ASELSAN 40mm Akıllı Mühimmat Geliştiriyor

Başlatan ocay, Ağu 08, 2017, 08:46 ÖS

« önceki - sonraki »

ocay

http://www.thefirearmblog.com/blog/2017/08/01/mkek-aselsan-cooperate-40mm-smart-ammunition/

ASELSAN ve MKEK 40mm bombaatar mühimmatlarını havada paralanabilir mühimmat haline dönüştürmek için IDEF'de anlaşma imzalamış. Muhtemelen 35mm PARM ile benzer teknoloji kullanacak. Mesajı Paylaş

HDS

MKE bu metodu sevdi. :) Mesajı Paylaş

putty

#2
Ağu 09, 2017, 08:50 ÖÖ Last Edit: Ağu 09, 2017, 08:59 ÖÖ by putty
Bu kadar teknoloji 40 mm bomba için efektifmidir peki. Youtube da bir sürü böyle mühimmatlar var 20 mm si bile var tüfekten atılanı var 40mm si var engelin tepesinde patlıyor köşede patlıyor çokta mantıklı ama sahada ne kadar yeri var bu über çözümlerin. 40 mm lik yumruk kadar mühimmatı lazer mesafe ölçerle termalle optikle elektrik ile veri aktarmak ile sensörler chipler piller güç kaynakları lcd ekranlar filan ne kadar mantıklı. altı üstü el bombası bu sonuçta. İİşe yarar bir şey gibi görünüyor izlerken hep ama attığın taş ürküttüğün kurbağaya değiyor mu. Değmediği sahaya fazla inmeyişlerinden belli. Bir silah düşünün 40 mm atıyor klasik mühimmat pil yok optik yok elektronik yok ekran yok nişan alıyorsun iyide vuruyorsun öbür ise terminatör gibi bir alet kim kullanır ki onu askeriyede. Köşede patlasın iyi fikir ama pas tetiğe öbürü ile oralara yağdır mermiyi olduğu kadar de yeterde artar bile. Yani bunu yapsınlar markete koysunlar ama kimse almaz ben söyleyim. TSK da almaz ABD ordusu bile almıyor. 40 mm klasik kullanım şekli ile zaten bir cehennem silahı basit ve çok etkili onu köşede saklanan adam olursa diye şekilden şekle sokup zorlaştırmaz kimse.  Ama inovatif yanı firmaları zinde tutar illaki uğraşmak lazım yelpazede başkasının yapıp bizim ilgilenmediğimiz hiç bir alan kalmamalı. Ama para etmeyecek bu iş. Mesajı Paylaş

BETONBEY

#3
Ağu 09, 2017, 08:56 ÖÖ Last Edit: Ağu 09, 2017, 09:20 ÖÖ by BETONBEY
40 mm. bombaatarın menzili bellidir. Öyle über çözümlere falan gerek yok, personel saha tecrübesi ile mühimmatın havada paralanmasını sağlayabilir düşüncesindeyim. Belli bir zaman fasılası yada basit hassas bir sensör iş görür sanki...

Ek: Süperçavuş güzel bir paylaşım yapmış. Benim klasik piyade zihniyetim direk M-79 ile M203'e gitti:) Mesajı Paylaş


Çınar Çakmak

Belki de sadece 40 mm bombaatar mühimmatı için değil aynı zamanda kılıç sınıfında da kullanılan 40 mm breda için de düşünülmüş olabilir.

35 mm oerlikon topu bulunan  doğan ve yıldız sınıfına aselsan atom-35mm mühimmatı (parm) modifikasyonunu ve aynı şekilde breda topları için atom-40mm modifikasyonunu yapmak gerekir.

Takip edecek şekilde Atom-76mm mühimmat olmalı... Mesajı Paylaş
Turkish Navy Shipbucket
http://turkishnavyshipbucket.blogspot.com/
Savunma ve Stratejik Analizler
http://rewreward.blogspot.com/

Terra

Aselsan'dan TSK'ya yeni "ATOM" mühimmatı

ASELSAN ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) işbirliğiyle geliştirilen 40 mm Yüksek Hızlı Akıllı Parçacıklı Bombaatar Mühimmatının (40mm ATOM) Konya Karapınar'da yapılan atışlı testleri başarıyla tamamlandı.

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında ASELSAN ile MKEK arasında imzalanan protokol sonrasında hayata geçirilen geliştirme faaliyetinin başarıyla tamamlanması ile Türkiye zaman programlı havada paralanabilen mühimmat tasarım ve üretim teknolojisine sahip bir kaç ülkeden biri oldu.

35mm ATOM'dan 40mm ATOM'a

ATOM atış anında havada patlayacağı süreye hassas olarak programlanabiliyor ve mühimmatın hedef üzerinde istenen noktada paralanması sağlanıyor. ASELSAN ana yükleniciliğinde kalifikasyon çalışmaları başarıyla tamamlanıp, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiş olan 35mm ATOM (Parçacıklı Mühimmat) ile edinilen bilgi birikimi ve tecrübe 40mm kalibreli bombaatar mühimmatına yansıtıldı ve çok kısa sürede gelişmiş bir piyade mühimmatı ortaya çıktı.

Mevcut Sistemlere Entegrasyon

Mevcut 40 mm Bomba Atar Silahları'na yapılan küçük modifikasyonlarla silah sistemleri akıllı mühimmat atabilir hale gelmektedir. Yapılan modifikasyonla silah sistemleri ayrıca konvansiyonel mühimmatları da istenilen noktaya atabilir hale geldi.

Askerin işi kolaylaşacak

40mm ATOM Nisan 2018'de gerçekleştirilen atışlı testlerden tam not aldı ve büyük beğeni topladı.

Geliştirilen mühimmat iç güvenlik harekâtında, sınır ötesi açık alan ve meskûn mahal operasyonlarında sivil ve askeri güvenlik birimlerince yaygın biçimde kullanılacağı senaryolarda test edildi. 40mm ATOM, özellikle hendek içi ve sütre gerisine etkinlik konusunda yüksek başarımı ile önemli bir yetenek kazanımı sağlayacak. Akıllı mühimmat kullanımıyla, az sayıda mühimmatla yüksek etkinlik sağlanabiliyor.

Öte yandan 40mm ATOM, ASELSAN İHTAR sistemine de entegre edilerek Mini/Mikro İHA'lara karşı etkili bir hava savunma sistemi olarak kullanılabiliyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/02/aselsandan-tskya-yeni-atom-muhimmati/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter