Gözümüz Aydın Bayram Tatili Birleşiyor

Başlatan minigitav, Ağu 11, 2017, 11:25 ÖÖ

« önceki - sonraki »

minigitav

Ağu 11, 2017, 11:25 ÖÖ Last Edit: Ağu 11, 2017, 11:33 ÖÖ by Yönetim
Cumhurbaşkanı az önce cuma çıkışında konuya sıcak baktığını ve ekonomiye hayırlı olacağını söylediğine göre hükümet çaresiz tatilleri birleştirecektir Mesajı Paylaş

murattekin

En son 2015'te bayramda ortalama 40 km hızla Ankara'dan Antalya'ya gittim, 2016'da da Polatlı-Akşehir üzerinden  Eğirdir'e gittim. Kardeşim o küçücük Eğirdir de bile adım atacak yer yoktu.

Ve bir daha bayramlarda yola çıkmama kararı aldım. Çok rahat ve huzurluyum. Bayramda yola çıkanlara sabır ve dayanma gücü dilerim. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HeleBiDinle

Eskiden beri söylemişimdir:

Elalemin Christmas'ı var, Paskalyası var, Halloween'i var, Nevruzu var... Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte bunların bazısı 2 hafta tatil, bazıları da birer hafta tatil olarak uygulanıyor.

Bizde de uzun süreli tatil imkanı olan bir Ramazan, bir de Kurban bayramı var. Ancak onda da günlerindeki belirsizlik yüzünden birçok kişi uzun süreli tatil imkanından faydalanamıyor.

Tatil günlerinin belirli ve (erken rezervasyon gibi imkanlardan da yararlanabilecek şekilde) ön görülebilir olması için bu bayramların ilk günlerinin denk geldiği haftanın komple tatil olması gerekir.

Bu konuda yasal bir düzenleme yapılması ve işin son dakika bakanlar kurulu kararına bırakılmaması gerekir.

Böylece turizmci de, taşımacı da, yolcu da, devlet de, işveren de, çalışan da, herkes tüm tedbirleri oldukça önceden alıp, hazırlıklarını yapabilecek yeterli süreye sahip olur. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Bir de aklıma gelmişken... Konu tatil olunca, "Türkiye tatil cenneti" diye bir palavra vardır... Isıtıp ısıtıp her sene ortaya sürerler...

Yok öyle birşey!..

Senenin birinde çok saygın haber kanallarından birisinin haberi,
"Türkiye tam bir tatil cenneti, çalışanlar bu sene tamı tamına 112 gün tatil yapacaklar." üst başlığıyla verilen haberin detayında, çalışanlardan kastın devlet memurları olduğunu ve bu günlere hafta sonu, bayram ve resmi tatil günlerinin dahil olduğunu öğreniyoruz.

Tam da o zamanlar, son 5 yıldır izin kullanmadığım için bunalımda bir özel sektör çalışanı olarak bayram tatillerini çok önceden araştırıp, dört gözle beklediğim dönemlerdi. Ve malesef habere konu olan o sene hem Ramazan ve hem de Kurban bayramlarının ikişer günü de hafta sonuna denk geliyordu. Yani en fazla 3'er, 4'er günlük tatil imkanı vardı ve birleşebileceği bir tatil de yoktu.

Bunalım içinde çalışıp dururken yukarıdaki "Türkiye tam bir tatil cenneti" haberini duyunca, şok geçirdim. Haberin detayını dinleyince jeton düşmeye başladı.

Devlet memurları için dediğine göre hafta tatili Cumartesi ve Pazar günleridir. Bu durumda 104 gün zaten hafta sonu tatili yapar.

Geriye kalıyor 8 gün... Bunların da 3-4 günü bayram tatillerinin hafta sonuna denk gelmeyen günleridir. Geriye kalan 4-5 gün de resmi tatil günleridir. E peki cennet nerede?..

Özel sektör çalışanları 112 sayısının yanından bile geçemez: Büyük çoğunluğu için Cumartesi iş günüdür. Pazar günleri ise patron "gel" demezse tatil günüdür.

Peki haber kanalı neden böyle saçma sapan bir haber yapma ihtiyacı duymuş olabilir? Çok basit, vahşi kapitalizm nedeniyle... Haber kanalı patronuna şirin görünmeye, gariban çalışanları da Türkiye'nin sanki bir tatil cenneti olduğuna inandırmaya çalışıyor. Aslında bu PR çalışması başarılı da oluyor; bugün kime sorsan "Türkiye'nin bir tatil cenneti olduğu ve daha çok çalışmamız gerektiği" fikrine mutabıktır, ama açıkla desen açıklayamaz.

Benim gibi, çalışanlara 4-5 sene hiç izin kullandırılmadığı da hesaba katılırsa, bayram tatillerinin "banko 1 hafta" olacak şekilde bir kanuni düzenleme yapılması zaruridir.

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter