Boeing/General Dynamics SHORAD Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan nokta, Ağu 10, 2017, 11:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Kısa Menzilde Yeni Dönem


Boeing ve General Dynamics'in ortaklaşa yürüttüğü SHORAD (Short Range Air Defence - Kısa Menzilli Hava Savunma) sistemi projesinde ortaya çıkan aracın ilk görüntüsü yayınlandı.

Sistem, ABD Kara Kuvvetleri'nin Avrupa'daki kısa menzilli hava savunma sistem açığına istinaden geliştirildi. Gelecek ay atışlı testlerinin başlaması planlanan platformda, taşıyıcı araç olarak 8x8 Stryker tercih edildi. Silah olarak AIM-9X Sidewinder ve AGM-114 Hellfire füzeleri kullanıldı. Bu sayede araca hem hava hedeflerine hem de kara hedeflerine taarruz kabiliyeti sağlandı.

Daha önce yine bir hava-hava füzesi olan AIM-120 AMRAAM, karadan ateşlenebilir hale getirildi. SL-AMRAAM adı verilen sistem, başta ABD olmak üzere birçok ülkenin envanterinde bulunuyor. Hâli hazırda satıhtan havaya pek çok savunma füze sistemi varken AIM-9X'in hangi açığı dolduracağı merak konusu oldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/kisa-menzilde-yeni-donem/4752/1 Mesajı Paylaş

putty


BETONBEY

Raf ömrü dolan AIM-9X'lerin modernize edilmesi gibi bir durum oluyor mu acaba ?

Misal raf ömrü dolup envanterden çıkması gereken füzenin modernize edilerek Pars yada Arma üzerinde Umtas ve Cirit karışımlı füzelerle ortak kullanılması... Mesajı Paylaş

nokta

Boeing ve GD'den Ortak Çözüm


General Dynamics Land Systems, ABD Ordusu'nın belirlediği bir kapasite boşluğunu doldurmak amacıyla kısa menzilli hava savunma sistemi (short-range air defence/SHORAD) üretmek için Boeing ile ortaklık kurdu. İki firmanın, alçak irtifada seyreden kısa menzilli tehditlere karşı sunduğu ortak çözüm, Boeing üretimi Avenger sisteminin yükseltilmiş bir versiyonuyla donatılan Stryker tekerlekli muharebe aracına dayanıyor. Manuever SHORAD Launcher (MSL) Stryker, 8 Ağustos'ta düzenlenen Uzay ve Füze Savunma Sempozyumu'nda tanıtıldı.

http://www.c4defence.com/Gundem/boeing-ve-gd-den-ortak-cozum/4770/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter