Hindistan HAL Tejas Savaş Uçağı

Başlatan nokta, Ağu 10, 2017, 11:14 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Tejas'ta Rötar


Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Hava Kuvvetleri için yürütülen Tejas Hafif Muharip Uçak Projesi'nde gecikmeler yaşandığını açıkladı.

İlk aşamada 4 adet teslim edilen uçaklardan, 2005 yılında toplam 40 adet sipariş edilmişti. İki farklı konfigürasyonlarda üretilecek uçakların teslimatı 2017-2018 yılları için planlanmıştı. Yaşanan aksaklıkların giderilmesinin ardından HAL (Hindustan Aeronautics imited) firması yıllık üretim kapasitesini sekiz'den 16 Tejas'a çkardı.

http://www.c4defence.com/Gundem/tejas-ta-rotar/4751/1 Mesajı Paylaş

putty


Merkator

Hint savaş uçağı Tejas'a hava kuvvetlerinden ağır eleştiri

Hindistan'ın eskiyen MiG-21 uçaklarının yerini alması amacıyla 1981 yılında üretim programına başladığı yerli savaş uçağı Tejas konusunda büyük bir şok yaşandı. İlk uçuşunu 2001'de yapan ve 2015 yılında hizmete giren uçakla ilgili Hindistan Hava Kuvvetleri'nce hazırlanan rapor Tejas'ın her alanda Gripen, F-16 ve hatta MiG 21'den bile daha kötü ve yetersiz bir uçak olduğunu ortaya koydu.

Hindistan Hava Kuvvetleri, Tejas'ın Hint gökyüzünü korumak için yeterli olmadığını açıkladı. Tejas konusunda hükümete sunulan raporda yerli uçağın, İsveçli Saab tarafından üretilen JAS 39 Gripen ve Lockheed Martin imalatı F-16 gibi rakiplerinin çok gerisinde olduğu belirtildi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval, sözkonusu raporun, hükümetin hava kuvvetlerinden yabancı savaş uçağı alma planlarını iptal etmesini ve sadece yerli savaş uçaklarına yönelmesini istemesinden sonra gündeme geldiğini kaydetti.

Raporda, Tejas'ın muharebe dayanıklılığı 59 dakika sürerken, Gripen'de bu sürenin 3 saat, F-16 için ise 4 saatten fazla olduğuna dikkat çekildi. Örneğin 36 bombayla imha edilmesi gereken bir hedef için 3 Gripen veya 3 F-16 savaş uçağı yeterli olurken, aynı hedef için 6 Tejas'ın gerekli olduğuna vurgu yapıldı.

Tejas'ın bir saatlik uçuş sonrası 20 saat servise ihtiyaç duyarken, Gripen'de bu sürenin 6, F-16'da ise 3.5 saat olduğu, Tejas'ın bakım maliyetlerinin de diğer savaşçılara oranla çok yüksek olduğu belirtildi. Tejas 20 yıl hizmet verirken, F-16 ve Gripen'in hizmet ömrü 40 yıl.  Raporda MiG21'in bile bazı alanlarda Tejas'tan çok daha iyi bir uçak olduğu ifade edildi.

http://www.kokpit.aero/tejas-diger-rakiplerinden-cok-kotu Mesajı Paylaş

nokta

Tejas muharebeye hazır olamadı

Hindistan'ın özgün savaş uçağı Tejas operasyona tam hazır olamadı. Hindistan Uzay Havacılık Firması'nın (Hindustan Aeronautics Limited /HAL)  geliştirdiği uçağın nihai operasyon iznini (final operational clearance /FOC) Haziran 2018'de alması gerekiyordu. Bu konuda Hindistan Hükümeti pek çok defa bağlayıcı niteliği olan açıklama yaptı ama tek motorlu Tesaj için FOC açıklaması hala yapılamadı. HAL, halihazırda Hindistan Hava Kuvvetleri için 123 adet Tejas üretim işiyle ilgileniyor. Bunlardan 40 adedi Mark 1 versiyonu iken geriye kalan 83 adedi Mark 1A versiyonu.

http://www.c4defence.com/Gundem/tejas-muharebeye--hazir-olamadi/6667/1 Mesajı Paylaş

nokta

Tejas Havada Yakıt İkmali Engelini Aştı

Hint Tejas uçağı, Ilyushin Il-78MKI tanker uçağı ile havada yakıt ikmal yeteneğini kazandığını sergiledi.

Yaşanan son gelişmeye karşın Tejas öngörülen programın hala gerisinde kalıyor. Tek motorlu uçak 2001 yılındaki ilk havalanışından buna yana 4 bin 139 test uçuşunu tamamladı.

Uçağınk üreticisi Hindustan Aeronautics (HAL), ilk operasyonel standardında 20 uçaklık siparişi Mart 2006'da almıştı ve sadece dokuz Tejas Mk1s teslim etti.

HAL, Aralık 2010'da, 2016 yılına kadar teslim edilmek üzere 20 adet operasyonel yeteneklerini tamamlamış uçak üretmek üzere ikinci bir sözleşme daha aldı.

Hint Hava Kuvvetleri ayrıca gelişmiş bir Mk1A konfigürasyonunda 83 adet Tejas almayı planlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/tejas-havada-yakit-ikmali-engelini-asti/6989/1
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter