Emekli Hava Tümgeneral İrfan Sarp'tan TF-X İçin Önemli Bir Saptama

Başlatan Tolga Özbek, Ağu 12, 2017, 10:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Tolga Özbek

Ağu 12, 2017, 10:37 ÖÖ Last Edit: Ağu 12, 2017, 10:54 ÖÖ by Yönetim
Emekli Hava Tümgeneral İrfan Sarp'tan TF-X için önemli bir saptama...
İrfan Sarp: "TF-X'te uçağın gövde içi silah noktaları neden küçük? http://www.kokpit.aero/tfx-govde-ici-silah Mesajı Paylaş

sadalone

Sanki F-35 tek motorlu o yüzden harekat yarıçapı daha kısaymış gibi bir ima sezdim.F-22,rafale ,eurofighter, F-18E,Mig29 hepsi çift motorlu ama F-35'den daha kısa bir harekat yaricapına sahipler.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Ayrıntılı tasarım aşamasına daha yeni yeni geçilirken silah kompartımanın küçük olduğu yargısı sağlıklı değil...

Sayın Paşamızın bir önceki yazısı da Hürkuş'a niçin ek yakıt tankı konulmadığı ile ilgili idi. Hürkuş ya sınırlarımız dahilinde eğitim ile ve yine de sınırlarımız dahilinde ve çevresinde terörle mücadele için kullanılacak. Menzil diye bir sorunu yok ki? Hürkuş-C'ye ek yakıt tankı koyulacağına ekstra mühimmat konulması daha mantıklı. Ayrıca ek yakıt tankı konusu, geldiğimiz teknolojik gelişmişlik düzeyinde halledilebilecek oldukça basit bir konu.

Ancak diğer meslekdaşları bu işlerle ilgilenmezken, pek çokları milli projelere inançsızlıklarından dolayı türlü türlü bahanelerle engellemelere girişirken, sayın Paşamızın daha iyiyi aramak için çaba harcaması, kafa yorması gerçekten takdire şayan... Mesajı Paylaş

putty

F 135 gibi bir motorları vardı da seçmediler mi öbür üreticiler. Mesajı Paylaş

Tolga

Emekli Askerlerimizin daha fazla yazmaları lazım.
Bazıları küskün ve kırgın olabililer ama ülkece çok daha fazla fikir ortaya koymalıyız.

Ben ilave yakıt tankı çalışmalarını sırf Hürkuş da değil, ATAK'dan CASA ya kadar bir çok platformumuzda görmek isterim doğrusu.
Özellikle G.Doğuda karakollarımıza yapılacak bir saldırı sırasında mühimmatı azalsa bile bölgede-havada kalabilecek tek bir uçak helikopter sesi dahi çok şey ifade edecektir.

Menzili meydandan havalanıp gidip vurmak olarak düşünmemek lazım.
Tek bir platformdan çok şey beklemek yerine o platformun versiyonlarını yapmak denemek lazım.

Örneğin ATAK için ilave yakıt tanklı ama daha çok 20mm top mermisi taşıyan bir modeli diğer ATAK larla birlikte uçurmak
bize bir şey kaybettirmez ama yeni taktikler geliştirmemize yarayabilir.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Tolga üstadım,

ANKA'ya ek yakıt tanklarını nasıl koyacaksın? 24 saat uçabilmesi için tıka basa her yeri yakıt dolu zaten. FLIR veya SAR veya SATCOM'u söküp tasarruf ettiğimiz yük yerine mi ek yakıt tankı ekleyelim? O halde görev yükü olmadan boş boş havada uçan İHA'nın bize ne faydası olacak?

Keza mühimmat yerine ek yakıt tankı yüklediğimiz ATAK, silahsız 2 kat fazla uçsa ne olur, bize ne faydası olur?

Mesajı Paylaş

putty

Ağu 14, 2017, 09:27 ÖÖ Last Edit: Ağu 14, 2017, 09:38 ÖÖ by putty
Bende iha ya ek yakıt tankı ile havada kalışının artmayacağına inanıyorum. Uçağın güç dengesi o kadar ucu ucuna ki her kg zaten havada kalışını direk etkiliyor. Füze yükleyince 24 yerine 12 saat havada kalan uçağa yakıt tankıda aynı etkiyi yapacak. Bir bakacaksın o kadar yakıt taşıyıp uçak 24 yerine 25 saat havada kalabilmiş. Tahmin tabi. Ama helikoptere kesin lazım. Hatta bence vardır bile bu yeteneği bir ihtimal.

Ve buldum A129 da varsa T129 da da vardır

Mesajı Paylaş

Tolga

Ağu 14, 2017, 09:46 ÖÖ Last Edit: Ağu 14, 2017, 09:50 ÖÖ by Tolga
Harzemşah yazdı;
ANKA'ya ek yakıt tanklarını nasıl koyacaksın? 24 saat uçabilmesi için tıka basa her yeri yakıt dolu zaten. FLIR veya SAR veya SATCOM'u söküp tasarruf ettiğimiz yük yerine mi ek yakıt tankı ekleyelim? O halde görev yükü olmadan boş boş havada uçan İHA'nın bize ne faydası olacak?
-------------
Aslında tam olarak görev yükünden vaz geçmek değil kastım.
Bu küçük gövdelerde biraz da yük dağıtmak şeklinde.

Örneğin; Sırf FLIR+İlave yakıt tanklı bir ANKA seçeneğimizin de olması gibi.
Hepsini tek bir platform üzerinde toplamak tabii ki en istenileni ama mühendislere pösteki saydırmak ve vakit kaybetmektense
en hızlı-makul çözümlere ulaşarak, gerekirse iki platform üzerinden, günümüz motorları izin verdiğince havada kalarak hava hakimiyeti sağlamak bana daha mantıklı geliyor.

---------------
Keza mühimmat yerine ek yakıt tankı yüklediğimiz ATAK, silahsız 2 kat fazla uçsa ne olur, bize ne faydası olur?
---------------

1974 Kıbrıs Barış harekatı anılarında sabittir.
Mühimmatı bitip Ana vatana dönmek üzere olan jetlerimiz, yerden RMMO Tankları üzerine yönlendirilir ve dalışa geçen jetlerimizin sesini duyan tank personeli panikle Tankları terk eder.

Cobra-ATAK veya Hürkuş'un sesi bile süvari borusu etkisi yapar.
İkili Akrep kolunda uçan Taarruz Helikopterlerinden birisinin silah gücünün diğerinin ise havada kalış süresinin uzun olması ''zor zamanlarda''kullanıcının elini güçlendirebilir.
Gerekirse birisi ikmal yapmak için dönerken diğeri bölgeden 20mm ile bile baskıyı kaldırmaz diye düşünüyorum.
  Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter