TUSAŞ T625 Özgün Milli Helikopter Projesi

Başlatan 7Skies, Eki 10, 2015, 01:31 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

putty

Eyl 09, 2018, 05:48 ÖS Last Edit: Eyl 09, 2018, 05:50 ÖS by putty
Ben bu ekranın fuar için yapıldığını düşündüm. Gerçek tasarımın böyle olmayacağını daha klasik olacağını düşünüyorum. Fuar için detaylı bir kokpit yapacak halleri yoktu iki ekran koydular oldu bitti.
Ticari bir üründe alışkanlıklara böyle meydan okuyacaklarını hiç sanmıyorum. Ayrıca lazımsa kolayca ileride geçilebilecek önemsiz bir şey. Mesajı Paylaş

Topgun

T-625 projesinde risk sandığımız kadar fazla değil, çünkü ATAK'tan edinilen kazanımlar çok fazla ve gerçekten yapılan iş artık bildiğimiz bir iş olmuş halde, 2 seneye bu helikopter seri üretime hazır olacak, ki bu sürede zorunlu resmi sertfikasyonlar ve testler yüzündenmiş, o derece çözmüşüz bu işi anlayın yani. Keza bir taraftanda T-70 projesi ilave katkı sağlıyor bir çok farklı noktada, 10 ton işinede o ön ayak, temel olacak diyebiliriz. ATAK2 ve yeni milli askeri genel maksat helomuz (o arka rampalı tasarım) (nihai tasarım değilmiş bu arada) 10 tonluk olacak, onlarda bu ikili gibi aynı motor, rotor vb. altyapıya sahip olacaklar.

Bu arada cidden T-625 için ATAK'tan farklı olarak kendi üretimimiz transmisyon kullanılıyormuş, Pallerde öyle. Yerlilik oranı %70 mertebesinde. Giderek arttırmayı hedefliyoruz, iniş takımları içinde çalışmalar sürüyor mesela.

ASELSAN glass kokpit aviyonik ve uçuş ve görev bilgisayarları hadisesi artık plug&play konumuna gelmiş halde platformlar için, ki müthiş bir haber gerçekten, Hürkuş ve ATAK keza C-130/T-38 vb. Projeleri çok büyük kazanım sağlamış halde.
Mesajı Paylaş

Search and rescue

10 Tonluk helikopter projesini ben anlamlandıramadım. 109 tane alınacak olan T-70 ile aynı sınıf olmayacak mı bunlar? Mesajı Paylaş

FeÇe

Sea hawk siparişi iptal mi oldu?En son 6 tane daha sipariş edileceği bunların da 2018-2019 da teslim edileceği konuşulmuştu.10 tonluk heli daha çok aw 101 merlin ile aynı sınıfta belki mi 17 seviyesinde olur   değişen isterlerle. Mesajı Paylaş

orko_8

...2 seneye bu helikopter seri üretime hazır olacak, ki bu sürede zorunlu resmi sertfikasyonlar ve testler yüzündenmiş...
:D
Ya siz bizimle dalga geçiyorsunuz ya da konuştuğunuz kişi sizinle dalga geçmiş. Mesajı Paylaş

Topgun

Ya biraz mübalağa var açıkçası :) lakin, burada değinmek istediğim husus; helikopter yapımında artık bir soru işareti kalmadığı, bu işi öğrendiğimiz.

Bu sayede 2 seneye seri üretime hazır hale gelmesi hedefleniyor. Mesajı Paylaş

orko_8

Hava aracı testi, sertifikasyonu, kalifikasyonu nasıl yapılır eser miktarda bilgisi ve fikri olanlar,

Kokpit aviyoniklerinin uçuştan iki saat önce getirilip apar topar takıldıktan sonra uçuşun yapılması anekdotundan dahi "bu işin" bilinmediği, öğrenilmediğini anlar. Şu sıralarda bunlar konuşuluyor zaten.

Bu projeyi gerçekten çok önemsiyorum ve gurur duyuyorum. Her ne kadar ortada prototipi dahi olmasa da bir uçuşun gerçekleştirilmesi yüreğimi kabarttı, ki bunu elimden geldiğince, dilim döndüğünce paylaştım.

Ancak bu uçuş öyle bir mentalite, ortam ve koşulda yapıldı ki, ben şahsen yüreğim ağzımda takip ediyorum. Hal bu iken böyle manzaralar çizilmesi, "galiba şizofreni başlangıcı var bende, bir Parol içeyim" dedirtiyor bana ve bana. Mesajı Paylaş

Baltica

orko-8 hocam, simdilerde, "Sen, TAI'de calisan muhendislerden daha mi iyi biliyorsun ? Onlar senin kadar dusunemedi mi ?, Sefil !!!" modasi var biliyorsun. Sus bak carpilirsin.  ;D  ;D  ;D

Hatta, bu helikopterin "ilk ucusu" hakkinda, cok kibarca ve ufacik bir elestiri getiren biri carpilmis deyyola...  ;D Mesajı Paylaş

putty

Eyl 14, 2018, 02:28 ÖS Last Edit: Eyl 14, 2018, 02:31 ÖS by putty
Gerçekten de iki sene önce ilk uçuşun saatini söyleyip sonra o gün o saatte ilk uçuşu yapınca insanda bir tereddüt hasıl oluyor. Bir takvim belirlenir 2018 in Ağustosu gibi ilk uçuş planlanıyor denir sonrada Ağustos olmaz o Ekimde yaparsın yada işler denk geldi Ağustosta yaparsın ama günü bari tutmasın. Günü saati dakkası verilince insan korkuyor. O zaman şunu düşünürüz ya erken bitirdiler oyalandılar yada bitirmeden alel acele uydurdular uçurdular. Yoksa son vidayı o saate uygun sıkacak plan program uzaylılarda bile yoktur. Seneyi tutturmak bile başarıyken saati hemde bir sene önceden söylemek komik. Daha doğrusu yanlış. Adamlar helikopter uçurmuş bula bula bende bu yanlışımı buldum hemde takvime uydurma yanlışı yani. Ama haklıyım iyinin hesabı sorulmaz  ama haklıyım aslında. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Yahu @putty dakikalarca güldüm :)

Sen gerçekten özel bir adamsın :D Mesajı Paylaş

FeÇe

"Sea hawk siparişi iptal mi oldu?" bunun cevabını bilen var mı?Eğer evetse o zaman nasıl bir çözüm düşünülür.ab -412 yerine muhtemelen T625 temelli bir çözüm düşünülür yapılır da.Ama yeni iki lhd için T625 küçük kalmaz mı?aw 101 merlin hazır alım gündemde mi acil ihtiyaç için?Ya da 10 tonluk yerli heliyi mi bekleyeceğiz?O zaman 2025  den sonraya kalacağı kesin. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Ben T625 in lhd için yeterli olacağını hiç düşünmüyorum. Aw101 kendini kanıtlamış güzel bir helo, alırsak mutlu olurum ben. Mesajı Paylaş

Search and rescue

AW101 3 motorlu, 15 ton sınıfı bir helikopter. Bir ara HvKK CSAR ve Sahil Güvenlik?/DzKK ilgileniyordu diye hatırlıyorum. Mesajı Paylaş

S_S

Atak-2 10 ton mu olacak? Mesajı Paylaş

Topgun

Öyle dendi açıkça... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter