başlayacağız" dedi. Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül, bugüne kadar 4.5 milyar TL'lik yatırım yapan Türksat'ın hız kesmeden yatırımlara devam edeceğini belirterek, "Gündemimizde Türksat 5A ve Türksat 5B uydu projeleri ile Türksat 6A milli haberleşme uydu projesinin yanı sıra, 2023 yılına kadar kablo altyapısını tüm il merkezlerine yaygınlaştırma projeleri var. 6A için paydaşlarla çalışma toplantılarına kısa süre içinde başlayacağız" dedi. Ankara Sohbetleri'ne konuk olan Gönül, Ankara Temsilcimiz Ferit Parlak'ın sorularını yanıtladı.

Önümüzdeki 5 yılda Türksat'ın yatırım stratejisinde neler olacak?

Türksat artık, milyar TL'lik şirketler ligine yükseldi. Net satışlarımız 2017'de bir önceki yıla göre yüzde 30'un üzerinde artarak, yıllık 1.2 milyar TL'nin üzerine çıktı. Gelirlerimizin yüzde 38'i kablo, yüzde 36'sı uydu ve yüzde 26'sı bilişim hizmetlerinden geliyor. 2017'de özellikle bilişimde sağlanan yüzde 115'in üzerinde büyüme ile kamunun bilişim merkezi olmaya yönelik faaliyetlerimize hız kesmeden sürdürüyoruz.

Bugüne kadar Türksat 3A, Türksat 4A, Türksat 4B uyduları ve kablo altyapı genişleme ve yenileme projeleri olmak üzere, uydu, kablo ve bilişim alanlarında bugünkü değerle 4.5 milyar TL'nin üzerinde yatırımı, tamamen kendi kaynaklarıyla gerçekleştirmiştir Türksat. Yarımlara hız kesmeden devam edeceğiz. Gündemimizde Türksat 5A ve Türksat 5B uydu projeleri ile Türksat 6A milli haberleşme uydu projesinin yanı sıra, 2023'e kadar kablo altyapısını tüm il merkezlerine yaygınlaştırma ve Ankara Gölbaşı Veri Merkezi projesi gibi yatırımlar yapmayı hedefliyoruz.

Uydu yörünge haklarının işletilmesi görevini yürüten Türksat, bir taraftan 3 adet yeni uyduyu uzaya göndermeye hazırlanırken, diğer taraftan 118 ülkede 3 milyar nüfusa hizmet veriyor. Aktif olarak görevini sürdüren üç uydumuz ise (Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B), tam kapasiteyle çalışıyor.

Yüzde 100 yerli uydu 6A için somut çalışmalar ne aşamada?

1990'lı yıllardan itibaren yurt dışından tedarik ettiğimiz uzay teknolojilerini, 2000'li yılların başından itibaren milli olarak geliştirmeye başladık. Türkiye, şu anda 31, 42 ve 50 derece Doğu olmak üzere üç farklı yörüngede uydu hizmeti veriyor. 42 ve 50 derece Doğu yörüngelerinde Türksat haberleşme uyduları, 31 derece Doğu yörüngesinde ise kiralık uydu görev yapıyor.

Kiralık uydu yerine Türkiye'ye ait bir uydunun işletilmesi için Türksat 5A ve 42 derece Doğu yörüngesinde kapasite artışı ve yedekliliği sağlamak üzere Türksat 5B uyduları ile ilgili süreçler başladı. Dünyanın önde gelen firmaları teklif verdi. Detaylı görüşmeler sonunda yerli katkı ve mali açıdan, Airbus, en uygun teklifi veren firma oldu ve sözleşme imzalandı. Türksat 5A'yı 2020'de, Türksat 5B'yi ise 2021'de uzaya göndermeyi hedefliyoruz.

Tamamen milli imkânlala geliştirilip üretilmesi planlanan Türksat 6A için de çalışmaya başladık. TÜBİTAK'ın öncülüğünde Türksat'ın da içinde yer aldığı ortak işbirliği ile Ankara Kazan'daki TUSAŞ-TAI Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nde (USET) ilk defa kendi haberleşme uydusunu üreteceğiz. Bu gelişmede 2003 yılından bugüne dek savunma sanayiinde yerli üretime verdiğimiz önemin, ortaya koyduğumuz güçlü iradenin büyük bir payı vardır.

Projede TUBİTAK UZAY Proje yöneticisi kurum, ASELSAN, TAI ve CTech firmaları ise proje yürütücüsü kurumlar olarak yer almakta. Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli (IYYM) testlerine, bu yılın nisan ayında başlanacak. 2020 yılında tamamlamayı ve 2021 yılında uzaya fırlatmayi hedefliyoruz.

e-Devlet projesinde istenilen noktaya gelindi mi?

Verimliliği artırarak, iş süreçlerinin maliyet etkin bir şekilde ve daha kısa sürelerde yürütülmesini amaçlıyoruz. Özel sektörde bankacılık ve telekomünikasyon; kamu tarafında ise e-Devlet Kapısı başta olmak üzere birçok başarılı çalışmamız oldu. e-Devlet Kapısı'nı (türkiye.gov.tr) Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı adına işletiyoruz. Bugün 37 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştık ve 418 ayrı kamu kurumuna ait 3 bin 16 adet kamu hizmeti, e-Devlet Kapısı'ndan sunuluyor.

İhraçta etmeye başladınız galiba bu teknolojiyi? KKTC örneği var...

Evet, e-Devlet Kapısı projesinin bir benzeri olan ancak, aynı zamanda bütün bir ülkenin e-dönüşümünü sağlayacak nitelikteki e-KKTC projesini de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hayata geçiriyoruz. Dünya ölçeğinde örnek bir proje olacak.

Yine tamamı şirketimiz kaynaklarıyla geliştirilen BELGENETTM, elektronik belge yönetim sistemleri alanında lider ürün hâline geldi. Bugün 50 kurumda kullanılıyor.

Birçok alanda maliyet avantajı sağlayacak akıllı kent projesi ne durumda?

Akıllı Kent Sistemi Projesi kapsamında, Antalya ili için Wi-Fi, şehir bilgi kioskları, kronik hastalık takibi, panik butonu çözümleri hizmet olarak tarafımızdan sunulmaktadır.

Antalya'da ulaşımdan sağlık ve güvenliğe, enerjiden çevreye, birbiriyle etkileşimi olabilecek hizmetlerin birbirini tamamlayıcı ve katma değerli hâle getirilmesi amaçlanan FAZ1'in sözleşmesi Ağustos 2017'de imzalanmıştı. FAZ kapsamında, TEDES, Uzaktan Sulama Sistemleri, Akıllı Aydınlatma, İlave Kiosk/Wi-Fi Noktaları, Akıllı Şehir Yönetim Platformunun oluşturulması planlanıyor.

https://www.dunya.com/sektorler/teknoloji/yerli-uydu-2020de-tamamlanacak-haberi-406813 Mesajı Paylaş

Merkator

Bakan Arslan: TÜRKSAT 6A'yı 2021'de fırlatma aşamasına getireceğiz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu olan TÜRKSAT 6A projesinin yüzde 47'lik bölümünün tamamlandığı belirtti. Bakan Arslan, "TÜRKSAT 5A'yı 2020'de, TÜRKSAT 5B'yi de 2021'de yörüngedeki yerlerine fırlatmış olacağız. TÜRKSAT 6A'yı da 2021'de fırlatma aşamasına getirip, yörüngede yeni Q frekansına sahip dünyadaki 5 ülkeden biri olacağız" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Kahramankazan'daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'de (TAI) ilk milli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A ile ilgili incelemelerde bulundu. Bakanlar Arslan ve Özlü, üretimin yapıldığı Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'ni gezerek yetkilerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

'DÜNYADAKİ 5 ÜLKEDEN BİRİ OLACAĞIZ'

TÜBİTAK, TAİ ve ASELSAN ortaklığı ile geliştirilen milli haberleşme uydusunu inceledikten sonra basın mensuplarına açıklama bulunan Bakan Arslan, şunları söyledi:

"Ülkemizin ilk yerli ve milli uydusu olan TÜRKSAT 6A'da yüzde 47 mertebesinde bir ilerleme sağlanmış durumda. Uydumuzun nihai işlemleri tamamlanarak bir hafta, 10 gün sonra test aşamasına getirilmiş olacak. Mayıs ayı ortalarında da birçok teste tabi tutulmuş olacak. Olağanüstü bir çalışma var. Türk mühendisleri birçok şeyi başardığı gibi bu uyduyu da başarmak yönünde hiçbir tereddütleri olmadan olağanüstü bir gayretle çalışıyorlar. Daha önce elde ettiğimiz tecrübeyi bundan sonra bu tip üretimlerde de kullanmak üzere hiçbir şeyi gözden kaçırmadan titiz bir çalışma yapıyorlar. Milyonda bir ihtimal de olsa herhangi bir olasılığı atlama gibi bir lüksünüz yok. Türkiye, uzayda hem kendi hem de bölgenin ihtiyacını görecek şekilde yer alıyor. Uzaydaki, yörüngedeki birtakım haklarımızı kaybetmemek ve ileriye taşımak adına TURKSAT 5A ve 5B'yi başlattık. TÜRKSAT 5A'yı 2020'de, TÜRKSAT 5B'yi de 2021'de yörüngedeki yerlerine fırlatmış olacağız. TÜRKSAT 6A'yı da, 2020 sonu itibarıyla buradaki çalışmaları bitirip, 2021'de fırlatma aşamasına getirip, yörüngede yeni Q frekansına sahip dünyadaki 5 ülkeden biri olacağız. Bu bizim için çok önemli bir özellik ve çok önemli bir değer."

'YÜZDE 47-50 AŞAMASINA GELİNDİ'

TAİ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nin dünyanın en modern tesislerinden biri olduğuna dikkat çeken Bakan Özlü de şöyle konuştu:

"Son 15 yılda her alanda olduğu gibi savunma sanayinde de çok önemli mesafeler katettik ve bu mesafenin meyvelerini Afrin operasyonunda aldık. Bugün Türkiye'de kendi tasarımımız, üretimimiz olan TÜRKSAT 6A ilk haberleşme uydusunu yapıyoruz. Yüzde 47-50 aşamasına gelindi. Bundan sonraki bütün uydularımızı Türkiye'de kendi mühendislerimiz, test uzmanlarımız, kendi firmalarımızla yapacağız. Bu proje, Türk sanayisinin teknoloji üretiminde nasıl bir iş birliği yaptığının somut bir göstergesidir. Başarılı bir proje yürütüyoruz. Önümüzdeki dönemde diğer haberleşme uydularımızı, diğer keşif gözlem uydularımızı da kendimiz tasarlayacağız ve üreteceğiz."

http://www.kokpit.aero/turksat-6a-2021 Mesajı Paylaş

putty

Gerçekten bildiğin haberleşme uydusu mu yapıyor bu adamlar kendi kendilerine. Apartman kadar uydu şuna baksanıza kamera şakası gibi. Çalışmaması lazım mantıken bu uydunun. Yabancı desteği vardır kesin.


Mesajı Paylaş

farabi

#12
May 14, 2018, 12:26 ÖS Last Edit: May 14, 2018, 12:31 ÖS by farabi
EutelsatŞöyle kabaca örneklere bakıldığında , yer gözlem uyduları 1 ton altında araçlar iken , iletişim uyduları 6 ton ağırlığı bulabiliyor. Mesajı Paylaş

HDS

@putty, Apartman kadar uydunun mu çalışmaması gerek yoksa biz yaptığımız için mi? Çünkü ilki saçma, ikincisi akla yatkın.

Haberleşme uyduları koskoca roket ile birer tane atılabilen ve GSO'da yıllarca çalışıp deli gibi sinyal basan, işlem yapan uydular. Otobüs kadar araçlar yani. Paneller güneş görmezken de bataryası ile çalışıyor falan filan. Mesajı Paylaş

putty

Büyüklüğü normal ama bu kadar kocaman uyduyu yapmak bana çok şaşırtıcı geliyor. Hangi ara bu seviyeye çıktık biz. Bunu yapıyorsak zaten olay bitmiş uzayda. Şu yaptıkları uyduya bakın Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter